ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2010
    ÎNSCRIS: 23.07.10
    JUL-2009

Sub orice critică

Un hotel simplu

Este un hotel pentru oamenii fara pretentii si cu buget restrans. Am ales acest hotel deoarece parintii prietenului meu aveau sejur la Hotel Kaliakra Superior, iar la un interval de 3 zile incepea sejurul nostru la Hotel Tismana in Jupiter asa ca am hotarat sa-i ducem pe ei in Albena, sa stam cu ei 3 zile, urmand ca dupa aceea sa plecam spre Jupiter. Neavand un buget foarte mare de alocat pt acest mini sejur, am optat pentru cel mai ieftin hotel din Albena.

Hotelul este foarte aproape de plaja, la nici 50 de pasi. Personalul a fost foarte dragut cu noi desii nu prea cunosteau limba enlgleza.

Am parcat in fata hotelului desi accesul cu masina este un pic mai greu deoarece esti nevoit sa treci printre tarabe, iar locul este foarte stramt.

am fost cazati la parter, lucru care m-a nemultumit, am cerut sa mi se schimbe camera la etaj dar mi s-a explicat politicos ca numai exista camere disponibile. (totusi statea cu frica in san sa nu mi se fure prosoapele, costumul de baie etc)

Camera nu era foarte mare, era curata dar se simtea mirosul de mobila veche, deaceea am ales sa mi tin hainele in geamantan pentru a nu prinde miros hainele. Un alt lucru care m-a nemultumit au fost paturile, spun la plural pt ca ele erau despartite si nu puteau fi unite. lenjeria era curata, prosoapele au fost schimbate zilnic, deasemenea camera a fost maturata in fiecare zi (era gresie pe jos). baia era renovata, curata, am gasit sampon, sapun si gel de dus. nu exista restaurant in hotel si nici bar.

In acest pret am avut inclus si micul dejun care se servea la un hotel alaturat. Mancarea era destula pentru toti, se serveau mezeluri de toate tipurile, branzeturi, legume, omlete, ochiuri, oua fierte, bacon prajit, carnati, lapte, cereale etc. Calitatea bauturilor era foarte proasta (praf amestecat cu apa si pus in dozator de apa). totusi pentru un mic dejun te puteai satura.

Noi nu am folosit plaja alocata acestui hotel deoarce ne-am petrecut timpul pe plaja hotelului Kaliakra (desi era o plaja privata ne-am strecurat si noi printre turisti, stim ca nu a fost un gest frumos dar asta e! :))

am trecut peste toate lucrurile negative si am incercat sa ne simtim bine, eram constienti ca trebuie sa ne multumim cu ce am platit.

Seara era o atmfosfera ca pe litoral. Dupa masa de seara, toata lumea isi pune hainele bune si iese la plimbare in bazar, in concluzie era cam aglomeratie.

Am inchiriat o bicicleta pentru 4 persoane pentru o ora (parca 30 de leva), statiunea fiind mica am terminat f repede turul, chiar am oprit la o inghetata in acest interval de timp.

mai multe nu imi mai aduc aminte, dar daca aveti intrebari nu ezitati sa mi puneti si am sa raspund cu mare drag.

ps: hotelul nu are piscina, ci doar o gradina in spatele hotelului prin care treceai si te duceai spre plaja.

Trimis de newcata2989* in 27.07.10 17:52:44
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur-Hotel Madara

VIZUALIZĂRI: 4054 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (newcata2989*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.07.10 18:17:56]

De ce "Distractie si relaxare" 0%?

[27.07.10 18:20:25]

in hotel nu aveai nicio posibilitatea de a te distra sau relaxa. Nu exista nimic si aici ma refer la un bar, piscina sau o masa de ping-pong etc.

[27.07.10 18:29:55]

Pai de cele mai multe ori aceastea sunt conditiile pt care sunt acordate mai multe stele unui hotel, nu? Din cate vad hotelul are 2*, deci normal ar fi sa il analizam ca atare, iar din ceea ce am citit in review-ul tau ofera conditii si servicii mai mult decat decente (lenjeria curata, prosoapele schimbate zilnic, camera maturata in fiecare zi, baia renovata, curata, sampon, sapun, gel de dus si un mic dejun ok) pentru a primi o nota generala de doar 45%.

Dar asa cum s-a mai spus, suntem diferiti si avem pretentii diferite. Multumesc pentru detalii!

Edit: Acum am vazut ca ni te-ai alaturat de curand pe site...un sincer Bine ai venit! si te mai asteptam si cu alte interventii

[27.07.10 18:33:51]

intradevar este vina pentru ca nu am clasificat cum trebuie acest hotel, chiar nu am fost atenta. iti multumesc ca mi ai atras atentia si daca am sa pot am sa modific.

[27.07.10 18:41:08]

Daca ti-a expirat timpul de edit, scrie intr-un ecou modificarile care vrei sa le faci si va aparea pe aici un wm care le va efectua.

Seara buna!

[27.07.10 18:42:39]

multumesc mult de informatie, tocmai scriam un msg wm. o seara buna!

Visan125
    [27.07.10 20:42:26]

In primul rand bine ai venit! In al doilea rand este primul review la H.Kamelia si pare scris cu multa obiectivitate fara patima, cu bune si rele. Pretul platit pentru un hotel 2* corect catalogat si situat la 50m de plaja mi se pare corect. Inteleg ca in afara de mirosul de mobila veche ( care mie-mi aminteste de "insoritul nostru litoral" si de imposibilitatea alaturarii paturilor nu au fost mari probleme. Din partea mea felicitari si, fireste, punctele aferente!

[27.07.10 20:55:58]

multumesc f mult pt aprecieri, nu am motive sa scriu cu rautate, a fost ok pret=calitate.

webmasterXY*
    [28.07.10 06:42:42]

Am primit mesajul tau, te rog indica gradele de satisfactie, la capitolele enumerate mai sus si ne vom ocupa noi de modificarea lor. Incearca pe cat posibil sa fie cat mai obiective notele, cei care citesc au nevoie de acest lucru, multumesc.

[28.07.10 07:34:32]

serviciile generale ale hotelului-multumit cu mici obiectii

conditiile de cazare-satisfacator

bucatarie si conditiile de serivit masa-satisfacator

cadru natural-incantat fara repros

webmasterXY*
    [28.07.10 08:07:10]

Efectuat modificarile cerute de autor.

La distractie si relaxare ramane 0?

[28.07.10 08:09:21]

da, nu am de ce sa notez deoarece nu exista in hotel. e ceva de astepata pt un hotel de 2*. multumesc mult

Andc
    [28.07.10 16:19:09]

Salut, am vazut ca ati avut doar mic dejun inclus. Noi urmeaza sa mergem din 20 august la hotel Kaliopa in Albena tot cu mic dejun, te rog spune-mi cum v-ati descurcat cu celelalte mese: pranzul si cina, unde ati mancat si la ce preturi se mananca. Orice recomandare e bine venita. Si inca ceva, unde se pot schimba euro in leva la un curs avantajos? Sau voi cum ati procedat cu leva? Iti multumesc mult si din partea mea ai punctaj maxim pentru post.

[28.07.10 16:43:26]

banii se pot schimba la receptiile hotelurilor(in general au un curs bun,fara comisioane),nu e nevoie sa ai euro,poti schimba din lei in leva fara nicio problema.imi pare rau dar acum numai imi aduc aminte la ce hotel am schimbat.

in legatura cu mancarea nu trebuie sa ti faci mari probleme pt ca ai unde sa mananci.terasele de pe plaja sunt un pic mai scumpe decat cele din centrul statiunii,o pizza costa in jur de 15-18 leva,o ciorba 8-10 leva.deasemenea pe faleza exista tot felul de fast-food-uri,shaworma(5 leva),chiar a fost buna si ne-am saturat.

noi nu prea am mancat la terase deoarece ne-am purtat un pic mai neortodox si am profitat un pic mai mult de ultra-all-inclusivul parintiilor de la hotel Kaliakra(acum sa nu aruncati cu sageti in noi ca nu a fost corect ,dar suntem si noi studenti fara salariu )

oricum in fata teraselor ,la intrare gasesti meniu in mai cateva limbi de circulatie internationala inclusiv romana in care poti vedea preturile.seara dupa ora 21 multe restaurante au oferte la cina,pentru a scapa de mancare.

cam atat,daca mai ai intrebari iti raspund cu mare placere!

nils1
    [30.07.12 13:19:00]

@newcata2989: Imi poti spune, te rog, daca la Kamelia se poate achita cu cardul?

[03.08.12 20:08:51]

@nils1: acum 3 ani nu se putea achita cu cardul, doar cash in leva.

Andc, newcata2989*, nils1, Visan125