ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2024
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 03.08.12
FEB-2024
Cuplu

Aix-en-Provence, un oras cu parfum de lavanda

Aix-en-Provence

Aix en Provence este  un oras situat în sud estul Frantei, în apropiere de Marsilia. Am început sa îl vizitez din martie 2023, apoi în octombrie, din nou în ianuarie  si februarie 2024 si va mai fi si în octombrie anul acesta. Mereu descopar ceva nou, interesant, îmi place sa ma plimb pe stradutele din centrul vechi, sa le descopar farmecul, fiecare e diferita prin cladirile sale si buticurile prezente la parterul lor, plimbarea pe Cours Mirabeau ca sa admir cladirile vechi cu arhitectura specifica perioadei în care au fost construite de catre persoanele de vaza din oras si cu dare de mâna, primaria cu turnul cu ceas, biserica Saint Jean de Malte, catedrala Saint Sauveaur cu un vitraliu frumos…

Este si punctul de plecare pentru a vizita regiunea Provence: Moustiers Sainte Marie- satul cu cele mai frumoase si fine piese din portelan, canionul spectacular Verdon, la tarmul Marii Mediterane pe Côte Bleue:  Carry le Rouet, Sausset les pins, Carro, Le Rove,  Marseille cu portul vechi, Martigues- mica Venetie, plimbare în natura pe urmele lui Paul Cezanne la muntele Sainte Victoire, Bonnieux un sat turistic unde vin artizani parizieni sa-si expuna anual creatiile din 15 aprilie pâna în 15 octombrie, ceramica si pictura, Les Baux de Provence cu spectacolul plin de lumina, culoare si muzica “Carriers de Lumieres de Vermeer a Van Gogh” , sate pitoresti ca Lambesc, Lourmarin, Luberon, Mirabeau, orasul cu vestigii romane- amfiteatrul antic-Arles, Grasse capitala  parfumierilor Fragonard, Grammard…, Salon de Provence pe urmele lui Nostradamus, Nisa cu frumosul oras vechi si Promenada englezilor, Melton- o statiune pitoreasca la malul marii, Avignon cu Palatul papal si podul Saint-Benezet…

“Ghidul” meu personal JC m-a dus sa vad toate aceste locuri frumoase si interesante, recunosc ca am un dram de noroc. Voi încerca sa va vorbesc despre aceste obiective în urmatoarele articole.

Imi place Aix en Provence, ador sa ma plimb pe stradutele din centrul vechi, sa admir buticurile cu patiserii, cofetariile la rang de arta Puyricard (ciocolata divina) sau Weibel, La maison du Lavande sunt la tot pasul, parfumul lavandei pluteste în aer, la fel si mirodeniile ce anunta delicii culinare la bistrouri, fiecare bistro are câteva mese afara unde poti sta sa gusti bunataturi si sa vezi spectacolul strazii. Apoi plimbarea  pe Cours Mirabeau.

Cours Mirabeau, o emblema a orasului Aix

Cours Mirabeau este o strada larga si lunga de 440 m, începe de la un alt reper cunoscut si admirat fântâna Rotonde si tine pâna la statuia regelui Rene. Este o strada unde se îmbina istoria cu arta si divertismentul. De-o parte si de alta este marginita de copaci seculari, platani, banci de piatra pe care te poti odihni sau sta pur si simplu sa privesti promenada trecatorilor.

Cours Mirabeau a primit acest nume în 1876, fântâna Rotonde a fost construita în 1860 si a fost opera ing. Theophile Tournadre. Fântâna este formata dintr-un bazin rotund larg si de un alt bazin rotund mai mic în partea superioara si are o înaltime de 12 m, se mai numeste si ‘fântâna celor 3 gratii’. În bazinul de jos de jur în jur sunt statui, lei si copii care calaresc tritoni. În vârf sunt 3 statui alegorice care privesc în 3 directii diferite: statuia ‘Justitia’ priveste spre Cours Mirabeau, statuia ‘Agricultura’ priveste spre Marsilia si statuia ‘Artele frumoase’ priveste spre Avignon.

Pe Cours Mirabeau mai sunt înca 3 fântâni: fântâna ‘Neuf canons’ (9 tunuri), la mijlocul strazii este fântâna cu apa termala unde pâna în 1708 menajerele spalau aici lenjeria. În 1819 s-a construit statuia regelui Rene plasat deasupra unei fântâni. Regele tine în mâna un ciorchine de struguri muscat, soi ce a fost introdus în cultura vitei de vie în Provence. La picioarele sale se gasesc carti ce simbolizeaza atasamentul acestui rege fata de Arte si Litere. În spatele statuii este cladirea ‘De Poet’ care închide strada Mirabeau, o cladire în stil clasic cu 3 ferestre pe fatada.

La începutul sec 20 au aparut si sinele de tramvai pe aceasta strada.

Am parcurs pe îndelete strada pe ambele parti si am admirat fatadele cladirilor din secolul al XVII-lea si al XVIII-lea :

·         Cladirea Villars din 1710, la intrare sunt 4 coloane cu capitel doric ce sustin un balcon. Guvernatorul de Provence, Villars a locuit aici în 1750 si a introdus o conducta cu apa in baia lui.

·         Cladirea D’Arbaud- Jouques este impozanta cu fatada sa cu 8 ferestre si feronerie frumoasa cu pilastri si fete de satiri si demoni.

·         Cladirea Leblanc de Castillon a fost conservata de familia procurorului general Leblanc, acum este o sala de expozitie.

·         Cladirea Forbin, constructia a început în 1656!! Numeroase prsonalitati au stat aici (ducii de Bourgogne si de Berry, sora lui Napoleon…).

·         Hotelul Negre- Coste fondat în 1822, un hotel destinat turistilor, multi turisti englezi au stat aici în drumul lor spre Coasta de Azur.

·         Cladirea d’Espagnet sau Maurel de Ponteves, o cladire frumoasa cu trei rânduri de decoratiuni care se suprapun: frize, doi atlanti si fete de satiri. A avut un destin aparte cu destinatii diferite: sediul tribunalului penal, dupa revolutie familia a rrecuperat cladirea, apoi a fost sediul cercului Sextius, chiar si sediul partidului communist, dupa WW2 a fost sediul rectoratului Universitatii din Aix- Marseille. In ziua de azi este sediul Tribunalului de Comert.

Cladiri impozante ce arata bogatia celor ce le-au construit si azi fac parte din istoria orasului Aix. Sa nu uitam de cofetaria Bechard pentru a gusta celebrele calisson, specialitatea orasului. Sunt niste bomboane ovale din migdale macinate fin (30%), pepene galben confiat si coji de portocala, aceasta pasta se preseaza pe o foaie subtire de napolitana si  deasupra are o glazura alba. Delicioase si fine. Reteta dateaza de mai bine de 560 de ani!

Sunt multe cofetarii si ciocolaterii care vând calisson facute dupa  retete diferite. Mie îmi plac cele cu marca ‘Le Roy Rene’.

Din centrul vechi ajungi în cartierul Mazarin proiectat în secolul XVII-lea pentru nobilimea din Aix, cu strazi înguste si drepte, perfect aliniate marginite de cladiri private cu intrari maiestoase pentru trasuri. A fost numit dupa numele fratelui a mai celebrului cardinal Mazarin cel ce a fost prim ministru al regelui Ludovic al XIV-lea. El a fost cel ce a conceput acest cartier pentru nobilimea ce venea în Aix la sedintele Parlamentului local.

In acest cartier se afla muzeul Granet care expune expozitii tematice itinerante, când sunt lucrari valoroase este si paza serioasa înarmata.

Bulevardele provensale sunt perfecte pentru sesiunea de cumparaturi, aici sunt magazine moderne, buticuri de designer, delicatese si piete pentru producatorii locali deschise pâna la ora 12.30-13: legume, verdeturi, peste, fructe de mare, flori, apoi se strange totul, se matura, se spala, se face curatenie si apar terasele cu mese   si scaune, umbrele dupa anotimp, ale bistrourilor. In multe piatete sunt fântâni unele functionale si acum, altele mai susura un pic datorita calcarului depus, fiecare fântâna e diferita si are farmecul ei, vedem si porumbei care se spala în apa stropind totul în jur. Savurez o cafea gourmet în aroma puternica ce razbate din interior unde un dispozitiv prajeste boabele de cafea sub privirile noastre si pot spune “La vie en rose” !!

Trimis de Yolanda in 05.05.24 21:15:42
Validat / Publicat: 06.05.24 15:20:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 263 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 bunatati in vitrina

ZoazorePHONE
[06.05.24 16:34:03]

@Yolanda: Recunosc! Nu am citit acest articol, l-am sorbit, l-am savurat!

De pe telefon scriu greu ecouri, dar atât de mult iubesc zona aia, încât, atât cât se poate, am vrut să-ți mulțumesc pentru aceasta bijuterie dulce și parfumata.

Cine știe? Poate, vreodată, pașii mă vor readuce acolo. Să am timp să străbat pe îndelete străduțele, să le adulmec parfumurile...

Mulțumesc mult!

YolandaPHONEAUTOR REVIEW
[06.05.24 17:10:48]

@Zoazore: si eu ador centrul vechi cu straduțele sale pline de farmec, admiram cladirile, vitrinele chic, haine produse de mici designeri dar aproape la fel de scumpe ca la casele de moda, ne opream sa cumparam madelene cu unt ce se topeau in gură, sau la un mic bistrou pt masa de prânz.

Plimbarea se termina obligatoriu la fântâna La Rotonde. In wk in apropiere e un târg de haine la preturi de dumping dar cam fistichii... si aș putea continua dar voi mai scrie despre Aix.

Viață lungă și prosperă, salut vulcanian in Star Trek!

[07.05.24 06:35:54]

YolandaAUTOR REVIEW
[08.05.24 09:11:47]

@webmaster: multumesc!

Marius 72PHONE
[08.05.24 12:06:47]

Felicitări pentru articol!

Sper să continui și aștept să citesc despre Moustiers Sainte Marie și Luberon, două locații ce le am la suflet!

YolandaAUTOR REVIEW
[08.05.24 19:09:12]

@Marius 72: voi scrie despre fiecare obiectiv vizitat dar într-o ordine aleatorie în functie de starea mea de spirit din acea zi.

Acum am sa postez un articol despre prezenta lui Cezanne în Aix. O zi buna si multumesc pt ecou si vot.

[08.05.24 22:10:21]

Mutat în rubrica "Descoperă Aix-en-Provence, AIX-EN-PROVENCE" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: La pas prin Provence]

Marius 72, Zoazore