ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2010
ÎNSCRIS: 22.04.09
JUL-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 2 si 4 ani

Scurta comparatie RMP-MB

Ne-am intors de cateva zile de la Duni. Am fost printre cei care au avut parte de overbooking si am stat la Marina Beach. Anul trecut am stat la Marina Palace.

In aceasta comparatie, Marina Beach este net superior si o sa o fac punctual (am fost intr-o seara si ne-am plimbat putin si pe la MP) :

Marina Palace PLUSURI fata de MB

- are piscina interioara (unde nu au acces cei de la celelalte hoteluri)

- are minibarul plin la sosire in hotel

- esti servit cu bauturile la masa

- vinul de la masa este la sticla si cred ca si unele cocktailuri se fac numai la barul de la MP

- are parcare propirie mare (anul acesta a fost mai putin de jumatate plina decat anul trecut, ceea ce ma duce cu gandul ca locurile romanilor au fost alocate nemtilor-francezilor). Parcarea de la MB este mult mai mica, incac vreo 20 de masini, restul sunt redirectionate catre parcarea centrala (de acolo esti luat cu o masinuta simpatica, cu care iti sunt carate si bagajele)

Marina Beach PLUSURI fata de MP

- camerele mai decat la MP (mai lunga)

- este pe plaja si nu mai urci si cobori treptele pana la hotel (la Palace ma enerva si faptul ca liftul nu ajungea pana la nivelul piscinei, ci trebuia luat de la restaurant, am carat carutul pe scari de ma saturasem)

- restaurantul si terasa mult mai mari (cred ca doar de 2 ori in 12 zile nu am gasit loc afara) si mai elegante aceasta si pt faptul ca unii turisti prefera sa ia masa aici decat sa se intoarca la hotelurile lor si sa revina apoi la plaja

- seara este muzica live (nu in toate serile), destul de draguta

- exista un bar cu terasa la fel de mare ca si cea a restaurantului, unde am stat serile pana tarziu

- stocul de mancare era mereu reactualizat - la MP in 7 zile am prins doar de 3-4 ori baclava sau unele feluri de mancare mai dorite, daca se terminau erau inlocuite cu alte prajituri fara gust sau mancaruri mai neinteresante sau chiar deloc.

Activitai in resort

Si ca tot am citit in alte postari, vreau sa amintesc ca exista Mini Club la parterul hotelului MB, unde pot fi lasati copiii sa se joace (nu stiu daca au si supraveghetoare care sa stie romana).

De asemenea, la Restaurantul Mehana (in satul de vacanta), in fiecare seara de la 19: 30 era Kids dinner si de la 20: 00-20: 30 Kids Disco.

Daca aveti rachetele voastre puteti sa jucati si tenis, se face rezervare la terenuri, in fata la Hotel Belleville se poate trage cu arcul (nu in fiecare zi), dar anunta DJ mereu programele (din ce imi mai amintesc: beach voley, aquagym, step aerobic, curs de salsa, tae-bo...). In fiecare seara a fost de la 21: 30 spectacol la amfiteatru, cu alta tema mereu, dar frumoase.

Anul acesta au mai pus si cateva leagane si topogane pe plaja, langa faleza. Eu cred ca stau destul de prost la spatii de joaca pt copii, aici trebuie sa investeasca mai mult. Si ar mai fi interesant si un curs de inot (eventual contra cost).

Eu am un mare 10+ pt chelnarii de acolo: foarte civilizati, manierati, cu bun simt, in banca lor. Mereu ne-am schimbat fata de masa daca era murdara, debarasarea a fost f rapida mereu. Nu s-au uitat nici unul urat la noi, nu a strambat din nas vreodata. Unii dintre ei stiau sa salute in romaneste.

Cam acestea sunt impresiile de anul acesta. Va doresc tuturor o vacanta minunata.

Trimis de iriss27 in 31.07.10 00:57:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2710 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iriss27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.07.10 10:38:50]

@iriss27 am atasat aceasta melodie insa daca ai alta propunere putem schimba!

roana71
    [31.07.10 11:58:48]

Iriss, chiar ma gandeam la tine zilele trecute, nu stiam ce-ai mai facut, parca intrarea ai avut-o din 11 iulie, nu?

Anul asta voi ajunge tot la Marina Beach, chiar ma interesa o comparatie intre cele 2.

Anul trecut mi s-a parut ca Marina Beach e putin mai elegant decat M. Palace, dar asta doar asa...pe afara, nu intrasem in camere.

[31.07.10 17:04:49]

Si m-am mai gandit la ceva ce nu prea imi mai convine la ei si probabil ca la anul voi alege alta destinatie: mancarea. Nu ma intelegeti gresit, este excelenta, variata, ai de unde alege, buna la gust.

Dar, are acelasi gust si aceeasi varietate de anul trecut.

Cred ca la supe au mai imbunatatit putin oferta (dar sunt doar 2 feluri).

Prajiturile sunt exact aceleasi (pe tot sejurul si cam aceleasi de anul trecut).

Ma omoara gustarea de la 16 unde gasesti zilnic exact aceleasi feluri de biscuiti (toti dulci), si o mica variatie la tort, absolut nici un fruct/lactat.

Daca tot nu am voie sa iau mancare din restaurant mi s-ar parea de bun simt sa am de unde sa iau un fruct sau altceva intre mese decat sandvisuri (un iaurt, o branzaica de vaci, o banana, piersica, mar).

[31.07.10 17:15:10]

roana71 , da pe 11.07 am avut intrarea si totul a fost excelent. Am verificat telefonic la hotel inainte de a pleca si eram pe listele lor

rio68
    [31.07.10 17:36:16]

Ca unul care am fost de curand la Marina Royal Palace si am petrecut mult timp si la prietenii mei care stateau la Marina Beach, trebuie sa fac cateva corectii la comentariul tau:

- camerele sunt absolut identice (dimensiuni, mobilier, aranjament)

- restaurantul (nu si barul!) de la Marina Royal Palace este net mai elegant decat cel de la Marina Beach (este adevarat, la Marina Beach este si formatie)

- stocul de mancare la Marina Royal Palace se actualizeaza permanent, nici vorba sa nu mai gasesti vreun anumit sortiment!

- nimeni nu iti interzice sa pleci de la masa cu vreo fructa sau o prajitura, in limita bunului simt!

[31.07.10 18:16:48]

Eu raman la ideea mea, ca e mai dragut MB.

Camera pe care noi am avut-o la MP, adica click aici este mult mai mica decat cea de anul acesta de la MB.

Noi am aranjat paturile exact ca anul trecut si mai aveam 1m in plus. Probabil ca si camerele difera, habar n-am.

La MP anul acesta am vazut pe terasa scaune de 3 feluri.

Intr-o seara cand am fost sa vizitam MP, am vazut zona de la prajituri goala, cred ca mai erau 4-5 bucati...

La MB au fost in permanenta baclavale (pranz si seara), pana la sfarsitul mesei, la MP doar daca mergeam la inceputul mesei prindeam cateva). In rest actualizau cu niste prajituri cu crema, fara gust.

Unei prietene din grup i-a fost atrasa atentia ca mancarea se consuma numai in restaurant, iar aceasta facea un singur sandvis pt fetita. Sunt si panouri la intrare in restaurant cum ca nu ai voie sa iei mancarea din rest.

rio68
    [31.07.10 23:31:04]

Da, nu are rost sa ne contrazicem, fiecare incercam sa spunem cu sinceritate ceea ce am constatat, spre folosul celor interesati.

In ceea ce ma priveste, constatarile privind ambele hoteluri sunt facute anul acesta, in aceeasi perioada: 17-24 iulie! Si daca ai observat, am incercat sa fiu cat mai obiectiv (poti citi si review-ul meu), mentionand ca barul de la Marina Beach este cel mai frumos - dealtfel acolo imi cam petreceam serile!

abbilbal*
    [17.09.10 13:17:54]

Descriere frumoasă, impresii plăcute, dar mai mult mi-au plăcut fotografiile, ştiind că nu voi ajunge turist prin Bulgaria.

co_alina
    [28.03.12 16:28:02]

buna irisand

am vazut ca ai fost cu bb - cat avea copilasul cand ai fost si cum te-ai descURCAT CU mancarea pe el?

multumesc

abbilbal*, co_alina, iriss27, rio68, roana71