ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2024
FĂRĂ transport
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ MD
EXCELENT

Un sejur cu de toate — foarte interesant

Am fost cazat la acest hotel la inceput de noiembrie 2023, sejur de 4 nopti cu mic dejun. Deoarece sunt doua review-uri deja publicate cu descrieri amanuntite si cu multe poze, nu insist in ceea ce priveste hotelul. Confirm doar ce s-a scris mai inainte: hotelul si-a pastrat frumusetea, eleganta si serviciile foarte bune la un pret decent.

Doar 2 aspecte care nu prea ne-au placut.

In camerele dinspre terasa se aud zgomotul si larma din zona respectiva. Daca vreti liniste, camerele de pe celelalte parti sunt mai potrivite.

Noi am fi vrut camera tripla dar nu are. Mobilierul din camera dubla este potrivit aspectului general si designului hotelului dar ca functionalitate nu este optimizat: un sifonier si o masa prea mari, care ocupa inutil loc mult. Se puteau gasi solutii de a se face loc unei canapele extensibile sau unui pat single in cateva camere, pentru a fi triple.

Acum voi aborda 2 aspecte privind statiunea in ansamblu.

Toata lumea deplange starea de degradare in care se afla multe cladiri din zona istorica. Asa este dar eu vad o speranta prin renovarea hotelurilor Versay in intregime si Cerna doar la exterior precum si punerea in circuitul turistic a Bailor Apollo. Aceste bai nu au fost reabilitate ci doar curatate si puse in siguranta pentru turisti, putand fi vizitate fara riscuri. Ele au un aspect antic foarte special si interesant prin pastrarea tamplariei si a amenajarilor originale asa cum sunt astazi. Eu cred ca multe din cladiri pot fi tratate astfel. Sa fie curatate de gunoaie, vegetatie, etc, sa fie indepartate elementele periculoase si sa poata fi vizitate astfel pana la reabilitarea totala care cine stie cand va fi sa fie. Le vom admira din afara si dinauntru ca pe niste vestigii antice romane. Cred ca ar fi foarte interesant, mai ales ca mai avem astfel de situatii, de exemplu la Baile Govora unde acum cativa ani era o moda printre tineri sa faca filmari in„casele bantuite'' si sa le puna pe Youtube.

Un alt aspect pozitiv este faptul ca s-a infiintat un centru turistic pe valea Cernei, dincolo de hotel Roman si s-au marcat foarte multe trasee turistice in zona, cu lungimi si dificultati diferite astfel incat pentru oricine se poate gasi ceva potrivit pentru drumetie. Recomand doua trasee pe care am mers.

Crucea Alba aflata chiar pe varful din fata hotelului Versay - traseu de dificultate medie dar frumos toamna, desi cam aglomerat. Dureaza 90 minute la urcus si 40 la coborare, mers relaxat cu pauze de poze. De sus se vede panorama statiunii vechi.

Cascada Fecioarei Maria - un traseu foarte lejer, de plimbare de voie, fara urcusuri. se merge pe valea Cernei si pe malul lacului, pe drum forestier, 90 de minute dus-intors, dar pentru a ajunge in punctul de acces se merge cu masina pe sosea cam 10 km. Peisajele sunt minunate, lume aproape deloc iar cascada, desi micuta, e foarte frumoasa.

Punctele de intrare pe aceste trasee se gasesc usor fie dupa indicatoare fie prin cautare pe net.

In concluzie, la Herculane incepe sa se miste activitatea, oricine are de vazut si de drumetit pentru cateva zile. Noi vom reveni.

Trimis de NELU64 in 06.01.24 21:26:31
Validat / Publicat: 06.01.24 22:17:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 688 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (NELU64); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O poteca pitoreasca de pe traseul spre Cascada Fecioarei Maria

elenaadinaPHONE
[07.01.24 07:39:58]

Într-adevăr, lucrurile par a se mișca intr-o direcție bună.

Felicitări pentru sejurul interesant pe că l-ați avut și vacanțe frumoase și în acest an cu multă sănătate și bucurie!

liviu49
[07.01.24 09:55:24]

Felicitari pentru curajul de a acorda 4 zile unui sejur in Herculane! Asta in situatia in care foarte multa lume canta deja prohodul statiunii.

Am fost trei ani la rand in Herculane pentru tratament, dar nu am stat mai deloc in hotel. In fiecare dupa amiaza gaseam ceva de vazut in statiune sau in imprejurimi. Ori mergeam in diferite excursii in zone putin mai departate de statiune, cum ar fi cascada Bigar, morile de apa de pe valea Rudariei, lacul Prisaca, manasirea Putna Almaj, manastirile Sf. Ana, Mraconia, Vodita din clisura Dunarii, casa memoriala Brancusi de la Hobita, complexul Brancusi din Tg Jiu, mamastirea Tismana, etc.

De o parte din drumetii ai mentionat in articol, dar mai sunt multe trasee, unele foarte usoare, in jurul statiunii.

In 2017, discutand cu cineva cu responsabilitati turistice in Herculane am sugerat ca ce ramasese din Baile Imperiale si celelalte cladiri istorice din centrul vechi sa fie curatate, concolidate si igienizate pentru a putea fi vizitate, asa cum se viziteaza Colloseumul in Roma sau Acropole in Atena. Mi s-a spus ca e greu pentru ca nu se stie cine e proprietar al acestora, ca terenul apartine unei persoane iar cladirea alteia, sau unor banci, ca sunt multe procese care dureaza de multi ani. Asa ca e mai simplu sa fie lasate sa se ruineze definitiv si atunci vor apare si persoane interesate de contruirea de noi unitati turistice.

Spre sfarsitul discutiei am ajuns la concluzia ca persoana cu care vorbeam era cineva care fusese pus in acea functie pentru a manca si el o paine, nu si pentru a rezolva ceva.

Dar ca sa inchei optimist cred si sper ca statiunea va trezi interes pentru mai multa lume, nu numai pentru cei veniti la tratament si care tin statiunea in viata.

Numai bine si calatorii placute!

[07.01.24 10:30:46]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

elenaadina, liviu49
Alte impresii din această RUBRICĂVersay Hotel: