ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2010
    ÎNSCRIS: 28.07.10
    JUL-2010
    2 AD. + 2 COPII

Primul concediu afara

Tocmai am revenit in tara dupa concediul petrecut in Bulgaria la hotelul Slavey. Am ales acest hotel inca din luna aprilie si in urma opiniilor favorabile citite pe acest site! Practic a fost prima noastra iesire din tara in concediu si tocmai de aceea asteptam plecarea cu stari contradictorii deoarece nu stiam ce-mi ofera perioada urmatoare mai ales ca si ultimele opinii citite aici erau deasemenea contradictorii!

Am plecat pe 20 in jurul orei 5 dimineata pe traseul clasic cu iesirea prin vama veche. Fiind documentat in prealabil totul a decurs ok si la ora 10 eram in fata hotelului.

Parcarea fiind plina am parcat pe trotuar in spatele unor masini deja parcate si am mers la receptie.

Am dat voucerul si am fost informat ca terbuie sa revin la ora 12 pentru a primi bratarile si cardurile pentru masa iar la ora 14 sa revin pentru camera. Intre timp am observat ca un loc de parcarea se eliberase si am tras fuguta masina in acel loc. Am revenit la receptie si am intrebat daca pot plati deja parcarea inainte de a m-i se elibera camera. A mers cineva cu mine sa vada daca am parcat unde trebuie, si totul fiind ok am achitat cei 49 leva pentru parcare rezolvand astfel problema locului de parcare. Am revenit la ora 12 am primit bratarile, am mers la masa iar la ora 14 am primit camera.

Camera este exceptionala, foarte mare cu pat separat pentru copii, cu vedere la mare undeva de la etajul 5. Curatenie s-a facut zilnic prosoape schimbate cam la 2 zile. Hotelul privit din fata nu iti inspira mare lucru intrucat aspectul sau nu prea duce cu gandul la un hotel de 4 stele, in spate insa se afla cele trei piscine exterioare cam micute si aglomerate si piscina interioara care schimba din impresia initiala.

Restaurantul destul de mare spatios cu terasa exterioara, snack barul cam dezolant, aspectul sau neaducand cu acela al unui bar totusi de 4 stele. Aici se puteau servi bauturile locale alcoolice si sucurile pana la ora 23, inghetata intre 12-17 si parca sandwich-uri, pizza, hot dog, ceva fructe si prajituri intre 10-11 si 15-17. Mancarea zic eu destul de variata sigur se poate alege ceva pentru fiecare dar sunt de acord ca se cam exagereaza cu tocaturile (mici, carnati, chiftele, sarmale) care au si un condiment ce mie mi-a displacut. Repet insa, ai de unde alege de la salate, mancaruri gatite, carne de pui, porc, peste, ceva prajituri si fructe (pepene galben si rosu, caise, piersici, nectarine, prune, portocale). Bauturile alcoolice locale sunt ok, eu am luat de cateva ori wisky-ul local si mai frecvent bere si nu m-i s-au parut rele! Bauturi racoritoare iti putea lua singur de la dozator cel de mere fiind acceptabil sau puteai cere la bar pepsi, mirinda, 7up tot la dozator si acestea.

Statiunea super curata cu atractii la tot pasul total diferita de tiganeala obositoare de pe la noi! Plaja curata cu senzlonguri dar ai loc sa pui si cearceaful fara probleme, apa marii infinit mai curata ca la noi.

In concluzie pentru prima iesire sunt foarte multumit si pana cand litoralul romanesc nu va ajunge macar la acest nivel cu siguranta il voi da uitarii iar de revenit voi reveni oricand cu placere la Slavey!

Trimis de theone in 28.07.10 12:52:22
    • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2125 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (theone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 roata Admiral

meshterul
    [28.07.10 13:11:20]

salut! din intamplare...ai vazut bancomate pe acolo? eu vrea sa scot de la bancomat leva ptr ca am un card maestro.

theoneAUTOR REVIEW
    [28.07.10 13:28:09]

salut! da sunt bancomate unul dintre ele si cred ca cel mai apropiat este peste drum de hotelul admiral!

spun asta pt ca drumul spre plaja prin spatele hotelului (cel cu scarile de cobarat) te scoate chiar acolo!

e chiar pe colt, e si o casa de schimb valutar acolo cu cel mai bun curs pe care l-am gasit eu 1.90 in rest cursul este cam1.87 leva pt un euro

meshterul, theone
    Alte impresii din această RUBRICĂSlavey Hotel: