ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.12.2023
ÎNSCRIS: 03.09.12
AUG-2023
Cuplu

Grădină zoologică din Helsinki - un obiectiv interesant de văzut

ADRESA: Mustikkamaanpolku 12,00570 Helsinki, Finlanda; Program: zilnic 10.00 - 16.00.

Înainte de a pleca în circuitul din țările nordice, ne-am uitat de acasă, unde am putea să mergem opțional in Helsinki, în ziua liberă pe care o aveam în acest oraș.

Unul dintre obiectivele care mi-a atras atenția a fost grădină zoologică din Helsinki, deoarece îmi plac mult animalele și nu ratez nici un parc zoo atunci când am ocazia.

Farmecul deosebit al grădinii zoologice Korkeasaari este că se află pe o insulă aproape de centrul orașului Helsinki, de unde se poate ajunge pe un pod rutier ce face legătura cu zona de recreere Mustikkamaa, sau se poate opta pentru varianta cu ferry din port.

Feribotul operează zilnic de la începutul lunii iunie până la sfârșitul lunii august și în weekendurile din mai și septembrie. Feribotul nu circulă între octombrie și aprilie. Durata călătoriei este de aproximativ 20 de minute.

Feribotul pleacă în fiecare direcție o dată pe oră: din port la oră și de la Korkeasaari la jumătate de oră.

Ruta este operată de JT-Line.

Am plătit din port biletele pentru ferry 8,50 euro dus întors, de adult, (copii 4-17 ani, 2,50 euro), iar separat pe insulă biletele la zoo, 20 euro de persoană (copii 4-17 ani, 14 euro).

Grădina Zoologică Korkeasaari a fost fondată în 1889 și este una dintre cele mai vechi grădini zoologice din lume.

Grădina zoologică găzduiește 150 de specii de animale și aproape 1000 de specii de plante, care sunt o dovadă a diversității naturii.

Aproximativ o treime din speciile de animale din grădina zoologică sunt pe cale de dispariție.

Speciile pe cale de dispariție sunt crescute în Korkeasaari pentru a le proteja și pentru a le asigura existența continuă.

Majoritatea animalelor din Korkeasaari sunt născute fie în Korkeasaari, fie în alte grădini zoologice.

Pe insulă se mai găsesc un magazin de suveniruri, două restaurante și chioșcuri, precum și locuri special amenajate pentru grătar.

Drumul cu ferry a fost foarte frumos.

Am plecat în jur de ora 10.00 dimineața, cu gândul de a ne intoarce până la prânz, deorece la meteo se anunța ploaie în Helsinki pentru tot restul zilei.

În cele 20 de minute până la insulă, am admirat clădirile de pe marginile apei, arhitectura specifică zonei scandinave, navele de croazieră din port, dar și alte insulițe pe lângă care am trecut.

Grădina zoo este frumos compartimentată și amenajată.

Nu ai cum să te plictisești.

Fiind pe o suprafață destul de mare, este împărțită în patru biozone:

Stepa din Asia Centrală, Polul Arctic, Pădurea cu clima temperată din Asia și Zona muntoasa din Asia Centrală, fiecare cu animale, păsări și plante specifice zonei.

Am văzut tigri Amur de talie mare, marmoseți pigmei, leoparzi de zăpadă, zimbrii europeni impresionanți, vulturi, camile, struti, pisici salbatice, lei, urși, păuni, lupi, reni, cerbi, căprioare„bufnițe albe, canguri, marmote etc.

Am fost puțin dezamăgită că în parc nu existau elani si elefanți, iar unele dintre animale nu erau în țarcul exterior, iar cel interior nu se putea vizita.

Am făcut un adevărat tur de forță pentru a vedea cât mai mult, însă în jurul orei 12.30, a început să picure, așa că am preferat să ne întoarcem cu ferry în port, iar de acolo am mers pe jos până la hotel, vremea stricându-se brusc, începând să plouă torențial.

Per ansamblul a fost o experiență plăcută, dar pentru mine cea mai frumoasă grădină zoo pe care am vizitat-o și care mi s-a lipit de suflet, rămâne cea de la Schönbrunn!

Va urez tuturor Sarbatori fericite si un An Nou binecuvantat cu sanatate, pace sufleteasca, bucurii, prosperitate si vacante frumoase oriunde va doriti!

Trimis de elenaadina in 27.12.23 08:35:37
Validat / Publicat: 27.12.23 09:25:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE

VIZUALIZĂRI: 440 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 de pe mare

mprofeanuPHONE
[27.12.23 10:00:53]

@elenaadina: Frumoasă excursie ai făcut pentru a vedea Grădina Zoologică din Helsinki, plimbare plăcută cu vaporul și apoi vizita acolo. Chiar dacă ai avut timpul limitat din cauza vremii, vizita rămâne un loc frumos, bun și pentru comparație cu alte grădini zoologice din alte țări!

webmasterPHONE
[27.12.23 11:01:31]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

elenaadinaPHONEAUTOR REVIEW
[27.12.23 11:29:07]

@mprofeanu:

Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou! 😊😘

mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Helsinki: