ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2010
AUG-2010

Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

In mijlocul campului

Dragilor, am sosit astazi mai exact acum 6 ore de la acest resort Impresiile despre calatorie am vrea sa le descriem cat mai pe larg pentru a sti exact ce cumparati.

Plecarea a fost de la Otopeni pe data de 5 august la ora 6, a urmat un zbor impecabil oferit de TAROM, acolo in Antalya ne-au asteptat la aeroport autocarele toate dotate cu aer conditionat pentru ca altfel nu se poate acolo in perioada asta temperatura este cam 40 grade la umbra si umiditatea cam 80%. Drumul pana la hotel a fost de 35-40 de minute, timp in care admiri... nimic... camp... saracie... camp... mlastina.

Ajunsi la primul resort "Aydinbey famous resort"unde am avut de lasat un grup destul de mare de turisti am fost socati de faptul ca eram in mijlocul pustietatii dar tot odata fericiti ca nu eram noi cazati acolo deja facandu-ne curaj singuri ca asta e rau dar al nostru... era imediat dupa colt!!! Primirea specifica cu rahat si ceai serviabili, amabili nimic de comentat. Camerele au fost primite la ora 14 dar deja aveam bratara pe mana si deci am putut face de toate pana la cazare.

Hotelul este impecabil, servicii, ospitalitate, curatenie, gradina de vis, doua piscine: una mare cu animatie si muzica si una "relaxbar"perfecta pentru odihna.

Despre mare este departe si oribila in sensul ca are sezlongurile foarte foarte apropiate si intrare in mare cu bolovani care se regasesc de fapt in toata Antalya asta afland de la cei care erau in avionul de intoarcere. In cazul nostru fiind contrarul a ceea ce solicitasem agentiei, adica"plaja cu nisip, intrare lina in mare si fara pietre"exact invers: PLAJA CU BOLOVANI, ADANCA DUPA 2 METRI SI IMPOSIBIL DE INTRAT IN APA FARA INCALTARI.

Excursiile oferite de cei de acolo logic extrem de scumpe deoarece in mijlocul pustietatii trebuie sa iei de bun ceea ce iti ofera ei. Magazinele din incinta foarte scumpe aici comparand cu Kusadasi unde am fost doi ani la rand.

La Kusadasi am revenit anul trecut special pentru echipa de animatie, extraordinara, ceea ce nu pot spune despre aceasta echipa de la crystal: ... foarte foarte slaba.

Cu toate ca hotelul are 5 stele si serviciile au fost ultra all, internet nu exista decat cu bani la receptie si timp limitat... foarte grav pentru un complex de 5 stele.

Mancarea este nemaipomenit de buna, ai din ce alege, la ora 16 in fiecare zi se forma coada pentru inghetata excelenta de altfel, shaorma, prajiturele, prea mult si oriunde intorceai capul era mancare.

Ceea ce va recomand este sala de sport aflata la subsol in receptie, urmata de o sauna si baie turceasca in HAMAM, ACESTEA FIIND GRATUITE SI DE NERATAT. Noi am ales si un pachet de masaj pe care il recomand dar nu luat de la reprezentantul agentiei care are si el ceva comision, si negociat direct la fata locului. Acesta contine 5 min sauna, peeling (adica frecare cu o manusa speciala aspra apoi cu multa spuma... minunat. ), dupa care mergi la relaxare intr-o camera cu fotolii incalzite si apoi masaj 45 minute... , dupa care garantat somn de amiaza...

Seara incepea frumos la ora 19 cu cina unde aveai o diversitate de mancare deci orice... , urmata la ora 20: 30 de tipetele animatorului care avea grija de minidisco si care avea o voce sau nu avea voce... nu stiu cum stateau copii langa el era inspaimantator dar totusi cu mare priza la copii. Dupa minidisco urma spectacolul pe care o sa-l compar cu voia dumneavoastra cu cel de la Surmeli. Cel care prezenta in Kusadasi era foarte haios si cu multe limbi straine cunoscute, cu glume de bun gust, in schimb cel de aici serios doar rusa si turca si poate uneori ceva ce nu intelegeai in engleza. Specatacolele, in mare parte cu SHAOLINI si circari spre deosebire de Surmeli unde toata regia si distributia era facauta de echipa de animartie. Poate am vorbit mai mult despre asta pentru ca meseria mea are legatura cu animatia si poate sunt foarte critic.

De ce nu am ales si anul acesta Surmeli este foarte simplu: Anul trecut se strica aerul conditionat zilnic pe la 12 si pornea seara pe la 10, mai pe scurt am inteles ca era o economie cu care eu nu am fost de acord. Am ales Antalya, Belec auzind ca este mai frumos si altceva.

Sfatul meu: Puteti alege acest resort daca nu sunteti atrasi de mare si plaja, adica puteti sta la piscina unde apa este clocotita poate cea mai calda apa de piscina in care am intrat vre-o data, copii au ce face seara plimbare in parcul hotelului dar atat. Hotelul nu este in Belec ci la vre-o 20km in mijlocul lanului de porumb, cu doua taxiuri la poarta care cer 35 euro pana in Belec numai dus... Ca peisaj nimic fata de Kusadasi unde deja va recomand cu toata caldura sa mergeti, unde aveti ce vedea, plaja munte, mare, nisip, fara pietre la intrarea in mare asta la Surmeli asa cum am zis. Aici in afara hotelului numai gunoaie un drum facut doar pentru cele doua resorturi pe care nu trece nimeni niciodata.

In incheiere celor ce vor pleca acolo vacanta placuta si tineti minte nu cumparati nimic totul este foarte scump, papuci de intrat in mare au si acolo 25 euro asa ca cei de la noi la 10 lei sunt mult mai buni. Celor ce se gandesc sa cumpere nu stiu... analizati ceea ce am scris si hotarati...

P. S. Voi reveni cu ceva fotografii dar deocamdata nici nu am desfacut valiza deoarece am tinut sa va povestesc cum a fost si sa multumesc celor care au mai postat

Trimis de andy 1979 in 12.08.10 20:10:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi. Surmeli Efes

VIZUALIZĂRI: 5887 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andy 1979); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [12.08.10 22:26:20]

intrare in mare cu bolovani care se regasesc de fapt in toata Antalya

Nici vorba de asa ceva , in zona Antalyei sunt o gramada de resorturi care au plaja cu nisip fin si intrare lina in mare.

andy 1979AUTOR REVIEW
    [12.08.10 22:56:26]

Din ce am discutat cu cei din aceasta cursa in statiunile acestea nu era nici o plaja fara pietre la intrarea in mare. Belek este dupa spusele agentilor cea mai frumoasa plaja din Antalya asa a catalogat-o si asa ne-a fost prezentata si la venire si la plecare deci Belec 4 resorturi care le-am avut in autocar toate bolovani la intrare.

Kemer avea bolovani mari si alunecosi la intraea in mare au fost de la 3 resorturi in avion

Lara un resort in avion aceeasi poveste poate nu am gasit noi pe cineva care sa ne spuna de plaja cu nisip si intrare lina in apa. Daca exista regiuni cu intrare lina si fara bolovani va rog sa postati numele resortului si unde este situat. poate fi interesant pentru anul viitor.

Multumesc

tzigy14*
    [12.08.10 23:15:06]

susesi belek, papillon ayscha belek, delphin palace lara insa intrarea nu este foarte lina.

cred ca nicaieri pe tarmul mediteranei nu este intrarea foarte lina in apa, cel putin la resorturile la care am fost eu.

michaela_1961
    [13.08.10 11:17:30]

Rixos Lares are o plaja impecabila, lata, cu nisip fin si intrare destul de lina in apa, nisip pe fundul marii.

if
    [13.08.10 14:50:06]

Pentru cei care vor sa mearga la acest hotel si au dubii, le spun ca plaja nu este deloc departe si exista si transport pana acolo (maxim 5 minute pe jos si cam 2 cu tractorasul), pietre nu sunt decat la intrarea in apa pe o portiune de cativa metri, dupa care fundul marii este de nisip, deci nu cred ca e o mare problema.

Hotelul este in camp dar de la inceput trebuie stiut ca locatia exacta e Bogaskent si nu Belek, asta ca sa nu fie confuzii.

Vi-l recomand cu incredere, nu cred ca cele 2 minute pana la plaja sau alte aspecte mentionate in review-ul de mai sus in legatura cu plaja sunt demne de luat in seama pentru cine vrea sa se simta bine!

andy 1979AUTOR REVIEW
    [14.08.10 09:58:26]

Este adevarat ca intrarea in mare este cu pitre si ca doar pentru o portiune de cativa metri si apoi este nisip dar nu stiu daca mai conteaza pentru ca acolo unde este nisip are 2 metri deci acolo poteau fi si stanci in apa ca nu mai foloseste la nimic.

In rest asa cum am spus daca nu sunteti deranjati de faptul ca nu este in Belek si este pe camp, in incinta complexului este minunat si vi-l recomand.

Mi-am adus aminte acum de un aspect destul de important si anume ca la cateva agentii am vazut diferente intre camerele cu vedere la gradina si cele cu vedere la mare... Asta este suuuuuuper adica exista doua tipuri de camere:

1 - CU VEDERE LA GRADINA (ASA AM AVUT NOI)

2 - CU VEDRE LA PORUMB (CUM AU AVUT PRIETENII NOSTRI) ACEASTA S-A REZOLVAT LA FATA LOCULUI CU 5 EURO SI AU VENIT LANGA NOI A DOUA ZI

Din pacate cele cu vedere la mare nu exista la acest hotel de fapt se vedea marea undeva lateral dreapta fffff departe

marcy74
    [11.09.10 09:41:33]

Daca imi permiti sa-ti recomand cateva hoteluri cu plaja cu nisip, acestea ar fi:

in Belek (nisip si pietricele de granulatie f mica) - Susesi de luxe, Calista Luxuri Resort, Ella Qualiti, Cornelia Diamond (Susesi si Calista sunt chiar vecine),

in Lara - Fame Residence (un resort nemaipomenit, nu stiu de ce este atat de putin promovat de agentiile din Romania...), Concorde de luxe, Delphin Diva, Delphin de luxe,

in Side - Royal Dragon are cea mai frumoasa plaja pe care am vazut-o vreodata undeva...

in general totul acolo este la superlativ!

marutz*
    [06.10.10 14:45:31]

@andox,

@marcy74,

subscriu 100% + Rixos + toate hotelurile de la Cornelia Deluxe pana la Adam si Eve sunt pe o plaja cu nisip cu intrare lina in mare.

BogdanBogdan
    [05.06.13 21:34:05]

@andy 1979: din pacate trebuie sa te contrazic, in Lara (tot în Antalya - si anume la Rixos Lares cel putin) plaja este cu nisip la intrarea in mare si adancimea creste treptat (nu ca in Kusadasi - la Richmond sau Surmeli, dar oricum nu se intra brusc in apa) si asta o spune unul care nu stie sa inoate deci pentru care acest detaliu este foarte important... oricum, fara nicio rautate, dar chestiile astea se pot afla de pe net daca cei de la agentie nu au bun simt.

andy 1979, BogdanBogdan, if, marcy74, marutz*, michaela_1961, tzigy14*
    Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Paraiso Verde Hotel [Bogazkent]: