ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2010
ÎNSCRIS: 16.08.10
JUL-2010

Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Aventura pe credit bancar!

In perioada 18.07.2010-24.07.2010 contra unei sume de bani (450 euro) am fost plecati in concediu pe litoral, am avut cazare in statiunea mamaia la hotel Aurora.

In jurul orei 12.00 am ajuns in receptia hotelului Aurora pt a ne caza, am intampinat la receptie o draguta domnisoara in jur de 50 de ani careia prezentandu-i biletele am primit un raspuns ferm si convins "asteptati pe canapea cazarea se face la ora 18.00 nu v-am pus eu sa veniti mai devreme". Citind contractul incheiat cu agentia de turism ne-am dat seama ca "duduia" avea dreptate.

Asteptand cu sotia la receptia hotelului in jur de 3 ore am hotarat sa mergem la receptie si sa lasam bagajele pana la ora 18.00, urmand sa mergem pe plaja, ajunsi acolo i-am comunicat acesteia dorinta noastra, nu s-a raspuns ca nu e vina ei ca am venit la ora aceea si sa asteptam linisrtiti in continuare. atunci ne-am dat seama ca prostitutia si spaga inca mai functioneaza in Romania si am scos din buzunar o modesta suma "20 de lei".

In urma acestei contributii dialogul s-a schimbat la 360 de grade, ni s-a comunicat ca nu au camere decat la et 9, ne-am dat sema ca avem de a face cu un vultur plesuv.Nu ne-a deranjat faptul ca avbea camera la et 9 asa ca am acceptat penultima camera din hotel 907, din acel moment a inceput aventura. De cate ori doream sa coboram sau sa urcam intampinam "n" motive cum ar fi: pana curent, defectiune lift, copii care se jucau la nivelele inferioare la lift, etc... Nu a fost nici o problema deoarece am ales scarile fapt pt care am fost caraterizati de ceilalti turisti drept fraieri ca le folosim... calsic romanesc.

Dupa care a urmat lipsa apei calde motivul fiind et 9, lipsa curateniei motivul fiind lipsa de personal, lipsa semnal televizor, motivul fiind semnal slab tv cablu, lipsa hartie igienica motivul: consumata prea repede. In a 3-a zi de cazare ni s-a defectat frigiderul, dupa o jumatate de ora de asteptare la receptie am fost indrumati catre un domn care aducea la prima vedere cu ballu (din cartea junglei) acesta spunandu-ne ca ce dorim sa repare el frigiderul, afland ulterior ca dansul este electricianul hotelului.

Mergand la un cetatean superior acestuia ni s-a comunicat ca daca avem noroc sa fie o camera libera, ni se va aduce un alt frigider, dar din pacate nu a fost sa fie asa. tot sejurul am avut parte de o desteptare la ora 06.00. intreband de ce avem privilegiul acesta ni s-a comunicat ca pers. de serviciu trebuie sa inceapa treaba de dimineata ca sa faca fata cerintelor, lucru nerealizabil.

De cate ori doream sa folosim ac-ul cadea tens electrica. Intrebandu-i pe cei de la receptie de ce nu s-au pregatit cu un generator ni s-a spus ca e ste criza, hotelul fiind plin.

Nu mai doresc sa va plictisesc cu aventura mea de concediu si va sfatuiesc sa evitati haosul din hotelul "Aurora", litoralul romanesc si aceasta tara frumos populata.

Trimis de undertacker_69 in 16.08.10 22:09:45

VIZUALIZĂRI: 3368 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (undertacker_69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

danait
    [16.08.10 22:13:38]

Din ce motiv nu ti-a placut marea?

pepsi70ro
    [16.08.10 22:23:48]

Unii considera ca etajele superioare ale unui hotel sunt excelente. Pacat cu Enel-ul asta care paralizeaza Dobrogea.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [16.08.10 23:26:52]

450 € ??? la 2 steluţe?!? Doamne, cum puteţi da atâţia bani ca să primiţi în schimb doar batjocură?!?

orange
    [17.08.10 01:35:10]

La noi e o vorba :nu e (fraier) cel care cere e (fraier) cel care da.

Consider ca trebuia sa te informezi mai bine inainte sa dai atitia bani ,pentru asta exista AM FOST ACOLO.

valimi
    [17.08.10 09:18:24]

Cam multe facilitati la banii astia: lipsa AC, lipsa lift, lipsa semnal TV, lipsa frigider, lipsa curatenie, lipsa bun-simt... ati fost cam rasfatati. Bine ati plecat de pe litoralul romanesc.

Puncte de la mine!

michirec
    [17.08.10 10:45:47]

........si nu v-am spus sa nu mai mergeti pe litoralul romanesc?

[17.08.10 20:56:55]

@danait > prea neagra

@valimi, multumesc mult pt apreciere, dar ce sa faci asta e cant nu prea ai posibilitate sa iesi din tara, dar promit ca nu o sa mai calc pe acolo!

NOTA WM6: sper că am nimerit bine pe cei cărora le-ai adresat răspunsurile; când mai scrii cuiva (chiar dacă faci clic pe linkul "răspunde acestui ecou"), scrie-i şi numele, altfel NU se va şti cu cine 'te cerţi'...

[17.08.10 21:37:17]

Pai posibilitati, exista, vad ca ai platit mai mult decat mine la Hotelul Casablanca: de aici, din Obzor.

Voi ati platit 450 de euro pe 8 nopti si eu daca as fi stat 8 nopti as fi platit: 368 euro cu allinclusive si lifturi si parcare gratis si Ac functional, restul de bani se puteau consuma pe drum, totul e sa fii realist intotdeauna si sa nu astepti mai mult decat trebuie de la un sejur. Noi am platit cu cardul de credit acolo si ne vor veni 3 rate din luna urmatoare. Am ajuns si noi in jur de 12 si imediat am primit bratarile si cheile de la camera, Desigur nu eram pe plaja, dar cred ca pretul, piscina, masa si serviciile, au suplinit pe deplin acest minus. In rest nu am avut absolut nimic de comentat negativ la acest hotel, poate ca la 4 stele in baie ar fi trebuit sa fie cabina de dus, sau cada, dar pe mine nu m-a deranjat absolut deloc.

Am stat si noi 3 nopti la Aurora prin iunie 2007, inainte de a merge pentru prima data in Bulgaria (la Miramar unde ni s-a parut raiul pe pamant) si nu a fost rau, desi camera era chiar minuscula, mobila ciudata si mocheta foarte patata, iar aspectul general al camerei: ca de spital. Insa stiam ca are 2 stele si nu ne-am asteptat la nimic spectaculos. Despre caderile de tensiune vad si aud ca si la Bulgari e problema mare, foarte trist sa ramai fara curent in concediu.

Oricum, poate la anul alegi mai bine si ve-ti avea o vacanta mai frumoasa, sper!

[18.08.10 20:08:59]

ionescunic

In ce perioada ai fost tu acolo cu 358 euro, si mai ales cu ce fel de mijloc de transport ai fost tinand cont ca eu nu am masina in dotare, si in plus de asta iti zic ca nu ma asteptam la cine stie ce lux la acest hotel dar ma asteptam la mai mult respect din partea angajatilor ca doar eu am platit ca sa vin la hotel nu ei mi-au dat bani si nu am stat acolo pe banii lor, dar ce sa faci vb cuiva "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul".

Acum un an am fost la Parc un hotel super si atmonsfera si camera totul a fost ok, anul asta cand am facut rezervarea Parcul era in curatenie si de aceea am ales "Aurora".

[18.08.10 22:10:23]

Am pus si linkul cu descrierea mea in ecoul de mai sus, am fost din 29 iulie 3 nopti am facut rezervare pe booking, fara nici un fel de avans, asta era pretul afisat pe booking la momentul respectiv deci oricine putea sa isi rezerve doar din 3 clickuri si cu conditia sa aibe un card de credit valid, a mers cu avantaj. noi avem masina si am mers cu ea dar daca nu aveam, mergeam cu autocarul care costa 30 de euro / persoana dus intors cu o firma aflata de aici de pe site, dar pot sa ti-o dau numai in mesaj privat.

Conditiile au fost mai mult decat onorabile si poate alta data vom mai veni la acest hotel. Dezavantajele hotelului: nu e in prima linie la mare si plaja are intrare in apa cam ca la Neptun insa e foarte lunga si in fata la hotelul vecin intrarea in apa e mai lina. Am mers la acest hotel si numai 3 nopti pt ca noi avem mai multe iesiri pe an, ne place in concediu si nu ne permitem sa stam mai mult, nici cu banii, nici cu zilele de concediu. In plus fata de cei 138 de euro de cazare pe 3 nopti, am cheltuit echivalentul a 50 de lei pe nimicuri, daca iei de acasa prosoape mari pentru sezlong si sampon nu mai ai nevoie de nimic, nu am dat 1 leva nimanui si nimeni nu a pretins un cent de la mine. Oferta a fost extraordinara si de ea au profitat si alti prieteni de ai mei, dar le e lene sa scrie pe site sau nu au cont.

Vacanta frumoasa la anul si alegere buna!

PS. Inca nu am platit un leu din acea scurta vacanta, am platit cu card de credit si imi vin trei rate de luna urmatoare fara dobanda.

[19.08.10 21:45:20]

ionescunic Ok ms mult de pont, sper sa fim bine pana la anul cu criza asta si cine stie poate ne vedem la bulgari daca la noi in tara nu e de stat in concediu, si am citit de concediul tau acolo a fost frumos in schimb nu am inteles nu ai avut cada sau dus? Poate vreodata vom ajunge si noi la nivelul lor cu serviciile, si inca ceva nu prea am incredere sa fac rezervari on line pt ca eu cand plec in concediu stau 8-10 zile nu merg cate 3 zile asa ca rezervarile le fac din iarna.

Simonaaa*
    [24.08.10 19:15:23]

Undertacker, si noi spuneam inainte la fel: "n-avem posibilitati sa mergem in strainatate". Si stii ce faceam? Mergeam in Romania si dadeam mai multi bani, iar tot ce primeam era batjocura! Anul asta am fugit si noi de litoralul romanesc si bine am facut.

Adunand banii ce ii dadeam aici pe masa (care era la terase si ne costa in jur de 150 - 200 ron/zi), cazare (Aurora 2* - 2400 ron 3 pers/7 zile), transport (benzina) etc. am realizat ca in Turcia am platit aceiasi bani, sau poate chiar mai putin si am mers la 5*; totul asigurat (rasfat chiar), conditii de 10 ori mai bune ca in Romania...

Acum stii care e concluzia? Ca nu ne permitem sa mergem in Romania.

Deci cautati sa cumparati bilete in strainatate pana la sfarsitul lunii mai si veti fi foarte multumiti atat de pret (care aveti mari sanse sa fie mai mic decat in Romania), cat si de conditii, care nu se compara!

Tine cont de ce ti-a spus ionescunic, fii cu ochii pe oferte de Early Booking in strainatate si te asteptam la anul cu o impresie mult mai buna! E greu pana pleci prima oara.

[24.08.10 21:19:01]

simonaaa

Ai dreptate poate uneori ne e teama sa ne aventuram singuri inntr-o aventura. Dar am zis ca am mai vrea sa mergem cu cineva daca o sa plecam in afara si in plus ma sperie faptul de a merge cu autocarul, pt ca nu avem masina "compatibila"cu distanta, adica e fff batrana, nici la mare nu am luat-o o tinem numai pt deplasari in oras. Nu stiu ce sa zic o sa iau in calcul si varianta de a iesi vreodata din tara in concediu ca stii cum e cand dai de gust nu te maiu saturi. Ok inca o data va multumesc de pont amandurora si ce sa zic o sa va tin la curent cu peripetiile mele!

[14.09.10 11:57:55]

Foarte foarte scump la conditiile oferite. E mult mai ieftin sa te duci la fata locului si sa stai la o pensiune construita de curand, curata si cu toate conditiile, mult mai bune decat hotelurile mastodont nerenovate de la noi, unde pretul este similar sau mai mare decat 3 stele adevarate in strainatate.

Oricum, noi nu am sta mai mult de o zi in aceste conditii, si nu avem un venit mare (dupa cum am scris tot aici pe site, am stat la o pensiune cu 110 lei camera pe noapte, cu parcare cu tot).

Mult noroc pentru vacantele ulterioare si sper sa reveniti cu amintiri mai placute!

Later edit: Stai ca abia acum am vazut ca e un hotel de 2 stele, adica este chiar exagerat de scump! Ati avut o singura camera timp de o saptamana la banii acestia? Pretul a inclus masa? Nu pot decat sa-i sustin pe antevorbitori: in banii acestia gaseati cazare, masa si poate si transport catre vecinii bulgari sau prietenii turci.

[14.09.10 20:32:28]

gcorneille

Da am stat i saptamana intr-o camera intr-un hotel construit de pe vremea lui Ceausescu fara mic dejun fara masa, doar cu un ac si cu o "ragalie" de frigider, daca vroiai sa bei ceva rec trebuia bagat in congelator ca in frigider nu facea fata, dar dupa cum am mai zis nu as vrea sa ma despart de litoralul romanesc. Acum un an am fost tot in Mamaia la hotel parc, am fost innainte de renovare, a fost foarte ok, mic dejun, parcare am avut o camera + un living unde exista o canapea extensibila si 2 fotolii a fost foarte liniste mancarea ff buna "bufet suedez" ce sa zic a fost bine, nu ca as fis sperat ca la Aurora sa fie la fel dar nici asa sa am parte de greata si sictir, bine nu stui daca personalul a auzit de bune maniere sau de politete, dar ma repet dupa cum am mai zis nu o sa mai merg acolo niciodata, poate voi alege, in afara de vreo 2-3 zile la mare, bucovina unde am fost de curand si a fost foarte frumos sau maramuresul ok asta ramane de vazut vb ta la fata locului!

[15.09.10 12:02:58]

undertacker 69:

Departe de mine insistenta de a te trimite in afara tarii. Dupa cum poti vedea chiar pe acest site (Eforie Sud - Pensiunea Mon Caprice), am fost anul acesta pe litoralul nostru si m-am simtit foarte bine, ca si anul trecut de altfel (tot Eforie Sud, la o pensiune-hotel despre care urmeaza sa scriu tot aici - Randunica). Sincer, regret nespus faptul ca litoralul nostru a ajuns asa cum a ajuns, ma bucura foarte mult faptul ca, incet-incet, incepe sa se schimbe ceva, apar si oameni care chiar vor sa faca turism, nu numai speculanti, dar mi-as dori sa se schimbe cat mai mult cat mai repede. Eu personal am mai fost la mare in Grecia si Turcia, unde m-am simtit foarte bine (la fel, am pus review-uri aici) si m-as bucura tare mult sa am posibilitatea sa merg si la noi pe litoral in aceleasi conditii. Sper sa poata acest lucru cat de curand.

Ce vroiam eu sa spun era ca, la conditiile oferite de hotel, pretul a fost foarte mare, similar cu un all-inclusive din Bulgaria, Grecia sau Turcia.

Eu as milita mai degraba pentru boicotarea hotelurilor care nu fac turism, ci bisnita, prin evitarea acestora, poate ca, daca vor ajunge sa aiba 30% din hotel ocupat in timpul in care alte hoteluri nu fac fata cererii, se va gandi cineva sa schimbe ceva. Eu cred ca doar consumatorii au aceasta posibilitate. Eu nu zic "nu mai mergeti la noi pe litoral" ci "mergeti doar acolo unde sunteti tratati civilizat" respectiv "nu mai acceptati sa fiti tratati cu dispret de niste oameni platiti sa va faca vacanta mai frumoasa".

In speranta unui viitor turistic luminos si la noi in tara, va urez voua si tuturor utilizatorilor site-ului AFA vacante cat mai reusite, si cat mai multe in tara, pentru ca avem niste locuri superbe care merita din plin promovare si atentia noastra a tuturor!

[15.09.10 17:13:38]

gcorneille

Uneori imi vine sa spun numai atat" FRUMOASA TARA AVEM, PACAT CA E POPULATA PE ALOCURI! "cred ca bisnita, prostia spaga si multe altele nu o sa dispara niciodata si inca sunt persoane carora le convine cu bani multi sa aiba niste conditii de cacao si poate sa nu iasa chiar asa mult in evidenta, cum am zis eu nu am iesit afara din tara, poate o veni si vremea aia asa ca daca va veni sper sa imi lase o amintire placuta si sa nu am o parere de impresie asa cum a fost in vara asta (tinand cont ca a fost si luna de miere)

[15.09.10 17:21:13]

Casa de piatra!

Sa dea Dumnezeu ca asta sa fie toata supararea casniciei voastre, in rest sa aveti parte de dragoste si numai bine!

Cat despre bisnita, spaga si manelism (ca mod de viata), eu tot cred ca voi trai sa le vad marginalizate, eu mi-am petrecut vacantele in copilarie la tara, acum, adult (35 de ani), imi face o placere deosebita sa ajung la tara, iar in Romania la tara oamenii sunt foarte buni, primitori (exista si exceptii, dar putine), acesta fiind motivul pentru care tot sper la mai bine.

Dupa ce ne-am dorit foarte mult sa mergem in strainatate si am fost, acum ne-a apucat un dor de plimbari prin tara ca nu mai stim cum sa impartim banii ca sa plecam cat mai des.

[15.09.10 20:09:47]

Multumesc! si multi ani innainte sanatosi, cred ca majoritatea am crescut la tara sau la bunici stiu ca viata e mai linistita acolo si in unele locuri nu se prea stie de net, mobil, i phone, modem mobil si alte chestii care poate ne dauneaza sanatatii si cat despre bani e din ce in ce mai nasol cu disponibilizarile astea si cu haosul asta dar lasa ca nu mai vb de astea ca nu facem politica ci vb despre minunatele locuri din tara noastra si de conditiile inca "primitive" e urat nu ce am zis dar... poate mai citeste cineva si se autosesizeaza! numai bine si spor la bani!

[21.08.13 23:18:51]

@gcorneille: E uite ca anul asta am indraznit si am plecat la vecinii nostrii bulgari si a fost super ok... O sa incerc sa nu mai merg la noi pt ca avem servicii de c... t, nici nu ne comparam cu ei.

[22.08.13 08:15:09]

@undertacker_69: De cand am scris ultima oara aici, in 2010, am ajuns si eu la bulgari, de doua ori, am mai fost o data in Turcia si de doua ori in Eforie Sud. Daca ti-a placut la bulgari, iti recomand ca, la urmatorul concediu, sa mergi la turci. Va fi o crestere semnificativa la o diferenta mica de pret. Eu personal iti recomand sa mergi cu masina, merita, dar evident asta tine de fiecare in parte, cu masina faci 1.5-2 zile, cu avionul 1.5-2 ore de zbor, adica aproximativ o jumatate de zi cu totul.

danait, gcorneille*, michirec, orange, Simonaaa*, undertacker_69, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂAurora Hotel: