ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2010
DIN: Timisoara (de adoptie)
ÎNSCRIS: 10.03.08
AUG-2010

Submarine Safaris Tenerife

Inainte sa mergem intr-un anume loc in concediu, ma informez cu ceva timp inainte, ca sa vad cam care ar fi punctele de interes turistic sau locurile mai frumoase, activitatile mai interesante pe care le-as putea practica acolo.

Imi doresc din cand in cand sa fac cate ceva neobisnuit (pentru mine) in scurta vacanta petrecuta pe alte meleaguri. Astfel am facut scuba diving in Zakynthos, para-sailing in Makarska, iar pentru Tenerife am ales sa ne scufundam cu submarinul.

M-am bucurat foarte mult cand am citit pe acest forum ca Tenerife ofera posibilitatea de a face scufundari cu submarinul, apoi am studiat si alte site-uri.

Am facut rezervarea pe internet cu mult timp inainte (click aici) mai mult pentru a fi sigura ca avem locuri rezervate. Am primit cu aceasta ocazie o reducere de 15% din pretul biletelor (48 Euro de persoana-adult, 28 Euro pentru copii de 2-14 ani) atunci cand l-am cumparat de la agentia din port.

Ca sa confirmam rezervarea, a trebuit sa sunam dupa ce am ajuns pe insula, la agentie (primiti indicatii pe email). Am vorbit destul de putin in limba engleza si totul a decurs fara probleme.

In pretul biletului intra transportul dus-intors cu autocarul - pentru noi din fata hotelului Best Tenerife din Playa de las Americas (cea mai apropiata statie de hotelul nostru) - pana in portul San Miguel (un pic mai mult de 1/2 ora) si scufundarea propriu-zisa care dureaza cam 50 min.

Regulamentul spune ca trebuie sa fii in port cu cel putin 1/2 ora inainte de plecarea submarinului (pentru cazul in care preferi sa mergi pe cont propriu) orele de scufundare fiind 10,00; 11,00; 12,00; si 14,00.

Noi am ales ora 14 ca sa nu pierdem prea mult din ziua de plaja (noi facem plaja dimineata si dupa-masa spre seara, dar nu la amiaza). Autocaul te ia cu o ora si jumatate inainte de ora de scufundare, iar timpul care ramane pana sa plece submarinul il poti petrece savurand ceva (cafea, suc, inghetata etc) pe o terasa cu vedere la ocean, in port. Magazinul de suveniruri atasat ofera CD-uri cu imagini din adancuri si altele...

Si apoi incepe aventura... submarinul merge destul de incet si se scufunda la fel. Eu am rau de mare si la inceput am avut o senzatie neplacuta din cauza tangajului, dar am scapat repede pentru ca in adanc nu s-a mai leganat...

Din pacate traseul submarinului este unul relativ scurt, sa nu va imaginati ca mergeti departe in adancul oceanului Atlantic... Undeva in jurul portului veti vedea partea stancoasa din adanc, niste epave si vietuitoarele marine (o ghida le prezinta pe cele care apar in raza vizuala, in limbile spaniola si engleza).

Pe un ecran sunt afisate in permanenta cateva date printre care adancimea de scufundare, distanta pana la fundul oceanului si se pot vedea imagini cu partea superioara a submarinului, imagini interesante atunci cand submarinul e inca la suprafata.

La un moment dat ne oprim si apare ca parte a show-ului un scafandru care innoata in jurul submarinului cu o pisica de mare uriasa... e chiar spectaculoasa... Cei 2 sunt insotiti de o gramada de pesti si pisici de mare mai mici... si cam asta e ceea ce se poate vedea...

Pentru cei care au trait experienta scuba-diving aceasta scufundare poate e cam putin, dar o recomand tuturor celorlalti... si mai ales celor cu copii.

Mie personal mi-ar fi placut sa dureze mai mult si sa mergem mai departe in larg, eram dornica sa vad mai multe, poate chiar balene... dar si asa a fost ok... inclusiv sentimentul de siguranta pe care il ai la bord.

Si apoi sa fim realisti: intro ora nu poti ajunge prea departe.

Ma bucur ca am trait aceasta experienta si cred ca as mai incerca-o si in alte locuri... in Tenerife am redescoperit viata din adancuri, dar de data asta am vazut-o pe viu: din submarin, de pe catamaran si la Loro Parc.

Si am ramas in minte cu o imagine despre cat e de frumoasa si interesanta lumea in care traim si cu ideea ca aceasta lume trebuie protejata.

Pozele pe care le voi atasa acestui review nu pot sa redea 100% realitatea, de aceea va doresc sa mergeti sa o descoperiti personal.

Si bucurati-va de ea: -)

PS: Cu ce melodie credeti ca se termina calatoria in adacuri?

Bineinteles "Yellow submarine" - Beatles: -)

Trimis de Delight in 15.08.10 23:35:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Mallorca

VIZUALIZĂRI: 4525 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Delight); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Portul San Miguel (in plan indepartat se vede o parte din terenul de golf)

[25.09.17 21:24:51]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «'Opționale' prin Tenerife» (nou-creată, între timp, pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂ[Alte] 'Opționale' prin Tenerife: