ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2008
ÎNSCRIS: 22.01.08
SEP-2008
[?] AD. + 1 COPII

Un concediu excelent

Hotelul Limak – foarte mare, foarte frumos in stil japonez, foarte curat.

Cazarea: - family room – 2 camere a câte 35 mp fiecare – 2 TV (unul LCD şi celalalt obişnuit), 2 băi (duş şi jacuzzi), frigider (în fiecare zi – 2 beri, 2 pepsi, 2 fanta, 2 ape plate, 2 sucuri fructe), 2 balcoane cu masă şi scaune. Dormitorul avea un pat matrimonial şi unul single. În living room 2 canapele si 1 fotoliu (o canapea transformată într-un pat pt 2 persoane). Prosoapele şi lenjeria schimbată zilnic, mochetă pe jos în cameră si pe holurile de la etaj foarte moale si foarte curată (piciorul se scufunda când călcai pe ea). Family rooms-urile au acces direct la o piscină interioară mare şi frumoasă.

Piscinele hotelului foarte mari si frumoase (8.000 mp) de diferite adâncimi cu 6 slide-uri.

Vegetaţia foarte frumoasă, grădina cu arhitectură frumoasă, tot în stil japonez.

Plaja mare, curată, nisip fin, apa foarte caldă, albastră, curată, se văd peştii prin ea, cu valuri. Pe plajă aveai şezlonguri cu prosoape gratuite (prosoapele le schimbai zilnic), bar pe plajă, ponton etc.

Barurile la tot pasul serveau băuturi alcoolice locale şi de import, cafea, ceai, sucuri, apa, cockteiluri de tot felul. Vin alb, rose, roşu turcesc îmbuteliat la sticlă la 750 ml bun

Personalul foarte serviabil si zâmbitor, ştia engleza.

Turişti români, nordici, ruşi toţi civilizaţi (ruşii cu copii aveau şi bonă pt copil). Restaurantele – 8 a la carte si restaurantul principal Zen.

În restaurantul Zen:

Micul dejun – 7-10: brânză (telemea vacă/oaie, burduf, feta, cu diferite ierburi), caşcaval (4-5), măsline (7-8 feluri), croissante (4-5), unt, dulceţuri (vreo 10), compoturi (caise, ananas, vişine, pere etc), ouă (ochi, omletă, fierte), clătite americane cu ciocolată, cereale (vreo 10 tipuri), stafide, caise confiate, prune uscate, multe tipuri de năut etc., lapte, cafea, ceai, suc natural de portocale, sucuri cu pulpa (piersici, caise, mere), iaurt simplu (3-4 feluri), iaurt cu fructe (vişine, piersici, căpşuni), legume (roşii, ardei, castraveţi, salata verde, murături etc), zacuscă, peşte (4-5 tipuri), alte mâncăruri turceşti dar care nu ştiu cum se numesc, salate de diferite tipuri foarte bune, icre.

Mic dejun întârziat: 10 – 11: cam la fel ca la micul dejun dar în cantitate mai mică

Prânzul: 12,30 – 14,30: aperitive reci/calde, supe, mâncăruri cu sos, grătare cu peşte (2-3 feluri, pui (piept, copan, aripioare, limbă, curcan, inimă, ficat), vită, kebab turcesc (f condimentat), un fel de mici cu garnitură de cartofi prăjiţi, piure, diferite legume. Mâncărurile cu sos foarte variate pt toate gusturile şi f bune, pizza, salate de diferite tipuri foarte bune.

Prăjituri (cel puţin 20 de feluri inclusiv 4-5 feluri de baclavale).

Fructe f multe şi f gustoase (mere 2- 3 feluri, piersici, prune, struguri, pepene roşu/galben, portocale, banane etc.). Şi aici se poate bea tot ce se bea la orice bar din cadrul hotelului.

Cina: 19 – 21,30 : iar aperitive calde/reci, supe, mâncăruri cu sos şi grătare cu diferenţa că în fiecare seara era cu un specific (de exemplu la seara japoneză pe lângă mâncărurile obişnuite a fost sushi, la cea italiană raci la grătar sau fierţi, la cea turcească scoici umplute, nisetru afumat etc.).

Între mesele principale puteai mânca în diferite locuri: gozleme, ayran, pizza, kebab pui/oaie/vită, îngheţată, prăjiturile de la ora 4 (foarte bune şi f diversificate de la Cafe Bonjur) etc.

La ora 24 puteai mânca supă (nu am ajuns niciodată deci nu ştiu cum era). Aveai room-service între ora 1 noapte şi 7 dimineaţa (nu l-am folosit oricum era prea multă mâncare până la risipă….)

La toate mesele erau amenajate locuri speciale pt diabetici şi copiii f mici. Peste tot facilităţi pt copii (masă specială, scaune pt masă, cărucioare de închiriat, pătuţuri, piscine, tobogane etc.).

Restaurantele a la carte:

Am fost la cel japonez Sushi Thai (contra cost 9 euro/persoană ) mâncare japoneză, sushi (oricum aceleaşi lucruri le-am mâncat la restaurantul Zen în seara japoneză), restaurantul Sandal – mediteranean – fructe de mare, peşte, restaurantul Tandoori – indian mâncare ff bună, restaurantul La cucina – italian.

Distracţie:

- echipa de animatori f bună organiza diferite jocuri, seara mini disco pt copii şi apoi spectacol pt adulţi, discotecă, muzică life în mai multe locuri. Nu era zgomot în camere de la diferitele activităţi care erau în hotel (discotecă, spectacole etc.).

- tot ce era fără motor (canoe, hidrobicicletă) era gratis, restul contra cost

- tenis, minigolf, ping pong, computer games, internet în tot hotelul.

Staţiunea Lara aşa cum s-a mai scris nu are nimic special, are bazar, magazine.

Am fost la Manavgat unde am făcut rafting. A costat 19 euro de persoană transport şi masă incluse. Distracţia a fost pe cinste. Am fost la cascada Duden. Din cauza căldurii (peste 35 grade nu am îndrăznit să ne ducem la Aspendos).

Vremea între 5 – 15 septembrie a fost superbă. Ziua erau 35 – 38 grade, noaptea 27 - 29, apa mării caldă.

Recomand cu caldura acest hotel tuturor celor care isi doresc o vacanta de vis.

Pozele o sa le pun mai tarziu.

Trimis de criss65 in 21.09.08 01:00:37

VIZUALIZĂRI: 3391 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (criss65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 una din piscine
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 86.40 EUR pe cameră

[20.01.09 11:54:20]

Super OK prezentarea si pentru cei care sunt familiarizati cu stilul UAI-turcesc este foarte usor de imaginat ceea ce ai descris tu. As vrea totusi sa te intreb daca facilitatile pentru copii (slide-uri, carusel, s.a.m.d) sunt de asemenea la inaltime si cam care ar fi nivelul de pret pentru un family room? Eu am fost acum 2 ani la Calista, un hotel ideal pentru adulti dar cu putine facilitati pentru copii, iar acum un an la Royal Wings, un hotel care din punct de vedere al Agua Park-ului este ideal atat pentru adulti cat si pentru copii, dar care din multe alte puncte de vedere( servicii, bauturi, spectacolele de seara) este mult sub Calista

[20.01.09 13:14:58]

Buna seara,

La Limak erau 3-4 slide-uri în piscina mare si vreo 2 in piscinele piticilor. Nu are carusel, roata, trenulet cum am vazut ca exista la RW, dar exista spatiu special de joaca pt copii in interior dar si in gradina, mancare speciala pt infanti, posibilitati pt a incalzi laptele (in familly room era un resou electric unde iti puteai face o cafea sau sa faci laptele pt copil), scaune speciale pt masa, la restaurantele a la carte puteai veni si cu copiii mai mici de 6 ani. Auzisem ca ar incalzi laptele pt copil daca ii rugai (daca nu aveai un familly room cu acea plita). Animatorul le dadea copiilor saltele, colace diferite jucarele pt apa. De calista nu stiu pt ca nu am fost acolo, deci din pacate nu pot compara daca e mai bine sau nu aici la Limak. Noi am platit aici in Romania pt un standard room (2 adulti si 1 copil sub 14 ani care a fost gratis) cu early booking cu tot 130/euro/camera. Deoarece noi am ajuns la hotel dupa ora 17,30 (am fost cu masina noastra) de la receptie s-au scuzat ca nu mai au libera nici un standard room si ne-au cazat la acel familly room. Din pacate nu stiu cat costa..... dar nu cred ca mai conteaza pt ca ofertele care au iesit pe piata sunt cu 30% mai scumpe (anul trecut Limakul costa 76 euro/persoana fara early booking la inceput de septembrie, acum in aceeasi perioada costa 95 euro)! Pe mine m-a apucat disperarea la ce preturi au fost puse pe site-urile agentiilor. Pt anul acesta eu am pus ochii de Royal Dragon din Side tocmai pt aqua park-ul - luna park foarte frumoase, dar si acesta s-a scumpit f mult, tot la nivelul de 95 euro/persoana/zi.......

Calista cum este cu preturile? Nu prea am vazut-o in ofertele agentiilor. M-ai facut curioasa si o sa caut acum!

Daca mai vreo nelamurire nu ezita sa ma intrebi.

O seara buna,

Cristina Tudor

[20.01.09 14:20:09]

Multumesc mult pentru raspuns si pentru promptitudine! Calista este din punctul meu de vedere unul dintre cele mai bune hoteluri in materie de servicii (mancare, bautura, spectacole pentru adulti si copii), dar sufera la capitolul piscine si tobogane pentru copii. Noi am platit in 2007 pentru 7 zile, 3 persoane, transport cu avionul 2500 de euro, dar avionul a costat cam 900, si nu am avut nici reducere pentru early booking. Ba mai mult singurii care s-au aratat dispusi sa ne faca rost de avion a fost o firma din Iasi care banuiesc ca ne-a "taxat" corespunzator.(am pus cererea pe Infoturism cu 15-20 de zile inainte). Oricum cand am ajuns in Antalya eram singurii din tot avionul de romani care mergeau la Calista, asa ca ne-au dus cu o masina si nu cu autocarul sau microbuzul. Ai fresh-urile de portocale sau grapefruit gratuit si orice bautura locala sau de import care nu sunt in categoria luxe, (ex :bere Corona, Chivas Regal, Martell, aste sunt luxe). Ai dreptul la 3 sau 4 a la carte, gratuit, dar cu programare...Nu mai stiu ce sa-ti spun....E super daca nu esti genul care vrea un concediu activ, pentru ca atunci cand iesi din UAI te taxeaza puternic. Am inteles ca ati fost cu masina? Poti sa-mi spui si mie aproximativ traseul si cat timp si bani ati cheltuit pentru a ajunge acolo? Multumesc!

Andrei Ogescu

[20.01.09 14:39:14]

multumesc pt informatii. si la limak fresh-ul de portocale de la micul dejun era gratis la fel si bauturile alcoolice, non alcoolice, cockteilurile de import sau locale sunt gratis. din povesti par la fel cele 2 hoteluri...

limakul are 8000 mp de piscina, foarte frumoase sunt piscinele, curate si un lucru important, chiar daca hotelul era plin de turisti nu iti crea senzaţia de aglomeratie nicaieri (plaja, piscină, gradina, restaurant, bar etc). contra cost erau doar bauturile mai vechi de 10 ani.

la restaurantele a la carte o parte erau cu plata (cel japonez si mexican - 10 euro/persoana) restul doar cu rezervare.

traseul a fost urmatorul:

bucuresti - ruse - razgrad - targoviste - hamzabeyli - ISTANBUL (E80) ADAPAZARI (650) PAMMUKOVA – OSMANELLI - BOZUYUK (650) KUTAHYA - (650) AYKIRIKCI (650) GECIKHAMAM (650) AFION (650) DINAR (650) BURDUR (650) ANTALYA

Bucuresti - Istanbul - maxim 600 km (nu mai gasesc in computer acum traseul detaliat dintre bucureşti şi istanbul)

Istanbul - Antalya 720 km, total km: 1300

am plecat din bucureşti la 4 dimineata si la ora 14 intram in istanbul, ne-am cazat aici la hotel pe la ora 17. am dormit in istanbul. dimineata am plecat la 5 dimineata din istanbul si am ajuns la limak la 17,30 (vreo 2,5 ore le-am pierdut la outlet-ul de la afyon). benzina dus intors (la intoarcere am trecut prin pamukale deci am facut mai multi km) ne-a costat 250 euro. la istanbul am platit 60 euro/tripla/noapte, iar la pamukale 40 euro/noapte/tripla.

deci in total am cheltuit cu cazarile si cu drumul 410 euro pt 3 persoane.

daca vrei mai multe amanunte despre traseu spune-mi si il caut pe cel detaliat.

o seara buna,

cristina tudor

[21.01.09 11:02:57]

Multumesc inca o data pentru informatii. Te-as mai intreba daca pentru cazarile intermediare ati mers la intamplare sau ati avut referinte si daca drumul a fost aglomerat si chinuitor sau daca ai avea de ales te-ai duce tot cu masina ?(e o economie de aproximativ 500 euro, fata de avion).

Multumesc.

Andrei Ogescu

[21.01.09 13:15:29]

din bucuresti am rezervat prin booking la hotel peninsula din istanbul 2 nopti la dus si 2 la intors si acelasi lucru am facut pt 1 noapte pt. pamukale. abia astept sa plec din nou cu masina in turcia! nu a fost aglomerat drumul si a fost foarte frumos (peisajele sunt diverse, stranii nu te plictisesti privindu-le). de pe marginea drumului am cumparat niste banane si un pepene galben super, si alune, fistic etc..... asa ca abia astept sa repet drumul. de istanbul cred ca e inutil sa mai vorbesc in cele 2 zile cat am stat acolo abia am apucat sa vad ceva din el!

[21.01.09 14:23:15]

Multumesc.

EDUARD1
    [21.01.09 14:56:08]

pt. criss65! cand ai facut rezervarea la istanbul, ti-au oprit banii de pe card sau ai achitat acolo, cand ai ajuns? multumesc!

and33
    [12.02.09 16:39:15]

daca masina e in leasing trebuie procura tradusa si legalizata, apoi taxe la ambasada, plus taxe de drum

and33
    [12.02.09 16:42:03]

eu merg in turcia de 5 ani, am fost in kusadasi, in bodrum, in antalya, dar asta e de departe cel mai bun hotel la care am stat. noi avem o fetita de 8 ani care se plictiseste f repede , iar a fost mereu "barometrul" concediilor noastre.

[12.02.09 18:33:50]

pt eduard1

scuza-ma abia acum am vazut ca m-ai intrebat ceva! nu mi-a oprit nici un ban de pe card. cardul trebuie deschis pt tranzacţii pe net (are pe spatele lui un numar imprimat). dai numarul cardului si atat. daca nu ajungi la data cand ai rezervat atunci iti retrage din card contravaloarea pt 1 noapte. eu am facut rezervarea prin booking. daca mai ai intrebari, nu ezita sa le pui!

dumitrescu
    [18.02.09 20:02:49]

Vreau un sfat pt o familie, 2 adulti+2 copii (7 si 10 ani), care hotel ar fi mai bun Limak sau Delfin Diva?

Va multumesc.

[18.02.09 23:39:30]

eu am fost la limak lara cu un copil de 13 ani si am fost fff multumiti de acest hotel.

[22.03.09 23:33:02]

Buna,

Edificatoare impresiile tale. Intrebare: ai fost prin agentie romaneasca, sau ai rezervat direct la hotel, pe net?

[23.03.09 13:16:08]

pt. crina tudosie

am fost prin agentie românească - jeka, contractul l-am făcut f devreme pt early booking. pretul care era afişat la recepţia hotelului era f mare faţă de ce am plătit noi aici în românia. preţul fără early booking era la 77 euro si noi cu reducere cu tot in 2008 am plătit 65 euro/adult/noapte. copilul a fost gratis. anul acesta am văzut că preţul s-a majorat cam la 90-95 euro pt aceeaşi perioada de concediu, adică înseptembrie.

[27.03.09 09:18:41]

Sa stii ca eu am obtinut la o agentie cu early booking, la inceput de septembrie, 70eur, cu transport individual. Poate ca a contat si faptul ca i-am spus ca ma interesau 11 nopti, nu doar 7.

Cit de adinca este apa la mal ? Am vazut ca in dreptul la Delphin Palace se adinceste f aproape de mal.

[27.03.09 20:01:10]

intrarea in apa este lina, nu este adanca. ajunge cam la 1,50 la 5-6 m de mal, nisip fin

[31.03.09 09:22:17]

Buna,

Ne-am decis, aici mergem!

Am uitat sa te intreb si tu nu mentionezi: hotelul are parcare? Daca da, este cu plata?

[31.03.09 09:34:04]

Da, hotelul are parcare, adica vei parca in garaj si este gratis. Eu, cu 10 zile inainte sa plec din Romania, am dat un mail si la hotel si la agentia turca sa-mi confirme rezervarea, iar la hotel am mentionat ca vom veni cu masina in jurul orei "x". Au fost locuri de parcare libere cand am sosit noi (garajul a fost doar pe jumatate plin, deoarece multi vin cu avionul).

paulcristea
    [03.07.09 17:45:39]

as dori sa stiu si eu ce contine ultra all inclusive la acest hotel! multumesc

[03.07.09 23:22:26]

pt paulcristea:

daca imi dai adresa ta de mail iti pot trimite conceptul de all inclusive.

o seara buna

paulcristea
    [04.07.09 15:02:43]

all inclusive stiu ce inseamna, ma intereseaza la ultra all inclusive acest hotel ce iti ofera la bauturi mai exact! daca stii te rog sa-mi trimiti un mail: paul_cristea04@yahoo. com

[05.07.09 01:01:34]

pt paul cristea

Asa cum scrie in conceptul ultra all inclusive vei avea bauturi locale si de import (dar nu mai vechi de 10 ani, sau de colectie) gratis. Asta inseamna ca vei avea incluse aici 4-5 feluri de wisky de import (teachers, j. walkers, ballantines), diferite cockteiluri, sheridans etc. La restaurantele a la carte daca comanzi din meniu vin sau orice alta bautura o vei plati.

O seara buna,

miha85
    [05.08.09 14:10:29]

Buna,

Imi poti spune si mie te rog ce acte mai sunt sunt necesare ca sa treci la turci cu o masina luata in leasing? De la agentie mi-au spus k nu am nevoie decat de o imputernicire tradusa la un traducator autorizat. este suficient, sau iti mai trebuie ceva?

andi13, andrei2577, crinatudosie, criss65, dumitrescu, EDUARD1, miha85, paulcristea
    Alte impresii din această RUBRICĂLimak Lara DeLuxe Hotel & Resort: