ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2024
FĂRĂ transport
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ MD
BUN

Din nou la SPA la vecini

Cam ca în fiecare an în ultima vreme, am mers din nou la SPA, să ne mai lecuim oasele.

De data asta am ales Velingrad. Ca fapt divers, am folosit A. I. pentru a face această alegere. Din a treia încercare, a dat această opțiune și după ce am accesat pagina lor pe booking, am crezut că este ceea ce avem nevoie. Eh, nu a fost chiar așa, dar să nu încep direct cu spoilere…

Vă spun sincer că nu am avut curiozitatea să văd dacă are și pe AFA vreo impresie, dar acum după ce am fost, am citit și ceea ce a scris @Olteanul2010 și am observat ceva diferențe, dar nu foarte semnificative. Chiar mă gândeam că voi inaugura o destinație nouă… ;)

Una dintre condițiile puse către chatGPT a fost distanța. Dar idiotul a folosit distanța în linie dreaptă, nu pe cea rutieră, deci am făcut ceva mai mult pe drum, dar nu chiar ceva să spun că m-a obosit. Deși sunt puțin peste 500 km, bună parte sunt pe drumuri expres sau autostrăzi, așadar am scos o medie orară bună. Doar ultimii km, după ce am ieșit de pe autostradă și am luat-o spre munte, apoi prin defileu între Varvara și aproape de Velingrad (Kostandovo, mai exact), au fost mai „animați” . E chiar frumos acest drum, merită parcurs pe zi, și să fie și soare. Sau cât sunteți acolo, luați mocănița dus-întors și va fi și mai fain.

Am plecat pe o vreme de început de vară, cu vreo 30 de grade afară, soare, frumos… am ajuns după-amiaza târziu la hotel. Accesul este pe o stradă îngustă și abruptă (se poate folosi și una paralelă, ceva mai lată, dar la final trebuie să faci dreapta și să mergi ultimii metri tot pe străduță. Am parcat chiar în fața intrării, am dat jos valizele și ne-am trezit cu un bell-boy care se oferea să ne ajute. Spre rușinea mea, de data asta am ajuns acolo fără să am nicio leva (ca$h) în jăb… Și i-am și spus omului că regret enorm, dar nu am cum să-l răsplătesc pentru serviciul lui. Cu toate astea, omul zâmbitor (zău!) a luat valizele și a urcat la recepție. Aici formalitățile au fost de scurtă durată, sejurul era deja achitat on line. Am primit cartelele pentru acces și pentru garanția prosoapelor de piscină și am urcat la cameră. aceasta se afla la primul etaj, în corpul A (202). Foarte practic pentru accesul și la restaurant. dar și la SPA. Aș vrea să menționez aici și că au și o parcare subterană, gratuită, care dispune și de vreo 4 sau 5 posturi de încărcare pentru BEV sau PIH.

Cu mii de mulțumiri și cu stânjeneala inerentă ne-am despărțit de bell-boy, am făcut repede ceva poze și am fugit la restaurant, că eram rupți de foame.

Am profitat de vremea frumoasă și am ieșit la o masă pe terasă. După masă, am fugit iar în cameră, ne-am schimbat și fuga la SPA, să profităm de apa termală.

În fine… Stați puțin, că am luat-o cam pe repede înainte. Rewind!

Recepția: un hol mare, frumos aranjat, dar peste care cei câțiva ani de când funcționează au lăsat o oarecare amprentă. Nimic grav, dar… totuși vorbim de un hotel de patru stele, unde e cam ciudat să vezi pete de igrasie pe tavan. Dar în afară de asta, restul arată frumos, mobilier, vitralii, tablouri. Personalul de la recepție a fost foarte ok (am observat că vorbeau bine și engleza, cu alți turiști), despre bell-boy deja am spus… Cam asta ar fi. Tot acolo, puțin mai sus, este și lobby-bar-ul (am înțeles că ar fi non-stop), o cameră cu jocuri mecanice, o masă de biliard (toate cu fise). În continuare, pe acolo este accesul în corpul B al hotelului, dar și către parcarea subterană.

Camera: am ales o dublă standard, fără balcon (la ce vreme am prins, ar fi fost cam inutil oricum). Dimensiunea camerei este foarte generoasă, și în ciuda faptului că are un mare pat dublu, cu o banchetă în prelungirea lui și două noptiere la cap, un fotoliu-pat, o măsuță (de cafea?), un mare birou cu minibarul inclus, un cuier, tot era loc să te miști în voie, fără să faci buba lovindu-te de vreo mobilă. Mai era un mare TV LED pe perete, cu destule programe (dar nu toate accesibile, oricum destule). Pe holișor era un soi de șifonier cu trei uși, în care era inclus și un miniseif, două halate și papuci de unică folosință, plus alte nimicuri utile (încălțător, perie de pantofi etc.).

În baie ne așteptau un set de prosoape albe (pe care ni le-au schimbat zilnic, deși nu am fi dorit asta neapărat - la fel și halatele!). Aveam și ceva sticluțe cu cosmeticale (și astea au fost constant împrospătate). Culmea, din cabina de duș nu se scurgea niciun strop afară când am folosit-o, lucru rar la invențiile astea.

Personalul de la curățenie și-a făcut treaba bine și la timp, nimic de reproșat.

Restaurantul: aici ar fi destul de multe de spus. S-o luăm pe rând: micul dejun - dacă mă întrebați pe mine, a fost slab de tot! departe de pretenția de patru stele. Nu mă plâng de varietatea produselor, dar am fost (tot în BG) la hoteluri de trei stele care aveau m. d. mai variat ca aici, și cu produse mai de calitate. Să mai spun că în toate cele șapte zile cât am fost acolo nu am găsit ochiuri de ou calde (că, despre cum erau făcute… la emisiunea „Master chef” ar fi zburat farfuriile!). Dacă aveai nevoie de muștar sau ketchup, trebuia să ceri la ospătari. N-am mai pomenit… În fine. Cafea, la două automate, acceptabilă. Plus încă unul cu sucuri din pungă. Într-una din zile au „uitat” să pună cutiuța cu plicuri de ceai. Ai putea spune „detalii” , dar cam astea fac diferența.

Pe de altă parte, pentru masa de prânz și cină, aș spune că am fost mulțumiți. Atât de calitatea mâncării, a vinurilor, dar și de serviciul ospătarilor. De altfel, o să arăt câte ceva poze, poate mă credeți. Singurul neajuns: prețurile, cam de cinci stele… PS cum noi vorbim binișor limba bulgară, nu am avut probleme de comunicare cu chelnerii. :)

Centrul SPA: e micuț (mă refer la partea care funcționează și în afara sezonului) iar dacă ar fi hotelul ceva mai plin, ar fi jale. Noi am avut baftă, au fost vreo două zile când nu era chiar mai nimeni acolo. Masajul a fost de calitate (dar contra cost). Iar despre terapii… nu au. Și din astea chiar aș fi vrut să am parte, chiar și contra cost. Greșeala mea, că nu am fost mai atent la momentul rezervării, să mă informez mai bine. Asta e, dau vina pe A. I., nu pe P. N.

Așadar, aici puteți beneficia de apă termală într-un bazin ceva mai mare, interior (care are și un minibazin alipit pentru pici) și unul cam pe sfert de mare, exterior. Tot la interior mai e un bazin de 12 locuri (zic ei) cu bulbuci și o cadă de hidromasaj (de 7 locuri - dar unde dacă erau patru oameni, deja era cam înghesuială). Mai au o cameră de relaxare, o zonă de saune și… cam atât. Vara au și un bazin exterior mare.

Alte facilități: kids room și play ground. La recepție era și un tarif de închiriat biciclete (dar la ce relief e în oraș, cam greu cu pedalatul). Dar pentru doritori, pot să menționez că în centru există pistă de biciclete.

Poziția: chiar la marginea orașului, nu mai e nicio clădire în spate, vederea spre munte și pădure e superbă. Nu sunt prea multe de făcut în afara hotelului, voi încerca să povestesc separat despre ce am reușit noi.

Și-am încălecat pe-o șa și v-am spus povestea noastră. La check-out, am mai achitat vreo 711 leva pentru consumațiile de la restaurant și 79 pe masaj și am pornit la drum spre casă.

Trimis de Dragoș_MD in 07.05.24 21:50:12
Validat / Publicat: 07.05.24 23:06:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 246 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Park Hotel and SPA Vella Hills - camera

webmasterPHONE
[08.05.24 05:00:30]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Dragoș_MDPHONEAUTOR REVIEW
[08.05.24 08:18:38]