ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2010
ÎNSCRIS: 27.07.10
APR-2010

Castele din poveste din 'Micul Ducat'

Cine are timp poate vizita, pe langa oras, cateva castele din Ducat. Eu am vizitat 3 castele superbe: Vianden (sec XIX-XIV), Beaufort (sec XII) si Esch-sur-Sûre (la acesta au ramas doar niste ruine, dar tot mi-a placut). Fotografii si ganduri bune pentru persoanele romantice care cauta locuri speciale:)

Vianden, primul castel vizitat, se afla la aprox 45 km nord de Luxemburg Ville. Drumul pana acolo este absolut pitoresc. Satele par a fi mici orasele, casele sunt foarte cochete, iarba este mai verde ca oriunde si drumurile sunt line, fara gropi.

Aflat pe un deal, in mijlocul localitatii cu acelasi nume, Vianden priveste mandru spre casele din jur si spre raul Our. Vianden (construit in stil gotic) a fost ridicat intre secolele XI-XIV pe fundatia unui vechi castel roman. Aici au trait numerosi conti ce aveau legaturi cu familiile regale ale Frantei si Germaniei. Castelul a fost complet renovat in anii '70 (se afla intr-o stare avansata de degradare) redandu-i-se frumusetea de odinioara. Pentru mine, Vianden ramane un loc magic si inca nu-mi vine sa cred ca am fost acolo!

A doua zi am vizitat celelalte doua castele: Esch-sur-Sure si Beaufort. Esch-sur-Sure-cel mai vechi castel din Luxembourg (sec X-XIII), situat in partea de nord-vest a ducatului, este vegheat si el de un rau: raul Sure. Situat tot pe un deal, ruinele bine conservate ale castelului (stil gotic) te poarta cu gandul in trecut, la lorzii care traiau aici o viata prospera.

Ne-am incheiat ziua la Beaufort (situat in estul Ducatului): inconjurat de paduri si dealuri, denumit si "Mica Elvetie a Luxembourgului". Castelul medieval dateaza din secolul al XII-lea. Desi nu s-a pastrat foarte bine, in interior se pot observa (la fiecare incapere) poze cu ceea ce se presupune ca au fost camerele respective. M-a impresionat foarte tare camera de tortura: cu instrumente originale care iti dau fiori si turnul castelului de unde se vad imprejurimile (imi tremurau picioarele cand am coborat de acolo)! Dupa toate acestea, ca sa mai prind putin curaj, am baut un lichior de fructe de padure (se fabrica pe domeniul castelui - un adevarat deliciu)! Am pornit cu regret spre "casa" si am inchis cu lacatul amintirile din cele doua zile superbe de plimbare...

NOTA WM6: textul de mai sus (pana la linie) a fost adaugat ulterior de autoare.

Trimis de verobutterfly in 03.08.10 20:06:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BENELUX

VIZUALIZĂRI: 3403 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (verobutterfly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

webmasterXY*
[03.08.10 20:29:56]

Ar fi foarte util, pentru noi toti, daca ai reusi sa dezvolti putin subiectul.

Pana vei gasi timpul disponibil, voi retrage cele 1000 PMA standard, urmand sa le inapoiez review-ului dupa ce ne dai mai multe detalii despre castelele (si nu numai) Marelui Ducat de Luxemburg.

[03.08.10 20:40:24]

Da, cu siguranta voi posta in decursul zilei de maine mai multe detalii referitoare la acest subiect!

webmasterXY*
[03.08.10 22:24:31]

@verobutterfly şi @all

Au apărut şi pozele, enjoy.

Poza 2 era dublura pozei 1, aşa că, a fost ştearsă.

Rog pe viitor o mai mare grijă, la sortarea fotografiilor, pentru a evita urcare dublurilor.

[04.08.10 12:40:25]

Am revenit cu noi informatii! Dintre cele 5 tari prin care am trecut in primavara acestui an, Luxembourgul mi-a placut cel mai mult. M-as muta acolo si maine, fara sa ezit! Vizitand cele 3 castele am avut ocazia sa vad locuri superbe din Ducat si sa observ cat de curat si de ordonat este totul.

viorelgeorgescu
[24.08.14 20:14:19]

cu ce se poate deplsa pentru a vizita castelele amintite?? autobuz, tren?? multumesc anticipat

[25.08.14 09:22:49]

@viorelgeorgescu: Buna ziua. Noi am fost cu masina personala, dar sigur sunt si alte optiuni. Incercati sa cautati pe internet.

verobutterfly, viorelgeorgescu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Luxemburgul: