ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.04.2024
ÎNSCRIS: 30.11.15
JUL-2023
Cuplu
PREȚ SEJUR 2700
cu AVIONUL (toate taxele incluse)
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ UAI
BUN

Un concediu zgomotos seara

Ma gandesc ca totusi „e mai bine mai tarziu decat niciodata” . Spun asta pentru ca am fost intr-un sejur in Kemer anul trecut, in periooada 9 – 23 iulie 2023, iar acest review, nu s-a scris singur pana acum. Asadar m-am apucat de scris.

Nu este primul sejur in Turcia, am mai fost de opt ori in total, iar in Kemer de doua ori si o data in vizita, trei – patru ore cu autobuze locale. Atunci am stat 14 nopti in Kiris. In 2019 am fost la hotelul Fame Residence Park, actual Fame Beach Hotel, din apropierea portului turistic, zona in care plaja e cu pietre mari cat pumnul si chiar mai mari (vezi impresii). De data aceasta am ales un hotel mai la nord, la 500 de metri de intrarea in Kemer numit Armas Beach de patru stele, care are plaja cu pietricele. Singura plaja cu nisip (85 - 90 % nisip si 10 - 15 % pietricele) din Kemer este situat mai la sud de portul turistic, numit Moonlight Beach, unde exista zone in care se pot inchiria paturi cu saltele si umbrele.

Zborul a fost in regula, fara peripetii. In schimb, dupa iesirea din aeroport, am fost preluati de un ghid care ne-a condus la un microbus, unde am ramas cu soferul. Am asteptat vreo 15 minute si prin gesturi cu mainile si picioarele am reusit sa-l intrebam, cate persoane trebuie sa mai vina. Ne-a aratat un document pe care erau trecute inca 5 persoane. La putin timp au aparut trei. Am asteptat aproape inca o ora, cand soferul a vorbit la telefon de 3 sau 4 ori, dupa care ne-a invitat in microbus si am plecat spre Kemer. In final am dedus ca cei doi nu mai vin. Cand asteptam, cel mai rau a fost ca in masina nu puteai sta de caldura mare, fiind incinsa de la soare, iar afara era un vant puternic de aveai senzatia ca te rastoarna in orice moment. Asa vant n-am prins niciodata in Tucia. Cand am ajuns in Kemer soferul ne-a dus la alte doua hoteluri, pana ce am nimerit la hotelul potrivit. In acea zona sunt 3 hoteluri foarte aproape unul de altul din lantul Armas.

Ajunsi la receptia hotelului, cu „cartea de vizita” pe care era imprimat 10 €, introdusa in pasaport, personalul de altfel foarte amabil si vorbitor de limba engleza, in foarte scurt timp a rezolvat formalitatile si in 10 -15 minute eram in camera la etajul trei. Camera era mare, cu o vedere splendida spre mare si munte. Dotarile camerei erau: un pat dublu, un pat simplu, dulap incastrat cu 3 usi culisante, seif fara taxa, televizor plasma (cu vreo 30 de canale din care 28 in limba rusa si turca), doua noptiere, AC care cu timpul s-a dovedit a fi excelent, foarte silentios, un mini frigider si doua perechi de papuci de casa. In camera podeaua parchet laminat, la intrare si in baie gresie. Baia cu dus, dozatoare de sapun si sampon universal (corp si par), vas WC, uscator de par, prosoape albe. Balconul destul de mare, cu usa glisanta, masuta cu doua scaune din plastic, uscator de rufe si de unde se putea vedea dimineata minunatul rasarit de soare, care iesea din mare.

Hotelul este de marime medie cu aproximativ 180 de camere, patru etaje plus mansarda. Pe teritoriul ce apartine hotelului mai sunt 8 casute. Este situat pe plaja, cum se spune in prima linie, avand o forma in V cu varful spre mare, astfel toate camerele au o vedere buna atat spre mare cat si spre munte, mai putin camerele situate la parter pe una din laturi. Totodata exista si cateva camere fara balcon.

Restaurantul principal, nu foarte mare este in forma de L, uneori destul de aglomerat. In exterior lipit de acesta este un spatiu acoperit, echipat cu mai multe plite si o frigaruie verticala. Aici dimineata se fac oua ochiuri, produse de patiserie (lipii, placinte), iar la pranz si cina se gatesc pe plita mai multe tipuri de legume, peste, frigarui si din vase de lut tinute la cald se pot servi diferite mancaruri vegetariene. Odata pe saptamana, „Seara turceasca” , pe frigaruia verticala se gateste doner kebab. Servirea meselor se poate face si pe o terasa la umbra unor umbrele mari.

Snack bar este de fapt o terasa la etaj cu un spatiu de gatire destul de mic, aproape de plaja, unde in timpul zilei se servesc cartofi prajiti si ceva hamburgeri, iar seara se poate rezerva in stil „a la carte” .

Patiserie, cu diferite prajituri, produse dulci si cafea turceasca, nu slaba ci foarte slaba.

Barul, fiind singurul, in exterior cu o terasa alaturata avand mai multe masute rotunde si scaune si tot aici sunt patru frigidere tip dulap cu apa plata si ayran. Vizavi de frigidere sunt doua aparate de incalzit apa pentru ceai la plicuri, precum si ceai turcesc fiert (concentrat) in cani de inox asezate deasupra, un aparat dozator de racoritoare si unul de cafea naturala (cafea foarte buna) care macina cafeaua pe loc.

Piscine exterioare doua, unul pentru adulti, destul de aglomerat avand doua tobogane si unul pentru copii. Sezlonguri (aproximativ 60 buc), saltele si prosoape gratuite.

Scena pentru divertisment este cu program in fiecare seara. Au fost mai multe tipuri de spectacole, programe pentru copii, muzica live, dansuri, acrobatie, dupa care muzica de dans pentru turistii hotelului pana la orele 23,00 fix.

Club pentru copii echipat cu mobilier adecvat, una sau doua doamne faceau diverse activitati cu copii, inainte de masa.

Spa și centru de wellness, contra cost. Nu cunosc procedurile pentru ca nu am apelat la acest serviciu.

Plaja privata este destul de mica. Sezlonguri (aproximativ 130 buc), saltele si prosoape gratuite. Umbrelele sunt de tip copertina. De la iesirea din hotel pana la plaja sunt aproximativ 100 de metri. Intrarea in mare este lina si cum am amintit mai sus, are pietricele. Apa de mare era calda, si in general linistita, cu exceptia a doua trei dimineti cand a fost cu valuri destul de mari, dar pe dupa amiaza se linistea.

In hotel accesul la etaje se face cu doua lifturi batrane, lenese si cu un soft foarte ciudat, la chemare nu stiai niciodata cand se va opri la etajul respectiv.

Mai departe sa descriu produsele gastronomice si serviciile mai importante. Mancarurile au fost destul de bune, au avut gust. Varietatea nu a fost punctul forte, dar gaseai intotdeauna ceva ca sa te saturi, mai ales daca nu aveai pretentii de lux. La gratar nu se gatea carne, mai mult era prajita, tocanite simple sau cu legume, frigarui facute pe plita. In Turcia se cam stie ce tipuri de carne se servesc la hoteluri: pui, curcan, miel, vita, peste si fructe de mare. Pestele era prezent zilnic, sub diferite forme, dar marea majoritate aveau oase multe.

La capitolul fructe, servite zilnic: portocale, pepeni albi si rosu, prune, struguri, mere, pere. O singura data au fost cirese in cele doua saptamani. Dimineata gaseai portocale taiate felii, sau mere, pepeni, portocale laolalta si taiate bucati. In afara de portocale, care erau foarte bune, restul nu prea, unele aveau miros si gust de mucegai, iar pepenii au fost proaspeti o singura data. La pranz si seara fructele se terminau primele, deci daca nu luai la inceput, ramaneai cu rebuturile sau fara.

Bineanteles la micul dejun erau mezeluri, branzeturi, unt, margarina, lactate, gemuri, miere, produse de patiserie, verdeturi, masline diverse si multe alte produse pe care nu le cunosc, printre care mirodenii.

Bauturile, cele obisnuite din conceptul All Inclusive, bauturi autohtone: raki, bere, vin alb – rosu, racoritoare la dozator, de obicei neanbuteliate. De data aceasta, aici la cina se servea vin imbuteliat, asezate pe fiecare masa concomitent cu tacamurile. Am gustat dar nu am cazut pe spate. Eu am ramas la raki si bere. Aici am intalnit pentru prima data raki imbuteliat in sticlute de 40 ml, avand dop cu filet. Cereai 2 portii de raki, barmanul le desfacea si le turna in doua pahare urmate de procedurile tipice. Daca cereai sticluta goala ca suvenir nu ti-l dadea, nu stiu din ce motive, dar dupa un bacsis mi-a dat chiar trei pline.

Deserturile, foarte multe, marea majoritate sunt pe baza de budinci si spume din albus de ou (fara frisca), capitol la care nu suntem amatori. Singura prajitura consumata a fost baclavaua, dar eu mai rar din motive de sanatate.

Curatenie si schimbarea prosoapelor se facea zilnic, iar cearceafurile cam la trei zile. Frigiderul a fost umplut numai la inceput cu apa, doua tipuri de racoritoare la 0,5 l si ceva nectar la cutie mica, din fiecare cate doua.

Am avut doua probleme tehnice. La usa de la balcon, culisanta, s-a desprins o bucata de gheder, care freca atat de tare ca deabia puteai sa-l misti, iar cealalta tot la o usa, dar la intrare, s-a defectat sistemul electronic de citit cartela de acces in camera, care a trebuit schimbata. Ambele au fost rezolvate aproape instantaneu dupa anuntarea defectelor. Apropo de cartelele de acces, a fost interesant ca de la inceput am primit doua cartele. De obicei se da numai o cartela ca sa nu se foloseasca aerul conditionat cand nu este nimeni in camera.

Un discomfort destul de serios a insemnat muzica tare de la hotelul vecin, avand in vedere ca usile culisante in general nu etanseaza fonic foarte bine, nemaivorbind daca ghederele sunt uzate si lipsesc bucati din ele, ca in cazul nostru la balcon. Nu stim daca era cu DJ live sau redata prin statie de amplificare si incepea pe la 22,30 pana noaptea la 12 sau chiar 12,30 cu exceptia zilei de luni, cand era liniste.

Acest review s-a lungit destul de mult, sper ca nu v-am plictisit si ca vor fi de ajutor aceste detalii in deciziile pe care le veti lua.

Acum la final adunand bunele cu relele, facand media, a fost un concediu de pensionari reusit si as recomanda acest hotel atat „prietenilor cat si dusmanilor” . Cu exceptia celor care doresc sevicii si conditii de lux. Va urez tuturor sejururi cat mai frumoase si reusite.

Trimis de scorpions in 02.04.24 13:49:12
Validat / Publicat: 02.04.24 16:40:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Beldibi - Grand Ring, Kiris - Sailor Beach, Kemer - Fame Beach
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Alanya, Grecia, Egipt, Spania

VIZUALIZĂRI: 316 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (scorpions); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P28 Hotelul si casutele de pe aleea dinspre mare.

[02.04.24 16:39:56]

Bun revenit pe site, cu impresii (un reveiw bun!)

Mutat în rubrica "Armas Beach Hotel, KEMER" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterPHONE
[02.04.24 17:17:39]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

hlli, scorpions