ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10

Spuneti bogdaproste!

N-am nici cea mai vaga idée daca ceeace am de gand sa va scriu se poate numi review sau macar daca se potriveste cu tematica saitului amfostacolo. ro dar citindu-va si vazand cat de « umblati » sunteti, cu cata desinvoltura strabateti cu masina un continent intreg nescapand niciun obiectiv, cum faceti pe cont propriu excursii in tari exotice si putin cunoscute, cum citati sute de destinatii turistice, hoteluri sau restaurante nu pot sa nu fac comparatia cu excursiile facute cand eram noi tineri. Ati avut sansa ca liberalizarea iesirilor (chiar in perioada in care trebuiau luate vize) sa va prinda copii, adolescenti sau tineri si sa va formati in mers gustul turistic; deasemeni in acesti ultimi douazeci de ani ati mancat engleza pe paine si asta v-a ajutat in orientare si negociere. Sa nu mai vorbim de internet care v-a pus la dispozitie locatii, bilete, harti astfel incat de acasa erati familiarizati cu ceeace urma sa vizitati. Nu pe ultimul loc sunt impresiile postate pe amfostacolo. ro, o adevarata enciclopedie de turism devenita din pacate sau din fericire pe zi ce trece mai completa dar si mai labirintica. Sigur ca doua conditii sine qua non sunt banii si timpul dar am observat cum fiecare isi gaseste un culoar de relaxare fie ca iese o dimineata intr-un parc sau la o padure fie ca face o croaziera pe un vapor luxuos. Faptul ca weekendul incepe vineri dupa amiaza (la unii chiar de joi), ca proaste si pline de gropi cum sunt, soselele din Romania te duc la pensiuni sau moteluri cochete si confortabile, ca exista initiativa particulara in a amenaja un parc, o padure sau un crang, de cele mai multe ori turistii sunt multumiti si recomanda si altora traseul. Stiu, in timpul saptamnii pentru majoritatea dintre voi nu e deloc usor, grija zilei de maine, cresterea preturilor si scaderea salariului, lipsa de perspectiva va provoaca o continua si adanca teama si amaraciune dar incepand de vineri dupa amiaza si pana luni traiti pentru voi si familia voastra sau prieteni, va bucurati de minunatiile acestei tari atat de putin scoase in evidenta iar in concediu… mai la greci, mai la bulgari sau dupa punga pe Coasta de Azur, va refaceti energia si toleranta pentru anul care va urma.

Vreau sa va descriu un tablou apocaliptic real, pentru care userii mai maturi pot depune marturie ca nu e cu nimic exagerat. Vreau sa va descriu cum erau « iesirile » in tineretea si maturitatea mea:

-asteptai cativa ani pana sa-ti vina randul sa-ti iei o masina.

-aveai dreptul la 40 l. benzina/ luna.

-aveai dreptul sa circuli o duminica da si una nu, dupa cum numarul de inmatriculare era cu sot sau fara sot (sambata se lucra)

-daca plecai in concediu, obligatoriu in portbagaj trebuia sa ai o canistra de benzina. Cozile la pompa erau de 6-7 ore si uneori de seara pana dimineata; in tara puteai merge si 200 km fara sa gasesti vreo pompa cu carburant.

-erai obligat sa-ti iei mancare cu tine pentru ca birturile si restaurantele puteau sa nu aiba nimic. Iti luai conserve de carne de porc in suc propriu, babusca, branza topita si paine prajita pentru ca in unele localitati painea se dadea pe buletin.

-daca intamplator restaurantul avea mancare, in compensatie chelnerul era obraznic si te trata ca pe un r…. Chelnerul era o persoana importanta pentru ca facea parte din mafia furnizorilor de carne iar tu, un biet inginer stateai ore intregi la coada la carne.

-daca nu erai atins de morbul drumetiei si-ti faceai concediul intr-o statiune la o vila ONT, trebuia sa accepti camera cu igrasie, cuveta infundata si programul de alimentare cu apa al localitatii. Daca mergeai cu prietenul/prietena trebuia sa dai spaga la receptie pentru ca nu erau tolerate relatiile neprincipiale.

-daca ti se aproba iesirea din tara in concediu aveai dreptul la 50 dol cu care iti asigurai benzina, cazarea, mancarea si vizitele la muzee; contactarea unor romani “ fugiti” era periculoasa in sensul ca se afla si altadata nu mai pupai plecare. Dormeai in masina in benzinarii, puneai prosoape la geamurile turismului, te spalai din ibric si nu-ti permiteai sa mananci decat mancarea adusa de acasa. Chiar si asa, era un privilegiu sa ti se aprobe excursia si ca sa nu fi turnat de colegi o tineai secret pana in ziua plecarii. N-am avut parte de asmenea privilegii si eram convinsa ca singurele tari vizitate in aceasta viata raman a Fagarasului, a Zarandului si a Lapusului...

Spuneti bogdaproste ca v-ati nascut cu cativa zeci de ani mai tarziu.

Trimis de Michi in 13.08.10 19:58:17

VIZUALIZĂRI: 2693 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

ionescunic
[13.08.10 20:50:06]

Asa este, multe din situatii le-am trait si noi care suntem mai tinerei. Am stat o noapte la coada la benzina ca sa mergem la mare cu masina unui prieten, am stat 4 in camera pentru ca n-aveam bani de 2 camere, mereu luam paine de acasa pentru ca nu puteam cumpara mai de nicaieri, aveam conservele la noi si de aia nu le mai suport acum, am mancat de multe ori friptura cu garnitura de creveti expandati... sau peste cu varza... si cel mai grav pepsi sau brifcor puteam sa bem numai la cine stie ce cabana din varful muntelui. Dar era frumos si atunci, mergeam mai mereu cu trenul, aveam muzica noastra si conditii de cazare nasoale dar eram tineri si rabdatori.

[13.08.10 21:10:38]

în "săptăluna" mea de miere (de la 2Mai) am uitat să luăm zahărul de acasă. tot sejurul am băut ness-ul cu... zahăr vanilat! altceva n-a vrut să ne vândă tanti aia de la prăvălia din sat!

[13.08.10 21:16:10]

mutat la "Filozofari... turistice"

cosminp
[13.08.10 21:42:48]

@Michi, erai printre cei avuti daca aveai masina si mergeai in concediu cu ea, in tara si afara, si stateai la vile ont, care nu erau chiar asa de rele.

trebuie sa vedem si partea frumoasa, cand mergeam in cabane si ne distram, si era curat si mancam ce gaseam acolo, dar era bine si placut.

cand urcam pe munte si nu intalneam muntii de gunoaie (nici menajere si nici umane), nu auzeai manele dar cantai cu placere cantecele de munte si ne spuneam ca suntem montaniarzi.

cand plecam in concediu cu trenul ca nu aveam masina si faceam 7 ore pana pe valea oltului.

cand plecam cu trenul si aveam in bagaje paine si d'ale gurii pentru ca acolo nu gaseam mai nimic si cumparam o jumatate de paine pe buletin, ca nu eram din localitate.

dar atunci eram mai curati sufleteste, eram mai putin poluati fonic de maimutele care impanzesc acum marea si muntele romanesc, ne ajutam mai mult intre noi atunci cand unul avea nevoie de ceva.

nu tanjesc dupa vremurile de atunci, nici gand, mai ales ca nu am trait bine, dar libertatea asta prost inteleasa si democratia originala de la noi, asa cum a fost denumita imediat dupa Revolutie (care Revolutie?) te face sa cauti locuri cat mai retrase, in care exista putina civilizatie si in acest fel sa nu tenteze maimutele sa vina acolo.

revolutia internetului care intradevar ne-a schimbat viata este responsabila de tot. daca nu era internetul cum vorbeam noi acum?

inainte ma cazam undeva cat mai ieftin, dimineata luam rucsacul in spate in care puneam cate ceva d'ale gurii, apa si un pic de ciocolata sau glucoza (mai tineti minte acele placute de glucoza cu diferite arome?) si plecam pe munte sa fac trasee. plecam dimineata si ma-ntorceam seara, rupt de oboseala. mancam ceva, ma culcam si dimineata o luam de la capat pe alt traseu.

acum avem informatii cu ghiotura, de pe internet, prin mail, prin carti de turism. atunci aveam doar cateva harti.

acum avem libertate de miscare nelimitata.

putem practic sa mergem oriunde, chiar si in spatiu, cu conditia sa ai bani. da, exista inscrieri la calatorii in spati. parca 10 sau 20 milioane de dolari.

da. astazi este mai bine. dar cu ce pret? astazi am vazut la televizor ca sunt oameni cu 3-400 lei salariu pe luna pentru ca li s-a taiat 25%. dar altora li s-a mai taiat si in iarna, asa ca salariul a scazut cu jumatate din iarna pana acum, iar taierea de acum este la salariul brut, adica cu mai mult de 25% la venit. oamenii astia nu mai nici ce sa manance, daramite sa calatoreasca. si nu-s putini. sunt aproape toti bugetarii. acei bugetari care nu au facut mici afaceri sau mici gainarii care sa le completeze venitul. sunt acei bugetari care in vremurile trecute de care povestesti aveau si ce sa manance (chiar daca stateau la cozi 2 zile) si faceau si cel putin un concediu pe an, din salariul de bugetar. acum nu poate nici sa moara, ca-l costa salariul pe un an.

da. este mai bine acum. dar stii cum este cu binele? este ca atunci cand doi prieteni stau fata-n fata si intre ei sunt niste gratii. unul este la inchisoare si fiecare zice ca-i este bine. binele este foarte relativ. depinde de care parte a gratiilor stai.

bine este si pentru acel om din zonele in care au fost inundatii si caruia nu i-a luat apa casa, asa cum i-a luat-o vecinului. el a scapat cu casa intreaga, dar trebuie s-o consolideze. vedeti ce relativ e acest bine?

gata cu filozofia si sa vorbim serios.

va fii din ce in ce mai bine pentru generatiile care vin, dar la facutul de bine trebuie sa mai ajutam si noi.

eu, unul, nu pot sa spun ca imi pare rau ca m-am nascut, trait si muncit in acele vremuri, dar nici nu tanjesc dupa ele.

asa a fost sa fie, sa traiesc experienta acelor vremuri, sa-mi aduc aminte cu placere sau tristete de acele vremuri si sa pot povesti si altora sau macar copiilor mei despre ele.

in nici un caz nu-mi pare rau ca nu m-am nascut mai tarziu, chiar daca ma mai chinuie tehnologia moderna.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][9 voturi]
[13.08.10 22:02:02]

Cosminp, nu am crezut ca rememorarea oprelistilor pe care le aveam in a ne deplasa vor rascoli atatea amintiri. In primul rand eram tineri si idealisti, mai putin informati ( fericiti cei saraci cu duhul ), nu faceam din bani o religie, citeam mult, ne iubeam si respectam munca. Fiecare perioada istorica are plusurile si minusurile ei, societatea ideala inca nu s-a inventat.

Nicu
[13.08.10 22:29:10]

Vad ca aici posteaza (DOAR) cei de o anumita virsta,

sa fie asta un fel de regret sau doar amintiri din alte vremuri apuse. Ma incadrez f bine aici la categoria celor care au virsta 50 + si nu regret acea perioada cu vacante la mare cu bilet luat prin sindicat la confort 3. Atunci era confort 1- 2 si 3. Cel mai bun bilet era la confort 1. Tin minte ca sejurul dura 10--12 zile si avea totul inclus varianta veche de all inclusive adica masa la cantina. Intrun an am mers la mare cu avionul si a costat transportul mai mult ca sejurul..

Pepsi am baut prima data la mare .

. Am fost intrebat nu de mult...ce televizor ai avut cind ai fost mic ?

Niciunu.....nui adevarat !

Visan125
[13.08.10 22:45:32]

Intrucat ma voi incadra si eu la categoria 50+ peste numai cateva luni solicit dispensa pentru a ma alatura review-ului.

Fac parte din categoria celor care nu au avut relatii la macelar, la "salamar" la "ouar" iar in ultimii ani de comunism Pepsi am baut doar prin bunavointa unor prieteni care m-au dus la ferma "30 Decembrie", m-au lasat sa astept o ora in fata unui morman de mortaciuni gata de predare la PROTAN (ce miasme dom'le, ce miasme) si au revenit victoriosi cu 3 navete, una pentru mine si 2 pentru ei.

cosminp
[13.08.10 22:49:27]

cu toate ca ma incadrez in grupa inferioara de varsta fata de a voastra, ceea ce am scris mai sus sunt traite de mine din plin in perioada (nu) demult apusa.

[13.08.10 23:37:04]

Noi ne-am luat televizor Temp 6 alb-negru si seara chemam vecinii ca la spectacol. Prezentatoare era Cleo Stiber si fie-mea care avea 2-3 ani vazand-o m-a intrebat de ce tanti nu se aseaza pe scaun si sta la geam?

Perioada cea mai buna a fost 68-72 cand ne-am luat si apartament si Dacia 1100 in rate. Concediile le faceam cu cortul pentru ca ne placea enorm sa drumetim.

[14.08.10 09:28:42]

"Bogdaproste" este un cuvand care vine din slavona veche si in traducere inseamna " Dumnezeu sa primeasca "... Idem ionescunic + cosminp... chiar daca peste cateva luni fac (doar) 40 ani mi-aduc perfect aminte de acele vremuri in care mi-am petrecut adolescenta... ;SB

[14.08.10 12:03:40]

MIRELUTZA, fiica mea pe care o cheama tot Mirela ti-ar fi putut fi mama ( cu dispensa de varsta), asa ca din interbelic pana acum, le-am trait pe toate.

ancamariagadea*
[14.08.10 14:09:20]

Impresionant acest review! Multe adevaruri, pe care multi nu vor sa le vada, se gasesc in aceste randuri. Este mai simplu sa spunem: "Mai bine era inainte de revolutie" decat sa ne gandim la o comparatie echilibrata intre ce a fost si ce este (din toate punctele de vedere, cu bunele si relelel fiecarei perioade). Sa nu fiu gresit inteleasa, fiecare are dreptul la punctele sale de vedere. La urma urmei, pentru fiecare dintre noi, felul in care percepem mediul exterior este... oarecum subiectiv

Eu am 30 de ani si am prins putin din acea perioada, imi amintesc la fel de putin insa, am citit si ascultat multe si consider ca libertatea pe care o avem acum trebuie apreciata cu adevarat. Unii spun "Si la ce ne foloseste? Ce sa facem cu ea? ". Este un aspect la care ar trebui sa reflectam... la modul serios. Dar, daca n-am avea-o ce-am face?

[14.08.10 23:20:53]

@mirelutza

"Bogdaproste" este un cuvand care vine din slavona veche si in traducere inseamna "Dumnezeu sa primeasca"

Бог да просьте înseamnă de fapt "Dumnezeu să ierte"...

[17.08.10 11:58:53]

Inseamna ca profesorul meu de istorie bisericeasca universala (IBU), doctor in istorie bisericeasca si fost decan de facultate de teologie... a "mintit "; cred ca ambele sensuri por fi acceptate.

[17.08.10 13:20:28]

Inseamna mai degraba ca profesorul tau, desi pare de necrezut pentru un expert in ortodoxie, habar n-avea de slavona/rusa!

Uite click aici si click aici traducerea perechii de verbe простить/прощать. (sper ca stii ca in rusa verbele sunt in perechi). Deci nici vorba de "a primi" ceva/pe cineva...

Sau o fi vorba de acea "double-talk" caracteristica fetelor bisericesti? !

[17.08.10 20:54:24]

Dragul meu Dragos!... (nu credeam sa spun vreodata asa ceva dar am inceput sa ma gandesc din cand in cand la tine si asta mi se intampla rar cand vine vorba de barbati!) deci, ... Dragul meu Dragos!... ca o fetita rezonabila care stie ca voua baieteilor va place uneori "deasupra" iti scriu "supusa"... banuiesc ca am gresit/uitat eu traducerea reala si-ti multumesc ca am aflat acum de la tine care e cea corecta! Apoi, habar n-am o boaba rusa, daramite perechi de verbe si alte deastea din gramatica ruseasca... caci is mai tinerica decat tine si eu am studiat la scoala limbi vestice... ; mai era ici pe colo cate o clasa de studia rusa...

mirelab
[17.08.10 21:00:44]

Draga noastra mirelutza,

Am reusit sa rad cateva minute bune si sa isterizez toata casa care nu stia ce ma poate amuza asa tare in fata calculatorului... 150 de hohote!

Sa vina "dreptul la replica" de la Dragul tau Dragos... speram sa fie la inaltimea asteptarilor))

[17.08.10 22:28:15]

Păi şi rezonabilă şi suspusă?!? hmmm...

Las' că dacă te prinde iubi că mă iei aşa (cu "Dragă..."), nu cred să scapi prea uşor... nici să ştii japoneza!

Mă rog, ideea era că mă aşteptam ca o persoană care a studiat teologia (parcă aşa am înţeles) să aibe măcar noţiuni elementare de greacă şi slavonă/rusă... Astea sunt limbile 'străine' ale ortodoxiei, totuşi, nu?

Şi doar aşa, ca fapt divers: rusa am învăţat-o singur (ca şi pe sora ei, bulgara); la şcoală am făcut engleză, germană şi franceză...

[18.08.10 15:06:14]

Greaca, slavona si ebraica studiaza doar cei de la sectia pastorala (care scoate preoti)... eu am facut teologie - asistenta sociala. De partea teologica studiata sunt mandra, de cea cu asistenta sociala mai putin pentru ca acum am zilele numarate in sectorul public unde lucrez; zic asa caci vreau sa scap de bataia de joc la care noi bugetarii suntem supusi acum. Am gasit o alternativa mai buna... dar acesta e alt subiect...

Atatea limbi cunosti draga Dragos? M-ai dat pe spate , ... ai toata admiratia mea... dar sa sti ca nu stau prea mult "supusa" pentru ca de fapt mie imi place... tot "deasupra". Ei... , dar ca tot veni vorba... , sti tu... cand asa, cand asa, ... important este ca review-rile postate sa fie rezultatul unor orgasme intelectuale de calitate!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[18.08.10 16:04:38]

Nu stiam nici eu ca Dragos e atat de poliglot desi aveam destule elemente de deductie. A uitat sa zica italiana. Stai sa-l vezi la informatica, la tutoriale si la tot ce-l intrebi. Pe alt forum eu ii zic GURU. Cam greu pentru iubi sa suporte atata perfectiune; in compensatie tre' sa aiba el nste defecte, las' ca le descoperim noi.

[18.08.10 16:10:00]

@mirelutza :emoticoncatsepoatederusinat:

@Michi mai stiu si italiana...

[19.08.10 00:13:55]

Intotdeauna mi-au placut barbatii destepti... ma atrag ca un magnet... si cu cat e acesta mai destept cu atat il respect mai mult. Defectele lui Dragos? I-am descoperit eu unul major: tendinta dominatoare fata de o femeie... sa traduc... nu prea se pricepe la sufletul unei femei (! )... Cand spui Femeie spui in primul rand Dragoste si Viata! Pe acestea doua Femeia trebuie sa le implineasca perfect intrucat pentru asta a fost ea creata - sa ofere Iubire Sincera si sa Creasca Prunci... ; Nimeni nu o condamna daca viseaza functii, vorbeste "n" limbi si citeste pe Dostoievski, dar... mai are ea atunci timp sa ofere Dragoste, Tandrete si Intelegere? Eu ma doresc in primul rand Femeie si cand am timp mai pun in miscare neuronii la viteza turbo... dar numai cand am timp! Mi-a fost greu sa aleg, ma visam asistent universitar cu o cariera promitatoare si aveam toate parghiile pentru asta (am terminat in primii 3 pe an) plus sefa unei institutii judetene. Am ales insa Familia cu tot ce implica frumusetea ei "coloristica" de la gatit la schimbat perdele, sustinerea sotului in cariera si ascensiunea lui se contureaza ca fiind una sigura si rapida... cu mine in spate ca important sprijin moral; am preferat sa aduc pe lume un copil (viitor barbat ca Dragos) de care sa ma ocup Cu Adevarat... nu pe fuga dupa 9 seara si epuizata de lucru, stres, responsabilitati profesionale si eventual obligatii politice... , sa pot sa-i prezint tainele vietii, sa-l orientez corect in momente de deriva, sa fiu alaturi de el... Dar cum spuneam... iubesc barbatii destepti si ma bucur ca intuitia mea vizavi de Dragos nu a dat gres. Eiiii chiar imi place sa mi se spuna "iubi"... ma simt fain! Lui insa ii place doar sa ma tachineze... si asta doare...

Visan125
[19.08.10 00:28:24]

"Touche! " si, ca de obicei, punctaj maxim. Apreciez discutiile purtate in special de la un anumit nivel in sus chiar daca pregatirea mea in domeniul umanist nu se ridica la nivelul celui tehnic. Felicitari!

cc_iordachescu
[19.08.10 02:18:10]

Nu mă încadrez decât de puţin timp în categoria celor trecuţi de 40 de ani, dar am fost primăvăratic în turism, am plecat de la 14 ani de acasă cu rucsacul în spate, plin cu de toate, ca şi o casă (că dacă nu le aveai pe toate, inclusiv aţă de cusut, erai pierdut!), am bătut munţii pe atunci mult mai curaţi şi liniştiţi, dar mi-am tocit şi partea dorsală prin autocare (a se citii autobuz RATA de 30 de ani vechime, cu praf de 20 de ani vechime) pentru diverse monumente importante construcţiei "omului nou" - erau cele mai ieftine, nu îmi puteam permite mai mult.

Dar oricât de rudimentare erau condiţiile de atunci, nu le regret: mi-am făcut prieteni adevăraţi, am cunoscut oameni normali care nu se temeau de ceea ce vorbeau, am cunoscut sufletul zonelor în care am călătorit şi nu numai peisajele!

Acum totul se traduce în bani! Folosim internetul pentru că timpul parcă ne fuge ca nisipul printre degete, vrem maximum de la o excursie de 3-4 zile, atât cât ne permitem uneori. Dar sper că în timp, muncind, cum bine spunea cineva, vom retrăi libertatea de mişcare de atunci cu condiţiile de cazare şi masă decente de acum. Sper ...

cosminp, Michi, mirelutza, Nicu, sirbuvio, Visan125
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice: