ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2024
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ faraMasa
BUN

[BL Luxus Apartman] Nici prea-prea, nici foarte-foarte

BL Luxus Apartman ne-a luat ochii prin piscina cu acoperiș retractabil, în speranța unei ture nocturne de înot care în cazul unui minisejur cu copiii reprezintă un atuu, chiar dacă destinația principală era  Aqua Parkul  Aquapolis din Szeged.

Localizare

Clădirea construită pe două niveluri  în care se găsește apartamentul este foarte ușor de găsit cu ajutorul waze-ului,   destul de aproape de centru și de gară, într-o zonă verde și liniștită. Într-o plimbare de 10-15 minute se ajunge la principale atracții ale orașului: Piața catedralei, Biserica Votivă, Teatrul Național, zona pietonală.  La  Aqua Parkul  Aquapolis am ajuns cu mașina.

Prezentare generală

În curtea clădirii se află o grădină mică, dar numai bună pentru relaxare într-o după-amiază leneșă de vară, fiind  prevăzută cu mese și scaune. În grădină, o piscină cu acoperiș retractabil, care a fost pentru noi și cheia ce ne-a condus spre această cazare. După ce am ajuns, am luat legătura cu cineva de la recepție, am parcat mașina în curtea interioară și după formalitățile de cazare am urcat spre apartamentul nostru situat la mansardă, pe scări, clădirea nu are lift.

Studioul de la mansardă

Rezervasem un studio care s-a dovedit a fi  destul de mic pentru doi adulți și doi copii. Nu  mi-a plăcut foarte mult cum arată, dar am ales să-mi placă, pentru că nu are rost ca niște mici neplăceri să strice tihna unui timp petrecut dincolo de pereții casei, nu-i așa?

Studioul are două canapele modulare,  deci un pic de înghesuială, pereții sunt colorați în nuanțe de galben, ceea ce le conferă un aer solar, amplificat și de luminatorul din tavan, în care peste noapte am auzit căderea picăturilor unei ploi binefăcătoare.  Corpurile de iluminat sunt cu abajururi florare, ușor demodate. De asemenea, în cameră este o masă cu două scaune, încă două scaune pliante înghesuite într-un colț, după dulap și sub cuier. Dulap destul de încăpător, cu umerașe, încă o măsuță de sticlă și lemn lângă dulap, un aspect prea compact, după părerea mea.  Ca obiect decorativ, o orhidee roz. Lângă dulap, fixat în perete, un televizor. Deci, cam de toate, într-un spațiu relativ mic. Plus aparatul de aer condiționat.

Baia, la fel, cu un aspect vetust, cu gresie și faianță albastră,  cabină de duș, mobilier alb.

Chicineta basic dotată cu un frigider, o plită mică, un cuptor cu microunde, o chiuvetă, un corp de mobilier suspendat și unul în zona chiuvetei, puțină veselă, 4 căni, 4 pahare, cam la fix!

Holul de acces vopsit tot în galben, decorat din loc în loc cu flori artificiale și statuete chicioase.

Am nimerit tocmai în mijlocul unei adunări a membrilor unei grupări  hare krishna, așa că  persista peste tot un miros de mosc și tămâie.

Piscina este drăguță, cu intrare terasată în apa calduță,  curată.

Gazdele prietenoase, prezente, dar nu deranjante.

WiFi în toate zonele proprietății.

Mi-a plăcut la BL Luxus Apartman?

Da, mi-a plăcut, deși nu poate fi vorba de niciun lux. Este o atmosferă de modă veche, dar am găsit curățenie. Cel mai mult mi-a plăcut grădina, a întrecut piscina, poate și pentru că în cântecul greierilor și în răcoarea nopții în timp ce copiii se bălăceau fără griji în piscină, noi părinții, făceam planuri pentru zilele următoare ale excursiei.

Aici, la Bl Luxus Apartman a fost prima noapte de cazare din cadrul unui circuit european, despre care voi vorbi în articolele următoare.

Trimis de sunflower in 23.02.24 22:11:22
Validat / Publicat: 24.02.24 08:26:38
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Ungaria toată ne place!

VIZUALIZĂRI: 135 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 BL Luxus Apartman

[24.02.24 08:25:20]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente regim hotelier, SZEGED" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

• Alte impresii din această RUBRICĂApartamente regim hotelier: