ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2010

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

Sejur ratat. Nerecomandabil

Sejur afectat de conditiile foarte slabe!

Program: 7 nopti cazare, cu mic-dejun in sistem bufet suedez si demipensiune.

Dezamagire totala privind conditiile oferite de acest stabiliment, care nu ofera conditii peste 2 stele. Renovarea 2009, imaginile de pe net si lipsa de opinii de pe site-urile de specialitate (ce creaza credibilitate serviciilor oferite) ne-au determinat sa acontam vacanta pe litoral, cazandu-ne la Bran-Brad-Bega, Eforie Nord.

Desconsiderarea turistului este la ea acasa...

Pozitiv: piscina, accesul in camere cu cartela, lift, internetul gratuit - la receptie -, asezarea camerelor - cele cu balcon inspre strada, cu vedere spre rasarit, cele fara balcon inspre apus -, aspectul exterior - inclusiv verdeata - si materialele de pe holurile de acces, centrul spa si salile de conferinte (pt afaceri, simpozioane etc).

Negativ: absolut toate celelalte!

Aventura: Inca de cum am ajuns la Complexul hotelier, plana incertitudinea: unde vom fi cazati (sunt 3 hoteluri unite prin coridoare de acces) ? Accesul in Complex se face greoi, cautata fiind usa de intrare si lipsind orice indrumare: pe usile fiecarui hotel din Complex este cate un afis: „Intrarea se face prin hotelul... ”, cu trimitere la oricare din cele 3 hoteluri, numai la cel in fata caruia te afli nu se intra (e ca un joc de-a v-ati ascunse-lea). De fapt, se intra prin spatele Complexului, pe o straduta ce miroase a „ciocolata”, dupa ce dai tarcoale la tot Complexul. Am fost primiti cu „caldura”, specificandu-ni-se ca desi am luat bilete la camere cu balcon, ni se ofera fara balcon... N-am vrut sa dam spaga si am preferat discutiile aprinse, schimbul de fax-uri intre firma de turism si centrul de cazare, iar dupa vreo ora ni s-a oferit ce cumparasem. Accesul in camere s-a facut greoi, incuietoarea de la usa nerecunoscand initial codul cartelei de acces.

Camera: Aparent dotata cu facilitati optime de confort: aer conditionat, pat matrimonial, mic recamier extensibil, birou cu scaun si oglinda unde erau asezate 4 pahare, mini-seif, mini-frigider, un mic tv-lcd, cuier cu agatatoare, dulap cu 8 umerase si 4 etajere, papuci de unica folosinta, baie trasa in gresie si faianta, cu dus, apa calda si feon, 6 prosoape, acces camera si functionalitate interioara cu cartela. DAR... Aerul conditionat este un sistem coridoral de circulare a aerului (nu este un aparat in sine), care doar raceste aerul, nu il si purifica, mai mult introduce un soi de umiditate mucegaita care... ne-a imbolnavit de laringita! Materialele, finisajele din baie si functionalitatea sunt f slabe: n-am vazut pana acum cada de dus din care sa nu se scurga apa, fiind inclinata gresit, iar apa se scurge jumatate in canalizare, jumatate in baie, pe jos. Materialele sunt proaste, finisajele de la colturi prezinta mucegai agresiv. Gresia si faianta, in culoare altfel placuta, imbinate neprofesionist. Capacul de la wc nu era stabil. La fel, apa de la chiuveta se scurgea mai mult pe jos, decat in canalizare. Usa de acces la baie nu se inchidea, decat ridicand si impingand-o puternic. Insonorizarea camerelor redusa, cunosti si activitatea in camere a vecinilor. Dulapul e foarte mic, neincapator, unde am pus doar lucrurile copilului. Frigiderul avea o adancime atat de mica, ca nu avea loc o farfurie, utilizabil doar pt sticle mici de apa sau suc! De altfel, la cazare, era ocupat de cate 2 cutii de sucur, bere si apa, care le plateai dublu fata de restaurant, daca te atingeai de ele! Dupa o zi de cazare, ne-au invadat niste furnici agresive, care te muscau! Impresia a fost ca avem si pureci, intrucat tot sejurul ne trezeam cu muscaturi noi! In camera, deloc mare, te sufocai de caldura, umiditate, miros de mucegai (nu parfum de camera, nu miros de hotel macar). Folosind aerul conditionat, tot umiditate era, doar scadea temperatura! Femeile care asigurau curatenia au zis ca aceleasi conditii sunt in mai toate camerele. Nu se schimba lenjeria si nu se da cu aspiratorul, pe toata durata sejurului!

Restaurant: Sala de mese era ingrijita, cu materiale de calitate. Mesele si scaunele acceptabile pt un restaurant modest, nu pt unul de 4 stele. Fetele de masa neschimbate, pahare murdare, servetele lipsa, uliere inslinate si greu de gasit, tacamurile asezate dupa ce iti lua comanda si uneori murdare... Aspect de cantina de saraci. 4 ospatarite plictisite, nerespectuoase si cu capsa pusa (explicabil, pt ca din pacate nu le puteai da bacsis intrucat se platea cu cardul valoric), nu faceau fata la cca 4-6 mese nou ocupate, luandu-ti comanda si ulterior banii dupa minim 15 minute si chiar 40 minute! (am vazut nunti cu 2-3 ospatari extrem de fasneti! ). Mancarea, in cantitati mici-mici, foarte proasta (cam fara gust, ca la cantina saracilor) si extrem de scumpa (preturi de 4 stele). Asezarea in farfurie fara niciun gust estetic. Micul-dejun in sistem bufet suedez nu-ti oferea mari satisfactii, desi mancarea era aparent la discretie: aleatoriu lipseau canile pt ceai, bolurile pt iaurt, iaurtul in sine, sucul-tec samd. Daca se termina un fel de mancare, se schimba greu. Toate cantitatile - felii, bucati - erau subtiri rau, astfel incvat nu le puteai lua cu furculita intrucat se faramitau sau se descompuneau pana le puneai in farfurie. Ex de pranz sau cina la restaurant de 4 stele: meniu extrem de redus ce nu s-a schimbat in cele 7 zile petrecute si care prezenta multe preparate ce nu se faceau, putinele ciorbe fara gust, fripturile numai zgarciuri si incovoiate, toate tochiturile erau doar un sos prost si cateva bucatele de carne fierte, ostropelul de pui era doar cu numele, fara gust (oare erau facute cu usturoi? ), cartofii prajiti erau cam reprajiti si uscati, taiati neglijent, orezul sarbesc era mai rau ca in armata, legumele mexicane uscate, ciupercile numai din conserve, fara gust, painea se faramita (3 felii costau cat o paine), cafeaua o cosumai cu zat cu tot. Desi restrans orarul de servire a mesei, devenea tot mai redus datorita timpului de servire lung. Ospataritele nu ezitau sa se ia de tine, daca veneai cu 20 min pana la epuizarea programului, desi teoretic nu folosirea salii de mese conta ci orarul de servire. Masa la restaurantul Complexului iti dadea parerea de rau ca omul trebuie sa si manance pt a trai. La nota de plata trebuie sa fii extrem de atent: ti se incarca nota, chir si cu ce nu au in restaurant!

Piscina: Curata, mare și f frumoasa, adanca pana la 2, 20m! Accesul gratuit pt turistii cazati la hotel. Poate singurul lucru bun din Compexul Bran-Brad-Bega. Dar trebuia sa fie si ceva rau: pt cele vreo 30 de sezlonguri, nu erau decat 5 umbrele, cadou de la Coca-Cola, astfel incat la orele cand ne te mai puteai duce la mare datorita temperaturii, impunandu-se folosirea piscinei, nu puteai sta din cauza caldurii! De asemenea, nu te puteai balaci decat pana la orele 19. 00, mult prea devreme, exact cand devenea placuta o baie in piscina, dupa plaja!

Sesizari, reclamatii: Nu exista caiet de sesizari, reclamatii. Foarte probabil s-a umplut (l-au aruncat? ). Nu poti vorbi cu nimeni, bietele receptionere suporta nemultumirile turistilor furiosi, vizibil iritati de pacaleala. Complexul are un soi de director administrativ, cu rol decorativ, extrem de discret si f scump la vedere, depasit total de evenimente si in imposibilitate de a lua decizii. Proprietar complex: SIF Transilvania, responsabil probabil de bataia de joc numita 4 stele. Comparatia cu singurul hotel de 4 stele din Eforie, Europa lui George Copos, ar fi o crunta jignire si nu se poate face.

Concluzii: Cum toata lumea era nemultumita, instalandu-se sentimentul ca am fost pacaliti de o oferta turistica ce apare astfel ca inselatoare, alegeti daca vreti sa dati banii degeaba pt un confort de 2 stele... Poate numai daca nu v-ati mai enervat de mult, eventual nu ati mai simtit umilinta.

Trimis de smiru_99 in 10.08.10 20:34:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD. A mai fost în/la: litoral, valea prahovei, valea oltului

VIZUALIZĂRI: 2272 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (smiru_99); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[11.08.10 01:50:12]