ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2024
EXCELENT

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

[Marea 51 Apartment] The Best în Bari

Marea 51 este acel tip de cazare la care, o dată ce ai ajuns să te bucuri de facilitățile locului, te întorci cu gândul iar și iar, iar termenii laudativi sunt poate prea fazi, căci așa e Italia, de care sunt iremediabil îndrăgostită, de o frumusețe stranie, ce se cere simțită, atinsă și gustată, iar punerea ei în cuvinte se poate dovedi dificilă.

Nu știam cât de frumos este la Marea 51 și cât de multe facilități oferă turistului, atunci când am rezervat un sejur de 4 nopți, în minivacanța de 1 Decembrie. De aceea îi voi dedica aici, pe AFA un review, pentru că merită.

Prețul plătit a fost pentru 4 persoane, doi adulți și 2 copii, inițial am crezut că ne va însoți și fiul nostru mai mare, dar apoi s-a razgândit, însă noi nu am mai schimbat nimic, pentru că oricum acesta era prețul standard al apartamentului.

Localizarea

Apartamentul este situat într-un bloc, pe una dintre străzile perpendiculare pe Lungo Mare, bulevardul de cca. 2 km ce șerpuiește de-a lungul Mării Adriatice, în Bari, la o distanță de cca 1,5 km de centrul orașului. Deplasarea spre centru am facut-o tot pe jos, în plimbare pe acest bulevard absolut fantastic. Fiind în săptămânile anterioare Crăciunului, totul era atât de frumos ornat, luminos, feeric. De la gara Centrală din Bari, unde am făcut transferul de la aeroport, am ajuns pe jos, în plimbare de cca. 30 de minute, daca-mi amintesc acum bine. O să încerc să fiu, din nou, mai promtă în a scrie pe Afa, pentru că timpul mai șterge din detaliile fiecărei călătorii, mai ales dacă pasiunea centrală a vieții e... duca!

Apartamentul este la etajul 4 al clădirii care nu dispune de lift, dar scările au fost confortabile, iar puțină mișcare în plus nu face rău nimănui.

Apartamentul

Apartamentul poate găzdui fără probleme 4 persoane, fiind compartimentat în două camere, dormitor matrimonial și încă o cameră cu canapea extensibilă, plus o bucătărie open space, mare, se poate folosi și cu rol de living.

Dormitorul matrimonial este foarte mare, cu balcon cu vedere laterală la mare, un pat imens, confortabil, flancat de două noptiere, un geam mare, cu table de lemn ca protecție,  un dulap imens, cât tot peretele din fața dulapului, măsuță,  o comodă, scaune, televizorul,   o senzație de spațiu susținută de dimensiunea  generoasă a camerei. Pe jos, parchet. În dulap, perne, plapume, lenjerii, de toate, pentru toți. De pe perete, ne zâmbea Marilyn Monroe.

Apartamentul este organizat stil vagon, din bucătărie se intră, prin stânga într-o camera potrivită pentru copii, apoi în dormitorul matrimonial. În dreapta este sala de baie. Camera în care a dormit fiul nostru este frumos ornamentată, de altfel, tot apartamentul are un design modern, fiind, în plus,  deja decorat de Crăciun. Pereții în nuanțe de albastru sunt acoperiți din loc în loc de tablouri, câteva etajere cu decorațiuni de interior, o canapea extensibilă, corpuri de mobilier așezate pe pereți.

Bucătăria este mare, utilată cu absolut tot ce vrei și cu ce nu vrei, la fel și baia. Există de la zahăr și cafea, până la sare, orez și paste, ceaiuri, condimente, ulei, oțet, ba mai mult, proprietarul, Severio, ne-a lăsat în congelator o pizza congelată, pe care nici măcar nu am copt-o, fiindcă am preferat să mâncăm pizza autentică, de la mama ei. De asemenea, din partea casei am primit o sticlă de vin, pe care nu am refuzat-o! Grazie, Severio! La plecare și noi am lăsat diferite produse alimentare la îndemâna celor ce ne-au urmat. De asemenea, în bucătărie se află o masă mare, cu 4 scaune. Veselă, vase, căni, tot ce ai și în bucătăria de acasă.

Ar trebui sa spun câteva cuvinte despre proprietar. Am comunicat prin mesaje, pe WhatsApp, cheile le-am luat singuri, cu acel sistem de self check inn, întâlnit destul de des în ultimul timp, dar după ce am intrat în apartament, ne-am înțeles cu Severio să vină să ne întâlnim. El ne-a oferit informații despre oraș, despre restaurante, cafenele, facilități de parcare și ne-a atras atenția în legătură cu consumul de electricitate oarecum restricționat. Nu am ținut foarte strict cont de sfatul lui, fiind decembrie, am pornit aerul condiționat, caloriferul din baie, feonul, mașina de spălat haine si... poc! A sărit siguranța de la tabloul electric. L-am sunat pe Severio, ne-a spus ce avem de făcut, iar apoi am fost mult mai atenți la consum, totul era să  pornim aparatele electrice pe rând!

Baia este superbă, cu duș, dotată cum doar o dată, tot în Italia, în Toscana, am mai stat într-o casă tipică. De la gel de duș, săpun solid si lichid, pastă de dinți, deodorante, produse intime pentru dame, șampon uscat, până la agrafe și nici nu mai știu câte nimicuri, de toate erau în baie. Apa caldă era asigurată  de un boiler, trebuia să așteptăm puțin unul după altul pentru a ne asigura că este necesarul de apă caldă, dar acest lucru nu l-am considerat a fi un impediment. Duș, toaletă și bideu. Pe jos, gresie. Prosoape curate, coș pentru prosoapele murdare.

De asemenea, în bucătărie erau o mașină de spălat vasele, una pentru haine, cafetieră, cuptor electric și cuptor cu microunde, plus frigider, congelator și aragaz.

La intrare un mic holișor, cu o comodă pentru depozitat chei și alte nimicuri, în sertare erau hărți și pliante referitoare la Bari si la toată zona Pugliei.

Wifi disponibil gratuit.

Parcarea publică, cu plată este la cca 1 km de apartament, noi am închiriat o mașină destul de mică și am avut noroc, chiar vis a vis de intersecția blocului era lângă niște tomberoane un spațiu neocupat numai bun de parcat. Acesta a fost norocul nostru.

Marea 51 Apartament rămâne un loc în care, cu siguranță ne-am întoarce, dacă ar fi să mai revenim la Bari! Merită din toate punctele de vedere! Adresa exactă: 51 Via Cattaro, 70121 Bari, Italia

Trimis de sunflower in 18.02.24 20:58:32
    Validat / Publicat: 18.02.24 22:29:31
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA
    • Alte destinații turistice prin care a fost: Ungaria toată ne place!

VIZUALIZĂRI: 748 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P08 Marea 51 Apartament Bari, faleza din apropierea apartamentului

[18.02.24 22:28:26]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente regim hotelier, BARI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

• Alte impresii din această RUBRICĂApartamente regim hotelier: