ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2024
ÎNSCRIS: 11.05.13
AUG-2023
Familie

Periplul peloponesiac - partea I

După cum am povestit deja în articolul despre cazarea din Koroni (vezi impresii), în anul 2023 am ales ca destinație de vacanță pentru familia noastră (doi adulți și doi copii având 9 și  6 ani) Peloponezul și parcă a fost mult prea ușor să alegem regiunea în comparație cu alegerea zonei restrânse de vizitat sau chiar a localității în care să căutăm cazare.

Pe măsură ce căutam informații despre Peloponez am descoperit tot mai multe puncte de interes care se legau de elemente din istorie pe care le cunoșteam (ex. Masca lui Agamemnon de la Micene) la altele despre care abia aflam informații (cum sunt Diolkos sau cetatea Messene).

Într-un final am considerat că informațiile turistice nu sunt suficiente pentru alegerea unei localități ca destinație de vacanță așadar am deschis Google Earth și am ales cea mai ispititoare plajă a Peloponezului văzut "din cer": o lungă plajă din imediata apropiere a localității Koroni având la un capăt Zaga Beach și la celălalt Memi Beach.

Am pregătit bagajele și încărcat mașina de nu mai aveai unde sa arunci un ac apoi am pornit la drum, însă nu la momentul stabilit ci cu vreo două zile mai devreme urmând să căutăm cazări în campinguri.

Plecarea a fost dimineața devreme și am ales să traversăm Serbia și Macedonia de Nord până în zona Salonic urmând ca în funcție de durata călătoriei și oboseala pasagerilor să găsim un loc de înnoptat.

Am intrat pe teritoriul elen prin punctul de trecere a frontierei de la Evzoni după vreo 12 ore, cu puțin timp înainte de terminarea programului de lucru a birourilor administrative ale autostrăzii Egnatia Odos de unde am cumpărat EgnatiaPass, un dispozitiv care ne-a ajutat să plătim prin mijloace electronice taxele de autostradă din toată Grecia.

Deși copiii au rezistat eroic, oboseala nu era neglijabilă așa că am ales să parcurgem o distanță mai scurtă decât cea stabilită inițial și să campăm la Camping Stolos situat între Katerini și Leptokarya unde am plătit 35€ pentru o noapte pentru 2 adulți, 2 copii, mașină și cort de 4 persoane considerat mic în comparație cu altele. În acest preț am avut inclusă și electricitatea - mai exact o priza utilă pentru geanta frigorifică electrică.

Camping Stolos oferă acces la internet însă viteza este foarte slabă și rețele wi fi instabile. Băile sunt foarte frumoase și curate având apă fierbinte tot timpul, chiar și dimineața devreme.

Dimineața următoare am pornit din nou la drum. Autostrăzi impresionante si tuneluri uimitoare ne-au purtat cam șapte ore până la primul punct de interes turistic din sejurul nostru: Canalul Corint. Acest canal artificial unește Golful Saronic de Marea Egee și totodată desparte Peloponezul de restul Greciei continentale.

După minute îndelungate petrecute privind ambarcațiunile ce străbăteau Canalul Corint, am ales să vizităm și Diolkos, mai exact ruinele drumului pe care erau trase ambarcațiunile pentru traversarea Istmului Corint înaintea săpării celebrului canal.

În imediata apropiere a acestor ruine am avut șansa să ne bucurăm din plin, de la mic la mare, de o fascinantă realizare inginerească: podul submersibil care permite ambarcațiunilor din Golful Saronic să intre în Canalul Corint.

Din păcate însă oboseala și-a spus cuvântul și nu am găsit puterea de a explora orașul Corint. Am plecat așadar în căutarea unui nou loc de campare și am ales Camping Nicholas 2 din Panagia, Arhaia Epidavros.

Aici am plătit 30€+7€ electritate pentru o noapte, însă, atunci când au văzut că locul în care am pus cortul e chiar pe plajă, copiii au ales să rămânem aici și pentru a treia noapte care urma să fie petrecută în cort.

Camping Nicholas 2 este mai aglomerat, oferă acces wifi cu rețea stabilă și internet cu viteză bună. Plaja e cu pietre și are un farmec aparte. Ce mi-ar fi plăcut să fie diferit este amplasarea grupului sanitar - cu siguranță amplasarea lui are motive întemeiate însă atunci când rămâi pentru o perioadă îndelungată presupun că devine incomod să urci dealul până la dușuri, toalete și bucătăria comună.

Trimis de baby eyes in 05.02.24 22:37:47
Validat / Publicat: 06.02.24 07:05:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 572 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (baby eyes); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 Camping Nicholas 2

[06.02.24 07:05:15]

Super interesant

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul cu mașina spre Peloponez, #CĂLĂTORII - PELOPONEZ" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

v_florin
[06.02.24 07:59:48]

Salut,

Ne poti detalia un pic mai pe larg cum se obtine EgnatiaPass?

Multumesc anticipat!

baby eyesPHONEAUTOR REVIEW
[06.02.24 08:26:53]

@v_florin: Bună,

Din câte am înțeles se poate completa un formular on-line și dispozitivul vine acasă prin curierat rapid. Deoarece vara durează mai mult expedierea lui și noi nu am apucat să ne ocupăm de acest aspect în timp util și am oprit imediat după punctul de control al documentelor la containele în care sunt birourile celor de la Egnatia Odos (parcă aveau informații la vedere, dar nu știu dacă scria Egnatia Pass Customer Service). Înainte de a pleca le scrisesem un e-mail în engleză și mi-au trimis o listă cu programul de lucru al diferitelor birouri de unde poate fi obținut transponderul Egnatia Pass.

Întregul proces a durat cateva minute și am vorbit în limba engleză. Dacă bine îmi amintesc am încărcat 70€ în contul Egnatia Pass pentru că aflasem despre costurile ridicate cu taxele de autostradă însă nu îmi amintesc dacă am plătit ceva pentru dispozitivul în sine.

Egnatia Pass poate fi folosit pe toate autostrăzile din Grecia nu doar pe Egnatia Odos, iar pe aceasta din urmă cred că am avut și reduceri.

Mai multe detalii puteți găsi aici: egnatia.eu/en/online-serv ... es/egnatia-pass

O zi frumoasă!

baby eyesPHONEAUTOR REVIEW
[06.02.24 10:38:39]

@v_florin: corecție la mesajul anterior: biroul la care am fost noi nu e imediat după graniță ci imediat după primul loc de plată a taxei de autostradă.

v_florinPHONE
[06.02.24 12:28:45]

@baby eyes: O să mă interesez și pe site, eventual cu mail, daca se poate obține on-line, la o adresă in Romania. Noi (o gașcă), după Grecia la început de iulie, trecem în Turcia, acolo e cu HGS. Mulțumesc!

v_florin
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Peloponez: