ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2024
ÎNSCRIS: 27.06.09
JAN-2024
Cuplu
PREȚ SEJUR 6120
cu AVIONUL (toate taxele incluse)
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ AI
BUN

la PMM* = 240 USD

Karibu Zanzibar - Royal Zanzibar Beach Resort

Am decolat pe 31 decembrie 2023 la ora 8,45 de la Bucuresti si am aterizat la ora 19,25 pe aeroportul international Abeid Amani Karume, pe insula Unguja din Zanzibar.

Am zburat cu compania aeriana SkyUp, cu o escala tehnica pentru alimentare, de cca 1 ora, in Hurghada. Nu am coborat din aeronava.

Noi am primit o camera situata la etajul al treilea, din cladirea J cu usi glisante din sticla, care permitea sa intre multa lumina naturala. Am avut 2 balcoane, unul spre gradina si unul cu vedere spre ocean.

Camera a fost confortabila, spatioasa si amenajata in stil swahili. Avea o canapea, 1 pat dublu. Baia foarte mare avea dus dar si cada. Toaleta si bideul erau separat, in partea opusa dusului, despartite de un perete. Nu lipsea nici uscatorul de par si consumabilele.

In camera aveam la dispozitie 2 halate de baie, aer condiționat reglabil individual, mini-frigider in care erau doar 2 sticle de apa plata, care se completau zilnic, nimic altceva, chiar cu AI, TV mare cu ecran plat cu cablu prin satelit si seif.

Semnalul Wi-Fi a fost bun in toata zona resortului, inclusiv pe plaja. Pe mini-frigider erau 2 cani, un fierbator pentru prepararea cafelei si a ceaiului, desigur si pliculetele de cafea solubila, de ceai si zahar. Prizele sunt atat conform standardului englez cu 3 pini cat si cu doi pini. Nu am folosit adaptorul.

Hotelul detine o suprafata generoasa cu o gradina tropicala, are 4 piscine, una dintre ele fiind infinity-pool iar una mai mica tip jacuzzi.

Langa receptie exista un mic magazin.

Complexul are 2 restaurante.

Restaurantul Spices (mic dejun, pranz si cina tip bufet pentru AI) ofera preparate internationale, pizza, paste pregatite pe loc, mancare asiatica, peste si fructe de mare. Au oferit supe, salate, feluri principale variate compuse din peste, carne de pui, carne de vita si chiar de porc, legume, orez si cartofi.

Restaurantul a la carte Cliff, unde seara mancarea era contra cost oferea o priveliste superba asupra Oceanului Indian.

Bauturile locale sunt gratuite intre orele 10,00 – 23,00. Dupa aceea se platesc, chiar si la AI.

Au avut racoritoare Coca Cola, Schweppes, bere Kilimanjaro, Safari si Serengeti, vin, bauturi spirtoase locale, cocktail-uri cu sau fara alcol.

Coco Bar serveste bauturi pe tot parcursul zilei si gustari intre mese (10.00 – 17,00). In pret am avut inclusa si cina de revelion.

Mancarea a fost buna, de calitate, dar nu foarte variata la micul dejun si pranz. Seara se facea gratar afara. La cina in 2 seri din 7 am avut homar la gratar. Nu au lipsit fructele tropicale de la nicio masa dar nici prajiturile si budincile.

Majoritatea legumelor provin din gradina proprie a hotelului, condimentele din pietele locale, iar pestele este cumparat proaspat de la pescarii locali.

Check out se face la ora 10,00. Exista insa si posibilitatea de late check-out functie de disponibilitate. Noi am dat 100 USD si am predat camera la ora 17,00. Transferul la aeroport era programat pentru ora 18,00.

La plecare se percepe o taxa turistica de 5 USD/persoana/zi (atat pentru adulti cat si pentru copii).

Plaja este de vis, cu apa de min 28 grade C, turcoaz si nisip alb si foarte fin. Este obligatoriu sa folositi papuci de apa la reflux, deoarece exista o multime de arici de mare. Zilnic vedeam turisti care isi scoteau tepii din talpi. In perioada in care am fost acolo a plouat in 2 zile scurt dupa care a iesit soarele iar in a treia zi, ziua in carea am plecat, pana la pranz.

Fluxul si refluxul nu s-a simtit mai deloc, cca 1-2 m. La reflux, apa se retrage si asa am reusit sa ajungem pe plaja in fata hotelului RIU Jambo Resort.

Au program de animatie in timpul zilei, iar seara, dupa cina, au organizat programe de divertisment cu muzica live.

Managerul acorda mare importanta satisfactiei clientilor si vrea sa afle de la turisti oportunitati de imbunatatire.

Toti angajatii se poarta frumos, sunt prietenosi dar lenti (pole pole). Nu cer bacsis dar il primesc cu drag.

In drumul nostru de la aeroport la hotel si retur am vazut cum dorm in baraci sau chiar la marginea drumului. Multa mizerie. Zanzibarezii sunt saraci, salariul celor care lucreaza in turism, cei mai multi din Tanzania, de pe continent, este de 100 – 125 USD/luna.

Casele lor arata ca niste cocioabe neterminate, patrate si au acoperis din tabla.

Ceea ce ne-a deranjat a fost numarul mare de vanzatori ambulanti, numiti adesea falsi masai, recunoscuti dupa imbracamintea lor traditionala, care se plimbau pe plaja, cautand oportunitati de a vinde orice.

Intra in vorba cu turistii, intreaba de unde esti dupa care vor sa-ti vanda bratari din margele, slapi, etc, sau sa rezervi un tur sau sa-ti faca masaj.

La inceput nu este chiar asa deranjant dar dupa 2-3 zile este chiar enervant. In plus, zilnic vin pe plaja 2-3 trupe de localnici care incep sa faca acrobatii pentru cativa dolari pe care-i asteapta de la muzungu (turistul european).

Asa cum deja este bine stiut, pentru intrarea in Zanzibar nu este nevoie de viza. Atat la intrare cat si la iesire se completeaza doar un formular.

Important este sa luati numerar cu voi, cel mai bine dolari americani. Mare atentie ca bancnotele din 2006 sau mai vechi nu sunt acceptate in Zanzibar. In cazul platilor cu cardul se plateste intotdeauna un comision de 5%.

Trimis de bubica in 12.01.24 14:39:11
Validat / Publicat: 12.01.24 15:09:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AFRICA [alte locuri]. A mai fost în/la: Egipt, Tunisia

VIZUALIZĂRI: 531 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bubica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Balconul spre ocean
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 240.00 USD pe cameră

[12.01.24 15:07:23]

O vacanță, cred, „Wow!”

Mutat în rubrica "Royal Zanzibar Beach Resort [Nungwi], ZANZIBAR [insula]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

bubicaAUTOR REVIEW
    [12.01.24 15:09:25]

@webmasterX: Da, chiar o vacanta wow.

Coordonatele sunt OK.

[12.01.24 16:25:28]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• SOCIALs