ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2010
ÎNSCRIS: 13.08.08
AUG-2010

Amsterdam - orasul nebunilor, oras genial

Am petrecut 5 zile ca pe alta planeta, la Amsterdam intre 5 si 10 august.

Am tot vrut sa scriu acest review imediat ce am revenit in tara, sau chiar de la fata locului, dar n-am reusit - prea multe "fumuri" in cap.

Cred ca toata lumea care merge la Amsterdam o face in principal pentru viata animata de noapte, joint legal la terasa, space cookies si mai putin pentru Rijks Museum si Casa Annei Frank.

Astfel ca mi-am zis ca ar fi intelept sa am cazarea cat mai aproape de centru, sa nimeresc repede patul dupa noptile de "dezmat" (o noapte in cartierul rosu cu o "tanti din aceea" ar fi fost exclus - lumea le vede ca pe atractii turistice, dar ele chiar isi "fac meseria").

Dupa cautari atente am dat peste Hotelul Nadia, excelenta localizare, la 2-3 min de mers pe jos fata de piata Dam si 15 minute de mers cu bagaj mare pana la Centraal Station. Situat chiar pe unul din canale, am avut o camera cu vedere la apa si spre Wester Kerk (biserica...) - de vis.

Venind dinspre gara, pe aglomeratul Damrak, apoi traversand P-ta Dam, am gasit foarte usor hotelul, numai ca unora dintre noi nu le venea sa creada ca au de urcat vreo 30 de trepte inguste si abrupte intre usa de la intrare si receptie. Personalul de la receptie foarte amabil si zambitor, ne-a invitat in salonul de mic dejun sa asteptam preluarea camerelor. In alta parte nici n-am fi avut loc a stam - ne-au servit si cate o racoritoare din partea casei.

Hotelul este foarte inghesuit, fiecare spatiu fiind exploatat la maxim. Am observat ca asa sunt toate cladirile din centrul vechi. Am inteles chiar ca in trecut, atunci cand se construia o cladire, se percepea o taxa pe marimea fatadei, astfel ca toate cladirile de atunci sunt cu 3-4 etaje si foarte inguste, iar la ultimul etaj in afara exista un carlig pentru scripetele cu care se redica mobila in casa sau alte obiecte voluminoase care nu au loc pe scari)

Dupa 10 minute ne-au spus ca sunt gata camerele, bagajele ni le dusesera deja cei de la receptie. Camerele duble foarte mici, 3x4 m cu tot cu baie, ca sa ai tot necesarul foarte aproape in orice colt te-ai afla, dar foarte bine organizate: tv agatat pe perete, mini-bar pe o etajera, cafetiera, cani, cafea instant pe o etajera mai jos, seif pe un dulap, 2 scaune, pat, masa de scris. La baie nu exista foen, dar daca cereai la receptie iti dadeau fara nicio problema. Am avut ceva probleme cu presiunea la dus - nu prea era. Curatenie si schimbatul prosoapelor se facea in fiecare zi, lengeria la 2 zile.

Am avut micul dejun inclus in pretul cazarii. Destul de sarac: apa calda + ceai la plic de mai multe feluri, cafea la filtru, lapte daca cereai, suc de portocale, unt, gem, miere, cascaval destul de bun, mere, croissante, nutella, painea ti-o prajeau daca voiai, niste chifle, fara nici un fel de carne. Puteai sa-ti completezi micul dejun cu ceva mancare de la supermarketrile de langa hotel - 2 la numar (unul spre P-ta Dam, celalalt dincolo de pod, vis-a-vis de biserica).

Stiam din ce citisem ca este un hotel simplu dar cu persoanal foarte dragut si chiar asa a fost, fara pretentii, central, curat si apa calda.

Desi am mers in mijlocul verii temperatura a fost de 18-22 de grade, ploi in averse, pelerina impermeabila sau geaca de gore-tex fiind nelipsite din bagajul zilnic.

Intr-o viitoare vizita la Amsterdam as alege cu placere inca o data Hotelul Nadia, pentru ca raportul pret-calitate este foarte corect, 75-80 euro/ camera dubla. Rezervarea am facut-o chiar la ei pe site, plata la receptie si am avut o reducere pentru ca am ales sa platim cash nu cu cardul.

Despre locuri de vizitat au scris altii mai priceputi si mai pasionati la rubrica potrivita, eu adaug doar ca am vizitat Rijks Museum (75% este inca in renovare - urmeaza sa-l termine anul acesta), Muzeul Sexului - e foarte aproape de gara (genial - merita), plimbare cu vapurasul pe canale - 8 euro (sunt mai multe tipuri de trasee si mai multe tarife), o excursie Grand Holland Tour - 45 euro in care te plimba cu autocarul si ghid la Haga, Rotterdam si Delft.

Atentie maxima la biciclisti - ei sunt regii soselelor. Ciclismul e un stil de viata nu un hobby - de aceea nici n-am incercat sa inchiriem biciclete. Au benzile lor si sa nu te puna pacatele sa mergi pe ele. In Amsterdam la 700 000 de locuitori sunt 200 000 de masini si 500 000 de biciclete, iar in Olanda la 16 milioane de locuitori sunt 18 milioane de biciclete... asa ne-a zis ghidul olandez.

Voi reveni cu impresii si despre hotelul din Bruxelles, ca ci acolo am aterizat cu Blue Air-ul si am luat trenul care Amsterdam (75 euro/ pers dus-intors).

Voi reveni cu poze ale hotelului.

Trimis de turistul in 20.08.10 18:06:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BENELUX

VIZUALIZĂRI: 3163 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turistul ); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Nadia - exterior

mariana.olaru
[20.08.10 18:37:55]

Foarte plăcută lectura review-ului tău, atât pentru frumoasa descriere, pentru sfaturi şi păreri, dar mai ales pentru textul corect ortografic, aşa cum nu prea ma văzut la cei din generaţia ta.

Felicitări şi primele 400 PMA, care cred că vor fi înmulţite curând prin contribuţia altor colegi de pe site!

molko*
[21.08.10 01:00:43]

bun jointul?

Cristian_h*
[21.08.10 14:11:11]

In legatura cu bicicletele... am fost in vizita la prieteni care locuiesc la tara undeva la jumatatea distantei dintre Amsterdam si Utrecht si pentru vizita in aceste orase gazda ne-a recomandat sa mergem cu trenul, asa ca am mers cu masina la cea mai apropiata gara, adica un peron acoperit cu cateva bancute si un aparat electronic la intrarea spre acest peron, de aici puteai sa-ti iei bilet pentru orice localitate din Olanda tastai destinatia si apareau legaturile, orarul, si pretul biletului, apoi asteptai unul din trenurile care treceau din 15 in 15 minute si care nu aveau mai mult de 3 vagoane!!! insa unde vreau sa ajung este faptul ca in parcarea din dreptul garii erau pana in 10 masini si cateva mii de biciclete !

Felicitari pentru aceste impresii, si vreau sa-ti spun ca am prins o zi cu soare in Amsterdam si parca a fost sarbatoare nationala, toata lumea era la terase, sau pe iarba la soare!

turistulAUTOR REVIEW
[22.08.10 23:28:09]

Multumesc foarte mult pentru aprecieri si pentru puncte. Incerc sa fiu unul dintre aparatorii aprigi ai limbii romane.

turistulAUTOR REVIEW
[22.08.10 23:44:42]

molko - in privinta jointului... cred ca depinde si de noroc, o data a avut efect (radeam ca prostii unii de altii fara motive anume), alta data mi s-a parut mai slab. Plus ca are legatura si cu faptul ca esti fumator inrait sau de ocazie. Eu sunt de ocazie - a doua oara am tras de trei ori, m-am innecat groaznic si nu mi-a mai trebuit, dar 2 insi mai insistenti in trairea efectelor halucinogene au inceput sa se catere pe stalpii de iluminat stradal, fara sa-si aduca aminte de asta a doua zi.

haraba
[20.04.11 09:34:43]

Foarte bun review-ul. Si eu merg anul acesta la hotel Nadia.

Daca aveti si alte sfaturi v-as fi recunoscator.

Multumesc

haraba, mariana.olaru, molko*, turistul