ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2010
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 06.08.10
AUG-2010
3 AD. + 2 COPII -- v: 1,5 SI 5,9

Merita incercat pt familii cu copii

Phoenicia Holiday Resort, Mamaia Nord

E primul concediu care il fac la mare in Romania. Ultimii 3 ani au fost in Bulgaria, la Nisipurile de Aur. Nu ca am vrut in mod special, mai mult pentru ca asa s-a intimplat. Anul asta nu am mai vrut la bulgari, din mai multe motive. Am aflat cu citeva zile inainte de plecare de Phoenicia Holiday Resort de la o agentie de turism si m-am hotarit sa incerc, dupa ce am citit cite ceva pe site-ul lor si avind in vedere ca optiunile decente disponibile in foarte scurt timp, erau relativ limitate. Nu am avut timp de alte investigatii despre Phoenicia, asa ca a fost o decizie din scurt. Ca si in ceilalti ani. La agentie, in timp ce mi se facea factura, am aflat ca resort-ul s-a deschis de curind, mai exact de pe 24. 06. 2010. Perioada biletului meu e 2-9. 08. 2010, asa ca ma asteptam ca unele lucruri sa nu fie inca puse la punct. Dar mi-am spus ca, chiar daca as fi aflat mai inainte, oricum nu ar fi facut vre-o diferenta.

Asadar, dupa aprox 9h de drum (cu citeva opriri), masina cu 3 adulti si 2 copii (~6 si 1. 5ani) a ajuns din Iasi la Phoenicia Holiday Resort.

In cele ce urmeaza imi voi da cu parerea, in mod subiectiv, asupra citorva aspecte pe care le consider importante in a lua o decizie cu privire la destinatia unui concediu la mare. Fac lucrul acesta cu speranta de a fi de ajutor celor interesati.

Pretul

Impreuna cu discount-ul de 10% la cazarea pt 7 nopti si prinzul obligatoriu de 10eur/persoana (micul dejun era inclus), biletul platit la agentie m-a costat 1038eur.

Cazarea

Am luat un apartament cu 2 camere, avind in vedere nr. de persoane (cum am mai zis, 3 adulti si 2 copii). La receptie era cam aglomeratie, am asteptat cam 15min, dupa care am primit un apartament (in blocul Smarald), la et. 1 cu vedere in spatele complexului. Am fost la receptie si le-am spus ca nu ne place apartamentul; ne-au spus sa le dam 20min sa centralizeze toate cazarile din ziua respectiva (aparent a fost cam agitatie) si vor vedea apoi ce au disponibil, sa revenim. A durat mult mai mult. In sfirsit, dupa vre-o 3 ore de la sosire am intrat in alt apartament, in acelasi bloc, insa la et. 7, pe colt, cu vedere f buna (atit spre curtea interioara, cit si spre mare si spre lacul Sutghiol).

Apartamentul e ok, are cam 60mp, compus din living cu bucatarie (cu toate dotarile, doar ca plita electrica e defecta, insa nu m-a deranjat prea tare), dormitor si baie. Balconul e f mare, pe colt (adica in forma de L). In living e o canapea modulara (adica din mai multe corpuri) care se poate aseza in diverse combinatii si pe care se poate dormi decent, cel putin 2 persoane. Aer conditionat in ambele camere (f. important), baie ok (doar ca nu functiona jacuzzi-ul).

Per ansamblu, pt cazare as da nota 9 din 10.

Masa

Micul dejun si prinzul, tip buffet suedez, sint incluse in pret. Mincare ok, relativ diversa – atit gatita cit si rece (ciorbe, sarmale, oua sub diverse forme, ficatei, tochitura, salate, turte la vatra, fructe, dulciuri etc. ). Nu aveau inghetata, ceea ce cred ca e un mare minus, mai ales pe o vreme f calduroasa. In schimb sucurile erau reci. Micul dejul se serveste intre 7-10 iar prinzul intre 13-16. Teoretic. Noi mergeam dimineata la micul dejun, pe la 7: 30, si gaseam si masa si mincare. Pt. prinz insa, ora 13: 15 era tirziu de venit la masa, in sensul ca nu mai gaseai locuri in restaurant. Numarul de mese e cam limitat, avind in vedere marimea complexului. O familie ocupa cel putin o masa (sint de 2, 4 si 6 locuri). Daca nu prinzi primul val (adica sa intri in restaurant la 13: 00, sau chiar mai devreme) trebuie sa astepti pina termina cineva. Intr-o zi am ajuns la 14: 30. Dezamagire mare – micarea putina (nu mai aducea ce era consumat) si ramasese doar ce nu era chiar bun, iar la 15: 30 lucrurile erau pe terminate.

Restaurantul e undeva in spatele unuia dintre blocuri. Arata relativ ok ca si look. Are si scena pt spectacole. Una din laturi (cea spre scena, si spre mare, dar care nu se vede) e open space. Marele minus cred ca e nr. f mic de mese comparative cu numarul de oameni care se pot caza. Cred ca sint cam 40 de mese, la un complex care cica poate caza 1200 de persoane. Avind in vedere ca se si gatea (turte la vatra, ficatei flambé? ), era f cald inauntru. Cam 2 rinduri de mese dinspre scena (unde era spatiu deschis spre afara) mai aveau racoare de la briza, in rest cele citeva ventilatoare din tavan nu prea pareau sa faca fata, mai ales la amiaza.

Muzica din timpul mesei aduce aminte de cenaclul Flacara, cum imi zicea cineva. E muzica veche romaneasca (Dan Spataru, Aura Urziceanu etc. ). Si e cam acceasi in fiecare zi. Intr-o amiaza au inceput ceva cu Rihanna dar au oprit dupa 1 min, si au baga Stefan Hrusca, aia cu parintii care mor. Mi s-a parut total deplasat. Oamenii vin la mare sa se mai destinda, nu sa auda cintece de inmormintare.

Servirea la masa (mai exact debarasarea de pe mese) e relativ rapida, deci ok.

Ce m-a impresionat, e ca unul din chelneri chiar a adus niste caserole unei familii pt a lua niste mincare pe mai tirziu (probabil pt copii) ; am cerut si eu si mi-a dat. Mentionez ca cina nu era inclusa, ar fi trebuit platit separat 50ron/adult si 25ron/copil. Faza stupida: nu poti sa intri cu copiii la spectacol seara decit daca platesti pt cina, fiindca si aia e in regim buffet suedez.

Linga restaurant mai e un fel de … bar libanez (cred), cu terasa afara cu canapele si perne, unde poti sa tragi o narghilea, daca esti interest. Ce vroiam sa zic e ca muzica de la barul asta se mixa cu cea de la restaurant si era si mai enervant uneori.

Per ansamblu, pt mincare as da nota 8, pt restaurant nota 6.

Plaja si apa

Cei 150 metri de la plaja, cum se zice in brosura, au fost de fapt cam 400. Asta poate si fiindca stateam la un bloc din partea opusa plajei. Drumul pina la plaja e relativ ok; au pante la scari pt carucioare, cu 2 exceptii: prima e o portiune de ~5m acoperita cu dale cu gauri peste care e dificil si enervant de trecut cu caruciorul de copii (ar fi putut sa faca o punte de lemn peste), iar a doua e portiunea de cam 30m de unde se termina puntea acoperita cu lemn care duce pe plaja, si pina la locul de plaja unde am stat noi (cit mai aproape de apa, nu pe sezlonguri). Pe nisip caruciorul merge mai bine tras decit impins, insa si asa e destul de dificil. Ar fi fost bine sa faca puntea pina mai aproape de mare.

Plaja e destul de lata (cam 80m). Pt hotel e o portiune de plaja privata, lunga de ~200m cu ~5 rinduri de umbrele si sezlonguri. Sezlongurile se plateau (10ron/zi/buc), umbrelele erau gratuite. Umbrelele erau de fapt niste pari infipti in nisip, acoperiti cu niste stuf, iar palaria era de asemenea din stuf. Cred ca era f vechi (de vre-o 30 de ani? ) fiindca pareau f obosite iar stuful de la palarii era cam gaurit/rar. Si erau si cam mici. Pe scurt, nu mi-au placut. In portiunea asta de plaja privata, nisipul de linga apa era arat in fiecarea seara; dimineata era ca pe cimp, cu santuri mari. Asta probabil de a acoperi scoicile mici si algele care se adunau pe mal peste zi si noapte si care aratau destul de neplacut, mai ales cele care erau de mai multe zile. Linga plaja privata, pe cea la liber, erau multe scoici, si intregi si farimitate. Nisipul de linga apa era ud dimineata, cam 3-4m de linga apa (probabil de la flux/reflux? ) si batatorit. Am preferat sa stam pe el asa ud (de fapt nu prea stateam) decit pe scoici.

Plaja privata nu e chiar in dreptul complexului, e putin mai in stinga. In dreptul complexului e o constructie veche cu 2 tobogane de apa, parasite de mult timp, ingradite de un gard rupt din sirma si inconjurate de buruieni. Impreune cu niste cladiri vechi de linga ele (unde sint si toaletele si dusurile), si cu terenul neamenajat dintre plaja si complex, dau o imagine dezolanta. Plaja nu e aglomerata, insa nu e curatata. Cel putin cea care e le liber. Nici cosuri de gunoi nu sint. Ramin de pe o zip e alta tot felul de sticle, cutii, pungi de seminte etc. Mai e un bloc (sau hotel? ) construit mai aproape de plaja, care da un aspect ciudat privelistii (face nota discordanta). Sint cabine de dus si toalete relative aproape de plaja (in drum spre). Si salvamar.

Intrarea in apa e ok pt copii, cam ca peste tot in Mamaia (din cite am inteles) adica e apa cam de ~0, 75m pt ~5m sau mai putin, si urmeaza apoi un banc de nisip lat de vre-o 20m unde apa e pina la glezna. Apa a fost f calda, lucru f placut. Fara valuri mari, ceea ce e din nou ok pt copii. Calitatea apei e mai buna dimineata, in sensul ca se vede pe fundul apei si sint putine alge. E relativ ok. Dupa amiaza multe alge iar apa e mai tulbure. Pe linga algele in care se agara pietricele (cred), apa e uleioasa (de la cremele de plaja … sper cel putin), cu diverse reziduuri (pene, tot felul de vietati mici [scoici, pestisori, meduze], si mai rar pungi, chistocuri de tigara, pesti morti, chiar si niste chestii mici albe care mi s-au urcat f repede pe picior la mal, si nelipsitii cacati). Mai ales dupa amiaza are un aspect oribil.

Ma gindeam ca nu vad de ce ar veni un strain la noi la mare; poate doar daca nu ar sti cum arata. Sau cel putin daca vine o data, nu cred ca ar reveni, cel putin nu doar pt plaja si apa. Ma gindeam cum ar fi o plaja de aia cu apa transparenta cu tenta albastra … dar poate de aia marea noastra se numeste neagra, ca asa a fost dintotdeauna. Nu stiu sigur, zic si eu.

Per ansamblu pentru plaja as da nota 4, pentru apa nota 2.

Complex

Idea complexului e de a deservi familii cu copii sau cupluri, ceea ce e f bine. Cazarea incepe la 14 si se termina la 12. E format din 5 blocuri, presupun ca sint cu diferite apartamente in functie de nr de camere. Cele 2 blocuri care sint cel mai aproape de apa inca nu sint date in folosinta.

Sint multe chestii faine pt familii cu copii (parc de joaca, piscine cu divere forme, sezlonguri si un fel de canapele acoperite linga piscina, pe care chiar poti sa dormi, copaci artificiali iluminati care arata f bine seara, o mica ferma de animale in drum spre plaja, o colivie mai mare cu papagali, kids club etc. etc. ). Pe linga astea fitness, spa, jocuri, alte piscine etc.

Sint insa multe detalii care inca trebuie lucrate sau puse la punct (inclusiv serviciile in camera, internetul wireless care a disparut dupa 2 zile, apa calda care a picat o data, parcarea care mi se pare cam mica etc. etc. ). Apropo de serviciile in camera care nu se intimpla asa cum zice pe brosura si anume schimbat prosoape zilnic, citeodata e cam neplacut sa ramii fara prosoape curate fiindca 2 zile nu le-au schimbat, sa nu mai spun ca e si mai neplacut sa ramii fara hirtie igienica… am sunat la receptie si mi-au spus ca abia urmatoarea zi poate sa vine cineva, camerestele fiind plecate la ora 19: 30. Nu am dat nici un bacsis, nu-mi place practica asta, prefer sa dau ceva dupa daca sint multumit, nu sa mi se bage mina in buzunar pt ceva ce am platit déjà. Dar asta e o alta discutie.

In general, complexul arata ok, prima impresie e chiar f buna, cred ca e ceva diferit fata de ce mai e pe la noi sau la bulgari, cam in directia de resort a ceea ce am inteles ca ar fi in Turcia. Nu e inca ceea ce se zice in reclame, as fi bucuros sa ajunga la un asa nivel. Sincer, as prefera sa merg in Romania (decit in Bulgaria spre ex), daca ar fi ceva decent. L-as recomanda celor care vor ceva unde sa fie relativ ok in Romania sa mearga cu copiii, din perspective ca avind copii, deobicei esti obisnuit sa treci peste diverse mici probleme. Daca ar fi pe alese, eu unul cred ca as lua in considerare sa mai vin aici poate peste 2-3 ani, cind s-ar mai aranja lucrurile. Asta excluzind apa marii.

Per ansamblu as da complexului nota 8, cu recomandarea ca pt Romania merita incercat.

PS: am intilnit VIP-uri prin zona, ca Ilie Nastase si Maria Cirneci. Ma intreb daca ei ar mai reveni …

Trimis de bizthing in 06.08.10 23:08:29

VIZUALIZĂRI: 4807 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bizthing); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

creivean
    [06.08.10 23:13:29]

Mamă, mamă, ieri puneam întrebări pe aici, despre acest complex şi azi avem deja 3 review-ul. Plus poze super bune.

Felicitări pentru review şi un bun venit în comunitatea AmFostAcolo.

danait
    [06.08.10 23:23:00]

Copii au acces la spectacolul de la restaurant. Noi stateam la un ceai la bar si supravegheam copilul.

La sectiunea vip-uri intalnite - Dan Bitman, Tariceanu, Piedone si nu stiu daca chiar la aceasta categorie Bursuc.

creivean
    [06.08.10 23:47:41]

Au părăsit vedetele, Vega. Măi să fie, poate chiar nu-i rău resortul. Îl pun la, mai mult ca sigur că merg acolo la anu'

[06.08.10 23:50:05]

bizthing: te-as ruga sa ne scrii hotelurile la care ai fost anii trecuti in BG (eventual si pretul platit, daca-l mai tii minte); asa cum am mai scris, termenul de comparatie pe care-l are cineva este (sau mai corect poate fi) important in aprecierea corecta a gradelor de satsifactie acordate unui alt hotel.

Andox
    [06.08.10 23:50:39]

Excelent review, plin de informatii foarte folositoare .

Felicitari bizthing !

romanitzaa
    [07.08.10 18:28:54]

Marea Neagra nu are flux si reflux.

Apa marii este murdara datorita turistilor care o considera un cos de gunoi sau un WC public (exceptie fac algele).

PhoeniciaHR
    [24.06.14 12:45:43]

Buna ziua!

Va multumim pentru review! Ne pare rau pentru eventualele neplaceri pe care le-ati intampinat. Recenziile dumneavoastra, ale tuturor turistilor care ne-au ales sa le fim gazde sunt foarte importante pentru noi. Cu ajutorul dumneavoastra am crescut, ne-ati ajutat sa imbunatatim serviciile si facilitatile resort-ului si sa ne mentinem standardele ridicate, iar acum putem spune ca alaturi de noi veti avea parte de vacanta la care ati visat mereu. Dorim sa va invitam anul acesta alaturi de noi pentru a va bucura de minunata lume Phoenicia Holiday Resort!

Cu stima,

A. Damian, Referent Marketing Phoenicia Holiday Resort