ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică
Către satisfăcător

Pentru nimic in lume nu mai merg la 'Dolphin Marina'

Nu recomand acest hotel din multe motive... dar sa povestim pe scurt:

Aceste hoteluri din Bulgaria au 4 stele doar pentru ca:

- au firma luminoasa

- au camera mare

- au piscina proprie

- au plaja proprie

- au aer conditionat

- au gresie si faianta in toaleta... etc

De câte ori vi s-a întâmplat să rezervaţi un hotel, în străinătate, de o anumită categorie şi ajunşi în cameră să constataţi că acesta nu corespunde nici pe departe cu imaginea pe care o aveaţi în legătură cu acea categorie? Cu toate că agenţiile de turism sunt obligate să precizeze şi să explice diferenţele dintre categoriile de clasificare ale hotelurilor din diferitele ţări de destinaţie - clasificarea fiind făcută la nivel naţional şi neexistând vreo lege internaţională care să reglementeze standardele hoteliere, agenţiile de obicei evită, să discute acest aspect înaintea semnării contractului, lăsând consumatorul să identifice prin propria experiență deosebirile între un hotel de 4 stele în Romania şi echivalentul său într-un oraş din altă ţară europeană.

Dar pentru 4 stele (ptr. Romania) conditiile sunt cu totul altele:

- La patru stele, dimensiunea camerei este de minim 15 mp pentru un single si pana la 18 mp pentru o camera dubla,

- existenta unui parcaj auto in folosinta unitatilor de patrustele pentru 40% din numarul camerelor,

- la categoriile de patru si cinci stele, materialele folosite pentru perdele, draperii, lenjerie trebuie sa fie din matase, bumbac sau alte materiale de calitate superioara.

- la patru stele lenjeria si prosoapele trebuie schimbate la fiecare doua zile, iar halatele la trei zile,

- unitatile de patru si cinci stele trebuie sa asigure cel putin 18 servicii suplimentare,

- În spatiile de cazare, precum si în grupurile sanitare (cu exceptia WC exterioare) se va asigura în sezonul rece o temperatura minima de 18 grade C,

- Constructiile vor fi astfel realizate încât sa se evite deranjarea turistilor din cauza zgomotelor produse de instalatiile tehnice ale cladirii sau a altor factori de poluare,

- Nu se admit spatii de cazare situate la subsol sau fara aerisire si lumina naturala directa. Spatiile comune vor fi bine aerisite si iluminate,

- Peretii grupurilor sanitare vor fi placati cu materiale ceramice, marmura sau cu alte asemenea materiale estetice, usor lavabile si de buna calitate, pe întreaga suprafata (pâna la tavan).

Am mai fost in aceasta statiune in 2008 - Hotel Rubin (3 stele sunt ultra suficiente), si chiar daca nu am fost impresionat atunci am revenit... dar la Hotel Dolphin Marina.

Am avut parte de o incurcatura (personala) si am fost nevoit sa plec urgent in CO. Marti am platit excursia joi am plecat!!! Stiam foarte bine conditiile din hotel (2008) dar cand am ajuns am constatat cu stupoare ca lucrurile s-au schimat in rau.

1. Camera:

- mobilier de 2 - 4 ani,

- TV cu ecran de 37 cm,

- lenjerie foarte veche, cred ca a fost alba acum 10 ani,

- draperii groase dar vechi si pline de praf,

- baie mare si decenta... cada chiar foarte noua,

- balcon mare si murdar,

- foarte multi gandaci negri.

2. Mancare:

Sa spunem ca nu sunt pretentios la mancare... pot manca orice "dracie comestibila".

- masa de dimineata = mancare foarte proasta + aceeasi 6 zile din 6: oua prajite/fierte, gem, crenvusti vechi, branza acra, salam de proasta calitate, rosii castraveti, mere, felii de pepene galben necopt, unt acru, etc

- msa de pranz/seara = cu chiu cu vai gaseai de mancat un fel comestibil.

Foarte explicit a fot "ICEWOMAN" in textul postat... corect si fara inflorituri.

3. Piscina si plaja:

- foarte multi gandaci negri in piscina,

- apa altfel curata

- plaja mica si murdara... nicio diferenta cu romanica,

Va urma

Trimis de adizavoianu in 03.08.10 17:56:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: La hote Roubin in 2008

VIZUALIZĂRI: 6383 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adizavoianu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 6 voturi)

webmasterXY*
[03.08.10 20:46:56]

Au venit şi pozele, cu gândaci cu tot

Enjoy.

adizavoianuAUTOR REVIEW
[04.08.10 09:15:00]

Promit "Dl. webmaster73" sa montez imaginile din Bulgaria 2008/Hotel Rubin (furnici) - 2010/Hotel Dolphin Marina (gandaci) ptr. site "youtube" si pun linkul aici.

webmasterXY*
[04.08.10 10:11:59]

Ecoul meu a fost unul, în glumă, terminat cu un , care în limbaj internaut este, emoticonul SMILIE. Nu am vrut să spun altceva, decât că, atunci când am validat pozele, am dat cu ochii peste gândacii, despre care ne-ai spus în review.

lupugrgt
[25.08.10 15:58:16]

Am sa mai postrz niste fotografii, pentru ca nu sunt de acord la capitolul mancare... a fost mancare destul de diversificata, mai putin micul dejun (dar aveai de unde sa alegi), si mancare buna...

Cat despre gandaci, erau intr-adevar dimineata in piscina, dar erau persoane care ii strangeau cu niste plase... mai tot timpul curatau piscina...

adizavoianuAUTOR REVIEW
[19.10.10 12:33:41]

Am promis sa montez filmuletul cu gandacii care erau in piscina. Este adevarat ca erau angajati are strangeau gandacii (asa cum spune si lupugrgt) !!! dar doar cei de pe margine!!! si cu turistii in piscina.

Link film: Hotel Dolphin Marina - Bulgaria 2010

http://www.youtube.com/watch? v=bKCs6N3NOlI

Daca mancarea pe care o dau "hotelierii bulgari" este reprezentativa pentru 4 (patru) stele atunci sa nu ne mai plangem de conditiile din Romania... la 2 (doua) stele!!!

[19.10.10 12:47:45]

iata si clipul solicitat!

adizavoianu, lupugrgt
Alte impresii din această RUBRICĂDolphin Marina Hotel: