ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.01.2024
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ MD
EXCELENT

Superb, superb, superb

Când am luat deplasarea de Ianuarie anul acesta în Cehia, am alocat 5 zile, de obicei maxim 4, acum dorind să ne deplasăm și spre o stațiune celebră pentru mine din anii de creștere în comunismul cenușiu.

Karlovy Vary.

Protipendada aleasă ajungea, cu greu, acolo, iar zvonurile erau de WOW.

Așadar, doar din acel motiv, adică să ajung și eu acolo.

Din Praga, despre care am scris deja, după imboldul inițial de a închiria mașină, am realizat că transportul în comun e mai OK, .

Am luat bilete dus/întors la tren cu 1130 czk, incluzând locurile, locuri pentru care vânzătoarea de bilete m-a întrebat dacă doresc să plătesc extre, eu am dat din cap afirmativ, ea mi-a marcat banul, habar nu am cât, cert e că trenul era cam gol.

Cazare căutasem desigur din timp de acasă, și, după îndelungi căutări, la fel cum alesesem la Praga Don Giovani, urmare a unei oferte bune de pe booking, la fel am luat și aici.

Retro Riverside Welness Resort.

De l gara din Karlovy Vary am refuzat oferta taximetristului, după pățania din Praga, și am apelat la Bolt.

Ce nu am știut, e că hotelul respectiv este de fapt în afara localității, se află în Brezova, la vreo 7 kilometri de Karlovy Vary.

Repet, nu sunt dintre cei care buchisesc netul căutând ce și cum.

Am dat de cinci stele, vedere la râu, SPA, am luat.

Oricum, un Bolt costă cam 8 Euro de la gară la hotel.

De cum am intrat, cineva a sărit imediat să ne ajute cu bagajele, deși micuțe, iar după predarea pașapoartelor pentru check in, am fost invitați în lounge unde ni s-au oferit băuturi, gratis.

Welcome drinks.

Odată rezolvată birocrația cu check in ul, ni s-a dat cheia de la cameră iar cineva din personal ne-a făcut un mic tur al facilităților cu explicațiile de rigoare.

Bagajele noastre erau deja sus în cameră, unde am fost conduși și noi.

Cameră cu vedere la râu, cum spuneam, mare, spațioasă, cu balcon, o baie imensă, un duș modern și mare.

Patul ceva de vis, după experiența de la Don Giovani unde neamul căzuse printre paturile lipite, aici aveam parte de un superking, pătrat, imens.

Am coborât imediat la zona de SPA (de asta merge lumea cică la Karlovy) și acolo am fost plăcut impresionați.

Deși nu foarte mari, trei saune uscate, inclusiv cea finlandeză de 90 de grade, două umede, o piscină decentă, plus un jacuzzi mărișor și el.

Am revenit mai slabi în cameră.

Dezavantajul, pentru călători ca alde noi cărora le place să se autogospodărească cu cumpărături de pe la minimarketuri, e că nu există nimic în zonă.

Fiind deja moleșiți și nedorind să mergem până în oraș pentru cumpărături, am comandat de la hotel.

O sticlă de vin alb sec, cel mai ieftin, 30 Euro.

De papa am comandat trei startere de ficăței de pui trași în coniac pe pâine prăjită, cam 4 Euro felia, un deeeeeliciu, plus mușchiuleț de porc, supergustos și acela cum era gătit.

Dar revelația mare a venit a doua zi dimineață, la micul dejun.

Restaurantul este micuț, în concordanță cu numărul de camere desigur.

Micul dejun este servit pe sistem cel european, cereale, chestii, la alegere, iar restul la comandă din vreo 6 opțiunui, opțiuni care pot fi intercalate.

Somon afumat, proseco, cârnăciori vienezi, ouă benedict, doar câteva dintre opțiuni.

Cert este că, aveam plecare a doua zi la ora 9 dimineața, gândind că vom cre un mic dejun la pachet.

După experiența live a micului dejun, cu cafea, btw, adevărată, am decis că ne băgăm picioarele, și plecăm mai târziu, spre a nu pierde așa bucurie.

Ne-am plimvbat apoi prin Karlovy Vary, pe umpic de ger, dar a fost super.

Am găsit restaurantul Svejk (un alt motiv pentru Cehia, recomand cartea), am mâncat super acolo, am revenit la hotel, Bolt again, ne-am băgat la saune din nou.

Seara, nu am mai savurat de la restaurnat, ci din micile delicatese cumpărate din oraș.

După micul dejun a doua zi dimineață, foarte amabili cei de la recepție ne-au explicat ce opțiuni avem (destule) urmare a trenului pierdut.

Astfel am ajuns la autogara din oraș, de unde am luat autobuzul spre Praga.

Circulă din două în două ore și am dat ambii 310 czk.

Ne-a lăsat destul de central, am mers pe jos până la hotelul Melia unde am petrecut ultima noapte.

Dacă vor fi unii care vor avea curiozitatea măcar să dea un search pentru hotelul Retro Riverside de care scriu aici, poate vor considera că e scump.

Dar, dacă” vânați” oferte, ca noi, vă asigur că veți avea o experiență deosebită.

Totul, absolut totul, a fost la superlativ.

Trimis de icata24 in 16.01.24 22:19:36
Validat / Publicat: 17.01.24 06:35:20
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Cannes, Nice, Paris, New York

VIZUALIZĂRI: 479 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (icata24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 love Karlovy Vary
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 79.20 EUR pe cameră

[17.01.24 06:34:31]

Mutat în rubrica "Retro Riverside Wellness Resort by Axxos Hotels [Brezova], KARLOVY VARY [KARLSBAD]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[17.01.24 07:42:49]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

elenaadinaPHONE
    [22.01.24 05:34:17]