ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2010
ÎNSCRIS: 15.07.10
AUG-2010
2 AD. + 1(4 ani) COPII

Calatorie in necunoscut...

Asa a inceput aventura noastra... am ales destinatia Turcia pt a fi impreuna cu fratii mei, nu eram suficient de convinsa, iar temerile si dubiile erau f multe. Locuiesc in Italia aproape de mare, iar o vacanta intr-o alta tara tot la mare nu era printre intentiile mele... Dar... am eliminat din start ideea unui sejur la Marea Neagra, cu atat mai mult cu cat pretul ar fi fost practic identic...

De la Oradea la Cluj am parcurs tot drumul cu emotiile unor copii ce pornesc spre o aventura in necunoscut, am pus in bagaje multe vise, sperante si asteptari.

Din momentul in care am pus piciorul pe pamant turcesc, am simtit ca voi iubi aceasta tara, m-am lasat mangaiata de soarele arzator si simteam plutind in aer mirosul de oleandru ce ne imbata cu miresmele lui...

La hotel am fost intampinati de personalul amabil, iar faptul ca vorbeam engleza bine a fost de mare ajutor. Nu am fost deloc scandalizata de obiceiul de a da sau primi bacsis-acesta fiind de fapt un status quo in Turcia. Pt ca vreau sa am parte de servicii si de curtuoazie oriunde, am dat cu generozitate bacsis personalului hotelier, cu atat mai mult cu cat am gasit oameni care munceau cu abnegatie de dimineata pana seara, mereu cu zambetul pe buze, in pofida oboselii si a caldurii teribile.

Nu m-am scandalizat pt ca in camera nu exista mocheta pt ca stiu ca in tarile cu clima calda nu se folosesc, de fapt nu e nici macar igienic si practic. Pt mine a fost importanta curatenia si ordinea in primul rand, iar cameristele roboteau in fiecare zi lasand camerele curate, barul aprovizionat.

Hotelul per ansamblu face parte din categoria celor de clasa medie, cochet si intim, plasat strategic intr-o oaza de liniste si mult verde.

Am ramas placut surprinsi de varietatea meniului, totul e la superlativ. Nici sa vrei nu poti gasi vreun cusur. Daca nu gaseam masa, vorbeam cu chelnerul si in cateva minute ne gasea una. Bauturile racoritoare la discretie, dulciurile la fel... de fapt in asemenea clima torida ar fi fost o aberatie sa te plangi de mancare sau bautura.

Piscina era f curata, in fiecare noapte se filtra si curata de catre personal, marea la doi pasi caracterizata prin prezenta la mal a pietrisului (n-am inteles de ce unii s-au scandalizat, eu vin din Italia de pe nisipurile cele mai fine si curate dar n-am facut caz, e normal ca fiecare locatie sa aiba vegetatia si terenul specific zonei).

Cea mai minunata si placuta surpriza a fost intalnirea cu echipa de animatori-oameni exceptionali, daruiti cu cele mai frumoase calitati morale, mereu cu zambetul pe buze, mereu in miscare si dornici sa te faca sa te simti bine alaturi de ei.

De fapt asta si inseamna o vacanta-sa te simti bine, sa te relaxezi, sa te distrezi, sa te destinzi si sa uiti pt o clipa de grijile cotidiene. Iar cei din echipa de animatie au facut pt toata lumea ca vacanta aceasta sa fie una de neuitat. Cei mici aveau parte de multa atentie, erau antrenati in activitati recreative peste zi, iar seara se relaxau cu muzica si distractie specifice varstei lor. Despre noi cei mari ce sa mai vorbesc, ne-au facut sa uitam de orice griji si sa ne distram pe cinste-nu pot decat sa le multumesc iar si iar!!!

Nu am mai fi plecat de acolo atat de mult ne-am atasat de ei si atat de bine ne-am simtit in compania lor!!

Am cunoscut acolo cateva familii de romani, cu unii am ramas prieteni si vom tine legatura pt ca erau oameni minunati si ne-am simtit bine impreuna.

Singura nota negativa care am resimtit-o, si nu numai noi, a fost prezenta opresiva a rusilor, persoane galagioase, needucate si necivilizate.

Am participat la toate activitatile si am reprezentat Romania cu mare drag, peste tot ne salutau si vorbeau frumos ceilalti turisti, am reusit sa facem din aceasta calatorie o amintire de neuitat si o experienta unica.

La plecare am avut o strangere de inima, am fi vrut sa nu se mai termine aceasta vacanta... am sosit ca oaspeti si am plecat ca prieteni...

Trimis de Cocolina in 18.08.10 23:54:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4347 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cocolina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Drumul spre Alanya

Simonaaa*
[19.08.10 00:02:10]

Subscriu in totalitate si, dupa cum stii, ma bucur ENORM ca ai venit cu o impresie atata de buna. De fapt, nici nu ma asteptam la altceva; mi-am dat seama din prima ca esti un om bun si eram convinsa ca va veti bucura din plin de vacanta.

Ps: foarte frumos scris, cu suflet si bunatate. Ma mai incanta faptul ca ai apreciat foarte mult trupa de animatie. Oamenii aia chiar merita, noi inca ne intrebam cand aveau timp sa mai doarma. Review de nota 10. Multe puncte de la mine.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[19.08.10 00:28:17]

Cu o asa filozofie nici nu puteai sa ai o vacanta nereusita.

Felicitari pentru review.

ionescunic
[19.08.10 07:21:59]

Foarte frumos si optimist acest prim review , felicitari si poate ne mai inacanti si alta data cu descrierea vacantelor tale.

presario
[19.08.10 10:04:43]

Felicitari pt descriere !

Daca ai timp mai da-ne cateva detalii despre sistemul de all inclusive- ce este ce nu este.

rodik
[19.08.10 12:34:03]

Foarte bine scris! ma bucur pentru voi, ca ati avut o vacanta frumoasa... Poate ma repet cand afirm ca totul tine de atitudinea pe care o ai! Daca esti pozitiv in felul tau de a fi, vei accepta si aspectele mai putin placute (daca ai nesansa sa ai parte de ele), fara a-ti strica vacanta... Dar in Turcia, mai ales la 5 stele, ai parte de foarte putine surprize neplacute...

CocolinaAUTOR REVIEW
[19.08.10 13:23:18]

Va multumesc prieteni pt cuvintele frumoase. Sincer, am pornit si eu la drum cu multe dubii si nelinisti, datorita impresiilor negative postate pe site... dar sunt o fire optimista si imi place sa ma simt bine, sa ma distrez si sa profit din plin de vacanta. Am si eu pretentiile mele, dar nu afisez snobism ostentativ doar pt ca am platit. Cred ca putin respect fata de niste oameni care se straduiesc sa-si faca datoria e minimul semn de civilizatie. Tot din respect am invatat cateva cuvinte turcesti, si un multumesc sau buna ziua plasate la momentul potrivit au dat roade de fiecare data. Engleza este un MUST oriunde de altfel in lume.

Noi am avut UAI, dar pot spune ca efectiv nu aveai cum sa te plangi de bucataria lor, sau de bauturi, pt ca era practic imposibil sa mananci si sa bei atat cat ti se oferea.

Si noua ne-a fost greu din cauza caldurii, dar eu stiu ca dupa ora 12 nu e indicat sa stai la soare mai ales cu copii mici. Sincer nici nu am profitat de oferta de snacks-uri si de cartofi prajiti, hamburger sau pizza dintre mese-era prea mult si oricum nu e sanatos nici pt noi nici pt copii.

Sunt f mahnita si ma deranjeaza catalogarea cu nota negativa din partea unora fata de munca echipei de animatie-am vazut note atat de mici care frizau nesimtirea si penibilul. Daca exista ceva caruia sa nu-i gasesti cusur si cuvinte negative aceasta e tocmai echipa de animatori. Iar cei care nu au apreciat munca si daruirea lor, simpatia si bunul lor simt, cred ca au facut-o din rautate si ranchiuna izvorate din frustrarile lor.

Mi se pare mult mai corect sa incerci sa fii obiectiv, echidistant si sa nu te lasi coplesit de negativism-daca mai intampinam si aspecte negative, ca orinde, nu inseamna sa ne refuzam orice posibilitate de a fi fericiti si de a ne simti bine.

Pt ca sa primesti trebuie sa si oferi ceva in schimb, iar un zambet cat de mic, un cuvant bun spus cand si unde trebuie de multe ori fac miracole.

aLeXa10
[30.08.10 21:36:17]

Frumos review, foarte util!

cosmindarii
[14.12.10 16:46:41]

buna si eu am fost cu voi in perioada aceea! iti aduci aminte de noi am fost cu sotia gravida. imi pare bn ca am mai auzit de voi. da un semn un id de mes sau ceva.

aLeXa10, Cocolina, cosmindarii, rodik, Simonaaa*
Alte impresii din această RUBRICĂPalmeras Beach Hotel (ex Club Insula) [Konakli]: