ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2010
ÎNSCRIS: 05.08.09
AUG-2010

Sejur placut la Marea Neagra!

Anul acesta pentru minisejurul nostru la Marea Neagra am ales aceasta vila, unde am mai fost cazati in 2007 si 2008.

Vila este situata in apropierea garii din Costinesti la circa 3-5 minute de mers pe jos si are in componenta sa 12 camere duble si 4 camere care pot caza 4 persoane.

Noi am fost cazati intr-o camera dubla la etajul 2 al vilei. Camera este destul de mare (aproximativ 18-20 mp), curata, in camera pe jos este mocheta si are in dotarea sa: un minifrigider, televizor, balcon, baie spatioasa cu apa calda permanent, un sifonier incapator si o masuta cu doua scaune. In unele zile am simtit lipsa unui aer conditionat (chiar daca camera era pe partea de nord a vilei), dar poate pe viitor o sa apara in dotarea vilei si acest lucru.

Parcarea masinilor se face in fata vilei pe o peluza, sunt cam 10-12 locuri de parcare. In lateralul vilei pe partea dreapta se afla un foisor, in interiorul caruia se gaseste si o bucatarie, dotata cu tot ce-ti trebuie (aragaz, frigider, tacamuri, farfurii, etc...) pentru a-ti pregati ceva de mancare si un gratar in afara foisorului. Are putin spatiu verde (nu l-as putea numi curte) unde are cateva mese cu banci si un balansoar.

Accesul spre plaja se face pe langa sala de sport, apoi pe langa piata, direct in aleea principala. Se ajunge relativ repede, 5-7 minute maxim (depinde si cat de obosit esti, dupa seara precedenta: d)

Magazine bine aprovizionate se gasesc la 100m, dar si vila alaturata are un minimarket, toate deschise nonstop.

Nu am avut nici o problema cu proprietarul, doar in cateva zile cat am stat acolo s-a oprit curentul in jurul orei 21. 00, prima data 15 minute, a doua 30 si a-3-a oara 3 ore si ceva (in trei seri diferite)... , dar cu aceasta problema nu avea cum sa ne ajute proprietarul, deoarece era o pana de curent in toata zona.

Recomand aceasta vila mai ales cuplurilor fara copii mici, deoarece asa cum am mentionat mai sus, vila nu dispune de mult spatiu verde, pentru noi a fost foarte bine si speram pe viitor sa mai revenim aici.

Trimis de chelie_d in 11.08.10 12:24:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COSTINEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2314 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chelie_d); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.08.10 12:28:59]

wbm, nu am stiut sigur cate stele/margarete are, dar parerea mea este ca are 3, de asta am pus asa, sper sa nu m-a fi inselat...

mariana
[16.08.10 10:04:38]

Cum sunt plajele in aceasta perioada, nu sunt foarte aglomerate? Eu preferam Capul Aurora dar dupa ultima experienta am renuntat la mare (a fost asa o aglomeratie si galagie si mii de copiii, sa nu razi, ca nu mai doresc mare cel putin cativa ani). Un sb ca aveai nevoie sa te racoresti, ca o bere nu pot sa dau!

[16.08.10 10:36:57]

a fost binisor pe plaja (nu foarte aglomerat), deoarece noi am fost in cursul saptamanii de marti pana sambata, dar de vineri ne-am mutat in jupiter (la cort: d), iar acolo a fost mai liber (e cam pustie statiunea)

multumesc pentru sb... cu berea oricum nu le am, prefer vinul; )

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[16.08.10 10:40:06]

@chelie_d, poti te rog sa revii cu detalii despre campingul din Jupiter? multumesc.

[16.08.10 14:25:40]

noi ne-am cazat la campingul Elodie si am platit 100 de lei 6 persoane si 2 masini.

campingul este situat chiar la intrarea in Jupiter dinspre Neptun, imediat dupa campingul Zodiac (aici am vrut initial sa ne cazam, dar era foarte aglomerat. Zodiacul este un pic mai scump: 17 lei de persoana si 7 lei masina pe zi.

preturile la Elodie sunt: 15 lei/persoana pe zi, 5 lei masina, 7 lei pavilionul si daca nu m-a insel 5 lei pe zi curentul (cortul nu se plateste).

campingul este curat, linistit, se ajunge relativ repede la plaja (prin spatele hotelului Majestic apoi pe langa lac) dusurile la barbati erau ok, apa calda nonstop, toaletele cam lasau de dorit... ceea ce m-a mirat este faptul ca, fiind atata verdeata nu au fost tantari deloc

statiunea Jupiter este cam "moarta", dar din camping pana in bazar la Neptun faci 5-7 minute

daca te mai pot ajuta si cu alte detalii,intreaba-ma

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[16.08.10 20:09:37]

mulţumesc frumos! poate ar fi util să scrii separat şi impresii despre acel camping, să fie utile cât mai multor turişti. încă mai sunt destui care au o pasiune pentru cort!

chelie_d, mariana
Alte impresii din această RUBRICĂVila Dor de Mare: