ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.03.2024
CAZARE ÎN Apartament
REGIM MASĂ faraMasa
EXCELENT

Aetheria Central Apartments, o cazare bună în Rodos

La începutul lunii martie, între 1 și 8, am făcut o vizită în Insula Rodos cazându-ne doar în Orașul Rodos preferând să facem drumeții de o zi, pe uscat cu mașină închiriată, pe mare cu vase de linie, în această perioadă navele de croazieră nu au început plimbările.

Rodos - Ρόδος pentru greci, insulă și oraș cunoscute încă din antichitate, pe care am dorit de mult să le văd dar mereu au apărut alte destinații, iar Rodosul a tot fost amânat până la acest început de primăvară.

Insula Rodos, cu 125.000 de locuitori, o lungime de 78 kilometri și o lațime de doar 30 kilometri, este a patra cea mai mare Insulă din Grecia și cea mai mare din Insulele Dodecaneze din Marea Egee, mai aproape de litoralul Turciei decât de cel al Greciei Continentale. Încă din antichitate a fost o insulă bogată și puternică, importantă datorită poziției sale, a climatului și a atracțiilor naturale. A fost insula Cavalerilor Ioaniți, ocupată de turci, apoi de italieni, devenind după Al Doilea Război Mondial  parte a Greciei. Astăzi este o atracție turistică internațională cu peisaje mirifice, soare strălucitor, plaje întinse și primitoare, cu biserici, mănăstiri și castele. Orașul Rodos, capitala Insulei, este un oraș mic, de circa 50.000 locuitori, dar găzduiește trei orașe. Primul, Orașul Antic, fondat în anul 408 î.Hr. cu Templele lui Zeus, Atena și Apollo cu Stadionul, Gymnasiumul și Teatrul care se mai văd și azi, cu peste 3.000 de statui, printre care faimosul Colos din Rodos, părea la vremea respectivă un imens „Atelier de sculptură”, astăzi este o adevărată „Expoziție în aer liber”. Al doilea, Orașul Medieval patrimoniu UNESCO din anul 1988, a fost fondat la începutul secolului 14 și are palate vechi, străduțe înguste, mici magazine și ateliere, protejate de zidurile ridicate de cruciaţi, în mijlocul cărora se ridică impresionant Palatul Marelui Maestru. Cel de-al treilea este Orașul Modern cu mulțime de magazine, taverne, restaurante.

Pe site-ul insulei, rhodosonline.com, și pe rhodes.gr/en, cel al orașului, găsiți mai multe detalii.

De la Pitești la Aetheria Central Apartments în Rodos

Din Pitești am plecat cu autoturismul pe la ora 6:15 iar pe la ora 8 eram la Blue Parking – Parcare Aeroport Otopeni deschisă non stop. Am lăsat mașina iar tânăra de la Control acces a chemat mașina să ne ducă la Aeroportul aflat la 1,6 kilometri, am achitat la șofer taxa de parcare, 100 lei pentru 7 zile cu transfer la și de la Aeroport, și după câteva minute eram la destinație.

Rezervările se fac pe site-ul Parcării blueparking.ro. La întoarcere, neavând bagaje la cală, am sunat din aeroport iar la ieșire ne aștepta mașina.

De la Otopeni am mers cu Compania Aegean la Atena și apoi la Rodos, 352 euro pentru două persoane. Aeronava a plecat din Otopeni cu 30 de minute întârziere pe care nu a recuperat-o așa că am pierdut cursa spre Rodos. La coborârea din avion am fost așteptați de cineva din personalul companiei care ne-a adus „Tichetele de îmbarcare” la altă cursă, de ora 17:15 și am primit câte un vocher de 8 euro pentru snack-barurile din aeroport.

Ne-am îmbarcat la timp dar avionul nu pleca. După un timp am aflat că din cauza condițiilor meteo nu se poate ateriza în Rodos. Cam după două ore și jumătate am plecat din aeroport și am ajuns pe Aeroportul Internaţional Diagoras din Rodos în mai puțin de o oră.

După aterizare am mers la autobuz dar nu aveam de unde să cumpărăm bilete. În autobuz șoferul ne-a spus că el nu are bilete dar ne-a invitat să urcăm și ne-a dus în oraș fără bilete. Nu am fost singurii. Nefiind mulți călători șoferul a oprit numai în stațiile în care cobora sau urca cineva și după 25 de minute ne-a anunțat că am ajuns la Patiseria Laleaua (Παστρι Τουλίπα) , la circa 200 metri de cazarea noastră.

Întoarcerea a fost conform programului, bilete, 2,50 euro unul, de la chioșcul din Autogara Interurbană Centrală, automatele nu erau funcționale acum în extrasezon, o mențiune pentru D. E. S. RODA, operatorul transportului public la Aeroport care ajută turiștii și pentru angajații săi, amabili, politicosi, buni șoferi.  Despre Compania Aviatică numai bine, este prima dată când merg cu ea. Întârzierile nu s-au datorat piloților, personalul a fost la standarde înalte, iar compania a oferit apă și răcoritoare, ceai și cafea, sanviciuri și prăjiturele. La întoarcere, fiind 8 Martie, doamnele au primit câte o Pungă din pânză pentru cosmetice cu sigla AEGEAN. Eu am primit două, în fiecare din cele două avioane.

Aetheria Central Apartments, sunt două apartamente situate la ultimul etaj al blocului din Strada Creta - Οδός Κρήτης, 7, din Rodos, un bloc nou cu cinci nivele, modern cu lift ce ajută mult la urcarea bagajelor. Blocul are 14 apartamente din care 9 apartamente sunt în regim hotelier, celelalte fiind locuințe de familie. Apartamentul 1 cu un pat matrimonial și o canapea extensibilă poate găzdui 3 persoane, iar Apartamentul 2 cu un pat matrimonial și o sofa dublă poate găzdui 4 persoane.

Pe Booking are Scorul de calitate 4 din 5 iar de musafiri este apreciat cu 9,9 din 38 recenzii, Personalul, Curăţenia și WiFi-ul fiind apreciate cu 10, celelalte criterii cu 9,9. Are site-ul aetheriarhodes.com unde se pot face rezervări și afla detalii despre cele două apartamente. Savvas ne-a dat numărul lui de telefon și am comunicat pe el.

Se află la circa 300 de metri de Plaja Akti Kanari și 700 metri de Plaja Ely iar până la Poarta D'Amboise, intrarea în Orașul Medieval, sunt 800 de metri. Până la Aeroportul Rhodos Diagoras sunt circa 12 kilometri.

La mai puțin de 50 de metri, la intersecția cu Strada Griva - Οδός Γρίβα se află Obelix, Bucătăria Dinei - Ovelix Dina's Kitchen ce oferă de marți până duminică între orele 13 și 17, la pachet, mâncare grecească de calitate și la prețuri accesibile, 6 euro porția sau meniul zilei. La mai puțin de 250 de metri Patiseria Laleaua din Strada Al. Diakou 27 oferă foarte bune prăjituri și produse de patiserie la prețuri excelente. La 400 de metri, în Strada Eroii Politehnicii - Οδός Iroon Politechniou, 7, se află Supermarketul FOOD MARKET deschis zilnic între orele 8 și 23. Pe strada Creta și pe străzile învecinate se află magazine cu de toate, taverne, restaurante. În împrejurimi sunt mai multe Agenții de închirieri auto printre care Zeus Cars la 500 de metri în Οδός Al. Diakou 5.

Facilitățile oferite

Chek-in se face între orele 15 și 24, dar fiind self chek-in se poate face și după ora 24, gazdele solicită comunicarea orei de sosire, cred că pentru a-și întâmpina musafirii sau pentru a permite accesul înaintea orei 15, iar check-out până la ora 11, noi am anunțat plecarea la ora 12 și nu au fost obiecții.

Anularea sau plata în avans depind de tipul cazării și se discută la efectuarea rezervării, are Wi-Fi bun ce nu se achită suplimentar, fumatul și organizarea de evenimente nu sunt permise, animalele de companie nu sunt acceptate.

Are aer condiționat în ambele camere, l-am folosit pentru încălzire, parcarea se face gratuit în fața blocului, pe stradă sau pe străzile alăturate, dacă sunt locuri libere.

Gazdele vorbesc engleza, sunt prompte, amabile, am discutat cu Savvas mai mult în scris, WhatsApp, mesaje, dar răspund și la telefon, a vorbit băiatul nostru cu el și s-au înțeles foarte bine. A fost foarte săritor, ne-a ajutat de mai multe ori, am avut probleme cu mașina și ne-a fost de mare sprijin.

Apartamentul 2, spațios, are 45 de metri pătrați, este suficient pentru un sejur plăcut și odihna de care aveam nevoie după plimbările prin Rodos, se compune dintr-un living, un dormitor și baie. Am achitat pentru cele 7 nopți 454 euro, circa 65 euro pe noapte.

Se intră direct în Livingul care are tot ce trebuie pentru deconectare și odihnă, luat masa și somn. „Zona de odihnă și deconectere” are o Canapea extensibilă, imensă, bună și pentru dormit, a și fost folosită, lângă ea o Măsuță pentru lectura de la culcare și nesul de trezire și în fața ei, pe perete, un Televizor, iar „Zona pentru luat masa” o Masă cu Scaune. În „Zona de bucătăreală” , echipată cu Ceainic electric și Filtru de cafea, Plită și Cuptor electric, Combină frigorifică, Ustensile de bucătărie, tacâmuri, pahare, vase și veselă, am găsit ceai, cafea și zahăr, ulei și oțet, sare și alte condimente. Probabil supărată de cele 8 ore întârziere Combina frigorifică ne-a întâmpinat foarte rece, cu o sticlă cu vin alb sec și una cu apă plată. După 16 ore de așteptări-plimbări, vinul a fost binevenit….

Dormitorul are un Pat matrimonial comod și foarte mare, Noptiere și un Dulap încastrat în perete unde am găsit, suplimentare, pilotă și lenjerie de pat, Masă și Fier de călcat, Uscător de rufe care, deși nu am făcut plajă, a fost foarte util, într-una din zile ploaia ne-a umplut bocancii cu apă.

Baia are toate cele de trebuință, Duș cu cabină și Uscător de păr, Prosoape și Articole de igienă personală, totul fiind curat, bine întreținut. Mașina de spălat se ascundea într-un dulăpior din bucătărie.

Pe Balconul care se întinde pe toată lungimea apartamentului se află o măsuță cu scrumieră și două scaune, acolo se poate fuma privind Marea Egee la Plaja Akti Kanari.

Concluzii

A fost o cazare foarte bună, curată, peste așteptări, cu un raport preț calitate bun, pe o stradă centrală, liniștită, puțin circulată, cazare bună pentru odinha necesară după plimbările prin oraș. M-am odihnit bine acolo și o recomand tuturor celor ce se cazează în Rodos, fie că vor să facă plajă, să vadă orașul sau insula.

Trimis de mprofeanu in 20.03.24 19:05:44
Validat / Publicat: 20.03.24 20:15:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Emiratele Arabe Unite, Qatar, China, Hong Kong, Japonia, Coreea de Sud, Thailanda, Singapore, Iordania, Israel, Iran, Turcia, Armenia, Georgia, Grecia, Muntenegru, Serbia, Bulgaria, Croația, Polonia, Slovacia, Slovenia, Italia, Spania, Germania, Franța, Portugalia, Sardinia, Sicilia, Cehia, Ungaria, Tenerife, Azore, Lituania, Letonia, Estonia, Finlanda, Elveția, Ungaria, Cehia, Rusia, Brazilia, Argentina, Uruguay

VIZUALIZĂRI: 450 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Rodos, Aetheria Central Apartments, Apartamentul 2, Mașina de splălat și Combina Frigorifică

[20.03.24 20:13:56]

Mutat în rubrica "Apartamente regim hotelier, RHODOS TOWN" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[21.03.24 06:17:51]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[21.03.24 06:43:22]

@webmaster: Mulțumesc frumos!

doinafilPHONE
[21.03.24 12:29:04]

Daaaa! Un apartament foarte bun! 👍, la un preț convenabil! Imi place ca are in jur magazine, de unde poți cumpara una, alta, ptr mic dejun sau mesele principale

Felicitari ptr alegere! 👏Mai sunt câteva ore și ne vom bucura împreună, după atâta amar de așteptare!

[21.03.24 14:02:29]

@doinafil: Mulțumesc frumos pentru ecou și vizită! Da, mai este o zi și în sfârșit ne vom vedea și în realitate. Și eu de abia aștept!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[21.03.24 19:10:26]

@mprofeanu: Am citit cu interes articolul, mai ales că eram curioasă, cunoscând cât de cât Rhodos Town, să văd unde este situată cazarea dvs. M-am lămurit repede că aţi ales foarte bine, dar nu neapărat despre asta vă scriu, ci despre cum aţi ajuns acolo. Când parcurgeam textul nu-mi venea să cred prin ce peripeţii aţi trecut. E bine că s-au îngrijit să vă repartizeze la alt zbor spre insulă, păcat că şi acela a avut probleme la decolare din cauza vremii rele.

Am folosit şi noi Aegean de două ori: în 2021 şi 2023 pe ruta Bucureşti-Atena şi retur, dar am avut norocul să nu întârzie. În schimb, cursa internă de anul trecut, Skiathos-Atena, operată de Olympic Air cu care ne întorceam pe seară în capitala Greciei, a avut întârziere de aproape două ore, iar în aeroport ne-au ţinut în frigul pătrunzător creat de aerul condiţionat reglat pe foarte rece. Noi nu aveam avion de întors în Bucureşti decât ziua următoare la 08,00, aşa că nu s-a pus problema să-l pierdem, dar disconfortul a fost maxim.

Iată că se întâmplă şi la case mai mari, nu numai la lowcost-urile ştiute deja!

[21.03.24 20:05:22]

@irinad: Mereu avem alte peripeții, am crezut că le-am văzut pe toate, dar așa a fost să fie. Bine că am ajuns la destinație în acea zi. Aeroportul din Atena, doar ai fost de două ori, mi s-a părut mare. Nu era frig acum. Deci se întâmplă și la alte case. Sper să avem noroc altă dată!

Mulțumesc din nou pentru ecou și pentru vizită! Ne vom vedea în sfârșit la Păltiniș!

doinafil, hlli, irinad