ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2010
JUL-2010

ARTICOL ARHIVAT

Aceleasi locuri... alta experienta

Buna la toata lumea!

In 2010, am mers a doua oara la Miramar, in aceeasi perioada 19. 07. -27. 07. 2010, intrucit anul trecut a fost un concediu de vis (petrecut tot aici).

Per ansamblu a fost frumos... existind totusi diferente fata de 2009. Voi insista pe ele:

- atitudinea personalului a fost mai... plictisita sau necioplita. Intr-o zi, sotul meu a vrut sa parcheze masina intr-un loc mai ferit, la umbra (in parcarea pazita, bineinteles). Cel care pazea parcarea i-a facut semn sa il urmeze si l-a condus intr-un loc, in plin soare, plin de masini romanesti. Probabil ca ne pusese pe toti acolo, la gramada. Apoi, a alergat sa marcheze cu jaloane locurile umbrite. Mai tirziu, cind am trecut pe acolo am vazut ca erau ocupate de mertane cu numere bulgaresti. Trageti singuri concluziile.

-in 2009, aveai internet wireless in tot holul receptiei, sus si jos. Ei, anul acesta era cu taxa. Pe zi, sau pe saptamina. Trageti singuri concluziile. Cind sotul meu a platit internet pentru toata saptamina (30 leva), i s-a spus ca va avea internet wireless in camera. Tzeapa! Era, dar numai daca stateai pe... w. c. , cu laptop-ul in brate. Nu, nu e banc.

- de citeva ori pe saptamina, pe la orele 17. 00 incepeau sa te usuiasca de la snak bar, pentru ca sa pregateasca mesele pentru restaurantul italian (gaselnita 2010... la care nu se inghesuiau prea multi), care se deschidea la 21. 00. Inconvenient: veneai de la plaja la orele 17. 30, voiai o inghetata... si ramineai cu buzele umflate. Dinsii tocmai stringeau mesele.

- din cauza penei de curent ce a afectat litoralul bulgaresc (desi Miramar era singurul hotel care avea generator)... am fost nevoiti sa suportam lipsa de apa mai multe ore si 2 zile de miros pestilential venit de la fosa septica ce nu putea fi evacuata din cauza lipsei curentului. De ce ne-am enervat? Pentru ca generatorul imens din fata hotelului a fost pornit abia dupa 24 ore, cu o ora inainte sa vina si curentul in oras.

- anul trecut am avut animalute din prosoape si nu am lasat nimic bacsis, anul acesta am lasat bacsis, cite 2 leva la 2 zile si nu am mai primit nimic si nici curatenia nu a mai fost ca anul trecut: intr-o zi a uitat sa ne puna prosoape, in alta zi ii luase copilului o masinuta in cearceaf... neglijenta.

- copilul a facut o toxiinfectie alimentara, cu febra, diaree si varsaturi; am fost nevoiti sa chemam doctorul hotelului care a venit foarte rapid, l-a consultat, a fost amabil dar... toata distractia ne-a costat 80 de euro pentru vizita in miez de noapte, 2 pliculete de probiotice si 2 de saruri de rehidratare. Nu ma intelegeti gresit: si daca am fi stiut cit costa, tot l-am fi chemat dar... contravaloarea serviciilor medicale ni s-a parut mare. Recomand sa va faceti asigurari se sanatate, macar pentru copii.

- unicul post tv romanesc din grila de programe (desi erau peste 20% turisti romani), aparea si disparea.

Altfel, drumul a fost bun, mincare buna, prajituri mai bune si sezlonguri gratis pe plaja, daca te sculai dimineata, pentru a le ocupa. Vedere minunata la mare.

La anul... sa fim noi sanatosi si nu ne mai prind bulgarii pe la ei. Incercam altceva.

Trimis de Theodora in 03.08.10 13:13:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Obzor, Miramar

VIZUALIZĂRI: 3076 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Theodora); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Djbobo*
[03.08.10 14:31:52]

Se pare ca s-a cam dus si litoralul bulgaresc...

[03.08.10 15:13:27]

Li s-a urcat la cap... probabil. Acum... nu as vrea sa generalizez. Poate alte locatii si-au mentinut "stelutele".

Theodora

sorinelionel
[03.08.10 17:14:15]

am fost si eu in aceeasi perioada si m-am simtit f. bine atat eu cat si familia mea.

curatenia a fost impecabila, am avut prosoapele schimbate si dimineata si la pranz, chiar primeam 2-3 in plus, aveam zile cand refuzam hartia igenica (punea in fiecare zi cate 3 pachete), sapunuri, geluri, sampoane aveam zilnic din belsug, decoratiuni din prosoape si din cearceafuri in fiecare zi, parcarea a fost chiar langa casuta portarului, animatorii amabili, vorbeau zilnic cu noi,

sincer nu am simtit niciodata vreun miros suspect in camera, in baie sau afara, nu stiu ce s-a intamplat la voi dar la noi a fost mai mult decat ne imaginam si asta in conditiile in care in ultimii 7 ani ne-am facut vacantele in vest la mediterana si adriatica la preturi aproape triple.

referitor la problema copilului, imi pare rau de neplacerea intamplata. noi am facut intotdeauna asigurari de sanatate pentru toti dar niciodata nu am avut incidente. cu toate astea, niciodata nu-mi va lipsi asigurarea atata timp cat ies din tara. onorariul platit medicului se plateste si la noi, chiar daca e vreo urgenta tot nu esti scutit de aceasta amabilitate.

cauta totusi ceea ce a fost bun in sejurul tau, mai da-le o sansa, oricum la noi n-o sa gasesti niciodata nici sfert din serviciile lor. numai bine.

[03.08.10 17:22:00]

Sorinel, ai dreptate! Doar privind pozele celor ce au fost acolo in aceeasi perioada cu noi, am observat ca au existat diferente de tratament in acelasi hotel (vezi animalutele pozate). Sunt curioasa la ce aetaj ati stat voi? Noi, la 5.

Culmea, cind am fost in Grecia am facut asigurare medicala. Asta e, sa ne fie invatatura de minte.

Ma bucur ca ati avut un concediu frumos.

sorinelionel
[03.08.10 18:05:12]

ok, noi am stat la etajul 1 corpul de langa snack-bar, probabil conteaza si prin ce agentie mergi...

[23.08.10 13:37:37]

Buna! si eu am fost anul acesta la Miramar si a fost super.Hotelul acesta isi mentine personalul in fiecare an?

[24.08.10 11:28:44]

Buna Iulya!

Daca isi mentine personalul in fiecare an... nu am de unde sa stiu.

Observ ca dupa postarea mea, au venit alti turisti care s-au declarat super incintati de Miramar. Ma bucur. Eu am facut doar comparatie cu ceea ce am gasit anul trecut, tot la Miramar. Am avut termen de comparatie. Apoi, se pare ca personalul administrativ nu isi facea treaba la fel in toate corpurile resortului.

Si, in final... am avut si ghinionul cu penele de curent.

Asta e!

[24.08.10 13:50:37]

multumesc Theodora.Tu in care corp ai fost?

[24.08.10 14:09:30]

Eu am avut vedere la resortul dinspre Oraselul Miramar. Adica, vedere spre cimp si dealurile din dreapta soselei. Etaj 5. Si anul trecut la fel am stat, la acelasi etaj.

Am vazut ca Sorinel a stat in corpul de linga snak bar.Tu?

[24.08.10 15:36:22]

Si eu am stat tot in corpul de langa snack bar la etajul 3

[24.08.10 15:41:50]

Imi pare rau pentru ceea ce i s-a intamplat copilului. Noi am avut asigurari medicale dar din fericire n-am avut nevoie de ele.

florynistor
[19.07.11 11:28:11]

exact acelasi lucru ni s-a intamplat si noua anul acesta (11-17 iulie 2011)... sotul si familia cu care am fost au facut toti toxiinfectie alimentara, cu voma, cu frisoane... noua doctorul ne-a cerut 180 de euro pt un simplu consult, dar am rezolvat cu asigurarea.

baia mirosea oribil... apa curgea ba calda ba rece, internet zero, snackbar saracacios, la tv, doar tvr 3 care se prindea groaznic si inca 3 canale nemtesti...

am postat si eu ieri o "avertizare" pentru cei care au de gand sa mearga acolo...

crisradu, Djbobo*, florynistor, iulya*, sorinelionel, Theodora
Alte impresii din această RUBRICĂHVD Club Hotel Miramar: