ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2010
    JUL-2010
    2 AD. + 2 COPII

Foarte nemulțumit

Servicii proaste la Hotel Elena

Am petrecut 8 zile, împreună cu familia la Nisipurile de Aur. Am fost cazaţi la Hotel Elena.

Având în vedere că anul trecut am petrecut 8 zile, în condiţii superbe la Albena, Hotel Oasis, ne-am aşteptat la un nivel superior acestuia, dat fiind faptul că aici aveam 4* Ultra All Inclusiv, iar dincolo erau 3* şi "doar All Inclusiv", dar ne-am înşelat amarnic.

Deja în prima zi ne-am lovit de neplăceri, locurile de parcare (libere) lipsind cu desăvârşire.

Am fost trimisi într-o parcare, la 100 m de hotel. În drum spre parcare, 2 poliţişti plictisiţi ne-au şi amendat cu 10 euro (20 leva, fără chitanţă) pe motivul că nu aveam actele (paşapoartele fiind predate în urmă cu nici 5 minute la recepţia hotelului, spre a ne elibera camera), cartea verde care a prezentat-o n-ar fi valabilă în Bulgaria, decât în România, soferul nu avea centura de siguranţă (trecând din parcare în parcare), aveam şi rovignetă valabilă şi lipită, etc... motive... , motive... până când unul l-a întrebat pe soţul "Vrei să plăteşti şi să pleci? "... Zis şi făcut!

A doua zi foarte amabil boy-ul din parcare ne-a reţinut un loc în faţa hotelului, sigur nu pe gratis. După ce am plătit taxa de parcare în ambele locuri pe ziua a 2-a, doar maşina a fost parcată în ambele locuri ne-au mai taxat cu încă 36 leva pt. următoarele 6 zile. Drumul spre parcare cu amendă+parcarea 1+ parcarea2 + taxa de amabilitate = 80 leva (160 Ron).

Intrând în restaurantul hotelului, căruia i-a mai căzut o stea faţă de hotel, având doar 3*, am constatat că nu prea ai din ce alege, varietatea mâncărurilor fiind foarte restrânsă.

Fructele servite în cele 8 zile au fost mere, câteodată pepene roşu, grepfruit şi portocale. Îngheţată era doar seara. Aparatele de cafea şi cacao funcţionau doar dimineaţa, dar şi atunci dacă întârziai prindeai doar apă deoarece conţinutul de "praf"se termina repede şi nu le reumpleau. Copilul a doua zi s-a îmbolnăvit, seara consumând crochete de peşte. Toată noaptea a vărsat, după care două zile a trăit pe ceai, apoi în afara de pâine cu dulceaţă şi cartofi natur, sau pâine prăjită cu unt, nu a mai măncat mai nimic.

Ţin să precizez că era un medic, care îşi făcea apariţia zilnic la hotel, cerea pentru o simplă consultaţie doar 150 euro, degeaba aveam asigurări medicale plătite. Trebuia mers la Varna cu acele asigurări şi doar acolo erau valabile. În fine, noroc, cu "farmacia mea mobilă", care ne-a ajutat, şi cu care am mai ajutat la rândul meu şi alţi bolnavi, că erau destui.

Am uitat să vă spun, că la sosire ne era promis un pahar de şampanie, MINCIUNĂ din partea lor, dar dacă ar fi fost doar asta, nu era o problemă... Făceam haz de necaz cu ceilalţi turişti pe care i-am cunoscut acolo, care la rândul lor erau şi ei nemulţumiţi, ba chiar revoltaţi de serviciile aşa zise UAI.

La bar servea doar o fată ştearsă, obosită, istovită, fără chef de muncă. Nici măcar aparatele automate de apă nu erau expuse, trebuia să te milogeşti pt. 1 pahar de apă.

Într-o seară am coborât cu 2 flacoane de 0, 5 l să duc apă pt. noi 4 în cameră. La barul de la parter apa se terminase, la etajul 0 nu era nimeni să mă servească, iar în sfârşit, bucuroasă că găsesc şi apă şi personal la barul de la piscină, mă trezesc să mi se spună că doar un singur flacon îmi umple cu apă, că... două sunt prea multe. (la o căldură de 36 grade toată ziua)

Piscina interioară e ţinută doar pentru imagine. În reclamă se spune că este umplută cu apă caldă... altă minciună... şi nu se specifică că se închide la ora 17. Seara ar fi plăcut să se îmbăieze acolo omul, nu în timpul zilei. De asemenea sala de tenis de masă se închide şi ea la ora 17. FENOMENAL!

În reclamă se specifică conceptul de PIZZA, care rămâne doar în faza de concept cunoscut dar nu şi întâlnit. Copiii aşteptau zilnic să apară pizza, dar în zadar. La barul de la parter doar băuturile de pe ultimul raft se serveau gratuit, restul, încă 4 rafturi erau pline cu băuturi contra cost. Halal Ultra All Inclusiv!

La piscină se spune că turistul are şezlong şi umbrelă asigurate gratuit, dar am numărat 25 umbrele de soare expuse în total. La orele prânzului, până copiii şi soţul dormeau stăteam la piscină, dar niciodată nu am avut umbrelă de soare, pentru că erau prea puţine. La barul de la piscină hot dogul se servea rece ca gheaţa... ce paradox... câine fierbinte rece ca gheaţa!

Un alt capitol larg şi stufos este PLAJA îngustă, care este plin de tăbliţe "PRIVAT ZONE", unde 1 umbrelă costă 7 leva, un şezlong costă tot 7 leva, şi dacă mai doreşti şi saltea pe şezlong te mai costă încă 3 leva. (de 2 ori pe zi, în cazul în care intri la hotel la prânz). Prea puţin este partea de zonă liberă, unde te lasă să îţi pui păturica sau cearcaful de plajă. Muzica urlă pe plajă, mizerie este din plin. (Costineşti2)

În concluzie! La hotel Elena, cât trăiesc nu mai fac concediu şi am învăţat un lucru... tot ce scrie aici, pe acest site este adevărat. Am studiat părerile înainte să plec, dar am zis că poate totuşi se exagerează, dar m-am convins pe propria piele că e pur adevăr şi părerile turiştilor contează mult de acum încolo pentru mine.

Am plătit o groază de bani pentru serviciile UAI, ca să trăiesc 8 zile cu pâine si dulceată dimineaţa, cartofi natur cu salată de varză proaspătă la prânz şi cartofi pai cu ketchup seara, fără exagerare.

Singurul lucru fără reproş este aspectul camerei. Am avut o cameră Studio cu 2 băi, spaţioasă, elegantă şi curată. Am locuit la etajul 6 şi am avut parte de o cameristă harnică. În schimb, i-am auzit pe alţii că se plângau de serviciile cameristelor. (nu le făceau curat, nu le schimbau prosoapele, nu primeau hârtie igienică, etc. ) În tot răul un singur bine, dar de neajuns să le echilibreze pe celelalte servicii. Serviciile de la restaurant şi baruri erau de-a dreptul strigătoare la cer, adică sub orice critică.

Dacă doriţi să vă faceţi concediul la Nisipurile de Aur, căutaţi alt hotel şi fugiţi de Elena, cât vă ţin picioarele!

Trimis de gyongyitanci in 29.07.10 20:48:28
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Hotel Oasis

VIZUALIZĂRI: 2499 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gyongyitanci); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Piscina - Hotel Elena

webmasterXY*
    [04.08.10 06:25:05]

Au aparut si pozele, enjoy.

gyongyitanci
    Alte impresii din această RUBRICĂElena Hotel: