ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.04.2024
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ MD
BUN

Krabi Resort &Spa SHH PLUS, un resort foarte bun în Ao Nang

ADRESĂ: 232 Moo. 2, Ao Nang, Muang, Krabi, 81000 Thailanda / telefon +66 75 637 030, email info@krabiresort.net.

Al treilea hotel ales pentru vacanța noastră din Krabi a fost Krabi Resort &Spa SHH PLUS.

Criterile pentru care am ales acest hotel de 4 stele au fost că este situat pe plaja din Ao Nang, al mării Andaman și este aproape de bulevardul principal din stațiune, magazine și restaurante.

Cum se ajunge la hotel?

Krabi Resort &Spa SHH PLUS se află la 30 de minute de mers cu mașina de la aeroportul internațional Krabi, care are zboruri directe din Bangkok, Kuala Lumpur, Singapore și alte orașe importante.

Noi am ajuns la hotel cu o barcă cu bot lung pe care am luat-o din Railay Bay Vest, biletul costând 100 baht de persoană.

Drumul a durat circa 15,20 de minute.

Am ajuns la recepție în jurul orei 12.00 și fiindcă camera nu era gata, am cerut niște prosoape de plajă cu care ne-am dus la una dintre piscine, unde ne-am relaxat circa o oră.

DESRE CAZARE

Krabi Resort &Spa SHH PLUS este un hotel spațios și elegant, care se întinde pe o suprafață de 8 hectare, având 170 de camere și vile.

Arhitectura clădirilor hotelului Krabi Resort &Spa SHH PLUS este una tradițională thailandeză, cu acoperișuri înalte și curbe, ferestre mari și balcoane din lemn.

Clădirile sunt construite din materiale naturale, cum ar fi piatră, bambus și cărămidă.

Stilul arhitectural reflectă influența culturală și istorică a regiunii Krabi.

Camerele sunt dotate cu aer condiționat, televizor cu ecran plat, minibar, seif, uscător de păr și balcon sau terasă privată.

Vilele au în plus piscină proprie, cadă cu hidromasaj și zonă de relaxare.

Noi am avut o cameră luxury grand, de 47 mp, la et. 1, intr-o clădire în formă de hexagon.

Mi-a plăcut foarte mult camera, spațioasă, cu tavanul din lemn, cu un pat mare king-size confortabil și un TV cu diagonală mare.

Aveam și un balcon spațios cu vedere spre grădină.

Baia de asemenea era mare, cu o cadă îngropată, gen piscină, cu o faianță de culoare închisă, elegantă.

Pe blatul de la chiuvetă am găsit un coș împletit în care se aflau două prosoape mari, de plajă, noi având deja luate de la recepție încă două prosoape. Consumabilele, prosoapele și lenjeria au fost de calitate.

În fiecare zi primeam două sticle cu apă de 750 ml, minibarul fiind contracost.

DESPRE MARE ȘI PISCINE

Hotelul are două piscine exterioare, una cu vedere la mare, cu șezlonguri cu saltea și adâncime de până la 1,85 m și una cu tobogan pentru copii, de adâncime mică, până la 1,20 m.

Ambele aveau apa încălzită.

De asemenea, hotelul are o plajă privată, bună pentru înot sau sporturi nautice, cum ar fi scufundări, snorkeling sau caiac.

Deși țărmul avea nisip fin, apă mării nu se compara cu cea din Railay Bay, fiind tulbure și cam murdară.

Ca și peisaj era frumos, se vedeau stâncile inverzite de la Grand Centara and Vilas, resortul de 5 * și mai multe insule de pe mare.

Șezlongurile de la plajă erau din plastic cu pânză, fără saltea.

Oricum erau poziționate bine, paralel cu marea, sub copaci umbroși.

DESPRE MANCARE ȘI BĂUTURI

Hotelul are trei restaurante și două baruri, care satisfac toate gusturile. Restaurantul The Boat servește preparate thailandeze și internaționale, cu opțiuni de bufet sau à la carte. Restaurantul The Beach oferă fructe de mare proaspete și grătar pe plajă, cu o atmosferă romantică. Restaurantul The Garden servește micul dejun într-un cadru natural și liniștit. Barul The Beach și Barul The Pool oferă băuturi răcoritoare și cocktailuri, pe care le poți savura la soare sau la umbră.

Noi în pachetul turistic am avut inclus doar micul-dejun.

Dintre toate cele trei hoteluri la care am stat în Krabi, acesta a avut cele mai multe feluri de mâncare, o mare diversitate pentru micul-dejun, vă las să le descoperiți în poze.

Într-ucăt ne săturam dimineața, nu mai simțeam nevoia să mai mâncăm la prânz, iar seara ne cumpărăm ceva de la o piață de noapte cu mâncare tradițională thailandeză.

DESPRE SERVICII

Hotelul dispune de o sală de fitness, sala de jocuri, magazin de suveniruri, serviciul de spălătorie, serviciul de babysitting, serviciul de turism și închirierea de biciclete și motociclete.

Dacă vrei să te răsfeți, poți vizita centrul spa al hotelului, care oferă o gamă variată de tratamente și masaje.

Hotelul oferă și serviciu de transfer de la și către aeroport, contra unui cost suplimentar.

Am vrut și noi să luăm transferul spre aeroport în ultima zi de la hotel, dar era dublu față de oferta din stațiune, așa că a fost mai convenabil să luăm un taxi.

Seara erau spectacole cu muzică live.

În grădina hotelului se găsesc diferite feluri de copaci, care oferă umbră și prospețime.

Am văzut cocosul de mare (Cocos nucifera), un palmier care produce nucile de cocos, folosite atât pentru alimentație, cât și pentru cosmetică, frangipani (Plumeria rubra), un copac cu flori parfumate, de culoare albă, roz sau galbenă, folosite pentru a face ghirlande și ofrande religioase, acest copac fiind asociat cu dragostea și imortalitatea și bananier (Musa acuminata).

Interesant a fost că nu am văzut la acest hotel maimuțe.

CE POTI VIZITA IN IMPREJURIMI?

Krabi este o destinație turistică populară, datorită peisajelor sale spectaculoase, formate din stânci calcaroase, peșteri, cascade și insule.

Dacă vrei să explorezi aceste minuni naturale, hotelul îți poate organiza excursii și croaziere, cu ghizi profesioniști și echipament de siguranță, dar găsești și în stațiune aceleași servicii la prețuri mai mici.

Unele dintre cele mai recomandate obiective de vizitat sunt:

1. Peștera Phra Nang, o peșteră sacră, plină de statuete și ofrande dedicate zeiței Phra Nang, care se crede că protejează pescarii și marinarii.

Peștera se află la capătul plajei Phra Nang, care este considerată una dintre cele mai frumoase plaje din lume.

2. Insulele Phi Phi, un arhipelag format din șase insule, dintre care cele mai cunoscute sunt Phi Phi Don și Phi Phi Leh. Aici poți admira golfurile și lagunele cu apă cristalină, plajele cu nisip alb și vegetația luxuriantă. De asemenea, poți vizita locul unde s-a filmat filmul The Beach, cu Leonardo DiCaprio.

3. Parcul Național Than Bok Khorani, un parc natural care adăpostește o varietate de floră și faună, precum orhidee, palmieri, maimuțe și păsări. Atracția principală a parcului este cascada Than Bok Khorani, care are o înălțime de 12 metri și formează o piscină naturală, ideală pentru o baie răcoritoare.

IN CONCLUZIE

Krabi Resort &Spa SHH PLUS este un hotel ofertant din Ao Nang, cu o suprafaţă mai mare decât altele.

Aici poți beneficia de confort, servicii de calitate, gastronomie variată și activități distractive.

În plus, hotelul are o locație excelentă, fiind aproape de cele mai frumoase atracții naturale din Krabi.

Și, DA, RECOMAND.

Vacante frumoase sa aveti!

Trimis de elenaadina in 26.04.24 09:50:51
Validat / Publicat: 26.04.24 11:05:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 242 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P30 camera noastra, terasa

[26.04.24 11:05:02]

Mutat în rubrica "Krabi Resort & Spa - SHA Extra Plus, KRABI" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterPHONE
[26.04.24 11:46:27]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[26.04.24 11:48:42]

@webmasterX:

Da, este perfect.

doinafil
[26.04.24 18:26:54]

Ca de obicei, ați ales o cazare în care luxul și eleganța sunt la ele acasă

Mi-a plăcut camera în formă de hexagon, terasa, tot ce se află în resort și, mai ales, vegetația lui care abundă!

Despre stâncile alea mari care ies din ocean, ce să mai spun? Sunt impresionante prin mărimea și frumusețea lor!

La micul dejun ați avut mâncare din abundență, mâncare ce se putea consuma și ca prânz sau ca mic dejun!

Mi-a plăcut cum ai scris și descris ȘI această cazare, iar pozele chiar m-au încântat!

Felicitări pentru alegerile de cazare de top, pe care le faceți în călătoriile voastre! (excludem hotelul „Moldova” , din Iași! )

Ca de obicei, trimit pupici, din păcate, numai virtuali!

[26.04.24 18:49:00]

@doinafil:

Mulțumesc, mulțumesc și iar mulțumesc!!!

Sunteți o dulce și o scumpă, nu numai cu mine, cu toată lumea, am văzut ecourile dvs la alți colegi AFA.

Vă admir, vă prețuiesc și vă iubesc! kiss —  —

Să vă dea Dumnezeu sănătate și bucurii, alături de soț și de familie și să fiți împreună cu noi pe AFA mulți, mulți ani înainte!!!

Să vizitați locuri frumoase și interesante despre care să ne relatați și nouă! Pupici!

nicole33
[26.04.24 23:15:37]

@elenaadina:

Din nou o alegere inspirată, felicitări!

Mi-a plăcut camera voastră, deosebită datorită formei hexagonale, elegantă şi confortabilă.

Într-adevăr, după un mic dejun copios, nu-ţi mai este foame la orele prânzului.

=

Peisajele sunt absolut superbe, fabuloase.

[27.04.24 11:01:05]

@nicole33:

Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou!

"Am vizionat fotografiile şi am fost surprinsă nu atât de varietatea felurilor de mâncare oferite, cât de faptul că multe dintre acestea nu sunt tocmai comune micului dejun, ci mai potrivite pentru un prânz sau o cină. "

Așa e în Thailanda.

La micul dejun ai mâncare pentru toate trei mesele! smile —   — .

Dacă poți mânca dimineața mult, îți ajunge până seara, chiar până a doua zi, ceea ce e un avantaj, într-un sejur activ.

Mă bucur că ți-au plăcut peisajele!

Un weekend minunat îți doresc! kiss —  —

doinafil