ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2010
ÎNSCRIS: 04.03.08
JUL-2010
team-building

Asa da, domnule!!!

Primul hotel din statiunea Mamaia caruia ii acord tot creditul (n-am fost la Iaki si Rex, e drept, dar am mai stat in 3 hoteluri de 4 stele, din aceeasi zona, in care n-as mai reveni dupa ce am stat la GG Gociman).

Hotelul este mic (are 23 de camere, din care doar 9 au balcon - mai sunt unele care dau intr-o terasa comuna), situat pe malul lacului Siutghiol, intre Cherhana si hotelurile Florida si Laguna. O sa o iau "pe capitole":

- parcarea: suficient de mare incat sa incapa fiecare masina, chiar daca hotelul este plin; nu este pazita, dar exista o bariera la intrare;

- cazarea: desi oficial se face incepand cu ora 18. 00, noi am ajuns pe la 13. 00 si am primit camera imediat. Personalul hotelului ne-a ajutat sa caram bagajele in camera (nu exista lift). La ora 12. 00 se face check-out.

- camera: un apartament situat la etajul intai, cu vedere pe Siutghiol si cu flori in balcon. Era compus din doua camere (fiecare cu televizor, aer conditionat, pat dublu/canapea extensibila, fotolii; - mobilier nou) si o camera de baie spatioasa, curata, cu mobilier si echipamente sanitare noi. Pe jos, o mocheta care incepe sa arate pe alocuri semne de uzura. Sifonier mare, seif in camera (cu cheie, nu electronic), usa de la intrare are acces electronic. In baie, tot ce trebuie: sapun, sampon, caschete de dus; in sifonier gasiti o trusa de cusut, crema de ghete. Minibarul (care nu este gratuit) contine bauturile obisnuite (sticlute de Metaxa, whisky, cutii de cola, apa plata) si ceea ce nu am mai vazut pana acum in minibarurile romanesti - prezervative::))))... Aerul conditionat este centralizat, dar isi face treaba in mod corespunzator. Curatenia se face zilnic, se schimba prosoapele (care sunt fara gauri, pete si altele asemenea, fiind cam mereu aranjate in forma de lebada), curat in baie; dupa 5 zile s-a schimbat lenjeria de pat.

- masa: fiind la cursuri de perfectionare, am avut inclusa pensiunea completa. Desi in restaurant sunt trecute anumite ore pentru mese, in fapt se serveste continuu, cam de pe la 6 dimineata pana la ultimul client. Dimineata, erau cam aceleasi feluri: gem, unt, branza topita, carnaciori fierbinti, cremvursti, oua fierte (la cerere se prepara omlete si oua ochi), diverse mezeluri, branzeturi, rosii si castraveti, cereale, prajituri; ceai (pliculetele erau la alegere - cel cu portocala si scortisoara de la Twinnings a fost demential!! ), lapte rece si cald, lapte batut, suc de portocale si un automat de cafea. Prajitoare de paine.

La pranz si seara, existau meniuri a la carte, cu felurile obisnuite (supe, ciorbe, fripturi la gratar din pui, porc sau vita), un pui Shanghai cu un sos excelent::))), peste, salate si dulciuri... Dintre bauturi nu am putut sa nu remarc o sampanie Dom Perignon de 1100 RON sticla (doar am remarcat-o!! ::)))))) La cerere, serveau frappe, irish coffee, diverse cocktail-uri. Plusuri: puiul de care am vorbit, cartofii prajiti taiati in forme fantezie si clatitele cu gem de gutui. Minus: timpul cam lung de servire, dat fiind faptul ca erau doar cateva mese (3-4) ocupate in acelasi timp. Oricum, mancarea, chiar intarziata, bine gatita si frumos prezentata. Ca sa fac o medie, pentru o persoana care dorea ciorba, felul doi, salata, garnitura, desert si un suc, o masa ajungea in jur de 35-40 RON.

- distractie si relaxare: apusurile de soare pe Siutghiol sunt fantastice, iar pe peluza din spatele hotelului se afla sezlonguri pe care se poate sta la plaja (prosoape de plaja se ridica de la receptie). Este bine de stiut ca in acest hotel se organizeaza frecvent mese festive (noi am prins intr-o saptamana un botez, doua zile de nastere si o emisiune la TV Neptun). Cu toate ca in restaurant canta orchestra, camerele sunt bine izolate, asa ca nu am avut probleme cu somnul. Se pot inchiria ski-jet-uri (atat de la hotel cat si de la "vecinul" Laguna), iar din apropiere se ia vaporasul catre insula Ovidiu. Langa hotel se afla terenuri de tenis, iar turistii au acces gratuit la piscina hotelului Laguna.

- personalul: desi s-a intamplat ca la un pranz sa se certe bucatarul cu directoarea::))), in general atitudinea este pozitiva: saluturi si zambete de fiecare data, mereu intrebau daca iti pot fi cu ceva de folos, pe scurt, scuze cand ceva mergea mai alandala (dupa scena cu bucatarul, cand mancarea a sosit fara sare::))). Poate faptul ca hotelul este atat de mic, ori patronul care aparea inopinat, insa toti pareau ca isi dau interesul ca lucrurile sa mearga cum trebuie si turistii sa revina.

- distanta pana la plaja: ei... aici nu prea mai pot da nota mare. De la hotel pana la soseaua principala din Mamaia mergi cam 100 metri, treci soseaua si mai mergi cam inca 100 de metri printre hotelurile Sulina si Flora pana sa ajungi la plaja.

- wireless hi-fi gratis in intreaga incinta o hotelului;

Hm... per total ce pot sa spun? Chiar m-am simtit bine la ei (desi sunt cam carcotasa cu hotelurile) si as reveni oricand, desi nu pe banii mei::))) (preturile de la receptie erau cam prohibitive: camera dubla 450 RON/noapte cu mic dejun iar un apartament ajungea si la 650 RON). Am stat o saptamana fara grija cazii de baie care curge, a chiuvetei infundate, a saltelei cu noduri sau a mochetei pe care trebuia sa o curat singura, ori a prosoapelor ramase din epoca trecuta, care trebuiau demult casate. Si, in plus, pe langa cursurile de perfectionare, am mai adus cu mine o serie de cunostinte nepretuite: acelea de a face lebede din prosoape::))))))))

Asa da, domnule!!!

Trimis de Kyandra in 31.07.10 23:28:11

VIZUALIZĂRI: 5538 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kyandra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Dormitorul principal
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.00 EUR pe cameră

cosminp
    [31.07.10 23:42:33]

400 de lebede in deschidere si o locatie buna de retinut... pe banii altuia.

da, parca un pic sarite preturile, dar ar fi interesant de aflat preturile in extrasezon si mai ales daca functioneaza in extrasezon.

KyandraAUTOR REVIEW
    [31.07.10 23:50:28]

Eu cred ca functioneaza si in extrasezon (am vazut calorifere in tot hotelul:) Preturile pe care le-am precizat sunt cele afisate la receptie (care cred ca sunt, intotdeauna, cele mai mari). Acum, pentru comparatie, pentru cursanti s-a platit 295 RON/noapte/single si 260 RON/noapte/loc in dubla cu toate mesele... banuiesc ca s-a facut reducere pentru ca eram grup mai mare, nu stiu...

Si tot ca picanterie: desi am platit camera normala, atat eu cat si colega cu care am fost, ne-au dat la fiecare cate un apartament pentru ca in noaptea de sambata au fost arhiplini si au avut nevoie de una din camerele noastre (o noapte am impartit apartamentul, desi ambele aveam regim single) - cica a fost "din partea casei":))

cosminp
    [01.08.10 00:25:42]

'clasic romanesc".

in favoarea clientului, adica vei avea conditii mai scazute.

in tarile care stiu sa faca turism, in favoarea clientului inseamna intradevar mai mult decat ai platit.

asa am patit la hotel la Canakkale. ne-a dat camera mai buna decat am rezervat.

poti citi intamplarea aici: click aici

alinutzza140*
    [02.08.10 10:33:50]

Cu salariul meu cu 25% off sigur nu imi permit sa ma duc la acest hotel, dar bravo, lor pentru ca stiu sa se ocupe de client.

PS. Vreau si eu figurine din prosoapeeee.

yoshy262
    [19.08.10 17:31:08]

Prezervative in minibar - ar trebui sa-ti dea de gandit ca acel hotel e folosit pe post de bordel.

[29.08.14 18:16:29]

Autorul acestui articol a încărcat recent un al treilea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B. 10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").

alinutzza140*, cosminp, Kyandra, yoshy262
    Alte impresii din această RUBRICĂGG Gociman Hotel: