ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.02.2024
FĂRĂ transport
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ faraMasa
EXCELENT

Vila Dalli, un loc frumos, cu oameni faini și buni

Preambul

Despre Băile Tășnad citisem în urmă cu câțiva ani tot aici pe AFA și mi-aș fi dorit să le văd, dar cum sunt destul de departe de noi și nu aveam timp sau drum în zonă, am și uitat de ele. Asta până în vara anului trecut, când verișoara mea, m-a sunat și mi-a propus să mergem la Tășnad, într-un weekend prelungit că au băi sărate, eu fiind o mare fană a sărăturilor! Fără să mai stau pe gînduri, am rugat-o pe ea să facă rezervarea la un hotel, pensiune, ce-o fi, dar să fie faină! Nici măcar nu am avut timp să dau un search pe google spre a mă documenta puțin despre aceste băi. Dacă aș fi făcut-o, aș fi aflat că apele lor nu sunt deloc sărate!   Sunt termale, dar nu sărate. Dar zarurile fiind aruncate, am ajuns în Tășnad, o stațiune cu aspect de comună în care nici nu cred că vom mai merge prea curând.  De ce? Pentru că ștrandul este supraaglomerat, exact ca în fotografiile acelea hazlii cu chinezii ce stau lipiți, unul lângă altul, într-o piscină. Un plus este mâncare foarte bună, deloc scumpă.  Neplăcându-ne la ștrand, noi am vizitat tot ce se putea din orașul Carei – foarte frumos și mănăstirea Țeghea, cu colț de rai coborât printre noi! Până la urmă datorită condițiilor excelente de cazare și oamenilor atât de buni și de prietenoși din zonă, precum și locurilor pitorești pe care le-am văzut, deși la ștrand nu ne-a plăcut, nu regretăm experiența!

Norocul nostru și salvarea sejurului a fost cazarea minunată de la Vila Dalli.

Localizare

Vila este situată la nici două minute de intrarea în ștrand, este superbă atât la exterior, cât și în interior, înconjurată de mult spațiu verde, modernă, un loc ideal atât pentru familiile cu copii, cât și pentru cele fără copii. Totul de o curățenie extraordinară.

Grădina

De jur împrejurul vilei este o grădină cu iarbă moale, foarte bine întreținută, cu leagăne gen cuib, cu leagăne clasice, cu alei de acces, pentru cei ce nu doresc să calce iarba. În partea din spate se găsește un foișor foarte bine organizat, cu mese, scaune, loc de gătit, chiuvete, unde grupurile își pot petrece tipul împreună, făcând un grătar, ori la un pahar de vin sau la o halbă-tolbă de povești. În partea stângă a vilei, tot în grădină este un spațiu de joacă pentru copii, cu trambulină! Aș fi sărit, dar nu m-a lăsat soțul! :) După ce am parcat mașina, curioși și oarecum surprinși de aerul modern al pensiunii într-un loc atins de umbra sărăciei, am pășit pe aleea flancată de gazon și mici gheme de verdeață, spre recepție. Aici ne-a întâmpinat un domn extrem de amabil, volubil, și deodată am înțeles că în partea aceasta de Românie oamenii au un fel de a fi atât de cald, încât te fac imediat să te simți de-al casei, nu doar bine-primit, ci și așteptat.

Camera matromonială

După ce am primit cheia și câteva informații despre locurile de luat masa din stațiune, am urcat spre camera noastră pentru 3 nopți, o dubla matrimonială. Încă de la intrare, ne-a învăluit un miros de nou, proaspăt și curat. Nu știu dacă pensiunea este chiar nouă, dar cu mâna pe inimă vă spun că este foarte bine întreținută!  Camera are pat matromonial cu noptiere și veioze, pentru mine acest aspect este esențial, deoarece îmi place să citesc înainte de a adormi și încerc să mă țin de acest obicei. Televizorul este așezat în mijlocul unei oglinzi late, generoase, ce creează iluzia de spațiu lărgit, oricum, camera nu este mică. Pe jos mochetă maro, întregul ambient este în tonuri de crem, peretele cu patul are un tapet relaxant. Pentru haine se găsește un dulap, de asemenea în cameră este un birou lung, la baza căruia este răcitorul. Camera are un balcon frumos, al nostru avea ieșire spre partea din spate a grădinii, deci am putut savura liniștea din plin. La ușa de la balcon, plasă antițânțari.

Aer condiționat.

Wifi foarte bun!

Baia mare, curată, modernă, cu apă caldă, produse de igienă, feon, duș cu perete de sticlă. Prosoape moi, parfumate.

Zona comună

La parter este amplasată o bucătărie comună ce deservește toate cele 16 camere, dispuse pe două etaje și o sală de mese. Ambele sunt dotate cu obiecte de mobilier și cu ustensile noi, moderne și curate. Cine dorește își poate prepara un mic dejun, deoarece turiștii au la dispoziție tot arsenalul gospodăresc dintr-o  locuință privată. Noi am optat doar pentru a bea câte o cafea, pe care am savurat-o în fotoliile din fața pensiunii.   Cafeaua este oferită gratuit tuturor oaspeților! Un gest simplu, de curtoazie, dar pe care nu îl întâlnim în prea multe locuri! Chapeau!

Parcarea este largă, supravegheată video.

Așadar, totul a fost la Vila Dalli superlativ: oameni, dotări, confort, curățenie.

Trimis de sunflower in 24.02.24 20:53:35
Validat / Publicat: 25.02.24 09:29:47
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Ungaria toată ne place!

VIZUALIZĂRI: 314 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Băile Tășnad și aglomerația

webmasterXPHONE
[25.02.24 09:27:28]

Fain și această recomandare

Mutat în rubrica "Vila Dalli, TĂȘNAD" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[25.02.24 10:18:00]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

--------

• SOCIALs