ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2010
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Impresii de vacanta

o pensiune plina de caldura sufleteasca si intimitate in care ne-am simtit ca acasa.

in cateva cuvinte as putea sa derscriu ca fiind locul ideal pentru liniste, odihna si totala relaxare.

am avut marea placere sa imbrac un costum traditional maramuresean, oferit de gazda... a fost o experienta placuta pentru mine mai ales ca-mi doream foarte mult acest lucru.

daca ajungeti in acele locuri absolut superbe nu ezitati sa treceti pragul acestei pensiuni. veti ramane incantati.

Trimis de RODI_CA in 25.07.10 16:55:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BORŞA.

VIZUALIZĂRI: 3706 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RODI_CA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.07.10 17:43:09]

nu ne mai ramane decat sa speram ca e singura pensiune cu numele asta din Borsa... la cate detalii ai postat, e adevarat, cu majuscule, nu cred ca se va incumeta cineva sa bata drumul pana acolo.

webmasterXY*
[25.07.10 18:02:54]

Bun venit pe site!

Te rugăm să revii cu detalii despre această pensiune și pe viitor să nu mai scrii cu majuscule.

[25.07.10 18:06:19]

asta e parerea ta si o respect.

pepsi70ro
[25.07.10 19:19:21]

asta e parerea ta si o respect.

Asta este parerea tuturor celor care citesc rw. tau. Folosind exclusiv majusculele parca ai tipa la noi si nu cred ca asta este intentia ta. Sau ma-nsel...?

[25.07.10 22:24:25]

intentia mea a fost sa impartasesc si altor oameni experienta minunata petrecuta in acesta zona a tarii.

nu cred ca as fi avut motive sa tip la cineva, draga pepsi70ro avand in vedere ca nu cunosc pe nimeni pe acest site.

dar se pare ca altii sunt mai interesati de ,,greselile'' altora decat sa impartaseasca impresii despre vacantele petrecute. sincer sunt dezamagita, ma asteptam chiar sa avem discutii libere, interesante si de ce nu sa facem schimb de impresii cu oamenii care au fost la pensiunea Carmen din Borsa.

in cateva cuvinte am vrut sa-mi spun parerea, nu am sa revin cu detalii, cine are ochi si urechi poate intelege ce am vrut eu sa prezint.

pepsi70ro
[25.07.10 22:45:11]

@RODI_CA in general cand scrii exclusiv cu majuscule se considera ca tipi la cineva. Este greu de citit si de urmarit.

Nu ti-am spus cu cu rea intentie, poate si eu la inceput am fost sfatuit in legatura cu anumite reguli care trebuiesc respectate pe site.

Pe de alta parte acum am reusit sa vad si cele doua poze imbracata in costum de maramureseanca. Iti sta foarte bine! Felicitari!

[25.07.10 22:54:11]

multumesc frumos.

intentie rea sau nu... nu mai conteaza.

orice comentariu in plus din partea mea despre acest subiect nu-si mai are rostul.

daca cineva este interesat despre acesta localitate Borsa, despre obiectivele turistice din acesta zona, despre pensiunea Carmen din Borsa revin cu cea mai mare placere cu detalii.

parerile despre ortografie, despre cum am reusit eu in cateva cuvinte sa spun ceea ce am trait acolo, se pare ca pe unii i-au deranjat.

draga recul astept sa-mi spui o parere despre un loc din acesta tara in care ai fost, pe care l-ai vizitat si in care poate ar trebui sa merg si eu.

asta ca sa-mi fac si eu o idee despre cum ar fi trebuit sa ma exprim in prezentarea mea...

[26.07.10 07:47:20]

@rodi ca

hai sa lasam ironia la o parte si sa incercam sa nu ne abatem de la scopul pentru care dam din taste pe aici.

daca te supara ecourile mai putin magulitoare, asta nu inseamna ca altii nu le vor mai scrie, este un risc pe care trebuie sa ti-l asumi.

ar fi fost mult mai interesant daca in review-ul tau ne-ai fi dat detalii despre conditiile de cazare, despre modul in care se ajunge acolo, eventual ce se poate vizita in zona sau la ce distante se afla obiectivele turistice.

in speranta ca ai inteles ca nimeni nu are nimic cu nimeni, iti urez draga @rodi ca , o sedere cat mai placuta pe AmFostAcolo.

[26.07.10 10:52:40]

Buna Rodica,

Intr-adevar, scrisul cu majuscule are sensul de "a tipa la cineva", intr-un "Mersi, pardon, scuzati" de data mai recenta exista un capitol intitulat "neticheta", eu acolo am vazut ceva timp in urma si m-am conformat. Poate ca observatiile au fost facute mai abrupt, dar nu tb sa te superi.

Oricum, eu sunt interesat de Borsa si zona adiacenta, as vrea sa-mi petrec un Craciun in Maramures. Asa ca, te rog, da-mi mai multe detalii despre cum ti-ai petrecut timpul liber pe-acolo, ce ai vizitat, ce drumetii pe carari de munte ai facut etc.

Multumesc, Dan

[26.07.10 12:22:28]

Noi initial am fost 5 zile la Durau, apoi in dimineata zilei de sambata am plecat spre Borsa.

imi doream foarte mult sa fiu acolo in ziua de Duminica si asta s-a si intamplat.

drunul spre Borsa nu a fost unul tocmai placut, din cauza gropilor imense care exista, mai ales in apropierea localitatii Carlibaba. Desi nu am putut merge cu o viteza mai mare de 70km la ora si a durat mult pana am ajuns ne-am bucurat ca am putut admira peisajele superbe.

Odata ajunsi in Borsa, la pensiunea Carmen, am fost primiti cu bratele deschise, cum am mai spus ne-am simtit ca la noi acasa.

Pensiunea cuprinde 7 camere, si cu pat dublu si cu 3 paturi, camerele au bai proprii, cu bucatarie la dispozitia tuturor complet utilata, cu frigider, aragaj, cuptor cu microunde, vesela. practic nu-ti lipseste nimic. Tin sa mentionez ca pensuinea este separata de casa gazdelor, deci accesul la bucatarie este numai al turistilor.

In curte este o terasa imensa, dotata cu un cuptor foarte complex, din care am avut placerea sa degustam paine si cozonaci facuti de gazda.

Din complexul turistic Borsa, in dimineata zile de Duminica am luat telescaunul, am mers cca 20 minute si apoi cand se coboara se fac 2 trasee pe carari de munte:

unul, la dreapta catre Cascada cailor, si unul la stanga catre lacul Stiol.

Noi nu am putut ajunge decat la cascada, drumul este usor, prin padure, iar cascada este uimitoare.

La lacul Stiol nu am mai ajuns, desi se facea cam 30 minute pana acolo, dar pentru baietelul nostru de 5 ani era deja prea mult.

A2-a zi am plecat catre manastirea Barsana care este situata in localitatea Barsana din judetul Maramures la 20 de kilometri de Sighetul Marmatiei.

este un loc divin, as putea sa zic, amplasat intr-un loc uimitor. Manastirea reflecta foarte bine arta cioplitului in lemn din tara Maramuresului.

Apoi am fost la muzeul Maramuresului, din Sighetul Marmatiei, si la cimitirul vesel din Sapanta. Pe tot parcursul drumulul am admirat casele oamenilor, portile vechi ramase falnice in fata caselor.

ultima plimbare a fost cu Mocanita, pe valea Vaser, pe malul raului vaser.

Cu Mocanita se pleaca din Viseul de sus, localitate aflata cam la 10km de Borsa. Se pleaca la 8 dimineata si se ajunge inapoi la orele 16. Râul Vaser are cam 60 de kilometri lungime, formând o vale spectaculoasă, ca un canion, în care stânci prăpăstioase alternează cu păduri dese, cu poiene minunate şi izvoare de apă minerală.

Ultima zi am petrecut-o la pensiune, efectiv am stat si ne-am bucurat de liniste, un pic tristi ca se termina acest vis, dar cu speranta ca vom mai reveni in aceasta zona a tarii.

[26.07.10 12:25:43]

excelenta completarea, chiar foarte utile detaliile - multumiri @RODI_CA

webmasterXY*
[26.07.10 12:38:50]

Si felicitarile mele, desigur!

[26.07.10 13:01:01]

Si eu iti multumesc pentru sugestiile de calatorie in zona. Sper sa ajung pe-acolo si cu familia, eu am trecut prin Borsa fugitiv, intr-o zi de toamna acum 5-6 ani. Am vazut din goana masinii doar varfurile bisericilor maramuresene...

[26.07.10 13:09:05]

Oricum ca sa vizitezi tot ce inseamna obiectiv turistic in acea zona iti trebuie cel putin 2 saptamani.

Poate pana mai ajungem noi se mai repara si drumurile, pentru ca e pacat deoarece ajung si multi turisti straini acolo. Impresia pe care o lasam nu cred ca e una foarte buna.

[26.07.10 16:38:55]

multumesc frumos pentru completari, de data asta ti-ai facut temele foarte bine. felicitarile vin sa intareasca votul pentru ecoul tau!

[26.07.10 21:45:47]

multumesc si eu pentru incurajari.

sper sa colaboram mai bine pe viitor.

o seara placuta tuturor.

alinutzza140*
[19.08.10 11:54:51]

Planuiesc o excursie in Maramures si as dori sa stiu daca se poate servi si masa la pensiune sau e doar in regim de self-catering.

Completarile la scurtul rew.sunt foarte ok si le-am punctat corespunzator.

[19.08.10 18:57:37]

Buna.

Cand am fost noi nu se putea servi masa la pensiune.

Gazdele aveau in plan pe viitor si asa ceva.

Eventual daca suni pentru rezervare poti intreba.

Ca idee,iti recomand restaurantul Gabriela,care e la iesire din Borsa inspre Viseul de sus,cam la 10 km distanta de Borsa.

A fost singurul loc in care mancarea a fost pe placul nostru.

lacramik83
[09.10.10 21:26:40]

Multumesc RODI CA pt inpresiile pe care le-ai scris aici ma incanta mai mult decat ma incantase dupa ce am vazut pe site si de aceea eu cu familia si cativa prieteni vom petrece craciunul acolo anul acesta ms

stef68
[25.10.10 00:03:45]

Foarte frumos ai descris totul. Eu cred ca ai scris cu majuscule din prea mult entuziasm, poate a fost prea frumos, erai emotionata la zilele petrecute in acea minunata zona. La vara vreau sa merg la Borsa.

oanahandbal
[19.12.10 12:13:03]

ce traseu a-ti ales de mers? ma refer la distanta Bucuresti Borsa

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[19.12.10 14:58:18]

Eu am mers mereu pe Braşov - Sighişoara - Târgu Mureş - Bistriţa - Vişeu - Moisei - Borşa.

oanahandbal
[19.12.10 22:51:39]

Multumesc de raspuns dar cum sa fie oare pe 29 decembrie?

[20.12.10 09:04:02]

Pai, ia incearca aici, de exemplu: click aici

[07.07.11 12:50:09]

Confirmam si subscriem cu bucurie informatiile postate de catre RODI_CA. Am vizitat Pensiunea Carmen pentru cateva zile si ne-am simtit minunat datorita mai ales gazdelor noastre care, prin caldura lor au facut sederea noastra foarte placuta, chiar daca vremea a fost destul de neplacuta, fiind rece si ploioasa.

Am vizitat cam aceleasi obiective si vom reveni cu poze.

Recomandam cu caldura celor care vor sa se bucure de liniste si de lucruri deosebite, unice in lume, sa faca un popas in Maramures, un loc unde timpul si-a incetinit curgerea, unde stau alaturi case de lemn desprinse din povesti cu vilele moderne, unde oamenii se incapataneaza sa pastreze vii si nealterate traditii vechi de sute si mii de ani.

Iar ca sederea sa va fie cu atat mai placuta, va recomandam acesti oameni de o aleasa omenie si delicatete sufleteasca, pentru care sintagma "iti dau haina de pe mine" reprezinta chiar un crez si o realitate.

[07.07.11 12:53:57]

@Dorutim - cand gasesti timp, ne-am bucura sa scrii un review distinct (cu notele si evaluari ce vor contribui la o medie mai reprezentativa). Poti folosi linkul ADAUGA IMPRESII NOI de imediat mai jos, ori "scrie impresii" etc

[07.07.11 13:00:53]

Dorutim, ma bucur enorm ca esti de acord ce ceea ce am scris mai sus si te felicit pentru postarea ta.

Noi anul asta mergem iarasi la Maramures si bineinteles ca tot la Pensiunea Carmen.

Numai ca de data asta mergem gasca mare. Am facut curioase multe persoane.

Ramane sa ne rugam la D-zeu sa avem vreme frumoasa, sa le putem arata si celorlalti ceea ce noi am vizitat.

Plecam in perioada 12-19 iulie, asa ca daca are cineva pile la Doamne-Doamne sa puna o vorba buna si pentru noi. ))

O sa revin si eu cu poze, si cu impresii noi.

[08.07.11 13:47:51]

Din pacate postarea mea finalizata s-a pierdut pe drum... Puteti sa o recuperati cumva? Am trimis fara sa salvez in prealabil...

[08.07.11 13:59:12]

Din păcate, nu. Tocmai de aceea este şi scris acel avertisment, de a copia în clipboard textul înainte de a apăsa pe butonul "Trimite"...

[08.07.11 14:07:09]

Pacat, o sa revin insa cu un text in Word pe care-l voi transfera pe site. Da va mai dura, acum am de lucru. Neatentia se plateste...

[15.07.11 22:51:39]

Buna Rodica,

Chiar daca direct nu ne cunoastem, am aflat ca ai revenit la Pensiunea Carmen cu mai multi prieteni si doresc sa va urez sedere placuta, sa va bucurati de vremea buna si de frumusetile zonei. Am reusit si eu astazi sa refac postarea, completand putin informatiile scrise de tine anterior.

Distractie placuta si concediu reusit!

alinutzza140*, bessondm, Dorutim, lacramik83, oanahandbal, recul*, RODI_CA, stef68
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Carmen: