ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Extrem de nemulțumit
Către satisfăcător

Pacat de peisaje

Am ajuns aici undeva dupa ora 18, rezervarea fiind facuta cu cateva saptamani inainte.

Am fost surprinsi cand ni s-a comunicat ca trebuie sa asteptam pentru ca nu este curatenie in camera cu toate ca pensiunea era goala. In cele din urma suntem cazati, camera acceptabila ca marime, dar curatenia lasa de dorit (nematurat sub paturi, cuverturile murdare, peretii murdari) si in baie un miros usturator. Proprietarii lasa impresia ca i-am deranjat.

Am avut pachet cu pensiune completa, trei mese pe zi, de stiut ca in pensiunea completa intra mancare doar pentru adulti, copii platesc tot ce consuma. Bautura se plateste separat iar in cazul in care indraznesti sa intri in restaurant cu o bere proprie risti sa achiti o taxa de 10 ron de persoana pentru debarasare. (chestia asta ma distrat foarte tare, dar in acelasi timp ma si intristat pentru ca aveam vreo 10 beri in masina). Mancarea buna dar lipsa de comunicare dintre ospatari (doua doamne amabile care locuiesc in imprejurimi cu siguranta fara experienta) si bucatari, risca sa-ti aduca la masa altceva decat ce ai comandat. Ah, era sa uit, ai de ales intre doua feluri de mancare.

Intradevar sunt cativa caini in curte care fac ce doresc, dar mai este si cainele proprietarului care se odihneste nestingherit in bucatarie. In foisor te intampina un miros neplacut ce persista pe intreaga perioada a zilei, aerisitoarele fosei septice fiind foarte aproape. La biliard ai acces numai intre orele 10-14 si 17-22. In camera in 5 zile nu sau schimbat prosoapele iar de dat cu matura nici vorba. Locul de joaca pentru copii contine un leagan neasigurat si un tobogan pe care l-am asigurat noi in pamant cu 2 fier betoane. Lasand la o parte toate astea peisajele sunt superbe. Cam atat. Sincer, nu vom reveni si cu siguranta nici prietenii nostri.

Trimis de itachis_croixx in 01.08.10 21:05:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL PIATRA CRAIULUI.

VIZUALIZĂRI: 2993 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (itachis_croixx); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Extreme:Peisaj-Fosa septica
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.00 EUR pe cameră

cristi.popescu*
    [02.08.10 13:46:08]

Stimate domn sau doamna!

Ma numesc Cristi Popescu si din capul locului, fac precizarea ca nu obisnuiesc sa scriu ecouri la impresiile postate de alti concetateni care viziteaza Romania, insa, ma vad nevoit sa dau o replica la acest review care este de departe cel mai rau intentionat pe care l-am putut citi despre pensiunea de mai sus.

Daca analizez cu atentie ceea ce a-ti postat, nu pot sa nu constat faptul ca pe dvs v-a deranjat:

1. faptul ca nu a-ti putut servi bautura cu care a-ti venit de acasa in restaurant (dupa parerea mea, perfect normal tinand cont de faptul ca si in afara daca mergi nu iti pui slana de acasa pe masa restaurantului unde esti cazat). Ba chiar nu esti primit in restaurant deloc;

2. faptul ca in pachet nu intra si mancarea pt copii (lucru prezentat atat pe site cat si in toate pliantele sau afisele din pensiune. deci stiati probabil de acest lucru, dar... ;

3. faptul ca s-a asteptat la receptie pana cand s-a facut curatenie in camera desi pensiunea era goala - SINCER MA INDOIESC. Din discutiile avute cu proprietara si din diagrama pe care intamplator am vazut-o (pt ca am vizitat si eu aceasta pens chiar inainte de a veni dvs), rezervarile erau operate pana pe 3 septembrie. Deci, nu prea cred ca nu era nimeni in pensiune, iar in ceea ce priveste curatenia in camera chiar sunt suprins cum de acelasi personal poate sa faca curatenie exemplara intr-o perioada a lunii, iar dupa 7 zile cand ajungeti dvs, totul este un haos;

4. proprietarii lasa impresia ca au fost deranjati. Aici recunosc ca se da dovada de imaginatie, intrucat la aceasta pensiune am vazut cel mai cumsecade personal de deservire din cate am vazut in zona Bran-Moeciu. Dar, ma rog, se pare ca toate s-au intamplat acum cand a-ti venit dvs, iar celelalte 7 pareri sunt ale unora care au vazut o alta locatie;

5. Faptul ca programul de la sala de biliard este limitat si ca dvs sunteti deranjat de orarul impus ma duce cu gandul deja in alata parte. Nu vi se pare normal ca intr-o locatie in care sala de jocuri se afla in vecinatatea altor camere, sa existe un minim de respect si pentru cei care dorm alaturi??? A, ok este un lucru rau ca s-a amenajat acolo, dar nu cred ca ar trebui sa va strice concediul un orar de bun simt. Eu am jucat cu copilul meu ping-pong suficient, si nu am fost deranjat ca am un orar!!!;

Nu as vrea sa mai continui intrucat este clara reaua intentie de care dati dovada in aprecierea acestei locatii, sau, ... sunteti dvs o persoana extrem extrem de ghinionista ca exact in aceea perioada sa apara brusc atatea neajunsuri.

MA INDOIESC TARE MULT!!!

itachis_croixxAUTOR REVIEW
    [02.08.10 21:38:27]

Draga domnule Popescu, imi pare rau ca reviewul meu nu este in tendinta de lauda si numai bine care reiese din majoritatea reviewurilor, dar nu am facut altceva decat sa mi spun parerea si sa redau ce am gasit ( nu am nici un interes pecuniar sau rau intentionat). Pur si simplu am plecat in concediu, culmea dupa ce am citit reviewurile de pe acest site, alegand astfel pensiunea dumneavoastra ca loc de relaxare. Am fost un grup de 4 familii cu copii de la 3 luni pana la 5 ani si am vrut sa ne simtim bine si noi in Romania, asa cum am facut de multe ori in "afara". Asadar, inca o data, cine este interesat sa citeasca si sa faca o alegere este liber sa o faca si nu ar fi rau ca altcineva sa traga concluzii si sa ia masuri (ma refer aici poate la proprietarii atat de binevoitori si de cumsecade).

Domnule Popescu se pare ca ati vazut cam multe intamplator..., sau poate chiar am fost noi cele 4 familii ghinioniste. Cu respect va urez concedii la fel de placute ca cele de la Casa Boiereasca!

cristi.popescu*
    [02.08.10 22:04:08]

Cu mare uimire constat ca dvs, probabil dintr-o obisnuinta nefericita, considerati ca sunt probabil un angajat sau chiar proprietarul locatiei respective. Imi pare rau si imi cer scuze daca ceea ce am comentat eu (si spun ca se incadreaza in limitele bunului simit) a deranjat putin orgoliul dvs. Bineinteles ca puteti avea orice parere, insa, inainte de a considera ca ecoul postat de mine este unul total subiectiv - ba chair fraudulos - as dori sa cantariti mult mai bine si modalitatea in care poate evaluati dvs o locatie. Vom mai pastra legatura intrucat calatoresc si eu destul de mult si, sunt chiar curios sa imi mai trimiteti mailuri de la locatiile vizitate in Romania. Sa imi precizati si mie daca, avand aceleasi criterii pe care le-ati avut dvs si evaluand extrem de obiectiv acea pensiune groteasca, veti fi intampinat cu multe lucruri mai bune in alta parte. Astept cu nerabdare, intrucat va voi da circa 20 de locatii in care am fost de-a lungul ultimilor 3 ani in Romania si veti cuantifica altfel situatia. Nu spun ca toate lucrurile acolo merg f bine, insa este cel mai bun raport calitate-pret. Adresa mea de mail este cristi. popescu66[at]gmail.com

[02.08.10 23:22:48]

privind peste punctajul tuturor revieurilor de la aceasta pensiune, constat ca exista o mare discrepanta de notare intre majoritatea punctajelor acestora si altele doua, mai ales ultimul;

e clar ca revolta este foarte mare atunci cand ti-se face observatie ca nu ai voie sa vi cu bauturi intr-un restaurant, lucru normal de altfel;

de aici mai departe e simplu sa vezi lucrurile mai negru, deci mai subiectiv;

se duce careva cu berea, sucul sau cafea la el cand isi da o intalnirea in oras la o terasa sau restaurant?

de ce la o pensiune ar fi altfel? in restaurantul acelei pensiuni nu s-a investit? ospatarii si personalul acela nu trebuie platit, mai ales intr-o statiune unde costa mai mult sa-i pastrezi izolati si departe de familii? normal ca toate astea trebuiesc sa se regaseasca in costul consumatiei;

cristi. popescu are dreptate, in alte tari nici macar nu-ti permite acest lucru;

stiti de ce cred eu ca cei de la Casa Boieresca au cautat sa gaseasca o varianta de compromis cu taxa aceea (pe care o nu as agrea-o, dar o inteleg) ?

pentru ca s-au intalnit prea des cu fenomenul asta! si atunci ce sa faci, sa stai toata ziua de scandal cu lumea...?!

dar stiti de ce?

ca asa e mentalitatea multor romani "lasa ba, ca e la pensiune nu-i la hotel! acolo merge..."

eu as vrea sa punctez altceva mult mai important:

la fizica in scoala erau situati cand facand unele masuratori si apoi trasam niste grafice dupa acele valori, tot timpul valorile extreme erau inlaturate; explicatia este simpla: influenteaza media!

poate si in situatia asta ar trebui aplicata o formula de genula asta, precum si in viitor, in sensul ca daca nu se inlatura cel putin aceste valori de tot, atunci ele sa fie inmultite cu un coeficient subunitar-Ks (coeficient de subiectivitate) in calculul automat al mediei;

asta-i parerea mea!

[03.08.10 00:01:04]

Valorile "extreme" sunt distribuite in teoria probabilitattii uniform, ceea cea ar trebuie sa "balanseze" corect media.

Pe de alta parte, nu avem cum sa facem "farmacie" - studiu stiintific riguros care sa determine media satisfactiei cu o precizie de 33 zecimi (precum la "masuratorile din fizica" pomenite mai sus). O medie cu o marja de eroare de +/-3% sa iasa (ca la orice sondaj), si tot e (foarte) bine

[08.08.10 13:36:34]

Noua ni s-a spus de la inceput de accesul cu bauturi si mancare proprie e permis afara, in foisor si nu in sala de mese, ceea ce e firesc.

N-as putea spune acelasi lucru de momentul in care gazda, administrator, patron, boier ne-a spus - dupa ce ne-a facut nota finala de plata - sa lasam ceva in plus si pentru personal...

[08.08.10 22:17:49]

gigele, ma bagarati in ceata de tot!

cine mai esti si d-ta; revieul este al lui itachis! sa inteleg ca ati fost impreuna?

pana la urma ati fost cu pensiune completa cum este scris in review, sau cu permisiunea de a veni cu mancarea in portbagaj, sau in "traista" cum se mai spune in popor?

[11.08.10 22:19:12]

valeamariei, eu mi-am spus impresiile asa cum le-am simtit eu, intr-un review separat (asta daca te-ai uitat pe toate opiniile scrise) si nu il stiu pe itachis. Cel putin noi am fost in prima decada a lui iulie si am stat 2 zile.

Recomandarea mea personala: mergi acolo si trage ulterior concluzii.

Noi am comandat micul dejun si ceva mancare la pranz, insa ne-am dorit sa facem singuri si un gratar afara, evident cu mancarea din papornita cumparata de la Carrefour Ploiesti... cum mai spun unii in popor.

[12.08.10 11:22:15]

am inteles acum!

in legatura cu plecarea mea acolo, nu am timp sa fac experiente ce risca sa devina neplacute!

din review si ecouri se pare ca administratorii pensiunii, daca au restaurant si in acelasi timp permit sa vina oamenii cu mancarea la ei, nu stiu ce vor!

cand faci o unitatea din aceasta sti din start cui te adresezi:

1. celor cu care vor sa vina sa-si gateasca, iar in cazul asta construiesti doar camere de cazare cu bucatarie proprie, iar costurile cu salariile se limiteaza la camerista si fochist, pentru ca turistii isi pregatesc singuri mancarea, isi spala vesela, se servesc singuri, s. a. m. d.

sau

2. celor care vor sa fie serviti si platesc pentru asta, iar daca vor sa se bucure de ritualul gratarului si al focului de tabara mi-se pare normal sa nu-i privezi de placerea asta, dar tot normal mi-se pare ca ei sa plateasca pentru asta, in sensul ca produsele trebuiesc sa fie achizitionate de la bucataria restaurantului unitatii respective si nu sa vina cu mancare de la Carefour sau alte supermarcheturi;

nu se poate sa fi si popa si hot; omul ala care a facut investitia acolo si ofera atatea, in plus fata de cei care ofera doar cazare, nu-si poate acoperi cheltuielile doar din cazare cand el are si restaurant si personal aferent ce trebuie platit, daca oamenii vin cu mancarea proprie;

cand plecam ca turisti la o distractie de genul asta, haideti sa nu mai incercam sa ne scuzam ca ne place sa beneficiam de ritualul gratarului, cand de fapt dorim sa iesim mai ieftin, sau ambele, ca nu e nimeni mai jmecher sau mai fraier in toata chestia asta!

[12.08.10 23:14:54]

Ma induiosezi valeamariei ! omul ala trebuie musai sa-si scoata banii : si din cazare si din restaurant...n-ar fi trebuit sa includa si o taxa de statiune ?

Deh,noi am pretins ca asa ne e drag, sa stam la foc, sa invartim fripturile...insa chiar n-am avut tupeul sa le spunem gazdelor ca avem portofele destul de carpite. Zau, ne pare rau de personalul care trebuie platit si pana la urma de profitul proprietarului .

[13.08.10 00:50:16]

interventia mea nu a fost sa induiosez pe nimeni;

rezultatul l-ati cules singuri;

majoritatea romanilor se prefac ca platesc o suma care aduce profit, operatorul turistic se face ca ofera servicii sau ca face turism... tot el se (pre)face ca-si plateste personalul din aceiasi bani;

de aici incolo incepe "distractia"!

personalul nu mai are niciun chef de treaba...patronul nu se mai tine cu cheltuielile, s.a.m.d.

nu-l cunosc, nu-i tin partea subiectiv sau interesat;

vreau doar sa adaug un lucru: in mod normal nu ar trebui sa vina nimeni cu bani de acasa sa subventioneze o afacere: SRL e una, ONG este alta...

inchei cu un citat: cheia succesului in comunicare este sa incerci pentru cateva clipe sa te pui in locul celuilalt"

poate astfel reusesti sa-i intelegi pozitia...macar partial.

[15.08.10 00:22:19]

majoritatea romanilor se prefac ca platesc o suma care aduce profit, operatorul turistic se face ca ofera servicii sau ca face turism... tot el se (pre) face ca-si plateste personalul din aceiasi bani;

Oare de ce in alte tari turistul scoate mai putini bani din buzunar, aduce si profit si are parte si de servicii decente? Atata timp cat proprietarul, administratorul merge pe o politica de preturi maximale in zona si ofera servicii calitativ discutabile, cred ca e mai degraba goana dupa profit rapid... asta e caracteristic - din pacate - multor vanzatori de servicii turistice in Romania.

Pai nici nu e cazul in situatia de fata, pentru ca avem de a face cu fonduri SAPARD; asa ca afacerea de care vorbim e deja... subventionata.

La randul meu, nefiind subiectiv, in concluzie recomand sa mergeti la aceasta pensiune, insa sa aveti si alte elemente de comparatie din zona, fie Moeciu, Simon, Bran sau tot Pestera.

[15.08.10 00:48:36]

1. mitul asta cu: "in afara este mult mai ieftin ca la noi si mai bine", pot spune ca este creat adesea din exceptii; am fost si eu pe afara!

calitatea nu se face cu banii putini; n-ai cum, mai ales la salariile de afara!

nu exista "perpetuum mobile" de nicio speta!

subventia merge o perioada... pana devi cunoscut; apoi trebuie platit personalul si calitatea si pana la urma si profit... , ca altfel am sta toti cu banii in banca pan-or scadea dobanzile la 0%; sa traim toti din dobanzi... !

2. ati incercat vreodata sa parcurgeti caile accesarii de fonduri SAPARD in Romania? Eu DA!

dupa ce raspundeti la aceasta intrebare, mai stam de taina pe forumuri...

... si nu uitati un lucru extrem de important: "in afara nu apar in turism cheltuieli indirecte cu turistii needucati si care nu reapecta principiile elementare de conduita civica"

recunosc faptul ca la noi nu se face adesea turism de calitate, dar haideti, va rog sa recunoastem, ca nici majoritatea turistilor romani nu sunt mai departe prin modul in care se comporta, mod care genereaza costuri...

culmea este ca la pretentii adesea suntem cei mai tari!

la pretentii cu bani putini, lipsa tolerantei si chibitala de pe margine... !

roxxie
    [04.11.10 01:01:35]

Noi am fost de multe ori la munte in diferite zone ale tarii, in majoritatea cazurilor la pensiuni care aveau si restaurant, dar si gratar in curte. Am mancat si la restaurant, dar am putut face si gratar cu materia prima adusa de noi si nu ne-a interzis nimeni acest lucru. Bautura a fost adusa tot de noi. Pt ca nu ne permitem sa platim si cazare si sa mancam chiar de trei ori pe zi la restaurant. Bineinteles niciodata nu am venit cu fripturile sau cu bautura in restaurant, ci am stat afara la mesele de pe terasa, conditia celor de la pensiune fiind sa lasam curat dupa ce terminam, conditie de absolut bun simt.

Eu nu vreau sa generalizez spunand ca turistii romani nu stiu sa se comporte in concedii, am mai spus ca am intalnit in strainatate turisti englezi care beau peste masura, spanioli destul de galagiosi, etc. Iar despre pretentii adevarul este undeva la mijloc, multi dintre turisti cerand adesea mai mult decat au platit, insa nu cred ca acest lucru e valabil doar pt romani, tine mai mult de perceptie, de anumite asteptari / conditii care pe unii ii pot deranja intr-o masura mai mare decat de pe altii. De exemplu cineva era destul de revoltat de faptul ca nu a gasit nicnio oala in care sa gateasca la pensiune, erau doar tigai. Pe mine nu m-ar fi deranjat nicidecum acest aspect.

Eu sunt de acord ca serviciile de calitate costa, insa si oferta trebuie respectata de la inceput. Daca s-au stabilit anumite conditii ale sejurului nu mi se pare corect ca acestea sa fie schimbate din mers, nici de catre turisti dar nici de proprietari.

[31.05.11 14:18:57]

@tzakapaka: ecou sters si cartonas galben pentru limbaj ofensator & atac la persoana (recidivate).

Invata sa combati idei si nu persoane, altfel nu ai ce cauta in nicio comunitate civilizata!

cristi.popescu*, Gigel, itachis_croixx, roxxie, valeamariei
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Boierească [Peștera]: