ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.01.2024
ÎNSCRIS: 19.11.16
JAN-2024
Cuplu

Tur Irlanda și Irlanda de Nord

Innainte sa încep sa vă descriu în detalii experienta mea, vreau sa va precizez ca aceasta excursie am făcut o împreună cu soția mea, a durat 7 zile 31.12.2023 - 07.01.2024.

Suntem doua persoane care avem grija de banii noștri, nu suntem zgârciți dar nici nu aruncam cu banii. Nu suntem fani hoteluri scumpe dar nici nu ne cazam în locații proaste. De regula cautam cazări de peste nota 9 pe Booking.

Am luat decizia sa facem aceasta excursie undeva prin noiembrie când ne gândeam ce sa facem de. Revelion.

Asa ca am început sa cautam oferte pe wizzair.com și Ryan air.

Am achiziționat 2 bilete de pe aplicația Ryan air cu 269 euro dus întors, fără bagaje, doar cele permise de politica Ryan Air.

Itinerariu a fost urmatorul: Dublin 3 zile, Belfast, Giant Causeway, Londonderry, Cliff Of Mohres, Peninsula Dingle, Cork, Bray Dublin.

Voi începe cu primele 3 zile în Dublin.

Ziua 1 - 31.12.2023 - Revelionul

Am ajuns la ora 14.00 pe aeroportul din Dublin. De acolo am luat autobuzul 41- Dublin Bus (cele supraetajat) pana în centrul Dublin ului. Prețul biletului a fost de 2.60 euro/persoana. Grija mare, biletele se plătesc la șofer cu banii caș (monede). Monedele se introduc intr un aparat de lângă șofer, iar șoferul iti emite biletul de călători. (nu se accepta crd sau bancnote, doar monede).

Nu va faceți abonament la transportul în comun, toate atracțiile sunt la distante relativ scurte una de cealalta. Obligatoriu sa va puneți pelerine în bagaj.

Ca și alternativa se poate lua taxiul Uber sau FreeNow - habar nu am cat costa sau autobuze private aprox 7-8 euro de persoana.

Catoria a durat aprox 40 de minute de la aeroport în centrul Dublin ului.

Ne-am cazat la StayCity Aparthotel Quay. Preț 473 euro/3 nopti fără mic dejun opțional 14 euro.

maps.app.goo.gl/L9JBLwTtFSp62kBX8

Hotelul are camere moderne, este curat și are în dotare o mica bucătărie cu frigider, plita, cuptor cu microunde, masina de spălat vase.

O data ajunsi la hotel am hotărât sa dam o tura prin centru. Am mers pe Grafton Street la magazinul TK Maxx sa ne cumparam câte o haina... Eu o camasa deoarece uitasem să-mi pun o camasa cu mine. TK Max nu mai e ce a fost... Dar în schimb am mers la magazinul de haine Peneys - woow - mii de feluri de haine de la 2-3 euro în sus. Peneys cred ca face parte din grupul Primark. Mi-am cu. Parat o camasa super faina cu 12 euro, iar soția mea o rochie eleganta cu... 7 euro :)) )).

Ținând cont ca era noaptea de revelion am ales sa mancam la McDonalds. Mâncarea pentru 2 persoane te costa 20-28 euro depinde cât mananci apoi ne-am întors la hotel pe jos.

Dupa 2 ore de lenevit am iesit pe străzi - zona Temple Bar unde ne-am petrecut seara de revelion. Am visitat mai multe baruri (o bere 7-7.5 euro, iar ora 12 am prins o pe străzi în fata la Temple Bar, unde toată strada a fost blocata de sute de oameni. (revelionul în România e mai frumos părerea mea).

A doua zi: 01.01.2024 - ploaie ploaie și iar ploaie

Am plecat din hotel undeva la ora 10 în direcția Merrion Square Park (spre Sud) unde este statuia lui Oscar Wilde. Frumușel loc.

Dupa care am pornit spre zona Grafton Street sa mancam ceva la  BeanHive Coffee. Nota mare pe google. Maps unde am încercat în premiera Irish Breackfast - bomba calorica. Cafeneaua este foarte aglomerata dar produsele sunt ft bune.  De altfel mi se pare incredibil cum în 25 de m2 se poate face un asemenea business.

Dupa ce am mâncat bine am plecat spre biserica/parcul St Patrick s. Ft frumoasa zona. Puteți face poze ft frumoase în zona.

In drumul nostru am întrat în magazinele de pe drum sa luam apa. Deci, ăștia s nebun i cu preturile. O apa la 1.5 litri ajungea și la 3.5 euro. Am găsit lapta la 2 litru cu 2.5 euro. Deci clar se profita de pe urma turiștilor.

Dupa St Patrick am plecat sa vizitam distileria Teeling - 18 euro biletul luat online. A fost foarte faina experienta și am învățat o gramada de lucruri despre producerea whiskey ului. S-a meritat pe. Deplin experienta. De asemenea am avut și degustare de whiskey plus un cocktail de whisky foarte foarte bun, rețea proprie. Am luat reteta și vreau sa mi fac și eu în România acel cocktail.

Dupa vizita la Distileria  Teeling am plecat pe jos spre Dublin ia și Dublin Castle... Zona este draguta, plina de turiști. Tăcând deja câteva ore de când nu mai mâncasem am ales sa cautam un restaurant sa mancam... Mad Egg Millennium Wlakway, local cu note excelente pe gmaps. Am avut una dintre cele mai tari experiente din viata mea... Am comandat un burger cu cartofi care a fost bun. Dar... Ceea ce m a fascinat a fost cheese cakeul pe care tu ti l creezi. Adica iti aduce un cheese cake gol după care iti alegi ce pui pe el: Eu am ales Ciocolata + alune prăjite? + caramel... A fost wooow... Puteți alege ft multe combinații, probabil majoritatea fiind ft bune. Preț total 2 burgeri, 2 porții de cartofi cu ham, o bere, un cidru și un cheese cake - 64 euro. Dar a. Meritat din plin pentru acea prăjitură.

Peste tot am platit cu cardul Revolut mai puțin la biletele de autobuz și închiriat masina.

Dupa experienta culinara ne-am îndreptat spre Mary Street, Strada cu magazine, genul Grafton Street.

Pe MaryStreet exista o catedrala transformata în restaurant, nu am mai avut când sa încercăm acest restaurant din păcate.

O data întrați pe Marry St Primul loc vizitat... Magazinul Peneys... Bineînțeles soția mea a mai cumpărat o rochie la un preț ft mic daaaaarr... In acest magazin puteți cumpăra haine cu Dublin sau Irlanda 3euro unele tricouri, 12 euro un hanorac cu gluca super pe care scira Dublin. Nu cumpărați haine și tricouri de la Carrols (magazine de suveniruri - pana și pe aeroport sunt mai ieftine)

Ziua 3: toată ziua a plouat dar am rezistat. Chiar a fost fain.

Dimineața am plecat din hotel la ora 10.30 și ne am îndreptat spre Jay Kay Cafe. Un loc foarte frecventat de turiști și localnici.

Restaurant de nota 4.8 pe gmaps. Am stat la coada sa intram. Am observat ca unii veneau cu rezervare și intrau înaintea celor de la coada.

Am mancat un mic dejun delicios gen Irish breackfast iar soția mea a ales ceva cu oua Benedict care arata super bine. Preț total aprox 30 euro. Chiar s a meritat.

Dupa experienta culinara am plecat spre Distileria Jameson pe care nu am vizitat o deoarece am considerat ca e de ajuns după experienta de ieri. Am fscut niște poze și cam atât.

Apoi am luat o pe jos spre Guinness Storehouse sa vizitam, credeam noi, Fabrica. Am platit 66 euro pe doua bilete luate la fata locului. Online erau cu 2-3 euro mai puțin.

Din pacate aici ne am lovit de un muzeu transformat intr un business. Nu am înțeles mare lucru din ceea ce era pe acolo. Totul ft comercial sa ti ia banii. La final am urcat în cupola de sticla de deasupra Storehouse ului unde am baut o bere Guinness gratuita  și am prins masa la geam de unde am admirat Dublin ul. Nu merita acest Storehouse este o capcana pentru turiști. Mai bine vizitam Distileria Jameson.

Singurul lucru bun la Guinness store a fost faptul ca ne am ascuns de oaie vreo 2-3 ore.

Am plecat de la Store și ne-am îndreptat spre pubul Darkey Kelly's - nota 4.7 pe g. Maps. Un bar tradițional irlandez cu preturi decente unde ne am luat cartofi piure cu vita în stil Irlandez și bere RockShore. Ft bune și vita și berea. Am platit cu card Revolut - 49 euro.

Dupa asta am pornit din nou spre Mary St unde ne am petrecut seara pana la sfârșit.

Ziua 4 - închiriat masina drum spre Belfast

Da da... Am închiriat masina pentru restul sejurului.

Masina am închiria-o din 03.01 pana în 06.01

Am închiriat masina de la Carhire care face parte din Grupul Europcar. Închirierea am făcut o pe aplicația Rentalcars. Masina a costat 415 lei pentru 4 zile plus 34 euro taxa pentru Irlanda de Nord.

Consum masina 4.4 l  /100 km. Preț l/benzina aprox 1.67 euro/litru în ia uarie 2024.

Pe lângă asta mi s a tras o garanție de 1.600 euro de pe cardul de credit. ATENȚIE!!! aveți nevoie de card de credit. Eu am card gold de la BT. Totul a mers perfect.

Daca nu aveți card de credit și plătiți cu card de debit ve ti fi obligați sa plătiți asigurare în plus care e ft scumpa. Câteva zeci de euro /zi. Altfel nu va vor da masina.

Am refuzat orice alta plata de asigurare sau GPS... Etc.

Eu am închiriat o Toyota Yaris hibrida cu cutie automata. Biroul de închirieri este în aeroport în T1 (terminalul 1)  unde semnezi actele dupa care din fata T1 va va prelua un microbuz Europcar (gratuit) și va va transfera la locația de unde preluați masina. Masina se va aduce innapoi tot de unde ați preluat masina, iar Europcar va vor transfera din nou gratuit la aeroport.

Bună alegere la masina. Va explic și de ce:

Atenție 2!!! Sa nu va pună naiba sa acceptați o mașină mai mare. Drumurile din Irlanda, exceptând autostrăzile sunt ft înguste și adesea o sa găsiți drumuri cu o banda pe care se vor strecura doua mașini. Aveți de grija ca ft ușor puteți zgâria masina. O sa vedeți pe drumurile din Irlanda o mulțime de Toyota Yaris sau mașini asemănătoare.

Iar datorita faptului ca a fost automata masina, m am putut concentra la condus. Câteodată uitam pe ce banda trebuia sa merg. Dar te obișnuiești repede.

Am plecat spre Belfast, iar in drum ne am oprit la un tesco (hipermaket) și ne am aprovizionat cu apa, bere (coors - ft bună) fructe, sandwich uri și snack uri la preturi decente.

Dupa apex 2.5  ore am ajuns la Belfast și am mers direct la muzeul Titanic.

Am parcat aici: maps.app.goo.gl/kFtLoSQF7A44BjtJ6.

Pentru 4 ore. Am putut plati cu cardul. Aprox 4.5 lire/4 ore.

Sunt parcări unde se poate platii doar cu monede sau cu aplicația. Am încercat aplicația dar îmi dădea eroare la cardul Revolut.

De la parcare am pornit intr o plimbare spre Muzeul Titanic, care pot spune ca este cel mai frumos muzeu vizitat de mine în ultima perioada... Efectiv it da lumea peste cap.

Pret pentru doua bilete 287 lei - bilete luate online. Merita pe deplin acești bani.

Dupa vizita la muzeu - aprox 2 ore am luat la pas Belfast ul care este un orășel frumos. Am ales sa mancam în ceva centru comercial la Slim Chiken - 23.40 GBP. Un fel de KFC ok la gust cu suc free refeel și cu dozatoare gen SUA de unde poți alege zeci de sucuri. (nu aruncați cu piatra dar am bagat Coca Cola Vanilla pana nu am mai putut)

Superb! Seara ne am cazat in orășelul Bagor - aprox 20 km est de Belfast la Astala Lodge - 65 GBP cu mic dejun inclus. Nota 8.9 pe booking. Proprietara a fost super draguta și ne a dat ap 11 la ultimul etaj de unde eia priveliște la port și la parc. Efectiv superb. Seara am petrecut o la Donegans Pub unde am baut bere și am ascultat muzica irlandeza. Pentru fanii cidrului încercați RockShore Cidru. Preț aprox 6-7 euro (bere/cidru).

Ziua 5 - evitarea platii taxelor de parcare

Preambul: Nu stiu de ce dar una din plăcerile vieții mele este sa încerc sa nu plătesc taxe de parcare sau chiar sa parchez gratis legal. :))

Am plecat din Bangor spre Giant Causeway - o formațiune pietroasa ft interesanta. Ajunși acolo am parcat la Hotel Causeway 10 GBP pe zi, dar cu bonul de parcare iti da discont la prețul mâncării sau consumație de la bar.

Daca parcam în parcările destinate turiștilor parcam cu aprox70 lei de persoana.

Drumul coboară de la parcare pana la mare aprox 800-900 metri. La urcare am ales sa venim cu un autobuz electric. Preț bilet 1 GBP / persoana.

Locatia e interesanta și poți face poze ft frumoasa.

La întoarcere ne am consumat tichetul de parcare și am plecat spre Londonderry un oraș fost cetate, foarte cochet. Acolo am vizitat zidurile cetății (gratuit) de unde vedeai panorama orașului.

Am parcat gratuit aici: Bennett str. maps.app.goo.gl/52fQs5xbrwGKeG6q9.

In alte locații plătești pe strada sau parcări amenajate.

Dupa vizitarea cetății am plecat spre zona Cliff Of Mohrer un drum de aprox 300 de km foarte frumos.

Pe drum am mancat la KFC unde am găsit meniuri interesante cu orez și piept de pui sau în loc de orez era fasole. Interesant. Aprox 30 euro 2 me iuri plus 2 sandwich uri.

Ne-am cazat la The Townhouse în sătucul Milton Malbay. 80 euro fără mic dejun. Seara ne am petrecut-o la Fryels Pub unde o trupa de muzicieni locali - majoritatea peste 60 de ani cantau muzica Irlandeza. Foarte frumos preț bere aprox 7 euro

Ziua 6

Dimineața la 7.30 am plecat spre Cliffs of Mohrer. Dimineața până în ora 10 nu se plătește parcarea - după se plătește 12.5 euro/persoana. Daca sunteți 2 persoane plătiți 25 euro. Bariera la ieșire se deschide automat. Deci puteți sta cât vreți la Cliff of Mohrer.

O varianta este sa lăsați pe cei din mașină jos apoi sa mergeți singur pana la parcare sa plătiți doar 12.5 euro.

Am stat aprox o ora jumătate, puțin timp deoarece am ales sa. Mergem sa vedem și drumul costiere de pe peninsula Dingle.

Este un drum superb. Am luat și ferryboatul la killimer ca să scurtez drumul. 20 euro.

In peninsula Dingle am mers pe Slea Head, am făcut turul în sensul acelor de ceasornic, deoarece este un drum de coasta ft stramt. A fost super. Puteți vizita o plaja, coasta dar și distileria Dingle.

Dupa acest mic tur am plecat spre Cork.

Am parcat aici: maps.app.goo.gl/7w7PUiph6QMJv1kx7 -- 5 euro/2 ore. Parcarea se închide la ora 19.30.

Ne am plimbat prin centru, orășelul e drăguț dar nu are nimic special. Merita sa treci 2-3 ore prin centru.

Seara ne am cazat la Shadowvale E34X773. Preț 95 euro cu mic dejun. Cazarea e superba 9.6 pe booking. Micul dejun bun și consistent inclusiv fructe iaurt... Etc.  Pensiunea are și doi caini foarte afectuoși.

Drumul de la șoseaua principala e foarte spooky dacă mergi pe intuneric, dar după ce ajungi totul e perfect.

Întotdeauna preferam sa alegem pensiuni în zone rurale sunt mult mai frumoase și deobicei mai ieftine.

Ziua 7

Dimineața după micul dejun am plecat spre Kildare Village Outlet mall asemănător cu Parndorf. Soția mea a găsit la Polo o rochie eleganta la 65 euro. Wooowww.

Dupa outlet am plecat spre Bray, un fel de Mamaia a Irlandei. Ne am petrecut ziua pe plaja și plimbându-ne.

Am parcat gratuit Ravenswell Road Car Parking - he he.

Pe la 5 am ajuns in Dublin am parcat la Apcoa parking lângă Mary Str și ne am mai plimbat puțin.

La ora 7 am plecat spre Europcar sa predam masina.

Am alimentat la benzinăria Certa de lângă aeroport cu 1.6 euro. Cea mai ieftina benzinărie. E ca și benzinăriile Auchan.

Am predat masina, totul a fost în regula.

Seara ne am cazat la. Radisson Blu în aeroport - 800 lei camera, deoarece aveam zbor la ora 6.

Concluzii

Irlanda e o tara frumoasa, cu oameni faini, dar scumpa. Merita sa faci un tur de genul.

Trimis de Ady1984 in 07.01.24 22:04:38
Validat / Publicat: 08.01.24 07:08:08
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Bulgaria, Grecia, Turcia, Serbia, Muntenegru, Ungaria, Polonia, Slovacia, Austria, Cehia, Germania, Franta, Belgia, Irlanda, Italia, Tunisa

VIZUALIZĂRI: 640 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ady1984); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.01.24 07:07:47]

Bun revenit pe site, cu impresii

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Irlanda, #DESCOPERĂ IRLANDA - #EXCURSII și CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

balasa violeta
[08.01.24 22:26:04]

Multumesc!

V-am citit cu placere si astept pozele!

Ady1984, balasa violeta
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Irlanda: