ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 07.04.09
JUN-2010

Explorand paradisul verde

Este destul de greu, daca nu chiar imposibil, sa mai spui lucruri noi despre una dintre cele mai frumoase insule din Grecia, si asta se poate vedea si dupa numarul foarte mare de impresii postate aici doar la rubrica "Vacanta in Corfu": 45 pana acum. Insula Corfu, a doua ca marime din cadrul insulelor ionice, ne-a impresionat profund inca de la prima vizita aici, in urma cu 2 ani, cand de altfel ne-am si promis ca vom mai reveni aici, imaginea muntilor inconjurand mici plaje paradisiace este una care cu greu poate fi uitata, ca de altfel si superba imbinare de nuante de verde si albastru sau impresionanta zona de langa Marathias (cea mai ingusta portiune a uscatului) unde ai senzatia ca apa te gatuie din amandoua partile.

Profitand de faptul ca eram cu masina proprie am pornit la explorarea insulei, pentru a ne bucura cat mai mult de frumusetile acesteia si incercand sa vedem cat mai multe locuri, desi eram constienti ca am fi avut nevoie de cel putin o luna pe insula pentru a o putea explora in voie.

1. Agios Gordis

Una dintre cele mai frumoase si uimitoare privelisti se infatiseaza celor care coboara inspre golful ce adaposteste aceasta frumoasa statiune situata in vestul insulei. Plaja statiunii destul de lunga si cu nisip fin a fost recompensata cu "blue flag" in 2006 daca nu ma insel. Din pacate una dintre cele mai frumoase parti ale ei, cea situata in partea sudica langa Hotelul Agios Gordis si insula Tholeto, paradis si pentru amatorii de snorkeling, a fost distrusa sub actiunea naturii. De altfel si intrarea in apa a suferit modificari, daca in urma cu 2 ani puteai sa iesi mult in larg pana apa ajungea la o adancime de 1, 60 - 1, 80 m, acum aceasta se adanceste destul de brusc. Statiunea nu este una foarte scumpa, amatorii de turism individual vor gasi aici multe posibilitati de cazare care sa satisfaca toate gusturile sau taverne unde se poate manca foarte bine si proaspat de la cele mai scumpe, de pe plaja (cu panorama), la cele mai ieftine aflate in interiorul statiunii pe marginea soselei principale. Statiunea este una mai linistita, ocolita de cei care prefera distractii salbatice, desi are cateva cluburi de noapte frecventate cu precadere de turisti englezi.

2. Peninsula Kanoniou

Sau Kanoni, una dintre cele mai frumoase regiuni ale insulei cu o panorama superba asupra lagunei Chalikiopoulos si a aeroportului situat in apropiere, de aceea este si o destinatie agreata atat de turisti, cat si de corfioti care vin sa se relaxeze petrecand putin timp pe terasele situate aici.

Un alt punct de atractie al peninsulei este manastirea Panaghias Vlachernas, a carei biserica extrem de mica va va impresiona cu siguranta. Totodata ajunsi aici, trebuie sa inchiriati o ambarcatiune pentru a ajunge pe insula Pontikonisi sau insula soarecelui care adaposteste o frumoasa biserica bizantina.

Mosia Mon Repo este un alt must see in aceasta zona, frumoasa resedinta de vara a guvernatorului/comisarului englez Adam este celebra si pentru frumoasa gradina ce o inconjoara, dar si pentru cateva vestigii antice.

3. Sidari

Statiune celebra situata in nordul insulei, care isi datoreaza faima in special datorita Canal d'Amour, de o frumusete intr-adevar tulburatoare, dar nu trebuiesc neglijate nici celalalte canale de aici, fiecare cu farmecul lor aparte indiferent daca sunt mai mici sau mai mari. Recomandarea mea este sa urcati in cursul diminetii la terasa ce se afla deasupra celebrului canal si sa admirati la o cafea fascinanta simfonie de culori de mai jos, dupa care sa o luati la picior de-a lungul falezelor care inconjoara canalele, este o experienta unica, foarte greu de descris in cuvinte.

4. Agios Matheos

Probabil una dintre cele mai frumoase asezari de pe insula situata in partea centrala, departe de forfota turistica, corfiotii de aici traind in special din agricultura. Farmecul satului este dat atat de asezarea lui intr-o zona splendida, cat si de faptul ca si-a pastrat aspectul traditional, tot mai greu de gasit pe insula. Va recomand sa vizitati asezarea duminica dimineata cand satenii sunt toti la biserica si stradutele par pustii, pentru ca la 12 cand acestia ies de la biserica sa va asezati alaturi de ei la una dintre cafenele traditionale de pe marginea drumului si sa admirati forfota ce cuprinde strada. De altfel este locul care ma fascinat cel mai tare de-a lungul periplului meu pe insula si de care m-am atasat definitiv.

5. Paleokastritsa

Probabil cea mai celebra asezare din Corfu, dar care nu m-a mai fascinat si cu ocazia acestei de a doua vacante in insula. Statiunea parea destul de prafuita cum spunem noi romanii, parca moarta sau incremenita, o palida replica a ce vazusem cu 2 ani in urma. Preturi mari la toate produsele, inclusiv mancarea, cel putin cu 10-15% mai mult ca in restul insulei, turisti putini, terase goale, doar apa cu culoarea ei azurie superba era neschimbata si verdele aprins de pe pantele impadurite ce inconjoara frumosul golf.

6. Ag. Georgios/Nissos Beach/Korission Lake

Unul din punctele pe care mi-am dorit neaparat sa le vizitez odata ajuns din nou pe insula a fost lacul Korission si frumoasa plaja Nissos si pe care va recomand si voua sa le vedeti. Lacul Korission este un mic paradis pentru diverse pasari migratoare, dar si pentru diverse specii de pesti si nu in ultimul rand gazda unor superbe apusuri de soare. Va recomand sa-i vizitati si partea dinspre Nissos beach, dar si cea dinspre Alonaki unde lacul este despartit de mare de o ingusta duna de nisip, o zona absolut superba.

Plaja Nissos este o intindere destul de lata de nisip, frecventata mai putin de turisti (de altfel este si mai putin cunoscuta si mai salbatica), ci in special de localnici, dunele de nisip de aici te poarta cu gandul la Africa. Aici nu veti avea ocazia sa gasiti nici taverne, nici cluburi galagioase, doar sezlonguri si umbrelute, doritorii de "galagie" trebuind sa se indrepte eventual la vecina Ag. Georgios, o mica statiune aflata un pic mai la sud si posesoarea si ea a unei plaje superbe. Intrarea in mare se face insa destul de abrupt si aici, si la Nissos beach, iar apa este mult mai agitata su cu 2-3 grade mai rece decat pe coasta estica a insulei.

Stiu ca nu este o descriere iesita din comun a ceea ce puteti vedea in Corfu, nici una dintre cele mai complete sau la obiect, dar randurile mele au fost scrise mai mult din dorinta de a promova un turism mai activ (indiferent de destinatia aleasa de dumneavoastra, ceilalti turisti), din dorinta de a va convinge sa explorati si imprejurimile zonelor unde mergeti la soare si plaja, deoarece nu veti avea ce regreta. M-am hotarat sa nu mai urc poze de pe insula, avand in vedere ca sunt destule, prefer sa pun un filmulet facut de mine, mai exact un slideshow, asa ca am sa rog pe unul din web sa ataseze urmatorul filmulet:

click aici

pe care va sugerez sa-l urmariti jn varianta 720p, pentru o calitate mai buna.

Trimis de danoradea in 18.08.10 20:34:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2702 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

creivean
[18.08.10 20:53:16]

@danoradea

Or fi ele 45 de review-uri la această destinaţie, însă un review scris de tine, cu meticulozitatea pentru care eşti recunoscut (de mine cel puţin), este oricând plăcut de citit, iar cei interesaţi de Corfu, sigur îl vor pune la favorite.

Felicitările mele.

[18.08.10 20:59:29]

Multumesc mult pentru aprecieri, Corfu este o destinatie banala (din punct de vedere al usurintei cu care se poate ajunge aici), dar fantastica in acelasi timp (din punct de vedere al locurilor fantastice de aici).

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[18.08.10 22:18:04]

Superb review si mult prea scurt, nu ma staur de Corfu deloc, abia astept sa ajung din nou acolo.

mirelutza
[18.08.10 22:29:20]

La capitolul Grecia is virgina... deci imi trebuie o excursie pe masura (!) si... am ales Corfu. Sper anul viitor! Frumoasa descriere si se simte pasiunea cu care ai scris...

luciaoradea
[18.08.10 23:21:14]

Foarte detaliat si informativ, fiecare cititor poate gasi ceva interesant de urmarit. Pentru un turist e intr-adevar un ghid grozav.

Felicitari! Ai votul meu!

[18.08.10 23:22:04]

@ionescunic ai dreptate e mult prea scurt pentru cate se pot spune despre insula, dar s-au spus deja foarte multe si riscul de a ne repeta e prea mare, asa ca eu cred ca nu ne ramane altceva de facut decat sa o vizitam.

Noi, la sugestia unui prieten pe care mi l-am facut cu ocazia ultimei vacante, am decis ca urmatoarea vacanta in Corfu sa fie toamna probabil pe la sfarsitul lui septembrie, inceputul lui octombrie sau primavara pe la inceputul lunii mai si va fi mai lunga, sper ca macar vreo 3 saptamani, in felul acesta o sa am ocazia sa vad si cealalta fata a insulei, de care mi s-au povestit atatea.

Rog un web sa ataseze acestui review si slideshow-ul specificat mai sus:

click aici

webmasterXY*
[18.08.10 23:37:24]

S-a adaugat slideshow-ul propus de autor. O alegere inspirata. Enjoy!

ancamariagadea*
[18.08.10 23:46:23]

Excelent acest review!

Si eu am ales sa plec in Corfu in septembrie, sperand ca soarele sa fie mai bland insa, datorita sfaturilor primite ulterior am ceva emotii: mi-e teama tare sa nu inceapa ploile...

cc_iordachescu
[19.08.10 01:16:20]

Foarte bine scris şi deosebit de util. Felicitări şi mulţumiri! Noi vom amâna cu un an cunoaşterea insulei (deşi tot în septembrie ar fi fost să ajungem), sperând că la un an şi 3-4 luni să vedem lumea cu alţi ochi.

Ce obţiune aţi avut pentru cazare anul acesta?

mihaelacazacu
[19.08.10 02:34:38]

Am citit cu atentie impresiile tale si nu am inteles aproape nimic: nici unde ai fost??? nici unde v-ati cazat?? CORFU e o insula destul de mare, nu-i asa?? Sau acestea sunt impresiile din ultimii doi ani?? pentru ca in 4 zile ma indoiesc ca ati reusit sa vedeti atatea locuri??? sau si pe internet se umbla cu copiute si nu stim sa fim originali! ? ! ? Cei care acceseaza review-urile cauta date concrete nu impresii artistice de calatorie, cel putin asa m-am orientat eu pentru acesta vacanta si nu am dat gres datorita datelor si impresiilor concrete. Daca sunt impresiile tale si nu copiute de pe internet te felicit poti fi scriitor de succes!!!

webmasterXY*
[19.08.10 07:46:55]

@mihaelacazacu, atentie pe acest site nu sunt permise atacurile la persoana si jignirile, te rog pe viitor sa combati ideea si nu autorul.

Intru-cat esti nou inscrisa beneficiezi doar de un avertisment.

Te rog citeste tot ce a scris @danoradea in ultimul timp si mai apoi vei vedea, unde a fost cazat, si ca a mai fost odata in Corfu si in plus un pic de respect pentru un vechi user al site-ului ar fi binevenit din partea unui nou venit, nu? .

Descrierile de acest gen sunt incluse la "Vacanta in Corfu" si sunt descrieri generale , foarte gustate pe acest site, te invit si pe tine sa scrii cand ai timp asa ceva.

magdalena
[19.08.10 08:22:53]

Cu atatea minunatii despre Grecia, e pacat sa nu mai ajung si eu in aceasta tara, macar pana nu devine desert, cum se preconizeaza....

[19.08.10 09:04:55]

@ancamariagadea prima noastra vacanta in Grecia a fost la sfarsitul lunii septembrie si a fost o perioada aproape perfecta, am avut o singura zi cu nori si ceva ploaie, cand am vizitat capitala Kerkyra, in rest soare stralucitor, apa calda... , conform datelor statistice in septembrie se inregistreaza o temperatura medie la umbra de 28 grade, 23 grade in apa si exista cam 5 zile de ploaie, maxim. Eu sunt convins ca o sa aveti un concediu extrem de reusit, sa va simtiti foarte bine!

@cc_iordachescu noi am fost cazati anul acesta la Apart-hotel Fire Fly, pentru detalii: click aici unde ne-am simtit excelent.

@magdalena niciodata nu e prea tarziu, Grecia este o tara unica, ca de altfel toate si sunt multe de vazut aici, eu iti doresc sa ajungi peste tot si cat mai repede, eu sper sa nu ajunga "desert" desi si eu am unele indoieli in aceasta privinta, dar sper sa ma insel.

presario
[19.08.10 10:08:09]

Foarte bine scris, felicitari !

L-am pus si eu la favorite, pt cand o sa ajung pe aici.

( Buna gaselnita asta - cu favoritele )

[19.08.10 11:32:49]

Initial nu am vrut sa raspund cu nimic, dar

@mihaelacazacu

- in septembrie 2008 am fost la Hotel Alonakia, Agios Gordis, Corfu, Grecia intr-un frumos sejur de o saptamana, pentru detalii: click aici

- in iunie 2010 am fost la Apart-hotel Fire Fly, in Moraitika, Corfu, Grecia, detalii poti sa citesti aici: click aici

Cred ca am lamurit pe unde am fost si unde am fost cazat, iar in ceea ce priveste randurile de mai sus sunt impresii de anul acesta si nu de acum 2 ani, despre care am scris de altfel cu mai mult timp in urma. Am facut doar o scurta paralela intre Agios Gordis si Paleokastritsa anului de gratie 2010 si Agios Gordis si Paleokastritsa in 2008, incercand sa atrag atentia asupra schimbarilor survenite, din punctul meu de vedere.

In alta ordine de idei, insula Corfu este o insula mare, a doua ca marime din randul insulelor ionice, dar si mica de aproximativ 591 de kilometri patrati, avand lungimea de 53 de kilometri si latimea de aproximativ 25 de kilometri, in linie dreapta.

Cat priveste nelamuririle in ceea ce priveste timpul scurt in care am reusit sa vedem atatea, sa facem un remember si sa vedem:

- 15 iunie 2010, aproximativ ora 17, am ajuns in statiune si desi eram rupti de oboseala dupa atata drum cu masina, am gasit resursele necesare pentru un pic de plaja si de baie in mare, despachetatul lasandu-l pentru mai tarziu. - 16 iunie 2010, ziua 1, dimineata pe la ora 8 ne-am urcat in masina si ne-am indreptat spre statiunea Agios Gordis, 18 kilometri, via Ag. Mattheos si Vouniatades. Ajunsi aici ne-am petrecut timpul pana pe la ora 16 la plaja si in apa (cateva locuri bunicele pentru snorkeling) sau cutreierand statiunea (nu aveti nevoie de mai mult de 45 de minute, fiind destul de mica), iar pe la pranz ne-am delectat cu o excelenta pita gyros la una din tavernele de pe malul marii. La ora 17 am ajuns in Moraitika.

- 17 iunie 2010, ziua 2, dimineata pe la ora 7 ne-am imbarcat in auto personal cu destinatia Sidari si al ei celebru Canal d'Amour, distanta de 50 de kilometri, via Benitses, Kerkyra, Skripero (o asezare minunata, pentru care trebuie sa va faceti timp macar o ora), pe care am parcurs-o in aproximativ o ora si 30 de minute. Aici, dupa ce am savurat o cafea deasupra canalului (o panorama extraordinara) am facut plaja, baie in superbele canale si le-am batut la pas, pe indelete pana pe la ora 16 cand ne-am imbarcat din nou in masina si ne-am indreptat spre Paleokastritsa, aproximativ 20 de kilometri. Timp de vreo 3 ore ne-am plimbat prin statiune, am admirat verdele si albastrul de aici si am luat cina la o taverna pe plaja. Pe la ora 20 ne-am intors in statiune.

- 18 iunie 2010, ziua aceasta ne-am petrecut-o in totalitate in Moraitika.

- 19 iunie 2010, ziua 3, dimineata pe la 7. 30 ne-am imbarcat in auto spre Kerkyra, via peninsula Kanoni. La aproximativ 13 kilometri de Moraitika, ne-am parcat masina intr-o mica parcare din apropiere de Perama si ne-am indreptat pe jos spre Kanoni, trecand peste un mic pod pietonal ce desparte laguna Chalikiopoulos de apele marii. Aici am ramas aproximativ 3 ore dupa care ne-am indreptat spre Kerkyra.

- 20 iunie 2010, ziua 4, dupa ce ne-am dus sotiile la plaja, ne-am urcat in masina si ne-am indreptat spre Lefkimi, aflat la aproximativ 20 de kilometri, pentru a putea vedea programul ferry-ului de intoarcere si pentru o mica tura prin imprejurimi. La intoarcere ne-a oprit in localitatea Marathias, zona in care insula are latimea cea mai mica, dupa mine nu sunt decat vreo 4 - 5 kilometri (nu m-am uitat pe internet sa vad daca datele sunt exacte) si am facut o scurta incursiune la plaja Marathia, mica, superba, nisipoasa si extrem de cocheta. Urmatoarea oprire a fost la Ag Georgios, unde am petrecut doar vreo 15 minute prin micuta statiune, dupa care ne-am indreptat spre Nissos beach si lacul Korisson. De aici am plecat spre Ag. Mattheos, ajungand chiar cu putin timp inainte de a iesi localnicii de la biserica, prilej de a rataci un pic pe stradutele pustii, dar extrem de frumoase, dupa care ne-am asezat la o terasa in mijlocul localitatii, alaturi de multimea care iesea de la biserica, prilej de a socializa putin si de a lua pulsul zonei. Restul zilei l-am petrecut in Moraitika.

- 21 iunie 2010, ziua aceasta ne-am petrecut-o in totalitate in Moraitika.

- 22 iunie 2010, dupa un scurt ramas bun de la plaja si apa ne-am urcat in masina si am pornit spre Oradea.

Cu acestea cred ca am reusit sa dezleg misterul celor 4 zile, si da, am reusit sa vad atat de multe locuri deoarece avand o experienta anterioara pe insula, de aceasta data am stiut exact ce vreau. Sper ca am fost destul de concret, dar si de original in cele scrise de mine aici.

@webmaster25 eu nu cred ca avrut sa ma jigneasca, probabil de vina a fost oboseala orei inaintate, la care a scris ecoul. Cred ca dupa ce vor trece mai mult de 3 zile (vechimea doamnei pe site) si va reusi sa parcurga mai multe review-uri, ale mele sau ale altora, isi va schimba probabil parerea, daca nu de gustibus non disputandum...

ei si era sa uit, sunt contra copiat cu desavarsire, oricum pentru a putea fi obiectiv ii las pe ceilalti membri AFA sa-si dea cu parere despre asta

georgiana
[19.08.10 11:40:04]

Si eu,care credeam ca Paleokastrita e cel mai fain loc din Corfuuuu!!!!!

[19.08.10 12:12:33]

@georgiana din punct de vedere al cadrului natural, cred ca Paleokastritsa ramane unul dintre cele mai frumoase locuri din Corfu, mai ales daca urci la Bella Vista ti se taie respiratia, dar mai sunt inca multe locuri la fel de spectaculoase, ma gandeam sa insir cateva, dar mi-am dat seama ca probabil ar trebui sa enumar prea multe ca sa nu fac discriminari, asa ca...

Totusi sfatul meu este sa incercati sa ajungeti si in asezarile aflate in afara traseelor turistice, veti cunoaste un alt aspect al insulei.

mihaelacazacu
[19.08.10 12:30:10]

Imi pare rau ca v-ati suparat, eu sunt o persoana mai pragmatica iar datele scurte si la obiect imi plac mai mult. Probabil, sau mai bine zis sigur, atunci cand ai 2 copii mici ti se pare absolut imposibil sa vezi atatea locuri in 4 zile. Sincer, imi pare rau daca te-am suparat si intr-adevar gusturile nu se discuta...

[19.08.10 12:43:10]

nu m-ai suparat absolut deloc, ar fi aiurea sa ne suparam pentru ca parerile noastre nu coincid, dar sper ca te-am convins ca se pot vedea multe in 4 zile, si crede-ma, daca nu ar fi trebuit sa-i fac pe plac si sotiei as fi colindat si mai mult, dar a trebuit sa stam un pic si la plaja...

chelie_d, danoradea, georgiana, luciaoradea, magdalena, mihaelacazacu, mirelutza
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Corfu: