ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2010
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 16 [ani]

Sub orice critică

Impresii despre mocanita

Am fost in perioada 02.08 - 04.082010 si sa incepem.

Drumul de la Iacobeni pana la Viseu nu este asa rau cum au spus altii, dar nici nu putem spune ca e bun. El reprezinta (drumul) starea soselelor din Romania - astia nu pot sa repare ce a construit impuscatu'.

Peisajul de la Prislop super, in schimb pe marginea drumului nelipsitele minoritati nationale - tiganii cu mure, afine, zmeura (ii apreciem macar ca muncesc sa le culeaga, nu ca majoritatea etniei, nu muncesc deloc).

Am facut cam 4 ore si 30 de minute de la Iasi pana la Viseu de sus, am ajuns la 12:30. Am avut rezervat la Hotel Gabriela camera - am sunat cu 3-4 zile inainte - hotelul bun, in pret intra si micul dejun, curat, deci o impresie buna despre hotel.

Dupa ce ne-am cazat am fost pana la gara sa vedem pentru a 2-a zi de bilete. In drum spre gara ne-au sunat de la hotel sa ne spuna ca in seara respectiva - LUNI - este nunta, dar au zis ca nunta e religioasa si muzica nu e prea tare, a avut dreptate, nici nu am simtit ca a fost nunta, daca era la romani cred ca nu dormea tot Viseul, daramite noi la etajul 1. Am inteles ca a fost o nunta de rusi, ceea ce le multumim rusilor pentru conditiile decente in care au petrecut. Drumul din centru pana la gara de unde pleaca mocanita - EXECRABIL, REVOLTATOR, RUSINE - un drum pe care nu vreau sa il mai intalnesc niciodata si nu va doresc nici voua sa mergeti pe el, am inteles ca le-a tras canalizare la locuitori dar nu l-au mai reparat. Toata tara vine sa aiba aceasta experienta cu mocanita, dar niste ticalosi nu pot sa faca un drum pe care circula o tara intreaga si mai vin si elvetieni.

Am ajuns in gara, am vorbit cu un angajat, Daniel - super de treaba, ne-a explicat ca nu se fac rezervari, sa venim a doua zi sa cumparam bilet, de preferinta inainte de 07:30 pentru ca - alta nedumerire a mea - totul este pe putere, ei iti vand bilet (100 RON - 3 persoane), dar nu iti garanteaza locul in tren, tipic romanesc. Dupa ce am discutat cu el, a ramas pentru a 2-a zi la ora 7:00 sa revenim sa cumparam bilet si sa asteptam trenul.

A doua zi am revenit 07:00, el nici nu sosise, am fost primii, ne-am cumparat bilet si am asteptat. Parcarea de la mocanita este imensa, am numarat inainte de a pleca trenul 75 de masini, asa ca asteptati-va la aglomeratie, era o zi de marti (dati-va seama ce e sambata si duminica).

08:00 trage mocanita la linie si ca orice roman care vine 400 KM sa mearga cu mocanita ma urc din mers in tren, ocup locuri pentru familie si cumnat la vagonul-terasa, pentru ca vremea era SUPERBA si vroiam sa savuram toate peisajele ce ni se vor ivi ochilor.

Deoarece am fost asa de multi - 350 - s-a mai pus o garnitura deci am plecat 2 garnituri (noi fiind in prima).

08:40 pleaca mocanita drumul pana la Paltin - SUPERB, MAGNIFIC, un peisaj de neuitat intr-o salbaticie totala ceva ce ne-a marcat pana acum. Drumul dureaza 2 ore dus, 2 ore intors, 2 ore am stat la Paltin.

La Paltin, am mancat ce am avut in dotare, dar aduceau si ei cu mocanita mancare - nu va sfatuiesc sa cumparati caci sunt extra-scumpe; Berea 6 lei, Apa plata 4 lei - ce m-a intrigat cel mai tare 2cl de palinca - 5 lei, ceea ce ajunge 250 lei - 1l, japca romaneasca.

La plecarea dinspre Paltin, ne-au anuntat sa ne grabim deoarece mai urca un tren cu elvetieni, deci logic a 3-a garnitura. La intoarcere aceleasi peisaje care te lasa fara cuvinte, macar pe astea nu au putut sa le fure sau sa le impoziteze sau sa platim mai mult. Am ajuns in gara la ora 15, o caldura insuportabila, si noi ne asteptam sa fie rece, oricum vremea a tinut cu noi: MULTUMIM DOAMNE!.

Am luat masina din parcare am mers pe aceleasi drum pe care as vrea sa mearga toate oficialitatile romane de la gara pana in centru, si am ajuns inapoi la Hotel.

A 3-a zi dimineata am plecat cu un gust amar ca s-a terminat aceasta experienta deoarece a fost maginific.

Recomand tuturor acest traseu cat o sa mai tina (nu stiu) deoarece este foarte foarte frumos si ca la romani, tot ce este frumos trebuie stricat.

Va sfatuiesc inainte de a pleca in aceasta experienta sa va aprovizionati de acasa cu mancare, bautura pentru tot sejurul.

Altceva... va dorim o Mocanita placuta. :)

Trimis de Robertmania in 05.08.10 16:41:49

VIZUALIZĂRI: 4434 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Robertmania); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Inainte de a pleca.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 5 voturi)

lizuk
[05.08.10 19:06:41]

Locurile sunt intr-adevar superbe! iar daca au atatia turisti, nu vad nici un motiv pentru care afacerea sa "nu mai tina". Plus ca linia este folosita si pentru transportul lemnului, deci au tot interesul sa o intretina...

[05.08.10 19:22:45]

Hm...! Felicitari pentru experienta!Drumurile intr-adevar sunt proaste! Noi nu am apucat sa ne plangem caci ne uitam doar la ceas,drumul chiar nu mai avea nici o importanta!

Peisajul de la Prislop este intr-adevar de vis! pas intre doua lumi diferite, intre oameni diferiti, peisaje diferite! Daca treceti prin zona mergeti si la Prislop! privelistea merita osteneala!

Despre tigani ce sa zic...astia nu au rau nici de inaltime?!!

Ma surprinde ca gasesti atatea lucruri negative si totusi sfatuiesti oamenii sa mearga cu Mocanita!! Cred ca puteai mai mult, cred ca gustul acela amar a ramas din anumite motive care trebuiau dezvaluite mai pe larg!(parerea mea)

Imi place ideea de a sari din mers in Mocanita! Nota 10 pentru un loc bun merita osteneala!!

Eu zic ca daca erau 3 garnituri pe sina saream in sus de bucurie!3 Mocanite in vizor...de 3XMocanita, de 3X mai multe amintiri!

Oricum ce-i drept e drept...mergeti cu Mocanita cat mai este si cat mai sunt peisajele la fel de frumoase!

cosminp
[05.08.10 20:51:54]

frumos, placut si de mers acolo.

frumoase poze

[05.08.10 21:00:00]

lizuk Mocanita poate o sa mai tina, se scot bani din asta! Dar lemnul?Lemnul de unde se transporta? Se taie padurea nu?Cred ca peste cativa ani nu va mai fi la fel! Eu de asta zic, profitati cat mai e la fel de frumos!

[05.08.10 21:01:30]

cosminp De mers neaparat! Tare-i frumos! Frumoase si amintirile!

lizuk
[05.08.10 21:04:08]

Da, nu stiu cum merge treaba, nu vreau sa vin cu explicatii... desi cand am fost eu, cel putin, nu am vazut defrisari masive, ca prin alte parti. Pot doar sa sper ca cei care exploateaza zona o fac cu cap...

[05.08.10 21:05:49]

Si eu sper, pentru posteritate am imagini video!! Sa arat cum era pe vremea...!Daca mai ajung bineinteles!

[30.07.15 10:54:38]

Mutat în rubrica "Cu mocanița pe Valea Vaserului, VIŞEU" (nou-creată pe sait)

aida.alecu*, cosminp, lizuk
Alte impresii din această RUBRICĂCu mocănița pe Valea Vaserului: