ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.02.2024
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ MD
REZONABIL

Sub orice critică

O cazare lipsita de inspiratie

Pe 3 ianuarie am parasit hotelul President din Arad, am trecut granita cam într-o ora (ne-au controlat doar ai nostri, pe unguri nu i-am vazut la fata) si folosind doar autostrazile ne-am îndreptat spre Nova Gorica Slovenia unde trebuia sa petrecem a doua noapte din drumul nostru spre Aix en Provence, orasul unde vom petrece acest sejur.  Domnul meu, JC, stia drumul pe autostrada spre Budapesta si la un nod rutier a întors directia pe autostrada care duce spre Ljubljana.

Pe drum am facut un mic popas ca sa admiram lacul Balaton, am trecut granita în Slovenia, eiii la un moment dat autostrada care avea 4 benzi se separa doua cu doua benzi în directii diferite si la 130 km/h am vazut cu coada ochiului ca nu eram pe banda buna! panoul indicator era fix in locul unde se separau benzile… nu ne-a ajutat nici waze… nici o iesire pentru a întoarce… am intrat un pic în panica.

De aici doar cu waze si ne-a plimbat waze prin relieful Sloveniei sus, jos, pe la tara, pe drumuri putin umblate, deja era seara si e mai greu cu orientatul, am început sa urcam pe serpentine pe un drum proaspat asfaltat si bine semnalizat cu balize pe marginea drumului, apoi drumul a început sa coboare si eram gata sa ne oprim si sa dormim în masina dar JC nu a vrut, continuam si pâna la urma waze ne-a scos la liman, am ajuns in Nova Gorica oras de frontiera cu Italia si am oprit la o statie de carburant pentru a cere informatii de cum se ajunge la hotel Guest House Sterk. Din pacate tânarul de la benzinarie nu stia engleza (nici eu prea bine!) si nici franceza. Aici în zona se vorbeste italiana, dupa cum bine stiti exista o Nova Gorica în Slovenia si Gorizza în partea italiana. Tânarul s-a uitat un pic ciudat la noi ca ce cautam noi acolo, i-am explicat ca doar acolo am mai gasit loc fiind sarbatori, a zis ca e în afara orasului la vreo 4 km. Am încercat cu waze dar din pacate s-a pierdut/blocat si ne-a lasat de izbeliste! pe un drum cu balarii!

Am revenit din nou în oras si am avut ideea de  a solicita unui taximetrist sa ne conduca la Sterk contra a 10 euro. Am ajuns rapid, e vorba de doar 4 km dar trebuie sa stii directia buna, si ne-am cazat. Am platit 50 euro camera, 5 euro taxa de turist si pentru MD 5 euro de fiecare.

Sterk e o pensiune de familie, adresa Ajsevica 13,5000 Nova Gorica. Desi am facut rezervare cu o luna înainte  nu am mai gasit loc la un hotel decent, doar la aceasta pensiune, mai degraba e o pensiune decât hotel, de care se ocupa personalul în timpul liber. De ce spun asta? Deoarece a doua zi nu am mai vazut-o pe doamna de la receptie, iar MD a fost pregatit de o alta doamna care se grabea sa plece la locul de munca stabil! ne-a pregatit cafeaua dubla, omleta cu sunca foarte buna si cu restul ne-am servit singuri. Ne-a lasat singuri in camera de mic dejun, era loc de 3 mese, in rest ne-am ospatat cu sunca, brânza, cascaval, prajituri cât am vrut, din pacate fructele erau cam ofilite. Dupa ce am terminat de mâncat am reusit sa fac câteva poze in interiorul restaurantului, unele au iesit întunecate din lipsa de lumina, oricum e barul, apoi sala mare de restaurant si în spate se vede terasa din gradina cu multa verdeata. Doamna a închis usa cu cheia ne-a zis la revedere si a plecat tare grabita.

Pentru acces la camere este o alta usa tot din strada, am urcat la etaj, aici e un hol si vreo 4 usi, a noastra a fost prima pe stânga. De la receptie ni s-a zis ca ne-a alocat o camera intima! tradus adica o camera mai mica! Pe holul de la etaj e o masa cu cesti, cani, fierbator, cutii cu diverse pliculete de ceai, cutii cu cafea solubila, o sticla cu ierburi si ceva alcool din care nu am avut curajul sa gustam.

Si la final sa vorbesc si despre camera: la intrare un culoar mic, un cuier, urmeaza o treapta, prima data am ratat-o si m-am împiedicat, un pat dublu, lenjerie ok, tavanul oblic, gresie pe jos, un TV mic pus pe un birou. Baia curata, cabina de dus cam mica, sapun gel si hîrtie igienica, prosoape viata medie, am avut apa calda.

Geamul de la camera cred ca nu a fost deschis de mult timp atfel se vedea ca plasa de tântari e veche, rupta, îmbâcsita, ce aer curat sa mai intre… geamurile care au vedere spre gradina trebuie sa aiba plasa de tântari.

Ne-am luat bagajele am tras usa dupa noi si am plecat. Cheia am lasat-o in usa de la camera, aici e vorba de încredere.

Toata povestea asta are un final :

·         nu mi-a placut amplasarea pensiunii, e greu sa o gasesti daca nu cunosti peisajul, lipsa gps pe Logan3, în 2021 era criza de componente electronice…

·         pensiunea era goala, de ce ne-a dat o camera “intima” ?

·         lipsa curatenie la plasa de tântari rupta si îmbâcsita, dar

·         personal amabil.

·         Data viitoare mai fac un efort si trec granita la italieni pentru cazare in Gorizza.

Sper ca nu v-am plictisit cu aceasta poveste.

Trimis de Yolanda in 13.02.24 17:50:29
Validat / Publicat: 13.02.24 19:58:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SLOVENIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 449 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 vedere pensiune din strada
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.00 EUR pe cameră

[13.02.24 19:57:15]

Mutat în rubrica "Guest House Sterk, NOVA GORICA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[13.02.24 20:34:14]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

YolandaAUTOR REVIEW
    [14.02.24 06:37:34]

@webmasterX: da, e ok.

Multumesc.

Mitica49
    [14.02.24 18:57:20]

Curat ghinion (ghinioane) ! După ce că GPS-ul (electronic) te poartă pe coclauri, să ajungi (noroc cu GPS-ul uman - taximetrist) într-un loc de cazare nașpa, parcă-i prea mult. Noroc că măcar ați avut parte de gazde amabile și de un mic dejun care se pare că v-a plăcut, ridicându-vă probabil puțin moralul.

Să aveți în continuare drumuri bune și excursii frumoase!

Mitica49