ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2010
ÎNSCRIS: 07.04.10
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII

Relaxare totala

Dupa cum v-am promis, revin cu impresii din acest sejur.

Am plecat in jur de ora 6 dimineata pe traseul Bucuresti-Giurgiu-Varna-Nisipuri, condusi de Gps care ne-a dus destul de bine, nu a pierdut semnalul decat in apropiere de Giurgiu si pe la Oinacu, unde ne arata ca suntem pe camp. Drumul a fost bun, cu exceptia catorva portiuni din autostrada care mai avea bucati peticite. Nu am intalnit decat 2 echipaje de politie bulgara la dus si vro 3 la venire, am mers regulamentar si nu am avut probleme.

La hotel am ajuns in jur de 12 (am facut mai multe opriri) si am gasit chiar 2 locuri de parcare. Parcarea este gratuita la hotel, am fost dirijati de un angajat al hotelului. Masina am priponit-o cu un blocaj de volan si un lant suplimentar, menit sa incurce hotii. Din fericire, nu ne-au vizitat, asa ca masina a ramas intreaga si la locul ei. Din exces de zel, angajatii hotelului au taiat iarba si mi-au facut parte din spate a masinii "dalmatian verde".

Distanta aratata de Gps 290km. In zona Nisipuri sunt cateva drumuri cu sens unic, iar dinspre Constantin si Elena e blocat, desi nu sunt indicatoare de avertizare care sa ateste acest lucru. Temperatura esterioara a fost in aceasta perioada cam 38 de grade, iar apa a fost calda si la piscina si in mare.

Hotelul dispune de 3 piscine, intre care una pentru copii cu apa de la 0, 5 la 0, 9 iar cea mare de la 0. 9m la 1. 6m (circulara) in centrul semicercului e 1. 6. In cea interioara nu am intrat. Apa din piscine era foarte limpede (am facut scufundari cu ochelari) si degustari inerente.

In camera era un tv normal, cu tub care prindea orice alt post in afara de cele romanesti si nu am avut la ce sa ma uit (oricum nu aveam timp). Am remarcat lipsa telecomenzii, iar la camera vecina a prietenilor nostri nu avea baterii si nu prindea sonor la Protv International. Aceste probleme s-au rezolvat instantaneu la prima coborare. Eu am primit o telecomanda functionala, iar prietenul meu baterii noi, ba chiar si sunet pe Protv. (ca sa vedem si noi ce cald e in tara)

Am "zacut" la si in piscina, la barul de la piscina, la mezaninne la et 1, si am jucat biliard 2 nopti pana la ora 2. Berea de la bar cam apa chioara, tinea de "sete", vinul rosu si alb (aromat) foarte bun si tare.

Camerele solicitate de noi (una langa alta) aveau vedere la mare si catre piscinele exterioare. Plaja era foarte curata, in schimb nisipul nu e asa de fin ca la Mamaia sau Neptun, sunt multe scoici iar nisipul are granulele mai mari.

Intrarea in apa e ca o cadere in gol, in 2-3 m iti trece peste cap. Am prins vreo 2 zile cu valuri imense, apa era "ciorba", ne-am balacit incontinuu.

In fiecare seara am facut plimbari pana la ROATA si ne-am zgait la toate booticurile cu suveniruri.

Rovignieta am gasit in vama pe o saptamana (10euro), taxa de pod 23lei la dus si 6 euro la venire.

Despre lifturi, erau in numar de 3 si veneau destul de repede. Am ajuns si in zona (staff only) si am vazut ca aveau si 2 lifturi acolo, dar nu erau pt public.

Imaginea de la Sky bar este extraordinara, se vede toata statiunea si toate hotelurile cu piscinele impunatoare.

Animatorii in numar de 3 (2 fete dragute) si un tip haios au facut atmosfera la piscina si pe terasa de la hotel mai putin joi cand au avut liber. Copii erau cred vreo 20, au fost incantati sa participe la cantecelele si jocurile initiate de ei.

Tot la et 1 mai era si un topogan pe care s-au catarat copii nostri in timp ce noi savuram o cafea.

Am castigat un joc de darts, in ultima zi, unde daca nu nimereai de trei ori trebuia sa sari in piscina. Am concurat cu germani, rusi, spanioli si bulgari si am dus faima Romainiei mai departe, obtinand un binemeritat loc intai, din microfon auzindu-se "BRAVO ROMANIA". Premiul oferit a fost evident, tot o aruncare in piscina.

Dimineata plaja la mare sau piscina, mic dejun pana pe la 10, apoi pranzul de la 12. 30- 14 si seara cina de la 18. 30 la 21. 30. In rest odihna activa la Biliard la mezaninne si relaxare la piscina, apoi aerosolii de seara. Era cam "batalie" pe plaja pt a prinde loc langa apa, dar lupta a fost castigata mereu.

Despre "baietii si fetele de la bar" s-au comportat exemplar, mai putin unul care era mai morcovit si nu l-am vazut decat in prima zi.

In concluzie, ori mergeti la bulgari si va luati nisip cernut de acasa, ori mergeti la Neptun sau Mamaia si va luati mancare si bautura de acasa. :)

Trimis de mugur007 in 15.08.10 23:50:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Constantin si Elena si Duni

VIZUALIZĂRI: 2545 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mugur007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Prima oprire inainte de autostrada

mugur007