ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2010
    DIN: pitesti
    ÎNSCRIS: 06.08.10
    AUG-2010
    2 AD. + 1 COPII -- v: 2 ani

Nimic asemanator pe litoralul romanesc

in primul rand, vreau sa precizez ca pretul cu care am luat biletul nu mai este valabil - 2300 ron 7 nopti studio cu demipensiune bufet suedez. Si e asta deoarece resortul este full!

sunt patru blocuri date in folosinta, se lucreaza intens sa se dea drumul si la al cincilea; intr-adevar, pretul a fost promotional si daca initial au zis ca il vor mentine toata vara, au retras oferta de pe piata pentru ca nu fac fata.

Pot sa zic ca biletul si-a meritat pe deplin banii! si cred ca merita si pretul valabil acum. Am sa spun cam ce ce nu prea ne-a placut, dar si ce plusuri are complexul din punctul nostru de vedere.

Noi am fost cazati in studio, mare, extrem de spatios, cu vedere la piscine - o priveliste absolut superba si ziua si noaptea! baia mare, cada mare cu hidromasaj, raftulete pentru depozitare diverse; dresing f incapator. bucatarioara utilata - noi nu am avut la cazare tot ce prevedea inventarul, respectiv pahare, ibric, prosoape de plaja - dar a venit cineva la sesizare si ne-a adus totul cu scuze ca s-a scapat din vedere.

Din pacate curatenia nu fusese facuta foarte bine - frigiderul nu era sters (interior), tocatorul de bucatarie era plin de mucegai, usa de la baie nestearsa de praf pe interior, niste scapari care insa s-au remediat. Am inteles ca era plin resortul si se lucra la un alt bloc sa se dea in folosinta si majoritatea personalului era concentrata acolo. Altfel, zi de zi venea camerista si schimba prosoape, lenjeria la 2 zile, iti strange si aranjeaza lucrurile (asa-zisul housekeeping), mai spala si cate o farfurie; masa foarte gustoasa, variata - micul dejun: file, sunca praga, salam, ficatei pasare, compot piersici, ananas (delicios ), omleta, oua fierte, prajite, masline, gemuri, unt, fructe (pepene, prune), cafea (f. buna, nu apa chioara ca prin alte parti), ceaiuri diverse (fructe, verde, negru), prajituri, cereale, lapte cald, rece. Pranzul - tot bufet suedez - ciorbita cu piept de pui (fara piele si grasime), de afumatura, de legume, piept si copanele la cuptor, piept de pui cu alune, afara e un gratar unde iti alegi ce bucata doresti sa ti se friga (pui, mici, cefa de porc, copanele), garnituri cartofi prajiti, la cuptor, legume de tot felul, salate - varza rosie, verde, ardei copti, sfecla, etc. Desert - fructe, prajituri f bune, sucuri de tot felul (inclusiv portocale + gref care este natural si cocktail de fructe cu pulpa, absolut delicios); personalul extrem de amabil si atent, sunt atenti sa umple platourile daca e ceva aproape epuizat, pana la ora de inchidere, debaraseaza mesele rapid, e ok.

Singurul minus - capacitatea restaurantului nu facea fata la pranz - dat fiind faptul ca majoritatea clientilor erau cu copii, toti veneau la masa la 1 si nu gaseai o masa libera, trebuia sa astepti sa se mai elibereze.

Plaja aproape, cam 5-6 minute de mers, curata, apa curata, intrarea in mare lina, sezlongurile le-am platit 2 buc/sejur 100 ron la hotel, lasam dimineta un prosop si baietii aveau grija sa gasim si dupa-amiaza locul liber, bar pe plaja, fetele veneau si iti aduceau la sezlong daca vroiai ceva, preturi ok - un frappe 10 ron, de ex; intr-adevar plaja nu arata ca in pozele de pe site, dar e ok;

un mare PLUS pentru piscine - piscina de 2, 4 m ptr adulti, iar in mijlocul ei una mica amenajata ptr copii, piscina interioara incalzita, piscina cu adancime de la 0,75 m la 1,20 ptr pici absolut superba, f mare si ce e imp, la umbra - de la 10,30 noi mergeam la piscina cu piciul, si un rau artificial ptr copii, care e in mijloc si e f mare, la 1,20 m>

Peste tot balasoare mai mari, mai mici, sezlonguri, fotolii, canapele cu coviltir, masute, foarte frumos si comod. Loc de joaca pentru copii foarte frumos, cu multe casute, de diverse dimensiuni, tobogane, trambuline, de toate.

Club pentru copii, sala de jocuri, sala de fitness, masaj, centru de infrumusetare; liftul foarte rapid, silentios, camerele bine izolate de termopan, nu se auzea galagia de la piscina.

Cina - nu se putea servi decat la restaurantul lor in sistem bufet, 50 ron/persoana; aveau program artistic, si se servea intre ora 19 si 24, la fel f buna mancarea; avand in vedere ca, copii pana la 12 ani nu platesc, pentru o familie cu 2 copii masa de seara cu totul inclus cu 100 ron e super ok la mare.

Inca o data vreau sa precizez ca personalul este extrem de amabil, au si birou de relatii clienti in mijlocul resortului, afiseasa pe canalul lor tv inclusiv nr de mobil al presedintelui consortiului Phoenicia pentru sesizari, si ce e imp daca e o nemultumire se ocupa imediat sa rezolve.

Fiecare client cu bratara, nu te deranja nimeni sa te intrebe ce e cu tine; regimul vizitatorilor - o taxa de 5o ron pt care primea acces la piscine, sala de fitness, club copii, etc si un bon consum la restaurant/bar - practic o masa.

Parcare proprie, pazita, luminata, gratuit, paznicii amabili.

Noua ne-a placut foarte mult, si cred ca pentru familii cu copii pretul si ce se ofera este super ok;

Trimis de anita_cos* in 06.08.10 16:45:09
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: olimp-majestic

VIZUALIZĂRI: 3285 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anita_cos*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Anturium
    [06.08.10 17:28:03]

Este al 2 lea review pe care il citesc de la acest hotel si pare totul ok. Ma bucur ca se misca ceva si la noi.

La masa de pranz ati avut incluse si bauturile? De asemenea, in cei 50 ron pt. cina sunt incluse si bauturi, sau le platesti separat?

aida.alecu*
    [06.08.10 17:51:36]

Cand litoralul romanesc isi merita intr-adevar banii - iar aici se gasesc doua rew laudabile - nu pot sa spun decat BRAVO!

neimportant
    [06.08.10 18:10:29]

...din descrierile facute, ca si din fotografii, nu-mi vine sa cred ca "asta se intampla in Romania" Deci iata ca se poate. Pentru la anu' pun aceasta locatie printre preferinte, utile informatiile prezentate.Poate mi-a scapat mie, dar bucataria avea aragaz? Sau ceva asemanator pentru incalzit?

M-a impresionat intregul ansamblu hotelier , in special locurile de joaca pentru copii. Banuiesc un management bulgaro-nemtesc, parca nu cred sa fie romanesc.

Cu stima.

PeterCook
    [06.08.10 20:17:49]

Ma bucur sa citesc iarasi de bine despre aceasta locatie (sper sa nu fie reclama mascata) si de abia astept sa merg acolo la anul.

Sunt insa si eu interesat ce cuprinde masa de pranz, eventual si cea de seara in acel pret. Adica, au si ceva bauturi? Seara se poate manca un gratar?

danait
    [06.08.10 22:14:05]

Ma bucur ca nu sunt singura placut impresionata de ceea ce am gasit acolo.

anita_cos*AUTOR REVIEW
    [07.08.10 13:43:22]

bucataria are o plita cu inductie, se poate folosi ok pentru a incalzi ceva, etc. am citit un review al cuiva caruia nu i-a functionat plita. am mai auzit situatii de gen, dar cred ca asta s-a intamplat datorita faptului ca este o plita mai altfel, si oamenii nu prea au stiut s-o foloseasca, ar fi prins bine niste instructiuni de folosire. si oricum, daca soliciti, iti schimba ceea ce nu este ok, si noi am patit

[14.08.10 20:52:28]

De baut: sucuri, apa, cafea, apa fiarta pentru ceai, lapte. Restul, contra cost, la bar.

Cu cina e o alta problema (micul dejun si dejunul obligatorii, in pretul platit): la inceput, trebuia sa achiti 50 lei /adult sau 25 /lei copil daca intrai seara in restaurant sa manaci doar o simpla salata sau sa supraveghezi un copil, care poate nu consuma nimic nici el. Pentru ca multi dintre turistii cazati acolo au refuzat sa plateasca degeaba si au plecat peste drum, la un restaurant pe malul Lacului Siutghiol, unde se manaca bine si convenabil, din 11 aug au trecut la meniu "a la carte".

[14.08.10 20:54:54]

Plita e simplu de folosit, insa daca functioneaza mai multe simultan, pe etaj, sar sigurantele.S-a reparat in 20-30 minute.Insa cele mai multe sunt deja defecte.

[14.08.10 21:05:31]

Masa de pranz: 3-4 feluri de ciorbe/supe, gratar (de pui sau coasta porc, mici, carnaciori), tochitura, pastrama de berbec la tigaie, snitele de pui semipreparate (un fel de hamburgheri, nu snitel adevarat), sarmale sau ardei umpluti, fasole, varza, tocana, garnituri din legume congelate, cartofi piure sau prajiti, mamaliga cu branza, salate diverse, fructe cam de proasta calitate, prajituri la care e coada si se termina repede, cafea, sucuri, apa, pepene zilnic. Un lucru bun de mentionat: iti poti prepara singur cafeaua la ibric, pe o plita electrica, asa cum o doreste fiecare. Cea de la dozator are culoare si miros de apa in care au fost spalati ciorapii, gust oribil! La cina nu am fost la ei, ne-au fost de ajuns micul dejun si pranzul!

PhoeniciaHR
    [24.06.14 12:46:13]

Buna ziua!

Va multumim pentru review! Ne pare rau pentru eventualele neplaceri pe care le-ati intampinat. Recenziile dumneavoastra, ale tuturor turistilor care ne-au ales sa le fim gazde sunt foarte importante pentru noi. Cu ajutorul dumneavoastra am crescut, ne-ati ajutat sa imbunatatim serviciile si facilitatile resort-ului si sa ne mentinem standardele ridicate, iar acum putem spune ca alaturi de noi veti avea parte de vacanta la care ati visat mereu. Dorim sa va invitam anul acesta alaturi de noi pentru a va bucura de minunata lume Phoenicia Holiday Resort!

Cu stima,

A. Damian, Referent Marketing Phoenicia Holiday Resort

NB PhoeniciaHR este (sau a fost) reprezentant al unității
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT

aida.alecu*, anita_cos*, Anturium, danait, ela52, neimportant, PeterCook, PhoeniciaHR
    Alte impresii din această RUBRICĂPhoenicia Holiday Resort [Mamaia Sat]: