ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.01.2024
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ DP
REZONABIL

SPA Hotel Fairy o experienta cu gust amar

Am descoperit Bulgaria cu oamenii si frumusetile ei in 2008 cand, am fost pentru prima data la Grand Hotel Varna in statiunea Konstantin si Elena si am petrecut impreuna cu prietenii sarbatorile Pascale. De atunci si pana in prezent, am fost in fiecare an in locatii din Bulgaria fie in vacanta fie in interes de serviciu. Am descoperit locuri noi, obiceiuri si gastronomie, am cateva locuri de suflet in care mi-am facut prieteni si chiar am cumparat o proprietate intr-o localitate de langa Veliko Tarnovo unde vreau sa-mi construesc o casa de vacanta.

Apropos de Veliko Tarnovo, de cativa ani in weekend a devenit oras romanesc fiind destinatia preferata a celor din Bucuresti in conditiile in care, distanta este de 180 km identic cu distanta Bucuresti - Brasov, timpul estimat de parcurgere este de 3,5 ore cu tot cu statul la vama, au si ei o Poiana Brasov la 6 km in munte care se numeste Arbanasi, o zona deosebit de frumoasa cu multe hoteluri si pensiuni iar ce este cel mai relevant sunt preturile atat la cazare cat si la mancare care sunt cu 30% mai mici decat la noi. Daca mai luam in calcul magazinele de imbracaminte si accesorii de buna calitate deschise in Veliko Tarnovo ori pretul si calitatea motorinei atunci cu siguranta trebuie sa-ti programezi o vizita.

Nu despre Veliko Tarnova si frumusetile locurilor din Bulgaria vreau sa vorbesc ci de o experienta amara traita de curand intr-o locatie in care am mai fost si totul a fost perfect.

Anul trecut pe la jumatatea lunii septembrie prietenii mei mi-au propus sa ma ocupm sa gasec un loc frumos in Bulgaria unde sa petrecem revelionul. Se bazau pe mine avand in vedere ca sunt fan Bulgaria si am prieteni acolo asa ca, m-am apucat sa fac o selectie a posibilelor locatii unde sa petrecem revelionul mai ales ca, si-au exprimat dorinta de a merge undeva la munde unde daca este posibil sa aiba si SPA cu apa termala. Ok am ales 2 locatii si anume Park Hotel Stara Zagora, hotel de 4 stele in localitatea Stara Zahora si Park Hotel Fairy un hotel de 3 stele in localitatea Chiflik langa orasul Troian. Am ales in final, Park Hotel Fairy din mai multe motive si anume, este un hotel mai mic cu 30 camere, curat, cochet cu piscina interioara si exterioara alimentate cu apa termala la 33 grade Celsius, si cel mai important cunosteam proprietarii.

Pasul urmator, mi-am contactat prietenul din Bulgaria cu rugamintea de a solicita la patronul hotelului o oferta de pret pentru revelion. La jumatatea lunii octombrie 2023 am primit oferta pachetului de revelion m-am intalnit cu prietenii si de comun acord am hotarat ca revelionul 2023-2024 sa-l petrecem la Park Hotel Fairy achitand un avans de 50% iar diferenta conform intelegerii cu patronul hotelului s-o achitam la sosirea in locatie. Pachetul a inclus 3 nopti de cazare cu demipensiune si masa festiva de revelion, gratuitate la SPA, pretul fiind de 600 eur. /familie. Grupul nostru de prieteni a fost format din 5 familii din Romania si familia prietnului meu din Bulgaria care m-a insotit si mi-a aratat toate frumusetile tarii lui.

Sejurul nostru incepea cu data de 30 decembrie 2023 si se incheia in data de 2 ianuarie 2024 iar noi abia asteptam clipa in care ne v-om intalni ca sa serbam  impreuna trecerea dintre ani. Eu si familia mea mi-am programat petrecerea Craciunului la Grand Hotel Pupp in Karlovy Vary ([#]https://amfostacolo.ro/impresii9.php?iid=113696&d=grandhotel-pupp--karlovy-vary-karlsbadă/#]) de unde aveam sa ne intoarcem in data de 28 decembrie 2023.

Din pacate in data de 27 decembrie 2023 chiar cand am plecat din Karlovy Vary catre tara cu oprire de o noapte la Szeged in Ungaria, sotia mea a acuzat mari dureri de cap si i s-a blocat partea stanga a fetei. Ne-am dus de urgenta la un spital din Praga unde a consultat-o un medic ORL-ist si a dat verdictul, este otita cu pericol de meningita trebuie interventie chirurgicala de urgenta. Am plecat rapid spre tara fara nici o oprire parcurgabd cei 1300 km  Praga - Bucuresti in 10 ore si oprindu-ne direct la camera de garda a spitalului ORL Panduri din Bucuresti. A fost internata de urgenta si operata timp de 5 ore iar recuperarea nu s-a incheiat nici acum cand scriu aceste randuri.

Imediat dupa internarea sotiei mi-am sunat prietenul din Bulgaria si l-am rugat sa anunte evenimentul  la Park Hotel Fairy pentru a anula pachetul de revelion pe numele meu si pentru care platisem avansul de 50%. Prietenii mei cu parere de rau si cu incurajari de insanatosire grabnica pentru sotia mea, au plecat sambata 30 decembrie sa petreaca trecerea dintre ani la Park Hotel Fairy. Au petrecut si mi-au trimis poze si filmulete de la eveniment dar au avut si cateva comentarii negative si anume: la intarea in camere au constatat ca temperatura este scazuta si au reclamat acest lucru la receptie, piscina exterioara nu avea apa termala incalzita motivandu-se costurile prea mari cu intretiunerea ei desii, toate locatiile din jur avea piscinele exterioare functionale, folosite la maxim de oaspetii cazati acolo, mancare in regim de bufet suedez nu era de calitate fiind mai mult o mancare de cantina, masa festiva de revelion destul de saracaciasa iar bauturea servita cu portia, 40 ml. rachie si 1/2 litru de vin de mesean.

In data de 2 ianuarie 2024 cand s-a incheiat sejurul, conducerea hotelului l-a anuntat pe prietenul meu bulgar ca nu-i va permite sa plece pana nu achita si diferenta de 50% pentru pachetul meu desi nu am participat la acest evenimen din motive independente de vointa mea si am anuntat acest lucru cu 2 zile inainte de inceperea sejurului. Motivarea acestei solicitari a fost faptul ca, prin anularea care am facut-o nu s-a mai gasit altcineva interesat de oferta si ca atare camera a ramas goala drept pentru care trebuie platit pretul integral. Nu am vrut sa creez probleme prietenului meu mai ales ca el facuse rezervarile asa ca, am platit si diferenta pachetului pe care nu l-am folosit.

Concluzionand, este pentru prima data in peste 30 de ani de cand calatoresc in lumea larga cand, se solicita o taxa pentru un pachet de servicii de care nu am beneficiat si mai mult am cerut anularea lui cu 2 zile inainte de intrarea in vigoare. Peste tot atat la agentiile turistice cat si la rezervarile online daca anulezi o rezervare facuta se percepe o taxa penalizatoare dar in nici un caz plata integrala.

Prima experienta amara pe care am avut-o de cand merg in Bulcaria si sper sa fie ultima pentru ca, sunt atatea locuri frumoase atat pe litoral cat si la munte, oamenii sunt primitori, serviabili chiar nu merita sa li le fie patata imaginea datorita unei mentalitati optuze si fara scrupule la care nu ma asteptam.

Ocoliti acesta locatie Park Hotel Fairy, in Chiflik sunt si alte locatii mult mai atractive decat acest hotel, chiar am descoperit un hotel nou se numeste Hotel Mehana si vreu sa-l vizitez cat de curand, promit ca am sa scriu un review cu aceasta locatie.

La buna vedere!

Trimis de cristian sava in 10.01.24 16:56:00
Validat / Publicat: 10.01.24 17:23:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Varna, Veliko Tarnovo, Arbanasi, Gorna Oreavovita, Triavna, Elena, Bojentsi, Stara Zagora, Devin, Pamporovo, Plovdiv, Burgas, Sveti Vlas, Nessebar, Sozopol, Primorsko, Troian, Chiflik, Ruse, Shumen, Konstantin si Elena, Nisipurile de Aur, Albena, Balcik.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia (insula Tassos, insula Corfu, insula Igina, Paralia Katerini, Coss, Katacolon), Bulgaria (Nessebar, Sozopol, Primosko, Ciflik, Veliko Tarnovo, Sofia, Stara Zagora, Saint Thomas), Ungaria (Budapesta, Estergom, Balaton, Szeget), Slovacia (Bratislava, Galanta, Sturovo), Cehia (Praha, Karovy Vary, Czesky Krumlov, Pilsen, Czeske Budeiovice, Brno, Pisek) Austria (Viena), Germania (Munchen, Koln, Duseldorf, Berlin, Dressda) Franta (Paris, Nanci), Spania (Barcelona, Madrid), Anglia (Londra), Turcia (Istambul, Izmir) Rusia (Moscova) Ukraina (Kiev), Olanda (Amsterdam) SUA (Los Angeles, San Diego. Ditroit, Las Vegas, New York)

VIZUALIZĂRI: 378 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristian sava); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 70.00 EUR pe cameră

[10.01.24 17:21:39]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Park Hotel Fairy [Chiflik], TROYAN" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Articolul va fi publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi fost cazați personal la această unitate.

doinafil
    [10.01.24 21:18:55]

@cristian sava: Ce ghinion cu soția! Îi doresc însănătoșire deplină cât mai repede!

Hotelul acesta nu-și merită oaspeții! Cum să-i păcălești, să spui că vor beneficia de tot confortul - atunci când e vorba de avans - și acolo să nu beneficiezi de promisiunile făcute?!

Și-apoi, culmea nesimțirii, să ceri bani în plus pentru anularea, în termen, a sejurului! N-am mai auzit asemenea aberație!

Ai fost un DOMN că ai achitat totul, că n-ai vrut să strici o veche relație de prietenie!

Dacă voi ajunge în Bulgaria la Chiflik, în mod sigur nu ne vom caza la acest hotel, datorită articolului tău, ce se vrea un semnal de alarmă! Mulțumim!

cosminapPHONE
    [10.01.24 21:51:04]

Multă sănătate soției!

mprofeanuPHONE
    [12.01.24 10:12:59]

@cristian sava: Multă sănătate soției, să se recupereze cât mai grabnic! Mare ghinion ai avut cu aceasta rezervare pentru revelion! Să anunți cu două zile că nu mai poți participa și să trebuiască să achiți integral sejurul neefectuat. Nu ați consumat nimic acolo, trebuia să îți oprescă avansul dacă nu se îndurau să dea banii înapoi.

De evitat acest hotel!

cosminap, doinafil, hlli, mprofeanu