ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2024
ÎNSCRIS: 15.06.10
JAN-2021
Cuplu

Peisaje de wallpaper!

In primavara anului 2021 am hotarat cu sotul meu si inca o alta pereche de prieteni ca in iarna, Craciunul si Revelionul va fi "altfel", nu cu carnati, sorici si sarmale ci cu calamar, peste si caracatite. Drept urmare am scormonit bine prin buzunare, am facut ca la Darts si ne-a iesit o vacanta de 12 zile in Zanzibar.

Am luat inca de prin aprilie-mai biletele de avion iar cazarea ne-am facut-o prin booking... 5 nopti in Nungwi si 5 nopti in Jambiani, cumva sa vedem ambele laturi ale insulei. De fapt Nungwi e mai in nord si acolo se resimte cel mai putin fluxul si refluxul, adica puteai face baie in orice moment al zilei, pe cand in Jambiani sa traiasca piscina, ca in apa marii nicio sansa. De altfel in Jambiani apa era statuta, foooarte calda, nisipul malos, deci nu merita sa faci baie in mare.

In schimb, toti 4 aventurieri la baza, am inchiriat barci - private boat- si am vazut niste plaje spectaculoase, am facut snorkeling in zone cu corali - ceva de vis -, am fost si in Stone Town si am vazut casa unde s-a nascut Freddy Mercury. Noi am inchiriat o masina, un SUV si cu masina ne-am deplasat pe toata insula de la N-S si de la E-V.

Intr-una din zile cand a plouat, a iesit si soarele am zis ca e momentul sa facem un spice tour, am vazut o ferma de condimente. Desi nu eram prea increzatoarea in acea vizita, pot sa spun ca a fost extrem de frumoasa, inedita si a meritat.

Asadar, ce trebuie retinut: neaparat inchiriati o masina de teren ca sa va puteti deplasa si vedea toate frumusetile insulei, mergeti in excursii cu barca - negociati preturile intotdeauna, partea de nord a insulei este pentru plaja si baie in apa marii, faceti snorkeling in excursiile organizate cu barca - veti fi uimiti de frumusetile ce se ascund sub ape, nu va fie teama  sa mergeti pe cont propriu, evitati sa stati prea mult la povesti cu vanzatorii ambulanti ca va vor agasa la un moment dat.

Si da, Zanzibarul este un loc de vizitat cel putin o data in viata, nisipul ala alb si fin ca faina, culoarea apei si coralii din apa sunt lucruri pe care nu le poti uita cu una cu doua.

Per total, zborul, care a fost prin Doha - Qatar Airlines, cazarea, excursiile si mesele noastre, ne-au costat pana in 4000 euro de cuplu.

Trimis de adina.blondutza in 11.01.24 10:21:47
Validat / Publicat: 11.01.24 11:02:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AFRICA [alte locuri]
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Canada, Republica Dominicana

VIZUALIZĂRI: 239 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adina.blondutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 vegetatia de pe insula

[11.01.24 11:01:47]

Bun revenit pe site, cu impresii

mprofeanuPHONE
[12.01.24 09:35:23]

@adina. blondutza: Foarte utile informații de a explora insula Zanzibar pe cont propriu! Ai prezentat și plajele și ai menționat de partea de nord a insulei care este mai bună. Nu știam că se poate merge și 2 kilometri până la apa mării în timpul refluxului.

mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Zanzibar: