ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2010
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 21.07.10
AUG-2010

Am considerat aceasta vacanta CEA MAI potrivita alegere

Sunt fericita ca am facut aceasta alegere: Madrid! Nu aveam prea multe date preliminare, imi doream insa sa ajung si in Spania dar cred ca imi imaginam alt context...

Cand esti in situatia sa pleci doar cu copilul in vacanta, sotul fiind "prins" prin natura meseriei, alegerea devine mai dificila. Cu un copil, oricat de bun si de docil ar fi, nu te poti hazarda sa pleci in circuit extern, nu te poti avanta cu auto propriu pe distante prea mari si nici sejur de stat la plaja nu se punea problema fiindca suntem... de la mare. Asa ca am optat pentru varianta asta: o capitala... frumoasa, pentru care am gasit bilete de avion la niste preturi acceptabile, cursa directa Iberria. Cei din jur mi-au zambit oarecum sceptic cand le-am spus ca plec in vacanta la Madrid... Dar eu am mers inainte! Si pot spune ca a fost cea mai frumoasa vacanta din viata mea, chiar daca am calatorit destul de mult in Europa.

Cazarea am ales-o doar... la inspiratie dar s-a dovedit a fi un noroc real!

Hostalul este foarte accesibil oricarui ne-spaniol! Am coborat la statia de metrou Gran Via si primul colt la stanga am dat de C. Fuencarral, care aparea in adresa locatiei. Nu e mult de mers, in doua minute am fost la usa hostalului. Este pe departe cel mai curat dintre "suratele "sale din zona. Cladirea, in imediata vecinatate a parfumeriei Marionaud, este una foarte decenta, ingrijita, intretinuta. Am avut camera la etajul 3. Receptia este la etajul 4. Liftul functioneaza ireprosabil la orice ora. Intr-adevar, personalul vorbeste doar spaniola dar sunt foarte amabili, placuti si... se fac intelesi. Apoi, o alta calitate a acestora: discreti ca prezenta, nu iti lasa senzatia aceea din alte locatii a ochilor pironiti asupra ta de parca mereu ai fi un suspect! Cu toate asta, prezenta lor se facea simtita: prosoapele (impecabile) erau schimbate zilnic, lenjeria a fost schimbata de 3 ori in 6 zile, la baie erau completate " consumabilele". Camera este destul de simpla dar cu bun gust amenajata. Mobilerul din camera noastra era alb: un dulap cu multe umerase, doua paturi, o noptiera, o masa si o oglinda. In plus, pe perete LCD si, ceea ce cautasem cu insistenta, aer conditionat. Au si internet wi-fi, functional. Este afisata o parola de acces dar am dat si de o retea free care a mers foarte bine. Baia e ok: wc, chiuveta, cada, dus cu presiune mare si un dulapior cu oglinzi. La geamuri sunt si rulouri, ceea ce mie una mi-a dat o senzatie mai... de bine! Camera nu era spre strada, ci spre o curte interioara... Totul impecabil de curat: de la intrarea in hotel pana la cel mai ascuns ungher. Ni s-au dat 3 chei: de la camera, de la palier si de la intrare. aveam senzatia de fiecare data ca ma intorc " acasa", nu la hotel. Pe palier era foarte liniste si nu cred ca am vazut de mai mult de doua ori dintre colocatari.

Cam asta ar fi despre cazare. A fost cam ceea ce am sperat. Singura imbunatatire pe care as aduce-o daca as fi proprietar: un minifigider, tinand cont ca este destul de cald si noaptea, si mai luam si noi o apa, un suc... care se incalzea dezagreabil pe timpul noptii. Daca vom mai reveni in Madrid, ceea ce sincer, ne dorim, o sa repetam figura cu cazarea. Raportul pret/calitate este grozav! Si amintirile cu care am ramas sunt dintre cele mai frumoase.

O sa mai revin cu impresii despre programul pe care l-am avut in Madrid, poate mai sunt parinti interesati cum ar putea petrece doar cu copilul o vacanta multumitoare pentru ambele parti!

Trimis de alb1573 in 21.08.10 02:01:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 2494 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alb1573); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera twin , Hostal Los Alpes
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 27.00 EUR pe cameră

chelie_d
    [21.08.10 10:30:37]

sper ca, o sa-ti faci timp sa scrii un review despre Madrid, ce este de vazut prin oras, locuri de vizitat, etc... si de ce nu de prin alte destinatii turistice pe unde ai mai "umblat"

bravo pentru review

[21.08.10 10:40:41]

sper sa placa melodia atasata

chelie_d
    Alte impresii din această RUBRICĂLos Alpes Hostal: