ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2010
DIN: Maramures-Cluj-Bucuresti
ÎNSCRIS: 04.07.09
JUL-2010

Pensiune draguta, zona placuta

Vroiam sa dormim o noapte in zona Horezu, dar cautam mai mult decat un pat. Vroiam o pensiune care sa aiba o curte cu spatiu verde, un loc in care sa ne simtim bine si sa putem veni si alta data, cu copilul. Gasisem mai multe variante pe net, dar dupa ce am citit de bine si pe AFA despre Pensiunea Dana am decis sa mergem aici. 70 de roni camera dubla, la o pensiune de 3 margarete, mi s-a parut un pret corect.

Am ajuns seara, dupa ce ni s-a explicat la telefon pe unde sa o luam, si nu am apucat sa vedem prea multe, dar ne-am bucurat ca zona este una linistita. Am vazut cateva camere si am ales-o pe cea mai mare, din corpul vechi (exista 9 camere in doua corpuri de cazare). Pat dublu, doua fotolii pat, noptiere, dulap, papuci de casa (de calitate, dar nu de unica folosinta), baie proprie cu cabina de dus, gel de dus, sapun lichid. Si, in camera, o soba de teracota. Functionala. Bine de stiut, pentru cei care planuiesc sa vina aici iarna si vor sa stea cu spatele lipit de ea, cum faceau odata la bunici. Altfel, cu caldura nu trebuie sa va faceti griji, caci cele doua centrale din pensiune fac fata si incalzeasc toate caloriferele.

In curte exista un foisor, dar era deja ocupat asa ca noi ne-am intins la povesti la „terasa” dintre casa si strada. Liniste, aer curat… mai mare dragul. Nici nu ne-am dat seama cand a trecut de miezul noptii. Liniste si aer curat si dimineata, asa ca ne trezim prea tarziu ca sa mai stam si la micul dejun. Oricum, e bine de stiut ca acesta costa 15 roni, dar nu stiu ce contine. Pentru cei care doresc sa isi prepare singuri masa, exista o bucatarie cu tot ce-ti trebuie, un gratar mare afara, in curte, foisorul si terasa de care spuneam dar si un salon unde se poate servi masa.

A doua zi inainte sa plecam am avut timp cat sa vedem si o parte din celelalte camere (cea tripla, care da in gradina, ne-a placut cel mai mult, si costa 100 ron/ noapte) si sa stam un pic prin gradina. Iarba proaspat cosita + o multime de flori = o mireasma tare placuta, in toata curtea. Ne bucuram sa vedem ca exista si un loc de joaca pentru copii, cu vreo 3 tobogane si doua balansoare, ceea ce inseamna ca si piticii sunt bine primiti aici. Si, desi nu sunt acolo pentru distractia copiilor, sunt sigura ca macar cei mici vor fi incantati sa stea sa se uite la cele cateva animale care isi au „casa” undeva in spatele curtii (suficient de departe cat sa nu te deranjeze nici un miros).

E un loc unde noi cu siguranta vom mai ajunge, mi se pare foarte rezonabil sa-ti asiguri, cu 140 roni, cazarea pentru un week-end.

Trimis de lizuk in 04.08.10 15:47:25

VIZUALIZĂRI: 4015 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lizuk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Scuzati deranjul - vroiam sa va arat cat de mare e camera

lizuk [04.08.10 15:49:21] »

Pozele, mai pe seara

mirelab [04.08.10 15:52:31] »

Chiar ma intrebam pe unde mai umbla @lizuk si noua nu ne mai povesteste nimic?

Admin [04.08.10 15:55:20] »

mutat la rubrica "Pensiunii Dana" deja existenta pe site -- adica taman acolo unde ai citit impresii despre aceasta pensiune, lizuk ; sters rubrica dublura introdusa.

creivean [04.08.10 15:57:44] »

Faină experienţă, @lizuk, aştept cu nerăbdare şi pozele.

lizuk [04.08.10 15:58:49] »

@webmaster: excuse me, iti spuneam eu nu demult ca "capul meu e obosit" (cacofonie intentionata)

lizuk [04.08.10 16:13:26] »

@creivean: vin si pozele dar, daca vei vrea sa ajungi pe-acolo candva, te poti uita cu incredere pe site-ul pensiunii unde au pozat, cred, toate camerele. Mare lucru e ca ce vezi in poze, vezi si in realitate

cosminp [04.08.10 16:48:31] »

bine povestit si detalii destule cat sa mergi cu incredere la pensiune. felicitari.

ancamariagadea* [04.08.10 16:55:14] »

Un review foarte bun, bogat in detalii utile. Citind impresiile cuiva de incredere, chiar as merge acolo!

zoloft [04.08.10 17:17:27] »

I-a nu va mai inghesuiti ca IO am descoperit Pensiunea asta si nu asi vrea sa gasesc full cand mai merg ))

S-au poate facem din aceasta pensiune un loc de intalnire pentru o sueta

lizuk [04.08.10 17:43:57] »

@zoloft: merci, asa-i, dupa tine m-am luat si eu. Desi atata i-ai laudat, ca la un moment dat ma gandeam ca te-au pus cei de acolo sa scrii...

webmasterXY* [04.08.10 22:58:37] »

Au apărut şi pozele, enjoy.

trandafir 1970 [11.08.10 00:25:00] »

Este exact ce caut daca ajung in zona-acum am ce recomanda si prietenei careia i-am recomandat zona!

Multumesc @lizuk, pentru pont!

nveronel [14.09.10 15:27:06] »

Foarte frumos prezentat si foarte placut pentru relaxare.

cosminp, lizuk, nveronel, trandafir 1970, zoloft
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Dana: