ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2024

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

Piazza Cavour Suite - Cazare in Roma bine cotată pe Booking și în review-uri, dar nu și în realitate

Despre vizita la Roma, sper să reușesc să scriu mai multe într-un viitor apropiat, însă m-am grăbit să scriu impresiile mele despre cazarea pe care am ales-o noi, în ideea de a ajuta eventual și pe alții să facă alegeri în cunoștință de cauză.

Noi am făcut rezervarea de pe Booking și criteriile au fost ca întotdeauna să aibă baie privată (pentru că în Italia multe camere au baie comună), să aibă un scor peste opt, să fie oarecum centrală pentru că vizita noastră la Roma a fost destul de scurtă și am fi pierdut prea mult timp să stăm undeva la periferie sau departe de centru.

Piața Cavour suites întrunea toate cerințele noastre: baie privată - ceea ce am și avut; undeva la o distanță relativ mică sau, mă rog, o distanță pe care pentru noi era acceptabilă să mergem pe jos, cam 1,7-2 km față de punctele de atracție principale din Roma; însă, din păcate, la locație am constatat că toate distanțele afișate pe Booking nu erau reale. Atunci când am căutat pe Google Maps distanța de la cazare până, să zicem, la Fontana di Trevi, distanța era ceva mai mare decât cea afișată pe site-ul Booking; nu mult, cam 2-300 m, poate nu pare mult, însă dacă aduni la 1,7 sau 1,9, deja se face 2 și ceva. Și având în vedere că noi am mers în cele două zile petrecute acolo undeva pe la 18-19 km pe zi, orice sută de metri contează foarte mult. Chestia asta cu minciuna mă deranjează cel mai tare. Și aș prefera să știu adevărul, ca să fac o alegere în cunoștință de cauză și să îmi asum acel adevăr că sunt 2 km, că sunt trei, că e 1,5 - îmi doresc să fie real - ceea ce nu a fost cazul în această situație.

Un alt inconvenient au fost dotările camerei care nu doar că lasau de dorit; mobilierul era foarte, foarte, foarte învechit, uzat, deteriorat, comoda de lângă pat stătea să cadă. Am pozat și am filmat și câteva videoclipuri din cameră ca să vă convingeți cu ochii voștri despre starea acestora deplorabilă, că poate unii vor zice că sunt hateriță și exagerez.

Nici curățenia nu excela - pe sub paturi nu cred că se dăduse prea recent cu aspiratorul sau cu mopul pentru că erau rotocoale de scame și destul de mult praf. Partea bună cu curatenia (dacă totuși vrem să găsim una) a fost că lenjeriile erau curate și... ce pot să spun, ni s-a făcut curățenie atât cât s-a putut, așa pe lângă mobilier s-a dat cu mătura și cu mopul în cele două zile cât am stat acolo. Însă să știți că șosetele mele albe au ajuns totuși negre, fără să fi mers prea mult pe jos desculță prin cameră.

Nici starea pereților nu era prea bună - erau murdari pe toate părțile inclusiv în dreptul patului, acolo unde poate ți-ai fi putut dori să te sprijini, dar având în vedere urmele negre de pe perete nu-ți mai doreai să te mai sprijini de nimic! Te așezai pe lenjeria schimbată și adio comoditate! Că plimbările de peste zi au fost oricum lungi.

Un alt mare, mare, mare inconvenient a fost faptul că persoana de la cazare nu a putut fi contactată absolut în niciun fel. Noi am avut niște probleme cu zborul și am incercat sa îi contactez, pentru ca ni s-a amânat vizita cu o zi și jumătate și nu ni s-a răspuns ncicum. Și deși anterior cineva ne trimisese (pe WhatsApp) detaliile de check-in, personajul care nu s-a semnat în mesaje - nu a răspuns nici la mesajele de pe WhatsApp, nici la mesajele de pe platforma Booking și evident nu a răspuns nici la apelurile telefonice, deși eu am sunat de câteva ori, după care n-am mai insistat, căci vizita la Roma a venit oricum cu mult prea multe probleme ca să mai îmi bat capul cu un italian neserios!

Oricum, indiferent de naționalitatea acestuia, foarte urât a fost comportamentul lui față de niste turiști de la care a încasat niște bani – caci suma se debitase integral de pe card.

Hai să vorbim și de prețul pentru trei nopți pentru o cameră triplă - aceea pe care o să vedeți în poze, cu condițiile despre care tocmai ce v-am povestit – noi am plătit nici mai mult, nici mai puțin de 495 €. Și am stat două nopți în loc de 3. Nu ni s-a rambursat nimic...

Dacă mai are vreo importanță, hai să vă spun și despre mobilier: am avut un pat dublu și unul single, un dulap cu geamuri, două comode „zdruncinate” , o masă, scaune, un mini frigider incorporat într-o tentativă de dulap, probabil mai vechi decât Colosseumul, un fierbător electric, dar fără căni sau alte ustensile casnice de bucătărie. Se menționa în descrierea de pe Booking că există și o zonă de bucătărie comună, dar nu am găsit-o nicăieri. Exista in preistorie.....

Lumina în tavan... inexistenta; existau 2 veioze la capătul patului (funcționale) și una pe podea (nefuncțională); plus lumina de la intrare. Existau un TV și un aparat de aer condiționat.

Strada destul de zgomotoasă și clădirea la fel; pereții subțiri, se auzea ce se vorbea și în camera vecină și deasupra... Eu am somnul mai profund, am reușit să ignor, însă partenerul mai sensibil nu a dormit deloc...

Apa la baie nu avea presiune, dacă foloseai apa la chiuvetă sau toaletă trebuia să aștepți câteva minute înainte de a folosi dușul.

Eu zic... să nu mai zic...

Din punctul meu de vedere, singura parte bună (din nou, dacă totuși vrem insistent să găsim una) este poziționarea, care, deși nu este tocmai cea din descriere, este totuși relativ centrală. Se poate ajunge, dacă vreți să vă orientați, în aproximativ 7-10 minute până la Castelul D’Angelo, De unde intri pe străduțele pietonale și nu-ți mai dai seama când ajungi la Piața Navona sau în zona centrală.

Una peste alta, cazarea a fost clar nefericită; și deși nu am termen de comparație cu alte variante de cazare în Roma, este posibil ca altele mai „fericite” să fie mult mai scumpe în zonele centrale. Iar noi nu ne-am dorit să stăm departe de centru datorită timpului limitat pe care l-am petrecut aici.

Însă în afară de experiența nefericită de la cazare, Roma este un oraș absolut superb de unde am plecat după doar două zile cu niște amintiri de neuitat, iar Muzeul Vaticanului este „El Papo dei Tutti Papi'! Pentru mine a fost mai impresionant chiar și decât Muzeul Luvru și vă doresc să reușiți să ajungeți și voi măcar odată în viață aici. Și, bineînțeles, că aveți o cazare mai fericită decât am avut noi!

Trimis de Adina - addcont in 23.04.24 19:18:13
    Validat / Publicat: 23.04.24 21:16:00
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA
    • Alte destinații turistice prin care a fost: Am calatorit... de aia nici nu mi-a ajuns timpul sa mai scriu aici, dar incerc sa impartasesc cat mai mult pe YT :)

VIZUALIZĂRI: 249 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adina - addcont); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)

[23.04.24 19:32:30]

@Adina - addcont:

Alegerea noastră s-a bazat inclusiv pe recenziile destul de pozitive de aici de pe AFA.

Cineva scrisese acum ceva timp într-un review aici pe AFA că proprietarul ar fi Roman, ceea ce nu prea cred, pentru că toate mesajele au venit în limba engleză și italiană

Sunt EXTREM de nedumerit! Ești SIGURĂ că aici pe AFA ai citit despre acest apartament?

Eu NU GĂSESC niciun review scris despre „Piazza Cavour Suite” -- poate ai citit cumva, prin altă parte?

[23.04.24 19:42:46]

Hai c-am descifrat misterul

Ai confundat, de fapt, apartamentul în regim hotelier în care ați stat – „Piazza Cavour Suite” — cu un hotel cu nume asemănător, „Centro Cavour Roma Hotel” — despre care există, într-adevăr un review pe AFA, în care care autoarea vorbește frumos despre cazare -- și spune, într-adevăr, că hotelul e deținut de un român vezi impresii

[23.04.24 19:43:15]

@webmasterX: https://amfostacolo.ro/impresii9.php?iid=110934&d=centro-cavour-roma-hotel--roma

Aici am citit, am ramas cu gandul acela... dar se pare ca este alta locatie de fapt.

Reformulez partile acelea, insa restul e cam la fel.

Merci.

[23.04.24 19:45:52]

@Adina - addcont: Bine ca s-a lamurit... mai bine "nimeream" acolo

Merci.

mprofeanuPHONE
    [23.04.24 22:06:49]

@Adina - addcont: Îmi pare rău pentru cazarea cu mobilier învechit și cu mizerie sub pat dar nici în rest nu era prea curat dacă spui că șosetele s-au murdărit. Este adevărat că ați fost destul de central, oricum zona centrală a Romei este imensă, aproape de Castelul d'Angelo și de Vatican. Roma este un muzeu în aer liber, este minunată...

De regulă și la alte cazări se practică chiar pe booking să se dea distanțele cu 200-300 metri mai puțin, așa am pățit și eu.

[23.04.24 22:26:20]

@mprofeanu: Multumesc de vizita si ecou.

Din pacate partea cu curatenia a fost cireasa pe coliva in ce priveste vizita noastra la Roma, toti nervii si rabdarea se consumasera cu experienta nefericita avuta cu cei de la Kiwi (prin care am achizitionat biletele de avion buclucase), despre care probabil voi scrie curand, ca poate n-or mai trece si altii prin ce am trecut noi. La fel cum am facut si cu cazarea...

Despre sosete... numai de bine, m-au plimbat prin orasul acesta frumos, insa tocmai de aia le-am adus in discutie, ca sa sugerez cat de eficienta a fost curatenia facuta de doamna de serviciu...

Eu sper din suflet sa reusesc sa revin la Roma si sa o 'savurez' in liniste. Iar la a doua eventuala vizita, stiind cat de cat orasul. mi-ar fi mai usor sa aleg o cazare mai buna undeva pe la 2.5-3 km de centru, transportul in comun fiind foarte eficient.

Carmen IonPHONE CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA
    [23.04.24 22:52:05]

@Adina - addcont: Mda, o experiență nu prea grozavă la un preț măricel. Îmi pare rău.

Nu pot comenta mobilierul vechi sau lipsa de curățenie, dar despre distanțe, da: pe booking acestea sunt preluate de pe Google Maps în linie dreapta, și de aici provin - presupun - cele câteva sute de metri parcurse în plus în realitate...

[23.04.24 23:45:15]

@Carmen Ion: Multumesc de ecou

Din pacate mai avem si experiemte din acestea...

Din fericire frumusetea Romei sterge tot.

Carmen Ion, mprofeanu
    Alte impresii din această RUBRICĂApartamente regim hotelier: