ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2024
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ faraMasa
EXCELENT

Un hotel model

Am inceput o vacanta de 10 zile in luna septembrie, prima destinatie a fost hotel Del Mar din Venus, imi doream de cativa ani sa ajung aici deorare mereu am fost impresionat de arhitectura sa, am ajuns la prinz cazarea sa facut imediat.

Am primit ce am vrut o camera cu vedere catre Saturn la etajul 8/12, usa camare cu sistem de cartela a cam dat batai de cap deoarece trebuia sa incerc de 4,5 pentru a o deschide, camera ma impresionat total, desi a fost renovat in 2013 aceasta camera a fost intretinuta perfect nu erau urme pe pereti, crapaturi, totul arata ca nou dupa 10 ani,

camera este destul de mica max pentru 2 persoane in forma de dreptunghi, baia cu dus cam ingusta, patul amplasat langa geam, aveam o priveliste aparte din el, totusi balconul era imens in comparatie cu alte hoteluri din zona, cu masa scaune si lumina seara, era o placere sa stau seara pe balcon sa vad si sa ascult marea cand era liniste, ziua era ceva galagie de la Mera care era alaturi dar nu am fost deranjat,

curatenia sa facut mereu cand am avut nevoie,

hotelul are si restaurant dar noi am mers in alte locuri,

plaja era vis a vis de hotel si era suficient loc pentru toti.

Au fost 5 nopti relaxante si calduroase pentru luna septembrie.

In concluze voi reveni curand la acest hotel care ma lasat cu o impresie pozitiva despre calitatea serviciilor si modul in care stiu ca pastreze o camera bine ingrijita cu timpul.

Trimis de Teodor17 in 23.01.24 15:04:55
Validat / Publicat: 23.01.24 15:38:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în VENUS
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia, Bulgaria, Turcia

VIZUALIZĂRI: 738 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Teodor17); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Vedere catre Mera ziua

[23.01.24 16:41:00]

Este interesantă arhitectura acestui hotel românesc! Am mai văzut ceva asemănător, cu dispunerea circulară a camerelor, în Ungaria, la hotel Budapesta, dar aici, la „Del Mar Hotels Venus” , punctul forte este că balcoanele sunt mari și dispuse spre exterior, ca un evantai.

M-am uitat pe net să văd anul construcției, dar nu l-am găsit. Dacă spui că o renovare s-a făcut în 2013, este posibil ca hotelul să fi fost construit înainte de '89

Felicitări pentru alegere!

Teodor17AUTOR REVIEW
    [23.01.24 17:57:50]

@doinafil: Da hotelul este odata cu statiunea

[23.01.24 19:10:59]

@doinafil:

Este interesantă arhitectura acestui hotel românesc! Am mai văzut ceva asemănător, cu dispunerea circulară a camerelor, în Ungaria, la hotel Budapesta, dar aici, la „Del Mar Hotels Venus” , puctul forte este că balcoanele sunt mari și dispuse spre exterior, ca un evantai.

Se vede că nu ai fost la Venus niciodată!

Serios acum, dacă vizitai vreodată staţiunea asta frumoasă cândva, dar cam lăsată în paragină de către autorităţile locale din Mangalia, era imposibil să nu remarci nu unul, ci TREI astfel de hoteluri, altfel grupate şi cu un regim de înălţime peste toate celelate hoteluri din staţiune.

Pe lângă hotelul Del Mar Venus fostul hotel Vulturul, care are o poziţie privilegiată şi o vedere perfectă la mare, chiar în spatele acestuia se află alte două hoteluri similare, fostele Cocorul şi Pajura (acesta fiind puţin mai scund), actualmente Mera Sky, respectiv Mera Blue, care, alături de nişte vile mai vechi şi mai noi, fac parte din cunoscutul Mera Resort.

Tânărul autor, născut probabil după anul 2000, a fost pus în dificultate de întrebarea ta, dar eu, la cât sunt de babă, îmi amintesc că acestea erau deja construite prin 1972 maxim 1975.

La fostul hotel Cocorul am fost cazată de câteva ori de-a lungul anilor. Prima dată când aveam maxim 5 ani şi îmi amintesc doar orăcăitul broaştelor din lacul de alături, pe care îl auzeam noaptea şi din camera aflată la un etaj superior. Nici din vacanţele studenţeşti petrecute acolo nu-mi amintesc prea multe, dar din cu totul alte motive . Cea mai recentă vizită a fost la Mera, înainte de pandemie, când am vrut să descopăr sistemul all inclusive din România, dar şi un hotel renovat integral şi modernizat, de nerecunoscut şi am "prăduit" rapid în nici trei zile voucherele primite pentru anul respectiv .

[23.01.24 19:20:01]

@doinafil:

Tot în Venus, un alt hotel circular, cu o arhitectură mult mai interesantă în opinia mea decât cele trei menţionate în ecoul anterior, pe care l-am vizitat prin 1978 parcă, pe vremea când românii cu puţin noroc primeau camere doar la parter, unde nu erau balcoane, sau la ultimul etaj, al patrulea şi fără lift, cel puţin atunci, etajele "bune" fiind oferite doar stăinilor, este hotelul Raluca 3*.

Dar se pare că nu ai fost nici la Herculane la Întâlnirea din 2019 , când am fost cazaţi cei mai mulţi dintre noi la Hotelul Minerva, tot un hotel circular şi tot construit înainte de 1989.

Pușcașu Marin
    [23.01.24 19:54:58]

@nicole33: Ca să nu înțeleagă cineva greșit cele spuse de tine în ecoul de mai sus, o să încerc să fiu mai explicit, pentru că m-am aflat și eu de câteva ori în situații similare.

N-ai cum să-ți amintești mare lucru despre hotelul cu pricina din vremurile studenției. Din 24 de ore cât are o zi, 23 de ore învățai pentru sesiuni, făceai proiecte și cu greu te desprindeai din” treburi” ca să dormi o oră. Deh... de-ale studenției

Nasshu
    [23.01.24 19:59:29]

este posibil ca hotelul să fi fost construit înainte de '89

Cu siguranta da. Unele surse zic ca ar fi fost finalizat in 1971, altele prezinta poze cu el datate 1970. As merge pe varianta - primavara 1971.

[23.01.24 20:16:27]

@Pușcașu Marin:

Îţi mulţumesc pentru clarificările preţioase în scopul evitării oricăror posibile ambiguităţi.

Exact aşa a fost!

Deh... şi tu ştii prea bine că Politehnica e şcoală grea

tata123 🔱 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [23.01.24 20:53:07]

@doinafil: Stațiunea Venus a apărut în peisajul turistic de litoral în 1969, odată cu deschiderea în vară a primelor hoteluri cu nume de flori, apoi avântul constructiv a continuat până prin 1973. Cele 3 hoteluri-turn (Vulturul, Cocorul și Pajura) au fost terminate și date în folosință în vara lui 1971 (Sursa: Reactualizare Plan Urbanistic General Mangalia, 2011, actualizat 2013-2018).

Revista Arhitectura din 1971 prezenta în nr. 6 aproape toate hotelurile noi din Venus, un articol special fiind dedicat celor 3 hoteluri-turn:

Pentru ca toate camerele să fie orientate spre peisajul marin (ceea ce constituie un important element de confort), ele au fost dispuse în jurul unui miez central ocupat de circulaţia principală pe verticală şi de anexele de serviciu ale hotelului. [... ]

La hotelurile « Cocorul » şi « Vulturul » s-a realizat o alternanţă între plinurile verticale şi suitele de balustrade ale loggiilor. Volumul principal cuprinde câte 16 camere cu două paturi la fiecare nivel; un corp secundar, parter, găzduieşte recepţia hotelului. [... ]

În funcţie de regimul de înălţime, capacităţile hotelurilor sunt următoarele: hotelul «Pajura » — 314 locuri; hotelurile «Vulturul » şi «Cocorul » — alte 410 locuri. La fiecarenivel sînt prevăzute spaţii anexe pentru asigurarea deservirii; fecare camerăare 13,80 mp, o loggie de 5,5 mp şi este dotată cu un grup sanitar compus din lavoar, wc şi cuvă de duş. Pe terasele hotelurilor « Vulturul » şi « Cocorul » s-a prevăzut câte un bar de zi pentru turiştii care vor să admire vederea panoramică asupra staţiunii Venus sau spre staţiunile Saturn şi Jupiter.

Citesc pe Internet că după renovarea din 2013 sunt puse la dispoziția turiștilor 206 camere, deci un număr aproximativ la fel de locuri - peste 400.

În ziarul Scânteia din 15 septembrie 1971 era publicată o fotografie a hotelului cu următorul text explicativ: Noul hotel „Vulturul” din stațiunea Venus-Mangalia.

Numai bine!

[23.01.24 23:42:02]

@nicole33:

Se vede că nu ai fost la Venus niciodată!

Este adevărat, n-am fost! Cu siguranță aș fi remarcat arhitectura celor trei hoteluri despre care ai pomenit în ecou! Între anii 1970 și 1980 mergeam la Eforie Sud, unde ne cazam la particulari, la o familie foarte de treabă, cu condiții bune!

După 1980 mergeam la Neptun, Mamaia sau Eforie Sud, cu bilete luate prin sindicat, așa era „moda” pe-atunci! , iar în ultimii ani preferăm 2 Mai, tot la particulari.

Tânărul autor, născut probabil după anul 2000, a fost pus în dificultate de întrebarea ta, dar eu, la cât sunt de babă, îmi amintesc că acestea au fost construite prin 1972 maxim 1975

Dacă tu spui că ești „babă” , înseamnă că eu am o vârstă matusalemică!

Ecoul lui @tata123 - care știm cu toții cât de bine documentat este - ne lămurește în privința anului în care a fost dat în folosință hotelul, în vara lui 1971.

Același an îl confirmă și @Nasshu, în ecoul lui

[24.01.24 00:16:50]

@nicole33 :

Hotelul „Del Mar Hotels Venus” (ex Vulturul) m-a uimit destul de mult, nu știu cât de mult m-ar mai putea uimi - prin dispunerea camerelor/balcoanelor - hotelul „Raluca” Ar trebui să am o vedere în plan a unui etaj, ca să-mi dau seama cât de mult îl întrece pe acesta.

La Herculane am fost, hotelul îl țin minte, chiar dacă n-am fost cazați la el!

La hotelul acesta, despre care a scris tânărul nostru coleg @Teodor 17, mi-a plăcut foarte mult vederea în plan a lui, cea din P08. Este o gândire foarte bună a arhitectului de la vremea aceea! 👍

Mulțumesc pentru lămuririle din ambele ecouri și... mulți

[24.01.24 00:23:55]

@tata123 🔱:

Ca de obicei - și nu numai pentru acest articol - ești cel care ne scoate din „ceață” cu clarificările necesare, cu date și citate validate din presă - deci exacte,👋lucru pentru care îți mulțumesc frumos!

[24.01.24 00:32:28]

@Nasshu:

Ai ales bine varianta 1971! 👋Colegul @tata 123 mi-a răspuns în ecou și mi-a dat lămuriri suplimentare!

Îți mulțumesc pentru ecou!

lucy
    [24.01.24 04:25:47]

@nicole33 :

„Cea mai recentă vizită a fost la Mera, înainte de pandemie, când am vrut să descopăr sistemul all inclusive din România, dar şi un hotel renovat integral şi modernizat, de nerecunoscut şi am "prăduit" rapid în nici trei zile voucherele primite pentru anul respectiv . „

Stiu ca ai fost multumita de servicii din ce ai scris pe site. Dar parca nimic din ce era nu isi mai are farmecul de odinioara si pentru ce a fost modernizat/ actualizat suntem nevoiti sa platim un pret mult prea mare fata de ce ni se ofera in comparatie cu alte destinatii.

Eu nu ca iubesc litoralul nostru dar sunt legata ombilical de el. Primii 3 ani din viata mea au fost in Neptun, apoi dupa mutarea in Bucuresti fiecare vacanta a fost in Mangalia la bunicii din partea mamei. Cum am scris intr-un ecou parte din vacanta o saptamana maxim doua din vacanta de vara a fost undeva intre Fagaras si Sibiu. Dar cea mai parte a fost in Mangalia. Casa lor era pe malul ghiolului. Chiar nu stiu daca am scris corect si nici nu am vrut sa caut pentru ca noi asa ii spuneam... ghiol. Sunetul pescarusilor si al vapoarelor care in acea vreme chiar treceau pe acolo, o sa il am mereu in minte. Mergeam catre plaja pe o aleee umbrita de plopi, care avea in capat o fantana cu apa sulfuroasa pe care mereu o ocoleam😀 Acum acolo sunt blocuri cu o vedere frumosa.

Pe str Stefan cel Mare, dinspre casa Casa Armatei si pana la fosta Posta actual magazin Penny pe partea dreaptă erau case mici, cred majoritar ale turcilor, tatarilor. Cel mai bun suberek de la una dintre ele il cumparam. Era ceva coada mereu. Mai era si braseria Marea Neagra de unde luam placinta dobrogeana si covrigi pentru care stateai ceva la coada. Fierti, bagati in cuptor si apoi ii primeam insirati pe o sfoara.

Am vazut ca si copil si o nunta de a lor. Bineinteles de peste gard😀 Tinea 3 zile, mireasa era mai mereu pe un scaun in centrul curtii, iar muzica era ceva ce rasuna peste tot ca altfel nu am fi stiut ca este nunta. Peste ani am si participat la una, dar la restaurant.

Cand am mers in Bulgaria la un hotel cu All Inclusive cu parintii mei, tatal meu care cunoaste Neptunul inca de la inceputurile lui mi-a spus ca un sistem cumva asemanator dar atat de inovator in acei ani era si in Neptun. Turistii straini in majoritate germani aveau mesele si bauturile asigurate+ ceva program artistic. In Neptun era totul organizat cam asa cum e acum Albena. Un director al statiunii iar tot ce se intampla acolo de la hoteluri, plaja, restaurante, ospatari, organizare etc erau legate. Si eu sunt„baba„😀.

Litoralul nostru il stiu atat cumva ca si turist dar si ca localnic. Si ce crezi? In anii copilariei stand la bunici eram multumita cu o vizita la prichindel in Neptun. In adolescenta, tinerete cu discotecile de la Ciuperca Cazinou-Mangalia, sau iarna la Simens - actual Paraiso, la Balada in Saturn pe acoperis unde era un bar si discoteca. Si in Jupiter, Neptun dar nu le mai stiu numele.

Amfiteatru, Belvedere, Panoramic din Olimp dupa parerea mea cele mai frumoase hoteluri ca si ansamblu, arhitectura de pe litoralul nostru, bineinteles pentru mine care veneam in fiecare an la o cofetarie de aici m-au facut sa imi doresc sa fiu turist🤣Cumva mereu iti doresti altceva decat ai. De la acea cofetarie, privind la tot ce era in jur mi-am spus ca indiferent cat o sa coste cand o sa pot sa imi aleg singura vacantele aici va fi prima alegere... ce a urmat este cred ca deja binescut... o lasare in degradare, dar totusi cofetaria functiona😋 apoi marea renovare facuta dupa preluarea de catre Murad, dupa ce hotelurile decazusera la 2 stele.

Nimic din ce este acum acolo nu ma atrage sa fac vreo rezervare. Va ramane mereu in memoria vizuala acea atmosfera superba de demult.

doinafil, lucy, Pușcașu Marin, tata123 🔱
    Alte impresii din această RUBRICĂDel Mar Hotels Venus (ex Vulturul) :