ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2010
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

O experienta incantatoare!

Buna tuturor,

Asa cum am promis, iata ca vin si eu cu impresii proaspete din vacanta petrecuta in Duni, H. Marina Beach, in perioada 17-24. 07. 2010.

Am ajuns la hotel in jurul orei 13: 30, am prezentat voucherele la intrarea de la Marina Beach, insa am fost directionati la H. Belleville pentru a parca masina acolo. Bagajele ne-au fost transportate imediat la MB cu o masinuta electrica, la receptie formalitatile de cazare au durat maxim 10 minute, chiar ne-au grabit spunandu-ne ca mai avem timp sa mancam (pranzul se termina la 14: 30). Nu am avut nici-o problema legata de confirmarea cazarii, chiar am fost placut impresionata de faptul ca au tinut cont de solicitarea agentiei, de a primi camere alaturate (am fost impreuna cu o alta familie). Accesul in resort este permis doar celor cazati acolo, asadar stati fara grija, masinile sunt in siguranta, parcarile sunt luminate si pazite.

Despre camere, mancare si bautura s-a tot scris in impresiile postate anterior, de alti useri.

Ca sa nu va plictisesc prea mult, vin doar cu completari sau observatii.

Camera: daca aveti copii mici sau vreti sa va odihniti mai mult, alegeti camere cu park-view, deoarece camerele orientate spre piscina/mare beneficiaza de galagia aferenta activitatilor desfasurate la piscina, sau a muzicii de la lobby-bar/terasa; camerele cu vedere "spre uscat" au micul dezavantaj ca sunt relativ aproape de soseaua care traverseaza statiunea, asadar se cam aud masinile, in special autocarele si microbuzele, insa este mai multa liniste pe aceasta parte a hotelului.

Mancarea: din belsug, imposibil sa nu gasesti ceva sa-ti placa daca nu ai curaj sa incerci mancaruri noi, din bucataria locala sau internationala.

Anumite feluri de mancare se repeta in fiecare zi, de exemplu la micul dejun gasesti zilnic oua fierte, crenvusti, omleta, bacon prajit, cereale, iaurt simplu si cu fructe, lapte cald, lapte rece, unt, miere, gem de fructe, crema de ciocolata, croissant, branzeturi, mezeluri, musli, fructe confiate, compoturi, etc.

La pranz gaseai cu siguranta in fiecare zi carne de pui si de porc la gratar, carnaciori, un fel de mici, cartofi prajiti, paste, salata de rosii si castraveti, rosii si castraveti taiate, masline, peste la gratar, crochete din cartofi, carne de pui si de porc in diverse feluri de mancare cu sos, icre, dressinguri pentru salate, prajituri diverse (dar nu deosebite, cam fade pentru gustul meu), pepene rosu si galben, banane, mere, portocale, piersici, caise, prune.

La mare pret a fost inghetata, in permanenta erau cateva persoane la coada; inghetata este gustoasa, insa plina de coloranti, ne distram copios cand vreunul dintre noi se alegea cu dintii si limba de culoare verde, albastra, roz sau mov, in functie de sortimentul de inghetata consumat.

Exista si mancare pentru copiii aflati la inceputul diversificarii alimentatiei: carne fiarta de pui, cartofi fierti, legume fierte. Langa masa cu paine este o masuta mica, unde exista un cuptor cu microunde, apa plata, lapte praf NAN 2, lingurite si boluri, asadar puteti incalzi borcanelele cu mancare sau puteti prepara lapte praf pentru copii, ori acolo, ori cu apa calda direct de la dozator.

Seara, la cina, tot asa, se regaseau cu siguranta anumite feluri de mancare si prajituri, la care se adaugau sortimente noi, in functie de specificul serii respective. Specificul serii era anuntat dimineata, pe un mic panou amplasat la intrarea si iesirea din restaurant.

Am avut parte de seara cu specific bulgaresc, international, seara bucatarilor, seara de gala, etc. In intervalul 16-17 se serveau fursecuri, torturi si cafea pe terasa restaurantului, in intervalul 17-18 sandwichuri, la o mica toneta de langa piscina. Intr-o vitrina frigorifica gasiti in permanenta apa plata la sticla de 1, 5 l, la discretie.

Apa plata gasiti si la dozator, insa paharele sunt mici, asadar e de preferat sa luati pe plaja sticla cu apa decat sa faceti naveta plaja-terasa doar pentru a bea apa de la dozator. Mai este un mic bar si la piscina, unde gasiti apa plata si sucuri, insa noua ne era peste mana sa mergem acolo, trebuia sa ocolim jumatate de piscina, cam tot atat cat era distanta pana la barul de la terasa restaurantului.

Bauturi: cam slabute, in opinia domnilor nostri, eu am preferat apa plata, gin tonic si vinul spumos alb, am incercat si cocktailurile slab alcoolizate, bunicele in principiu, dar nici nu sunt mare cunoscatoare sau consumatoare de bauturi alcoolice: -))

Echipa de animatori isi facea simtita prezenta cam rar la piscina, in rest desfasura activitati diverse, pe la alte hoteluri/locatii din resort. In fiecare seara erau spectacole in amfiteatru incepand cu ora 21: 30. Joi seara a fost organizata pool-party la piscina de la Marina Beach, vineri seara, in amfiteatru, am fost la spectacolul organizat impreuna cu copiii aflati in vacanta cu parintii, au fost foarte simpatici si haiosi.

Avand una bucata copil de 3 ani in dotare: -))), nu prea am avut cum sa mergem peste tot prin resort, sa incercam sa mancam si la alte hoteluri sau la restaurantele cu specific; fetita mea a preferat balaceala non-stop in piscina pentru copii, de unde abia-abia o luam ca sa mai stea la umbra, sau pentru masa si somnul de dupa-amiaza.

La fiecare hotel exista mici magazine de suveniruri, jucarii si imbracaminte pentru copii, imbracaminte pentru adulti, insa nu m-a tentat nimic, singurii bani cheltuiti au fost pe mici jucarii pentru fetita mea si datul intr-un calut (sau ce era animalutul acela), care functiona pe baza de fise, 3 minute = 1 leva. Nu am iesit din resort, desi ne-am fi dorit sa vizitam Sozopolul, poate o vom face cu ocazia altui sejur, la anul.

Vremea a fost foarte buna, caniculara chiar, am avut parte si de o furtuna puternica intr-o dupa-amiaza, care s-a lasat si cu intreruperea curentului electric timp de 1 ora, doar la restaurant, pentru ca in hotel functionau lifturile, era curent electric si in camere. A mai plouat foarte putin in alta dupa-amiaza, iar joi seara a fost infernal de cald in statiune, era o caldura umeda, care nu te lasa sa respiri, transpirai stand pe loc, nu era nici-o adiere.

Am remarcat cu surprindere faptul ca, desi este tot tarmul Marii Negre, clima nu seamana cu cea de la noi, mai exact nu se simte briza, mirosul acela de aer sarat, parca nici faimosii aerosoli nu se simt, dar s-ar putea sa fie asa in mare parte din cauza asezarii statiunii (intr-un mic glofulet) si a digului construit in prelungirea hotelului Royal Marina, dig ce opreste briza, valurile si algele care ar putea veni din largul marii.

In rest, atat cat am putut noi vedea cu ocazia micilor plimbari de seara, prin resort, totul este foarte frumos, multa verdeata, flori, curatenie desavarsita peste tot, liniste.

Sunt si tantari, mai ales in zonele cu vegetatie bogata, ar fi bine sa va luati cu voi spray impotriva tantarilor, sa-i protejati pe copii de muscaturile micilor vampiri: -))). In camere nu sunt tantari, deoarece am stat aproape tot timpul cu usa de la balcon inchisa si cu aerul conditionat pornit, chiar si noaptea, deoarece avand camera la ultimul etaj (5) se incingea foarte tare plafonul si nu am fi rezistat fara aer conditionat; am avut o mica problema, aerul nu a functionat corespunzator in noaptea de dupa acea furtuna, insa a doua zi am anuntat la receptie si pana la pranz se rezolvase problema.

Ar fi bine sa luati cu voi si imbracaminte pentru eventualitatea in care aveti parte de zile ploioase, deoarece seara se lasa cam racoare, daca ploua.

Apa marii este calda, limpede, cu mici pestisori, cateva scoici, meduze foarte mici si destul de putine; intrarea in apa este lina, ca sa ajungi la apa mai adanca ai ceva de mers: -)) ; nisipul de pe plaja este curat, sunt peste tot cosuri de gunoi, personalul care se ocupa de plaja si piscina trece periodic pentru a goli cosurile de gunoi, pentru a strange cestile de cafea, paharele/sticlele goale, pentru a curata nisipul de la dusuri.

Nu este nevoie sa va incarcati bagajele cu prosoape, cele din camera sunt impecabile si au fost schimbate zilnic, iar cele de plaja le primiti pe baza cardurilor pe care trebuie sa le solicitati la receptie; prosoapele pentru plaja le puteti schimba de cate ori vreti in timpul zilei, iar seara la ora 19 ori primiti cardurile inapoi, ori primiti prosoape curate pentru a doua zi; cardurile vor fi predate la receptie, la sfarsitul sejurului, noi nu am platit nici-o garantie pentru ele, am semnat de primire intr-un tabel la receptie.

Curatenie se face zilnic in camera, aspirat mocheta, spalat pahare/scrumiera, chiuveta, cada, toaleta sunt sterse/curatate, gresia din baie este spalata zilnic, praful sters, cosurile de gunoi golite.

Nici-unul dintre lucrurile personale lasate in camera, in sertare sau in dulap, nu a fost atins/miscat/mutat din loc. Lenjeria de pat a fost schimbata de 2 ori pe parcursul sejurului.

Desi in voucher era precizat faptul ca fetita are 3 ani, nu am gasit in camera patut special pentru copil, oricum am luat de acasa patutul ei pliant in care este obisnuita sa doarma; nu am vrut sa o culc in fotoliul-pat extensibil din camera, deoarece copila mea ar fi cazut cu siguranta din pat in timpul somnului, pentru ca fotoliul nu are parti laterale. Probabil ca daca am fi avut nevoie de patut pentru copil, ar fi fost suficienta o simpla solicitare la receptie.

Deoarece nu am iesit din resort, am schimbat in leva la receptie, cursul era 1 eur = 1, 8 leva, 1 ron = 0, 4 leva.

In camera exista o mapa de prezentare a resortului (in germana si engleza), a serviciilor gratuite si contra cost, a posturilor de televiziune receptionate, a modalitatilor de rezervare pentru cele 2 restaurante cu specific, etc. Programul echipei de animatori este afisat la activity-center, la piscina, asadar cei de la receptie nu au de unde sa stie cu exactitate ce program au cei din echipa de entertainment. Am mentionat acest lucru deoarece alt user se "plangea" de faptul ca nu a stiut ca seiful din camera era contra-cost sau ca personalul de la receptie nu cunostea programul echipei de animatori.

In cuier veti gasi 2 cartonase de agatat pe exteriorul usii (de clanta), unul este pentru a anunta ca nu vrei sa fii deranjat/soliciti sa fie facuta curatenia in camera, celalalt este pentru anuntarea defectiunilor tehnice de orice natura (aer conditionat, lumini, tv, etc. ).

Desigur, cea mai rapida metoda ramane tot anuntarea problemelor la receptie, pentru remedierea lor in cel mai scurt timp. Am apreciat in mod deosebit faptul ca in intervalul 14-17 nu se auzeau cameristele facandu-si treaba, ori terminau pana la acea ora, ori daca mai aveau de facut una-alta, erau foarte discrete si lucrau in liniste, fara usi trantite sau dialoguri purtate dintr-un capat in celalalt al holului, cum se intampla in alte parti.

Cu o zi inainte de plecare (vineri) am gasit in camera un chestionar pe care eram rugati sa-l completam, privind gradul de satisfactie in privinta hotelului si a serviciilor, iar sambata dimineata am gasit un mic biletel pus la usa, prin care ni se reamintea politicos solicitarea sa eliberam camera pana la ora 12, astfel incat cameristele sa aiba timp sa o pregateasca pana la ora 14, cand are loc check-in-ul pentru turistii care sosesc.

Foarte multi romani in resort, auzi limba romana cam peste tot, insa majoritatea celor pe care i-am vazut/auzit s-au purtat normal si decent, atat la piscina, cat si la restaurant.

Majoritatea familiilor sunt cu copii, spre sfarsitul sejurului a aparut si un grup mai mare de adolescenti rusi, cred ca erau veniti in grup organizat. Erau cam galagiosi, mai ales la piscina. Destul de multi turisti rusi si nemti. Nu am sesizat vreo discriminare a romanilor in privinta modului in care erau serviti la bar sau primiti la receptie, tot personalul incerca sa faca fata solicitarilor turistilor.

Desi erau afise la restaurant prin care se solicita sa nu fie luata mancare in camere, nu statea nimeni sa urmareasca si sa interzica acest lucru, am luat si eu cateva fursecuri intr-o dupa-amiaza, pentru fetita mea, sa aiba ceva de rontait dupa ce se trezea, pentru ca facuse mofturi la masa de pranz si nu mancase mare lucru.

Acum o sa mentionez micile "minusuri", cu precizarea ca asta e opinia mea, cu care nu este obligatoriu sa fiti de acord: -)) :

1. Materialul din care sunt confectionate umbrelele de la piscina si de pe plaja este semitransparent, trece soarele prin el, asadar riscul arsurilor solare este foarte mare, mai ales pentru copii si pentru cei care au pielea mai sensibila sau nepregatita pentru plaja; folositi lotiunile cu factor mare de protectie si evitati sa stati la plaja sau la piscina in intervalul 11-16, este foarte cald daca e o zi senina, fara briza. Umbra exista doar in zona piscinei RMP (sunt cativa copaci) si sub umbrarele de panza, aflate tot spre RMP, langa piscina MB.

2. Intr-adevar, se practica sistemul rezervarii sezlongurilor, DOAR daca vrei neaparat sa stai intr-o anumita zona de langa piscina, mai aproape de bar sau chiar langa tarmul marii; sezlonguri libere se mai gasesc si in timpul zilei, dar indepartate fata de piscina, apa marii sau bar/restaurant.

3. Piscina a fost neasteptat de murdara pentru un hotel de 4 stele; intr-adevar, e o piscina foarte mare, intra foarte multe persoane in apa, filtrele functioneaza permanent, nisipul este curatat (aspirat) in fiecare seara, cand probabil se pune si clor, insa mi se pare inadmisibil ca pe marginea piscinei sa vezi o dunga maronie de jeg, iar apa sa fie usor tulbure; am asistat si la o operatiune de curatare a piscinei, care de fapt a constat in "aspirarea" depunerilor de pe fundul bazinului; nu stiu exact care este procedura, presupun ca au turnat in apa o substanta care a transformat toate impuritatile din apa intr-o mazga gelatinoasa de culoare verde-maronie care s-a depus pe fundul bazinului, iar filtrele/sistemul de recirculare a apei au fost oprite in noaptea respectiva; dimineata au inceput operatiunea de aspirare a mizeriei, a durat destul de mult (aprox 2 ore) timp in care turistii de la piscina au fost nevoiti sa se balaceasca in mare, nu se putea intra in piscina, fapt destul de deranjant, deoarece era o zi caniculara. Probabil ca unii turisti au fost nemultumiti si au reclamat acest lucru, deoarece la un moment dat, desi nu fusese curatata toata piscina, a fost permis accesul in apa; am remarcat faptul ca in fine apa a devenit cristalina si se vedea clar gresia de pe fundul bazinului; personal, am preferat sa ma racoresc in apa marii, faza cu piscina cam murdara m-a determinat sa renunt sa mai intru in acea apa si mi-am lasat fetita sa se balaceasca in piscina pentru copii cu inima cam indoita, sper sa nu fi luat ceva de prin apa, mi se plangea inca din prima zi de usturimi in zona intima, sper sa fi fost doar din cauza clorului din apa, a balacitului excesiv, si nu altceva. Prin comparatie, piscina de la RMP era impecabila, apa si gresia extrem de curate; aceasta piscina are si o sectiune cu jacuzzi, insa nu am reusit sa ajungem sa o testam, din motive de copil mic-balacit non-stop in piscina mica de la MB.

4. Erau respectate "cu sfintenie" orele de incepere si terminare a meselor si a gustarilor dintre mese; daca scria ca la ora 14: 30 se termina masa de pranz, pai 14: 30 era, daca intarziai 2-3 minute nu mai aveai posibilitatea sa-ti iei de mancare din restaurant (stingeau luminile, strangeau platourile/caserolele, puneau cordoanele de blocare a accesului in zona de servire), puteai sa mai iei ceva de la terasa (paste, cartofi prajiti, carne, ciorba/supa, inghetata) ; personal nu m-a deranjat acest lucru, normal ca au si ei nevoie de timp pentru a strange, a curata si a pregati totul pentru masa urmatoare, am precizat acest lucru pentru cei mai carcotasi, care ar putea fi nemultumiti de acest orar strict.

Asadar, daca ati rezistat fara sa va plictisiti citind pana aici, pot concluziona: este un hotel foarte bun, un resort minunat, te simti in siguranta si confort, am avut parte de un sejur foarte placut, cu toate ca nu am explorat toate zonele din resort si nu am participat la toate activitatile organizate.

Daca va mai intereseaza si alte detalii, va rog sa-mi spuneti.

Trimis de Corina70 in 26.07.10 15:37:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3562 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Corina70); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

david
    [26.07.10 15:55:33]

Un review complet si captivant.

Totusi ma pune pe ganduri:

Sper ca la sfarsitul lui august cand voi merge cu bebe-ul, soarele sa nu fie ucigator.

[26.07.10 15:58:36]

Corina70 - am fost *exact* in acelasi timp cu voi acolo (noi la RMP) - atat doar ca noi am ajuns sambata la 14.10

pepsi70ro
    [26.07.10 16:16:05]

Cu siguranta concureaza pentru cel mai complet, util si obiectiv review de prezentare al unui hotel pentru anul 2010. Felicitari!

catalinalupu
    [26.07.10 16:23:55]

Tocmai citisem... niste impresiii de 12 litere despre MB... de m-am umplut de amaraciune... dar ai venit tu cu review tau... scris elaborat... si m-am luminat... pentru ca nu te poti intoarce de la DUNI (repet! ) sa spui... doar "NOTA 10! "

[26.07.10 16:36:19]

Va multumesc pentru aprecieri!

David, eu, inventiva fiind de fel, am improvizat ceva, iar metoda a fost rapid copiata si de altii.

Aveam un cearceaf mare pentru patutul fetitei, dar de care nu am avut nevoie, l-am luat la plaja si l-am prins de marginea umbrelei cu carlige de rufe (da-da, nu radeti, le iau intotdeauna in concediu, nu se stie niciodata cand ai nevoie de ele, sunt bune la casa omului). Am prins cearceaful in asa fel incat era ca o dublura a umbrelei, dar pe dedesubt, nu pe deasupra. Daca il prindeam doar de marginea umbrelei, batea vantul si rasucea umbrela in toate directiile, iar cearceaful ne darama paharele de pe masuta. Deh, din greseli invata omul si se perfectioneaza.

WM, ce surpriza! In ce zona ati facut plaja? Daca ai stat la piscina de la MB si in preajma ta ai auzit foarte des (extrem de des, chiar) numele "Lori" urmat de "vino incoace", "stai cuminte", etc. , inseamna ca te-ai aflat in "nefericita" noastra vecinatate... : -)))

[26.07.10 16:38:22]

am stat destul de mult la piscina al MB -- cam 90% din "timpul de piscine" , insa de auzit nu auzeam absolut nimic, pen'ca... eram tot timpul ocupat sa strig dup-al meu Alex )

david
    [26.07.10 16:56:00]

Locul de joaca situat pe plaja a fost finalizat?

Exista ceva valuri?

Voi aplica inventia ta cu siguranta.

[26.07.10 16:56:38]

hihi, dar pe fii-mea n-ai vazut-o ? avea tot timpul o palariuta de soare pe cap, din cand in cand ochelari de soare cu rama roz, un colac galben, si spre orele pranzului era singurul copil din piscina care avea si tricou, n-aveam cum s-o protejez altfel de razele soarelui, ca lotiunea se ducea rapid de pe pielea ei, iar de iesit din apa "nici gand" ca s-o citez chiar pe ea...

[26.07.10 17:05:20]

David, exista un loc de joaca pe plaja, are si un acoperis-umbrar, dar sincer nu prea am vazut copilasi pe acolo in timpul zilei, iar seara majoritatea erau la plimbare prin resort sau la spectacolele din amfiteatru, impreuna cu parintii.

Mai exista un loc de joaca, parca mai mare si mai frumos, in zona amfiteatrului, dar era intuneric seara cand ajungeam acolo, deci nu pot sa-ti spun exact cum arata si ce "dotari" avea...

Uite ca am mai gasit un "minus": iluminatul cam slab, in anumite zone. Mi-ar fi placut sa vad mai multe detalii atunci cand ne plimbam seara, insa iluminatul discret ne permitea sa ne plimbam fara se ne impiedicam, nu si sa admiram arhitectura hotelurilor, frumusetea vegetatiei si a rondurilor de flori...Insa pentru cei care apreciaza romantismul, era lumina ideala...

Valuri am vazut doar cu ocazia celor 2 reprize de vreme urata (furtuna puternica si mica ploaie din ziua urmatoare); insa valurile se sparg undeva pe tarmul din dreapta statiunii, pentru ca digul de la RMP protejeaza plaja si tarmul din dreptul MB.

[27.07.10 17:55:34]

Corina70, superba postarea ta! Pot spune ca am fost si eu cu voi in concediu (parca o vedeam pe Lori cu colacul galben...).

Bravo!

[27.07.10 18:03:27]

furni, multumesc ! concediu placut si tie, am inteles ca vei merge si tu la Duni, ti-am raspuns la rubrica celuilalt hotel (RMP)...

[27.07.10 18:13:56]

Corina70, acum sunt acasa pe laptop, dar maine dimineata voi printa postarea ta si o voi lua cu mine pe drum (va fi "harta" mea pt. Duni).

iti multumesc.

[27.07.10 18:18:57]

si inca n-am explorat toate minunatiile din resort...dar ma revansez la anul, daca tot aici vom merge, o sa-mi aranjez programul astfel incat sa descoperim toate secretele si coltisoarele frumoase ale acestui resort...

apropos, ce traseu v-ati ales spre Duni ? cel clasic, prin Varna, sau cel prin Targoviste-Kotel...?

[27.07.10 18:43:09]

Avand in vedere ca de locatie, studii, sondaje etc, ma ocup eu alegerea traseului o las pe seama sotului!

Nu stiu ce varianta va alege (oricum noi plecam pe 26.08), dar ii voi spune sa aprofundeze problema. Multumesc pt. informatie.

Voi ce traseu ati urmat? Cum a fost? (vad ca esti din Ploiesti. Noi suntem din bucuresti, deci traseul ar trebui sa fie acelasi...)

Multumesc.

[27.07.10 19:00:59]

la dus am mers pe varianta Ruse - Razgrad - Targoviste - Omurtag - Kotel - Karnobat - Burgas - Sozopol - Duni, la intors Duni - Burgas - Varna - Ruse;

drumul este cam la fel de lung si de bun pe ambele variante, la dus intalnesti niste serpentine cam stranse, asadar atentie daca suferiti de rau de masina, la intors am prins cam aglomerata portiunea de pe litoralul bulgaresc, am parcurs 150 km in 3 ore, deoarece erau destule restrictii de viteza, se mergea in coloana si erau si destule echipaje de politie...

am facut aprox 8 ore si la dus, si la intors, cu tot cu opriri/pauze

[28.07.10 09:34:49]

furni, buna dimineata !

n-as vrea sa te ingrijorez inutil, insa ar fi bine sa te interesezi la agentie si sa ceri reconfirmarea rezervarilor tale la Duni sau sa rogi pe cineva care ajunge inaintea voastra sa verifice la receptie, deoarece atunci cand a izbucnit scandalul overbooking-ului, perioadele cu probleme au fost inceputul lunii iulie si sfarsitul lunii august, mai ales pentru rezervarile facute prin touroperatorul Solvex...userul sybarino te poate ajuta cu mai multe detalii...

[28.07.10 09:55:44]

Buna dimineata Corina,

Vrei sa ma ingrozesti de la prima ora??? Ce spui tu acolo? Nu stiu cu ce touroperator lucreaza agentia prin care am facut rezervarea.

Pot trimite mail direct la Duni pt. reconfirmare? Iti raspund, se practica sistemul?

Multumesc f. mult.

[28.07.10 10:27:48]

din pacate, de pe alt forum, am inteles ca nu prea ti se raspunde, nici la mailuri, nici la telefoane, la receptia hotelurilor...

suna la agentia ta si roaga-i sa-ti trimita mailul de confirmare a rezervarii din partea agentiei/touroperatorului bulgar, sa-l listezi si sa-l ai alaturi de vouchere, eu asa am procedat, insa nu am avut nevoie, rezervarea a fost super ok.

sau, roaga pe cineva care este deja acolo/va ajunge inaintea voastra sa verifice la receptie daca aveti rezervari...

[28.07.10 10:46:22]

Multumesc mult, Corina.

Voi merge la agentie si le voi solicita mailul de confirmare.

jokermen2001
    [28.07.10 10:56:18]

Furni, vezi ca pe site hotelului sant doua nr. de tel. incearca la amandoua nu mai stiu la care mi-a raspuns si ceri receptia hotelului si iti confirma rezervarea imediat la tel. Eu am stat la RMP. si am sunat si eu, este un baiat la receptie care stie si romaneste, Ivan Dimov il cheama dar nu ai stiu programul cand il gasesti acolo. Dar daca suni intreaba de el daca este de servici te rezolva imediat cu confirmarea rezervari. Cand suni iti raspunde centrala si iti face legatura cu receptia hotelului respectiv, se vorbeste in engleza.

[28.07.10 11:13:49]

furni, iata ce spune userul sybarino pe alt forum :

"Cine are rezervari cu iesire din hotel pana in 22 august la hotelurile de 5 stele din DUNi, poate sa stea linistit. Cine intra in hotel dupa 22.08.2010, ar trebui sa fie un pic ingrijorat si sa incerce sa vada daca e pe listele de pasageri."

din cate stiu, sybarino are acelasi user si aici, incearca sa-i trimiti un mesaj privat...

luminitab
    [28.07.10 11:26:23]

Ma bucur ca ai fost atat de explicita in review-ul tau . M-ai scutit sa scriu aceleasi lucruri. Eu am fost in august 2009 la Marina si tot ceea ce ai scris tu este absolut corect. Noi am avut mai mult noroc cu apa la piscina care era foarte curata dar poate putin cam rece.

Felicitari si punctaj maxim de la mine!

[28.07.10 12:54:31]

Multumesc inca o data pentru aprecieri si voturi.

Mi se pare cat se poate de firesc sa vin cu un astfel de review dupa vacanta, din moment ce si eu am folosit impresiile celorlalti useri, de pe acest site, ca sursa de inspiratie pentru a-mi alege si planifica vacanta mult-asteptata...

Desi am mai spus-o cu alta ocazie, repet : geniala ideea celui/celor care a/au infiintat acest site !

mariand
    [25.08.10 16:39:47]

... CORINA,

apropo de tantari, eu nu am vazut/gasit niciunul in toate cele 8 zile petrecute acolo, chiar am studiat problema mai ales seara la amfiteatru, pe aleeile di resort urmarind in becurile ce le iluminau apar ceva "insectute" zburatoare... nimik, nimik.

chiar cu 2 zile inainte de plecare erau afise ca se face din nou stropirea resortului intre 1 si 3 noaptea, fiind rugati sa inchidem ferestrele.

concediu placut la anul la MIRAMAR OBZOR sau RIU EVRIKA -Sunny Beach... pe care am observat ca le-ai gandit din ecoul la reviewul meu.

[25.08.10 16:52:25]

hmm, pe mine si pe fetita mea ne-au ciupit, chiar la amfiteatru, in timp ce asistam la unul dintre spectacolele de seara..dar tocmai plouase in dupa-amiaza aceea si cine stie, or fi fost cateva exemplare "reloaded", dornice de papa bun...

in camere nu am vazut tantari (nici vii, nici facuti afis pe pereti/tavan), dar nici nu am stat cu usa de la balcon deschisa in timpul serii/noptii, am folosit tot timpul climatizarea...

multumesc pentru urari, asemenea si tie, sanatosi sa fim cu totii pana atunci...

magdalena
    [17.12.10 09:42:43]

Eu am conchis ca nu merg asa departe pentru un sejur la mare, dar tot vad ca e mereu laudata statiunea si resorturile de aici...

calatorul
    [14.11.16 14:17:13]

@Corina70: Am constatat si eu, luandu/ma dupa sfatul unei hoteliere din Sofia si strabatand tot litoralul bulgaresc, dupa care nu prea ma dau in vant, ca cel mai frumos este in partea din sud, mai jos de Burgas.

Si cu toate astea persist in vizitele facute prin Dobrogea noastra sau a lor, o zona care mi se pare minunata, inca insuficient apreciata.

calatorul, catalinalupu, Corina70, david, furni, jokermen2001, luminitab, magdalena, mariand
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Beach Hotel: