ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2010
ÎNSCRIS: 06.07.10
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 1,5

Relaxare, confort, servicii ireprosabile - Festa Via Pontica

Am revenit de cateva zile de la Festa Via Pontica, insa am vrut sa mai treaca putin timp tocmai pentru a nu fi chiar sub "euforia" concediului. Tin sa precizez de la bun inceput ca ceea ce voi scrie reprezinta strict parerea mea personala.

Am plecat cu mari emotii la drum, tocmai din cauza review-urilor destul de proaste pe care acest hotel le primise de la cei ce fusesera deja acolo. Chiar am si incercat sa schimbam locatia, cei de la agentie au refuzat, asa ca nu ne ramasese decat sa speram ca macar nu va fi chiar atat de crunt pe cat se preconiza.

Am ajuns luni, 26 iulie, destul de tarziu pe la ora 18 (din cauza unor probleme personale), pe o ploaie mai mult decat torentiala, o vijelie in toata regula. Un baiat de la receptie ne-a insotit in camera (imi scapa termenul acum, stiu ca acesti baieti care iti duc bagajele au o denumire, poate ma puteti ajuta, noi le ziceam bell boy:)), bineinteles ca l-am "omenit" pentru efort.

Surpriza: camera la etajul 4! Si, NU ploua absolut deloc pe nicaieri in interiorul camerei.

Pot spune ca punctul forte al acestui hotel il reprezinta camerele, foarte mari (a noastra de exemplu avea cam 44 de metri patrati, fara balcon si baie), mobilate si utilate cu lucruri de calitate.

Hotelul are camere duble, junior suite si apartamente si sunt impartite ca denumire numai, fiindca nu exista absolut nicio diferenta in: Regalis, Nobilitas si Villa Ponte.

Camerele sunt diferite intre ele, cu greu gasesti doua la fel. Intr-adevar, arhitectura hotelului este ciudata, insa pentru noi a fost o adevarata provocare sa-i descoperim forma.

Nu mi s-a parut foarte greu de ajuns in camera sau la restaurant, am invatat imediat. Poate si in asta sta farmecul lui, nu este un hotel clasic, tipic, cu lifturi pe mijloc si camerele insirate de-o parte si de alta.

Sa revin la camera, care, asa cum am spus, era foarte mare. Initial am avut si un pat suplimentar pentru copil, dar l-am schimbat cu un baby coat, adecvat varstei. Am gasit in dulap si papuci de casa.

Aerul conditionat a functionat foarte bine pe toata perioada sejurului. Mi-a placut foarte mult faptul ca aveam muzica atat in camera, cat si in baie si am auzit chiar si muzica romaneasca.

Nu stiu sa va spun ce programe erau la televizor (un imens LCD Samsung) fiindca nu l-am deschis deloc.

Poate ca un minus il reprezinta faptul ca nu exista uscator de par in camera, am inteles ca trebuie cerut de la receptie, dar nu am vrut sa ma complic si am avut de acasa.

Baia, modern utilata, foarte mare si aceasta, cu cada, cabina de dus, chiar si bideu. Produsele cosmetice erau de firma, Yves Rocher si Pascal Morabito (desi cam zgarciti in suplimentarea lor).

Am avut intr-o singura zi probleme cu presiunea apei, din cauza vremii (era un anunt la receptie), insa s-a remediat imediat. Nu am ce sa reprosez in privinta curateniei, care s-a facut zilnic, lenjeria a fost schimbata de doua ori intr-o saptamana, iar prosoapele ori de cate ori era nevoie.

Am vazut ca pe coridoarele hotelului se facea toata ziua curat.

Balconul era si el mare, cu masuta si scaune si de data asta, nu erau din plastic si cu un uscator de rufe. Privelistea din camera era destul de frumoasa, nu pot spune ca era sea view 100%, fiindca eram langa un corp de la Sunset Resort.

Hotelul dispune in interior de o camera amenajata pentru copii (Kids' room), de un Bussiness room, deasupra restaurantului inca o camera gen lounge.

Parcul hotelului este frumos amenajat, curat, au si un loc de joaca cu tobogan, caluti, leagan. Fiindca am uitat sa mentionez mai sus, parcarea este gratuita, pazita, in plus sunt montate camere de luat vederi peste tot. Exista locuri de parcare langa intrarea in hotel si in zona SPA-ului.

Exista doua piscine, una interioara si una exterioara (cam mica, ce-i drept, insa eu am o conceptie, nu vin la mare pentru piscina, ci pentru marea in sine, asa ca acest lucru nu m-a deranjat). Apa din piscina era calda, erau sezlonguri cu saltele.

Sistemul lor de AI este insa cam diferit fata de ce am intalnit pana acum. Nu am gasit mese intinse cu nu stiu cate feluri de mancare, ci doar cateva, insa, spun de la inceput, nu se face foamea.

Micul dejun clasic, asa cum este peste tot in Bulgaria (mezeluri, omleta, lactate...).

Cafeaua, tipic pentru bulgari, foarte slaba. Ma refer la cea de la dozator, care semana cu ness-ul, cea oferita de chelneri era un pic mai acceptabila.

La pranz si la cina, erau doua feluri de ciorbe si diverse preparate din carne de pui, peste, vita (astea nu lipseau si uneori porc), salate diverse, garnituri, fructe (mere, pere, pepene, banane, piersici), diverse prajituri cu un gust destul de bun si nu semanau intre ele (ma reger la gust).

Am auzit cativa romani ce se plangeau de felurile putine de mancare, insa erau foarte bine gatite si decat mult si prost si reciclat, mai bine putin si bun si proaspat.

Bauturile se serveau la Lobby Bar (cam micut, totusi pentru un hotel de 5 stele ce functioneaza pe sitem de AI si UAI), la Pool Bar si la Beach Bar. Berea era Kamenitza, foarte buna, iar cocktailurile facute de baietii de la barul din lobby erau delicioase.

Mare diferenta intre AI si UAI nu prea era, doar faptul ca la UAI programul era pana la 3. 30 dimineata la Lobby si se serveau anumite bauturi, ca sucurile si berea la sticla, nu la pahar ca la AI.

Un mare plus pentru personalul hotelului, toti angajatii, de la receptionisti si pana la femeile de serviciu sunt foarte draguti, amabili, mereu cu zambetul pe buze si dispusi sa te ajute. Chelnerii si chelneritele debarasau imediat ce terminai un fel (iar la noi la masa era mereu dezastru din cauza copilului), la pranz si la cina te serveau cu bautura, iar dimineata cu cafea. Ca o paranteza, cea mai draguta ni s-a parut Violeta.

Ca entertainment nu stau prea bine, am vazut ceva animatie pe plaja pentru copii mai mult, la hotel era deja cunoscuta Tania care chiar isi dadea interesul, insa mai mult de atat... erau niste jocuri pentru adulti (table, rummy parca).

Mi-a placut ca hotelul pune la dispozitia turistilor gratuit un microbuz in fiecare seara pentru a-i duce in Pomorie (dus-intors). Am fost singurii clienti intr-o seara, dar a facut cursa special pentru noi. Cei de la UAI pot lua cina intr-o seara, cu programare in prealabil, la restaurantul Izbata, iar cei de la AI, la Festa Pomorie Resort, la un bufet italienesc.

Plaja este foarte aproape, in maxim 3 minute se ajunge, este ingrijita, am gasit mereu sezlonguri si umbreluta, mai ales ca noi ajungeam dupa ora 10. Marea foarte curata, calda, intrarea se face lin in apa, in vreo doua zile am prins si niste valuri.

In concluzie, a fost un sejur reusit, mult mai bun decat am sperat. Ma bucur ca nu am schimbat hotelul (se pare ca refuzul agentiei a fost de bun augur).

Nu este totul perfect, nicaieri nu este si trebuie sa fim constienti de acest lucru, insa nu pot sa nu punctez lucrurile bune ale acestui hotel, care sunt destul de multe.

Are minusurile lui, intr-adevar, dar pentru noi, ca familie cu un copil mic a fost alegerea ideala. Poate pentru cine isi doreste mancare din belsug, distractie, animatie este un loc de evitat, insa cine isi doreste un concediu linistit si fara probleme, il recomandam din toata inima.

Trimis de cris_kiri in 06.08.10 00:31:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Obzor, Nessebar

VIZUALIZĂRI: 3266 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cris_kiri); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera R 405, o imensitate

webmasterXY*
    [06.08.10 01:13:41]

Un review reusit, cu multe informatii utile. Felicitari!

pepsi70ro
    [06.08.10 06:48:15]

Frumos povestit iar informatiile oferite sunt pe cat de utile pe atat de interesante. Felicitari!

Boyton
    [08.08.10 18:42:44]

Ma bucur sa aud ca situatia s-a inbunatatit la Via Pontica un vot de la mine

Lacrasim
    [01.09.10 00:58:57]

Nu s-a imbunatatit... eu acum sunt aici si imi vine sa-l omor pe prietenul sotului meu care ne-a recomandat acest hotel... Mai tarziu am aflat ca asta nu mai fusese afara din tara, decat o data in halkidiki si la via pontica era prima oara la AI...

Boyton, Lacrasim
    Alte impresii din această RUBRICĂFesta Via Pontica: