ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.01.2024
FĂRĂ transport
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ MD
BUN

O cazare bună, aproape de cetate

La mulţi ani şi un an nou mai bun!

Pentru familia noastră, anul 2023 a fost un an bogat în călătorii şi sper ca anul care tocmai a început să fie cel puţin la fel de bun ca cel precedent. Şi cele mai bune premise există dacă începem anul cu review-ri pe AFA, ca să avem inspiraţie pentru tot anul!

În luna august 2023 am reuşit să vizităm Maramureşul, la care visam demult, însă am tot amânat vacanţa pentru că erau copiii mici şi o astfel de vacanţă nu era compatibilă cu programul şi necesităţile lor.

Pe drumul nostru spre Maramureş trebuia să facem un popas de o noapte undeva pe traseu pentru că ar fi fost prea obositor drumul dintr-o singură bucată. Am ales Alba Iulia, iar ca şi cazare am dorit ceva în apropierea cetăţii Alba Carolina, ca să putem să o vizităm.

Alegerea pensiunii s-a realizat cu ajutorul AFA, pentru că aici am descoperit-o şi am aflat dintr-un review că e bine să sun direct la ei, că pe Booking apare totul ocupat. Sunând la ei, nu doar că am găsit disponibil, dar am primit şi un preţ mult mai mic decât apărea pe booking în perioada aceea.

Drumul până la Alba Iulia a fost ok, destul de lejer, pe Valea Oltului, autostradă, am ajuns chiar mai repede decât ne arăta waze-ul când am plecat de acasă. În Alba Iulia, la ieşirea de pe autostradă, este un depozit de fier vechi, o clădire părăsită, se făceau reparaţii pe străzile lăturalnice, aşa că prima impresie privind oraşul nu a fost prea bună. Însă, când am ajuns în zona cetăţii, totul arăta bine, şi am avut norocul ca în perioada aceea să aibă loc şi Festivalul Medieval.

Pensiunea a fost uşor de găsit, arată foarte bine totul, aşa că am fost foarte încântaţi de cazarea noastră.

Am avut o cameră twin cu pat suplimentar, mic dejun inclus, care ne-a costat 430 lei / noapte pentru doi adulţi şi doi copii.

Camera este foarte frumos mobilată, cu gust, mobilier alb elegant. Foarte curat peste tot şi un miros plăcut. Balcon franţuzesc. Probabil acest fel de balcon este util celor care fumează, dar pentru noi un astfel de balcon este inutil şi practic inexistent. Oricum, nici nu am avut nevoie de balcon având în vedere timpul scurt petrecut acolo.

Micul dejun a fost unul standard, nimic deosebit, care se servea într-o cameră drăguţă ce avea ieşire şi spre terasă.

Pensiunea are parcare proprie, ceea ce este un mare plus pentru zona de centru a oraşului Alba Iulia. Mai oferă un voucher de 10% reducere la restaurantul Dante de lângă cetate, un restaurant foarte bun la care îmi doream oricum să ajungem.

Nouă ne-au plăcut foarte mult atât pensiunea, care este foarte bună pentru o noapte de tranzit, cât şi Festivalul Medieval la care am asistat în după-amiaza aceea. Am făcut şi un tur al cetăţii cu titicarul, pe care îl recomand pentru că la picior ar fi foarte mult de mers, iar şoferul titicarului are şi rol de ghid, oferind diverse infomaţii despre ceea ce întâlnim pe traseul nostru. Iar dimineaţa am mai vizitat încă o dată cetatea, fiind mai puţin aglomerat şi putând astfel să ne bucurăm mai relaxaţi de ea. Ne-am propus ca într-un an să revenim la Alba Iulia în perioada festivalului Medieval şi să stăm mai multe zile, pentru că e foarte frumos şi educativ pentru copii, dar şi pentru părinţi.

Trimis de cris1982 in 01.01.24 13:31:41
Validat / Publicat: 01.01.24 14:19:44
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBA IULIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Mamaia: Dorna, Tomis, Majestic, Phoenicia Holiday Resort, Venus: Sunquest, Tahne, Jupiter: Delta, Poseidon.

VIZUALIZĂRI: 209 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cris1982); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Micul dejun

crismisPHONE
[01.01.24 15:51:05]

@cris1982: Această pensiune a fost prima noastră alegere pentru primăvara anului 2023, când am reușit și noi, în sfârșit, să vizităm Cetatea Alba Iulia. Asta pentru că inițial nu găseam cameră la Hotel Medieval, pe care-l aveam de mult în vizor... Când am găsit la Medieval, am anulat rezervarea la Ave Alba. Dar continui să cred că e o bună alegere și articolul de față nu face decât să-mi confirme părerea.

Ani mulți și minunați, cu sănătate și bogați în experiențe turistice memorabile!

[01.01.24 17:04:13]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

cris1982PHONEAUTOR REVIEW
[01.01.24 21:23:01]

@crismis: Mulțumesc pentru urări! Un an nou fericit să aveți și dvs! Și la cât mai multe vacanțe de povestit pe AFA!

Ne-am propus ca și anul acesta să vizităm cât mai multe în țara noastră pentru că este o perioadă în care și copiii colaborează și își doresc să vadă, să experimenteze, să învețe, să cunoască cât mai multe despre natură, geografie, istorie, etc.

elenaadinaPHONE
[02.01.24 10:29:29]

Și nouă ne-a plăcut această cazare, liniștită, cu un mediu ambiant plăcut și aproape de cetate!

Un An nou plin de excursii frumoase în deplină sănătate, pace și bucurie!

cris1982AUTOR REVIEW
[02.01.24 11:35:21]

@elenaadina: Da, am văzut review-ul dvs şi chiar a avut un rol important în alegerea pensiunii.

Mulţumesc pentru urări! Un an nou plin de bucurii vă doresc şi eu!

crismis, elenaadina
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ave, Alba! :