ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2010
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 12.07.09
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 1/2 [ani]

Daca aveti ocazia, nu ratati...

Coordonate GPS: Latitudine: 45.40028; Longitudine: 22.76957

Situata pe teritoriul comunei Raul de Mori, jud. Hunedoara, la o altitudine de 752 de metrii fata de nivelul marii.

Am fost acolo incepand cu 02.08 si am stat pana pe 06.08, 4 nopti.

Rezervarea:

Am facut-o la telefon cu o saptamana inainte de a sosi si doamnele de la receptie au fost chiar dragute si m-au sunat cu o zi inainte ca sa verifice daca pastrez rezervarea.

Camera cu pat dublu costa 90 lei/noapte, iar daca stateai mai mult de 4 nopti era 87 lei/noapte. In tarif intra doar cazarea.

Drumul

Am venit dinspre Deva si am setat GPS-ul pe coordonatele pensiunii Iris Bradatel: Latitudine: 45.40028; Longitudine: 22.76957 si am ajuns la fix. De la Deva pana la pensiune sunt in jur de 73 de km.

Am facut la dreapta spre Hateg iar drumul de la Hateg este destul de OK. Se lucra pe o portiune de drum si se asfalta, dar restul drumului este OK. Surprinzator de bun este drumul spre pensiune, care se afla chiar la intrarea in Parcul National Retezat. Este asfaltat si marcat si se merge excelent.

Conditiile de cazare

Camera nu este mare, cea pe care am rezervat-o noi fiind “Camera Albastra”, cu pat dublu. Tinand cont ca pensiunea este clasificata ca fiind de 3 margarete, este destul de OK. Pentru unii s-ar putea sa fie cam mica, tinand cont ca tavanul langa pat nu era drept ci venea oblic si trebuia sa ai grija la cap cand te ridicai din pat. Dar am dormit eu cu sotia si cu copilul de 5 ani in pat destul de OK. Camera foarte curata. Baia foarte curata, cu cabina de dus si apa calda curenta. In fiecare camera exista televizor.

La et. 1 exista un al doilea living, cu fotolii, masa si canapele si un televizor unde poti sa stai seara linistit si sa te uiti la TV.

La parter se afla un living dotat cu canapele si fotolii si televizor LCD, pe care se prindeau doar cateva programe, dar nu vii la munte ca sa te uiti la televizor… Tot la parter, se afla si zona in care se serveste masa, comuna cu living-ul. Totul este aranjat cu bun gust si curat.

Serviciile:

Serviciile erau asigurate de doua doamne, una care se ocupa de bucatarie si servire, iar cealalta de curatenie si servire. Se vedea ca nu erau “de meserie”, dar isi dadeau toata silinta si nu am avut nimic sa le reprosam.

Preturile sunt decente si mancarea este buna. De ex. : ciorbe de burta, de vacuta, de pui, de fasole cu costita: 9 lei.

Piept de pui la gratar, ceafa de porc, snitel de porc, cascaval pane cu sos de usturoi, mamaliguta cu branza si smantana, ciolan de porc cu fasole, frigarui de porc, toate erau la 13 lei portia.

Garnituri: cartofi prajiti, taranesti, piure, orez cu ciuperci, la pretul de 4 lei.

Salate: asortata, de rosii, de castraveti, de varza, de gogosari, de castraveti murati, la 4 lei. Clatite: cu dulceata, cu ciocolata, cu branza dulce, papanasi, la 5 lei.

Micul dejun era de doua feluri:

- Tip 1: cremwursti/omleta, salam crud, salam uscat, cascava, branza topita, telemea, rosie, castraveti, paine, unt, cafea/ceai, suc de fructe – 15 lei/persoana.

- Tip 2: cereale cu lapte, prajitura, croissant cald, miere, unt, gem, iaurt, paine, ceai/cafea, suc de fructe – 15 lei/persoana.

Bauturile sunt destul de variate, porind de la whiskey, coniac, tequila, gin, rom, vodka, etc. , cu preturi OK. Recomand tuica locala, foarte buna, 50 ml la 3 lei. Berea de la 3 lei Bergenbier la sticla pana la 5. 5 lei Heineken-ul. De asemenea si vinuri de diferite sortimente (Vincon Vrancea, Tohani, Murfatlar, Cotnari) la preturi de la 20 lei la 25 lei sticla.

Nu se permite accesul in pensiune cu mancare sau bautura din afara.

O problema pe care am intampinat-o a fost ca era semnal pentru telefonul mobil doar pe Orange si nici asta nu era OK intotdeauna. Eu avand Vodafone, n-am avut semnal deloc. Am urcat pana la barajul Gura Apei (la vreo 14 km de pensiune) si nici acolo nu aveam semnal pe Vodafone; doar Orange-ul mergea.

Nici Internet wireless nu au si asta pentru unii ar putea fi un minus. Dar nu toata lumea este high-tech si cere asa ceva pe unde se duce; daca stai sa te gandesti, este chiar OK ca poti fi lasat in pace intr-un astfel de loc unde nu poti fi gasit la telefon si esti rupt de civilizatia cotidiana.

Zona:

Zona in care se afla pensiunea este de o frumusete rara! Pensiunea Iris este practic incadrata de padure. Aerul este foarte curat si ozonat. In spatele pensiunii curge Raul Mare si zgomotul facut de curgerea apei este tonic si relaxant.

Pensiunea dispune de o curte mare, generoasa si foarte bine amenajata. Are parcare proprie iar curtea este securizata cu camera video si portile se deschid doar de catre personalul pensiunii. Exista si loc de joaca pt. copii format dintr-un leagan, un tobogan, doua cosuri de baschet, un teren de fotbal. Poti sa lasi fara grija copilul sa se joace in curte fara sa-l supravegehzi pt. ca nu are cum sa iasa in strada.

Curtea are gazon si din loc in loc sunt mese cu banci si umbrele pe care poti sta sa bei ceva sau chiar sa mananci afara daca vrei. Au de asemenea si cateva sezlong-uri pe care poti face plaja daca vrei si vremea o permite, sau doar sa stai tolanit si sa dormi. Este extrem de relaxant si reconfortant.

O alee pietruita duce la raul care curge prin spatele pensiunii, Raul Mare. Am fost surprins sa vad cat de limpede si curata este apa.

La 14 Km de pensiune se afla barajul Gura Apei unde ti se ofera o priveliste extreme de frumoasa. Lacul care se intinde cat vezi cu ochii si care serpuieste printre vaile muntilor impaduriti este impresionant. Se ajunge chiar pe baraj cu masina, pe un drum asfaltat foarte bun, vre-o 8-9 km, dupa care este drum din placi betonate pana sus pe baraj si care este destul de OK, nu-ti rupi masina.

De acolo am inteles ca se face un traseu de mers pe jos de cca. 2-3 ore pana la lacul Bucura.

Ca si loc de relaxare si de plecare spre diverse atractii turistice din Retezat si din judetul Hunedoara, pensiunea Iris Bradatel este o recomandare pe care o fac tuturor.

Drumul de intoarcere:

Am avut proasta inspiratie sa aleg ca si drum de intoarcere traseul Petrosani - Rm. Valcea (DN 7A) - Pitesti - Gaesti - Targoviste - Ploiesti. Un total de 393 KM, dar pe care l-am parcurs in 8-9 ore, scotand din calcul opririle pe traseu.

DN 7 A, Petrosani – Rm. Valcea, este P R A F!!! Am facut 173 KM in 3 ore!!! Nu recomand nimanui sa mearga pe acest drum; iti rupi efectiv masina. O foarte mica portiune este asfaltata si se merge OK, dar in rest este varza!!!

Restul drumului dupa Rm. Valcea este OK, dar datorita faptului ca este doar cu o band ape sens si sunt multe localitati, intalnesti si multe camioane si nu prea ai cum sa depasesti, iar in localitati nu poti merge tare. Drumul era destul de plin de radare.

Concluzia:

Una peste alta recomand zona Retezat si in special aceasta pensiune Iris din Bradatel. Mai exista o pensiune Iris, dar pe partea cealalta a versantului muntos, in Rausor, care are camerele mai mari decat cele de la Bradatel, dar nu are spatiu in curte si nici loc de joaca din pacate. Ambele pensiuni fac parte din acelasi grup si sunt conduse de acelasi management.

Trimis de Catzus in 07.08.10 19:26:26

VIZUALIZĂRI: 8175 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catzus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea vazuta dinspre sosea
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

corinne
    [07.08.10 21:48:00]

De retinut pensiunea si locul !

Frumos povestit cu multe detalii !

Ai primele puncte de la mine!

[07.08.10 23:38:34]

Foarte bun review, interesanta destinatia recomandata

Odata cu aparitia acestei recomandari, am considerat utila crearea unei sectiuni noi dedicate Parcului National Retezat (localizat in regiunea Banat), unde, pe langa rubrica dedicata acestei pensiuni au mai fost mutate cea a Pensiunii Anita [Riul Mare] si a Cabanei Rausor, precum si rubrica de calatorie "Prin Retezat" .

[08.08.10 00:09:21]

O zona cu adevarat frumoasa care merita descoperita!

Sper sa placa melodia atasata!

Alina Morar
    [08.08.10 10:00:31]

Foarte frumos descris si, intradevar, este o zona foarte frumoasa.

mariana.olaru
    [08.08.10 10:41:39]

Un ghid complet, structurat ca la carte, cred ca si corect din punct de vedere al aprecierilor enuntate de tine in ce priveste cazarea, masa, oportunitatile de petrecere a timpului de odihna, traseul si drumurile strabatute. Ca urmare, l-am retinut in lista punctelor mele de reper pentru eventuale destinatii de sejur.

Asadar, utilul si placutul se rasplatesc cu 400PMA!

[08.08.10 12:08:08]

Multumesc tuturor pentru aprecieri!

Ca sa va faceti o idee despre ce altceva s-ar mai putea face in afara de relaxare:

- Se poate folosi pensiunea/zona ca si baza de plecare pentru diverse trasee turistice in Retezat si in jud. Hunedoara.

- In Deva, la 61 KM de pensiune, se poate vizita cetatea Devei.

- In Hateg, la cca. 35-40 KM se poate vizita rezervatia de zimbrii; e drept ca nu sunt decat 5 exemplare la ora actuala in rezervatie.

- In orasul Hunedoara, la cca. 50 KM de pensiune, se poate vizita castelul Corvinilor; desi actualmente este in renovare, se poate vedea cate ceva.

[08.08.10 15:47:45]

@Catzus

Ma bucur ca un alt ploiestean a vizitat aceasta zona absolut superba!

Citind al tau review mi-am reamintit cu o deosebita placere minivacanta noastra din iunie, anul trecut, cand impreuna cu sotul (fara copii) si inca o familie de prieteni am stat 3 nopti la aceasta pensiune click aici.

Micul dejun si cina au fost ok, iar camera intr-adevar cam micuta (noi am avut-o pe cea portocalie, cu vedere spre intrarea in pensiune, nu spre rau), dar pentru noi 2 a fost suficient, avand in vedere ca plecam dimineata dupa micul dejun si mai reveneam seara, in rest drumetii si vizite cat cuprinde prin imprejurimi.

La vremea cand am postat eu review-ul despre aceasta minunata locatie eram incepatoare (chiar cu acest review mi-am facut debutul pe site-ul AFA) si intr-adevar n-am precizat atatea amanunte. Pot spune ca al tau review este foarte amanuntit si merita cu prisosinta 400 PMA.

Imi pare rau ca am ratat SB dar al 8 lea vot primeste-l din partea mea cu felicitarile de rigoare

[08.08.10 16:39:53]

@webmaster

Permiteti-mi sa fac unele precizari.

Anul trecut cand noi am fost cazati la aceasta pensiune numele ei era Cabana Iris Rausor (localizata in Rau de Mori), precum am precizat in al meu review. Numele ei actual este Pensiunea Iris Bradatel. -- vezi http://www.geraico.ro/iris

In iunie 2009, in masivul Retezat, a fost data in folosinta si o locatie mai mare decat cea din Rau de Mori, ce se numea anul trecut cand noi am vazut-o Pensiunea Iris Rausor. Numele ei actual este Cabana Iris Rausor. -- vezi http://www.geraico.ro/cabana-iris

Citind intre timp si review-ul @coralia_popa click aici si pe cel al @Catzus si studiind si noua infatisare a site-ului http://www.geraico.ro/ observ ca denumirile celor 2 locatii s-au modificat intre timp, doar denumirea la ArtMotel a ramas aceeasi.

De aceea, stimate webmaster, te rog frumos, daca se mai poate, sa muti review-ului meu ,,Tara Hategului - taram de vis'' click aici tot la impresii despre Pensiunea Iris Bradatel (vechea denumire Cabana Iris Rausor).

De asemenea, daca-mi permiti, review-ul @coralia_popa ar trebui mutat impreuna cu cel de la @calinpopovici click aici, deoarece ambele se refera la aceeasi locatie Cabana Iris Rausor http://www.cabanarausor.ro/

Multumesc frumos pentru intelegere!

[08.08.10 18:49:11]

@dananecula,

Multumesc pentru aprecieri!

Intr-adevar sunt doua pensiuni distincte administrate, e adevarat, de aceeasi societate Geraico Hateg.

Pensiunea Iris Rausor a fost data in folosinta in Iunie 2009 si este localizata la altitudinea de 1250 m pe versantii nordici ai masivului Retezat. Valea Rausor este asezata aproximativ in centrul masivului Retezat, la poalele Vf Lolaia Nord si Vf Ciurila.

Pensiunea Iris Bradatel este situata la cca. 800 m altitudine, pe teritoriul comunei Rau de Mori, in interiorul Parcului National Retezat si la 5 km distanta de limita Rezervatiei Nationale Retezat – Gemenele. Ca si reper principal pt. aceasta pensiune este localitatea Brazi; este o intersectie unde in dreapta drumul duce spre Clopotiva iar in stanga spre pensiunea Iris Bradatel.

Detalii mai multe despre ambele se pot gasi aici: http: //www.geraico.ro/iris.

[08.08.10 19:04:00]

@dananecula, @Catzus: dupa mutarile indicate de dananecula mai sus, rubricile si impresiile sunt, dupa cum urmeaza

1)Pensiunea Iris Bradatel [fosta Cabana Iris Rausor] - cu impresii semnate Catzus si dananecula

2) Cabana Rausor [Complexul Alpin Rausor] - impresii de la coralia_popa si calinpopovici.

Este corect acum? Denumirile rubricilor sunt potrivite, proprii? Fotografiile de prezentare, site-urile web oficiale indicate sunt corecte?

[08.08.10 19:24:47]

@webmaster

Mii de scuze pentru o mica eroare !

Am studiat inca o data fotografiile si am recitit cu mare atentie review-urile celor 2 : @calinpopovici si @coralia_popa si am constatat ca :

@coralia_popa a povestit despre Cabana Iris Rausor http://www.geraico.ro/cabana-iris

iar

@calinpopovici a povestit despre Cabana Rausor http://www.cabanarausor.ro/

Deci ambele cabane sunt in aceeasi locatie, masivul Retezat, arata aproape identic la exterior, dar nu este una si aceeasi.

Sorry for my little mistake !

[08.08.10 19:31:18]

mica ta eroare m-a determinat sa sterg o intreaga sectiune veche de ps site (ptr ca nu mai ramasese niciun review acolo) si ma obliga acum sa o creez din nou.

Asa-mi trebuie, insa, daca mi-e lene sa verific personal

[08.08.10 19:47:53]

@webmaster

Te rog mult de tot sa ma scuzi pentru eroare, sper ca nu ti-am creat prea multe probleme cu a mea confuzie si nu ti-am dat prea mult de lucru duminica seara ...

Eu am vrut doar sa dau o mana de ajutor si... uite ce-a iesit: (

Sper, conform zicalei ,,Greseala recunoscuta este pe jumatate iertata'', sa-mi fie si mie ,,aplicata'' si draga webmaster sa nu fii prea suparat pe a mea persoana.

Seara faina!

[08.08.10 20:15:37]

@webmaster,

@dananecula in review-ul ei postat 18. 01. 10 23: 25, in care vorbeste despre "Pensiunea Iris Rausor", are poze exact din aceeasi locatie si pensiune la care am fost si eu saptamana asta, numai ca este Iris Bradatel si nu Iris Rausor.

Iris Rausor este situata pe cealalta parte a Vaii Raului Mare. Iris Bradatel este chiar pe Valea Raului Mare si ajungi la ea facand stanga la intersectia din localitatea Brazi cu drumul spre localitatea Clopotiva.

Asa ca titlul dat de tine "PENSIUNEA IRIS BRADATEL [FOSTA PENSIUNEA IRIS RAUSOR]" nu este corect, din moment ce exista si Pensiunea Iris Rausor, si nu este o fosta...

Pentru o documentare adecvata uita-te pe : www.geraico.ro/iris, si acolo vei vedea ambele pensiuni.

[08.08.10 20:32:05]

m-am uitat; acolo, pe site-ul mentionat de tine, este vorba de CABANA Iris Rausor ca al doilea lor obiectiv..

Am decis sa-i dau credit daneinecula si sa cred ca pensiunea la care ai stat tu se numea mai demult Pensiunea Iris Riusor, iar apoi dupa aparitia Cabanei, proprietarii au decis sa-i schimbe numele din Pensiunea Iris Riusor in Pensiunea Iris Bradatel (tocmai pentru a nu se confunda cu Cabana cu acelasi nume). Logica ar avea, nu am de unde sti insa ca asa s-au petrecut lucurile sau nu. Cum am scris, am decis sa-i dau credit daneinecula (vezi cele scrise mai sus de ea).

sogal*
    [16.07.11 16:22:26]

Pentru autor: Înțeleg ca nu ai ajuns la Lacul Bucura. Păcat. E o frumusete rara atât traseul cât si zona cu lacul. De la barajul Gura Zlata mai mergi cu mașina prin pădure exact 21km trecând pe lângă Cabana Rotunda si ajungi intr-un loc ca o parcare. Parchezi si pe urma o iei la picior pe traseu marcat (nu ai cum sa te ratacesti) 3 ore dus si 2,5 ore întors. Cam mult dar face. Îți recomand sa mergi măcar odată si pe urma astept feedbackul tau.

Alina Morar, Catzus, corinne, dananecula, sogal*
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Iris Brădățel [HD]: