ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.04.2024
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ faraMasa
EXCELENT

Otopeni

Dacă tot am povestit săptămâna aceasta despre hoteluri excelente din India, hai să descriu și o cazare autohtonă. Cazarea aceasta se leagă de sejurul meu din India deoarece aveam nevoie de ea. Mai exact zborul spre India avea loc dimineața, eu ziua anterioară fiind la lucru 8 ore, fiind și obosit chiar nu am dorit să plec și să șofez noaptea pe drumurile patriei. Adică și mai exact drumurile patriei sînt periculoase. Și mai ales noaptea. Am și scris (chiar de 2 ori) ce supărat sînt pe drumurile patriei și pe unii șoferi aici pe AFA. Și am dorit să șofez ziua ca să observ pericolul din timp :) Astfel am căutat ceva ieftin aproape de aeroport și m-am oprit (din nou) la Pensiunea Otopeni situat (lipit) de Hotelul Otopeni față în față cu Hotelul Rin.

Despre pensiune

Nu sînt la prima abatere de acest gen, adică să locuiesc la pensiunea Otopeni. În 2017 i-am călcat de două ori pragul atât pentru cazare cât și pentru serviciile de parcare. Dacă am rezistat atunci (de și mi s-au părut bune condițiile și atunci) acum am avut o surpriză mai plăcută, condițiile s-au îmbunătățit considerabil, cel puțin așa am observat eu la camera mea.

Locul este format din hotel, pensiune, restaurant, terasă și parcare pe termen lung. Proprietatea se situează aproape de culoarul de aterizare ale avioanelor pe aeroportul internațional Otopeni. În exterior se pot observa avioanele aterizând, se pot auzi, dar în interior se aude puțin sau deloc, cel puțin nu m-au deranjat nici acum 7 ani, astfel îndrăznesc să cred că izolarea fonică s-a făcut conform standarde actuale :)

Din exterior clădirile nu arată prea bine și dacă n-ai ști nu prea ți-ai da seama că ești la hotel sau pensiune. În interior se schimbă un pic situația, recepția (care este aceeași atât pentru hotel cât și pentru pensiune) este elegantă, partea de restaurant la fel. La ieșire din restaurant este o mică zonă verde delimitată/împărțită într-o zonă de mese, asta se află în dreptul restaurantului, și două zone verzi pentru scopuri de recreere.

Partea de parcare este imensă. Dacă acum 7 ani avea o mică zonă la dreapta de clădire și o zonă mai largă la stânga de clădire, acum suprafața s-a înmulțit cred de vreo 6 ori. Chiar și așa abia am găsit loc, pe urmă am mutat mașina într-un loc mai apropiat de hotel și unde am observat că bat camerele. Asta privind proverbul: paza bună... etc etc. La așa multe mașini îi fuge la careva piciorul de pe frână și ambreiaj și gata distracția, aici mă refer la timp și nervi nu neapărat că individul n-ar recunoaște că a zgâriat/lovit o altă mașină.

Având experiențe neplăcute din trecut de a găsi mașina cu mult praf pe el de regulă folosesc și o prelată care vara se va schimba cu o prelată anti-grindină. Nici o parcare din lume nu te poate proteja de grindină, astfel trebuie să te protejezi singur.

Zona de cazare este compusă din hotel și pensiune. Există camere duble, triple și single. Camerele la hotel sînt superioare față de pensiune iar diferența de preț nu este mare, câteva zeci de lei. Totuși am ales pensiunea deoarece pentru o cazare de 12 ore nu aveam nevoie de prea multe. Nu mi-a părut rău am găsit condiții decente în camera single.

Pensiunea este clasificată la trei stele.

Rezervare și prețuri

Se poate rezerva prin diferite variante (site propriu, alte siteuri, booking, telefonic). Eu am folosit varianta online pe siteul propriu și am plătit online cu cardul. Pentru cazare 209 lei, pentru parcare 7 zile 100 lei, total 309 lei. Pentru ziua cazării nu se plătește parcare.

Alte prețuri la camere sînt dublă twin 219 lei, dublă matrimonială 229 lei, camera triplă 299 lei.

Adresa exactă este :

Str. Calea Bucurestilor nr 255, Oras: Otopeni Judet: Ilfov

telefon 0740 04 53 85

site office@pensiuneaotopeni.ro

Camera mea

Am primit camera la parterul pensiunii, accesul se realiza cu o cheie fizică. Am estimat-o la 15 mp ca și dimensiune, intrând prima impresie a fost bună, am găsit mobilier nou, pereți renovați. Vederea era spre curtea pensiunii, dar era seară nevăzând nimic. Pardoseala era din parchet laminat, pereții în alb. Fiind cameră single dotarea era basic, am avut un pat de 0.9x2m, o noptieră, un dulap, o măsuță cu scaun, un taburet, oglindă și cuier pe acolo. Pe măsuță era un espressor cu o singură pastilă de cafea și mai multe pliculețe de ceai, zahăr, 2 sticle de apă una minerală și una plată. Prize erau suficiente cât era nevoie.

Lenjeria de pat era curată. În cameră mai era montată o instalație de aer condiționat și un televizor cu diagonala de 80 cm montat pe un suport de perete.

Baia era placată cu gresie imitație parchet și o faianță bej pe pereți. Aveam acolo chiuvetă, dulăpior, uscător de prosoape, prosoape, săpun solid, săpun lichid, șampon, păpuci de baie, oglindă, uscător de păr, vas WC, suporturi de hârtie, de prosoape, și o cabină de duș cu hidromasaj cu uși glisante. Cred că totul era mai mult decât decent pentru o singură persoană și pentru 12 ore :)

Alte zone

Restaurantul care funcționează între orele8.00-11.00/ 15.00-22.00 se află la parterul hotelului Otopeni și are o capacitate de 60 de persoane. Sala comunică cu zona de recepție și tot prin această sală se trece pentru a ajunge la toaletă.

Restaurantul are o extensie în grădină acea zonă verde împărțită în trei o parte cu mese și 2 părți pentru recreere. Am admirat interiorul dar nu am servit mâncare deoarece la venire am mâncat la prânz acasă, pe urmă am mai avut o gustare pe drum. Ia în următoarea zi am mâncat în avion :)

Alte servicii

În prețul camerei și parcării a intrat și transferul la / de la aeroport. Se pleacă/se vine la aeroport la cerere, nu există o oră fixă trebuie sunat doar. La întoarcere microbuzul lasă clienții la mașinile pe care le-au parcat pentru a nu căra inutil bagajele.

Alte servicii pe care doar le menționez: copiator documente (am beneficiat acum 7 ani gratuit, aveam nevoie de copii) /închiriere mașini/cameră de bagaje/trezire la cerere, etc.

Concluzii

La banii plătiți eu scriu aici că condițiile au fost OK și dacă am recomandat pensiunea acum 7 ani o fac și acum. Nu înțeleg reviewul de acum 3 ani în care autorul a scris: că este o mizerie. Dar poate a avut un feedback negativ și are dreptate . Eu nu din fericire. Călătorii plăcute vă doresc.

Trimis de AZE in 26.04.24 18:35:11
Validat / Publicat: 26.04.24 19:30:55
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 349 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Camera single este amenajat basic
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

[26.04.24 21:19:17]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[26.04.24 22:13:42]

@webmaster: Multumesc

adso
    [27.04.24 11:29:06]

@AZE: Citesc articolul dvs și mă zgârii pe ochi : îmi dau seama că am fost fraierit.

Am stat aici astă vară, în august, două nopți, la zece zile distanță una de alta (la plecarea către Santander și la întoarcerea în țară). La fel ca dvs, am lăsat mașina în parcarea lor pe perioada vacanței (mă rog, nu eu, ci un prieten).

Noi am plătit 265 de lei pe noapte (L.E.), preț de Hotel Otopeni. Nu știam de existența Pensiunii Otopeni. De altfel, cazarea se face în același loc, la recepția Hotelului - cel puțin așa a fost în cazul nostru.

Ei bine, constat acum că am fost „repartizați” în alăturata Pensiune, la parter, prima cameră pe dreapta, cu vedere către Hotel RIN - pare a fi exact cea în care ați stat și dvs.

Lăsând la o parte faptul că această cameră „valora” substanțial mai puțin, a fost nenorocire cu somnul. Camera dădea fix către mica parcare unde se face îmbarcarea în microbuzele care transportă clenții la aeroport. O fi fost ea izolată fonic să nu se audă avioanele, dar trolerele și vocile oamenilor se auzeau perfect . Deși trebuia să plecăm spre aeroport pe la 4:30, m-am trezit cu două ore înainte și nici că am mai putut dormi.

La întoarcere a fost mai bine: eram așa de obosit, încât nu am mai ținut cont de gălăgia de afară. Ne-am cazat la 1:30 noaptea (avionul a avut întârziere) și am dormit până pe la 11. Măcar nu ne-au forțat să eliberăm înainte de 12.

În rest, acolo e cum spuneți. Cam obosit mobilierul, un ușor miros de canalizare în baie, a fost praf dușul - stopea în toate direcțiile, una dintre veioze - chiar cea de la patul meu - nu a funcționat. Dar cât de cât decent.

[27.04.24 12:04:12]

@adso: Buna ziua. Inseamna ca nu toate camerele sint OK eu am descris o camera single de la parterul pensiunii cu fereastra spre curte. Pe partea opusa adevarat acolo se urca in microbuz se trantesc niste usi clar ca se aude si inauntru.

Pretul l-am platit online cu datele cardului. La parcare scria ceva de o oferta (100 lei 4-8 zile) am bifat si aceea ca optiuneScrieti si Dvs experienta la acest hotel aici sa existe o medie cat de cat pt acesta.

Multumesc pt vizita, ecou si vot

elenaadinaPHONE
    [27.04.24 12:25:51]

Noi mergem destul de des la Otopeni, anul trecut am fost de 9 sau 10 ori, anul acesta de 3 ori.

Am stat și la Pensiune și la Hotel.

Din punctul meu de vedere, pentru două persoane, e mai bine la hotel.

La Pensiune, camera are doar 12 mp, puțin pentru două persoane, iar la hotel 20 mp.

Cel mai scump la hotel ne-a costat anul trecut camera 269 lei, plătiți de pe booking (există posibilitatea de reprogramare, față de hotel), prețul fiind același cu hotelul.

Gălăgie este și la Pensiune și la Hotel, depinde unde nimerești, etaj, mai aproape sau nu de casa scării.

În toate camerele am găsit defecțiuni, dar important pentru mine a fost să găsesc o saltea bună, să mă pot odihni, peste celelalte am trecut cu vederea.

Dar pentru transfer, parcare și preț, e o variantă mai bună decât alte hoteluri.

[27.04.24 12:35:10]

@elenaadina: Foarte bine,asa scrieti si Dvs un articol (pe langa cel al colegului adso) astfel avem o medie si mai buna)

Prea multa lume frecventeaza acest loc merita sa stie despre conditiile reale. Ms pt vizita vot ecou, weekend fain

[27.04.24 14:17:51]

@AZE:

Ce mică este lumea şi cât de diferite pot fi experienţele voastre practic din acelaşi loc!

Pe mine nu cred că mă va interesa vreodată să-mi caut cazare în Otopeni , însă mi-a atras atenţia preţul foarte avantajos al parcării, comparativ cu parcarea oficială a aeroportului.

Zilele următoare poate îi contactez şi eu să văd cât mai cer în cazul în care nu mă obligă să iau şi cazare, pentru că m-am cam săturat să tot decartez câte 200 lei la taxi cu tot cu ciubuc la fiecare plecare şi uneori să mă mai şi enervez dacă dau peste un şmecher care să tot încerce să mă păcălească

[27.04.24 15:33:33]

@nicole33: Sarut mana. Acum doar parcarea pe termen lung costa 150 lei/7 zile. (m-am uitat mai inainte pe saitul lor) Se pare ca era o oferta probabil doar in cazul unor cazari pe care bifand am economisit 50 de lei.(si doar online asa am inteles eu atunci) In februarie cand am fost in Egipt, la Cluj am platit 145 lei/8 zile. M-am enervat putin ca erau 7 zile si 2 ore. Mi-au zis ca daca depasesc 1 minut cele 7 zile tot 8 zile voi plati. In fine n-o sa ma mai duc la acea parcare niciodata, cred nai mult din cauza arogantei angajatului.Plus ca acolo am

gasit 1 cm praf pe masina nu mai stiam

ce culoare are 😂

In Timisoara parcarea folosita pt sejurul de Tunisia am depasit cu 3 ore cele 7 zile si s-a calculat deci am platit fractionat. Asa da mi se pare corect.

Aici la Otopeni am depasit cu multe ore zilele din oferta nu mai retin exact,si nu s-a cerut nimic in plus)

Multumesc pt vizita, comentariu si vot

[27.04.24 16:00:44]

@elenaadina: Mi-a spus soferul microbuzului de la Hotel Otopeni ca la hotel pentru cateva zeci de lei diferenta conditiile sint superioare fata de pensiune.

Asa o fi, eu am vrut sa economisesc aia cativa zeci de lei si daca am nimerit la pensiune conditii decente m-am bucurat. Ce n-a functionat in camera mea :incalzirea (dar probabil nu mai era nevoie fiind acele zile calde la inceput de aprilie) si 3 diuze din cele 6 din cabina de dus cu hidromasaj nu functionau😀

[27.04.24 18:14:20]

@nicole33: Buna ziua, m-am uitat inca o data la preturi doar parcare fara cazare este 150/7 zile pe urma am simulat din nou o cazare, la caracteristici scria ceva de 10 lei/zi parcare de si cred ca ar fi ceva informatii neactualizate

crismisPHONE
    [28.04.24 09:52:12]

@nicole33: Hotelul&Pensiunea Otopeni oferă și numai serviciul de parcare pe termen lung, fără să fii obligat să te cazezi la ei.

Noi, în ultima vreme, folosim însă una din parcările private din apropierea aeroportului (Park to Fly, de exemplu, dar sunt multe altele, le găsești ușor la o simplă căutare). Prețul e tot pe-acolo, serviciile sunt bune - loturile sunt păzite și au camere de supraveghere, angajații politicoși, au microbuze cu care te duc și te aduc la/de la aeroport la cerere.

[28.04.24 11:27:19]

@crismis:

Bănuiam că se poate să iei doar parcare pe termen lung, doar că mă gândeam că la un alt preţ.

Nu prea îmi place că este dincolo de DN faţă de aeroport şi ocoleşti o grămadă.

O parcare pe aceeaşi parte cu aeroportul mi se pare mai potrivită.

Am două zile să mă consult şi cu prietenii cu care mergem, să vedem dacă ne încap toate bagajele într-o singură maşină pe care să o parcăm într-una din parcările astea private şi astfel să economisim din banii daţi pe două taxiuri.

Mulţumesc mult pentru lămuriri! Ştiu că voi zburaţi frecvent

[28.04.24 11:28:25]

@AZE: